Komentář Saudi Defense Chief Visits Iran In Unprecedented Trip As Israel Talks War vyšel na serveru Zero Hedge 18. dubna 2025
Saudi Arabia's Defense Minister Khalid bin Salman Al Saud arrives in Tehran on an official visit, where he is formally received by Major General Mohammad Bagheri, the Chief of Staff of Iran's Armed Forces pic.twitter.com/WVJQnIn3gb
— Press TV 🔻 (@PressTV) April 17, 2025
Saúdský ministr obrany princ Chálid bin Salmán Al Saud ve čtvrtek v ohromujícím a vzácném vývoji poté, když byli po mnoho let a desetiletí úhlavními rivaly, dorazil do Teheránu, kde ho přivítal generálmajor Mohammad Bagheri, náčelník štábu íránských ozbrojených sil.
„Během návštěvy uspořádá Jeho Výsost řadu setkání. Budou diskutovat o bilaterálních vztazích mezi oběma zeměmi a diskutovat o otázkách a tématech společného zájmu,“ uvedlaČesky státní saúdská tisková agentura.
Vysoký saúdskoarabský představitel navštívil Írán naposledy v roce 1997 – když král Abdulláh bin Abdulaziz podnikl cestu za tehdejšími „reformistickými“ íránskými vůdci v naději na průlom.
Abraham Accords, sledující normalizaci vztahů zemí Perského zálivu s Izraelem, byly od počátku války v Gaze pozastaveny a Rijád a Teherán několik posledních let podnikají kroky k míru a úplné vzájemné normalizaci. Pro zájmy USA nebo Izraele to nevěstí nic dobrého, také vzhledem k tomu, že Saúdové nedávno prohlásili, že země v žádném případě neposkytne svůj vzdušný prostor k útokům na Írán.
Uprostřed táníČesky poukazuje CNN na následující ironii:
Bagheri je také vojenským důstojníkem jednotek íránských Islámských revolučních (IRGC), které Saúdská Arábie označila za teroristickou organizaci.
Rijád přerušil vztahy s Teheránem v roce 2016, když po popravě šíitského duchovního v Saúdské Arábii zaútočili íránští demonstranti na saúdskoarabskou ambasádu v íránském hlavním městě. Poté strávily roky v bojích v zástupné válce, která zasáhla řadu sousedních zemí, zejména Jemen.
Čína byla velmocí, která sblížení Íránu a Saúdské Arábie zprostředkovala, USA jsou v současné době v regionu široce vnímány jako na ústupu.

Úřad íránské armády/AFP/Getty Images/
Loni v říjnu Írán a Saúdská Arábie posunuly své zlepšující se vztahy o obrovský krok dále provedením bezprecedentního společného námořního cvičení v Ománském zálivu. Obyvatelstva obou zemí byla po staletí také náboženskými rivaly.
Teherán byl vždy srdcem šíitského světa, zatímco saúdské království vede sunnitské muslimy. Sunnité mají tendenci považovat šíity za kacíře a o výklad Koránu se vedly nelítostné historické bitvy. Nedávno vedli zástupnou válku v Sýrii a předtím v Iráku.
Další záběry:
Historic scenes in Tehran 🇮🇷🇸🇦
It was not so long ago that the current Saudi defence minister Khalid Bin Salman was sitting at the Oval Office with Pres. Trump during his first term,
Discussing ways to suffocate the Iranian regime,But now he is in Iran! pic.twitter.com/oeG99l6a1l
— Amirdaryoush Youhaei (@amirdaryoush) April 17, 2025

[PJ]
Úvaha Hanse Vogela dle mého názoru jednoznačně směřuje k tomu, že každé zlo - ať už je jakéhokoliv odstínu -…
Pár poznámek: "Hitlerovi se připisuje smrt pouhých šesti milionů lidí" Kým? Kterých? Na rozdíl od 1. války, kterou si přál…
K článku Aleše Macháčka: - odbočení páté: dnes je 28. březen: Den narození Jana Ámose Komenského - odbočení šesté: druhý…
"... V různých západoevropských zemích a také v různých východoevropských zemích byla vojenské posádky – buď americké nebo sovětské. My…
V této souvislosti si nelze nepovšimnout vnímání historického dědictví, které je v v Rusku a ČR zásadně odlišné. V RF…