V kalendáři je 15. květen označen jako Mezinárodní den rodiny. Tento významný den byl vyhlášen Valným shromážděním OSN rezolucí A/RES/47/237 z 15. prosince 1993. Jeho cílem je podporovat důležitost rodinných vztahů a rodiny jako základního stavebního kamene společnosti. První Mezinárodní den rodiny byl slaven v roce 1994 a od té doby se každoročně slaví 15. května.[1]

Navzdory nepříliš radostným perspektivám v článku „Jak se žije ve světě emocionální disonance?“ od Přemysla Janýra zde (a také tady) bych chtěl na tomto místě připomenout, že řešení problému disonance / vykořenění existuje. Tímto řešením je tradiční (úplná, křesťanská, vícegenerační) rodina s jejím nezpochybnitelným významem pro každou společnost, která chce nejen přežít, ale také se rozvíjet.

Rodina jako základní buňka společnosti zabezpečuje své členy hmotně, pečuje o zdraví, výživu a kulturní dědictví, vštěpuje jim morální postoje, ovlivňuje je, usměrňuje, chrání a podporuje.
V souhrnu plní rodina následující funkce (podrobněji viz[2]):

  1. Biologicko – reprodukční[3],
  2. Sociálně – ekonomická,
  3. Ochranná,
  4. Sociálně – výchovná,
  5. Rekreační, zábavná a relaxační,
  6. Emocionální.

Odpovědný stát vytváří pro rodiny podmínky – společenské klima směřující k preferenci tradiční rodiny (posilování vědomí o významu rodinných hodnot), bydlení pro mladé rodiny, dostatečné mzdy pro živitele rodin, podpora vícedětných a vícegereračních rodin a vše s tím související, což by jen posílilo vnitřní soudržnost rodin. Česká republika jako stát bohužel v mnoha ohledech prorodinné politiky selhává.


Rozdělení společnosti s jejími hodnotovými a emocionálními rozpory nebylo vždy tak zřetelné jako nyní, v roce 2025. Ještě v 70-tých až 90-tých letech minulého století byla pozice rodiny jednou z obecně uznávaných hodnot a mediálně mimořádně úspěšná byla i skupina „The Kelly Family“ – s důrazem na slovo Family / (křesťanská) rodina.[4][5][6]
Byla to hudební skupina tvořená vícegenerační evropsko-americkou rodinou (rodiče a obvykle devět sourozenců). Vystupovali od roku 1974 jako „Kelly Kids“ (Caroline, Daniel, Kathy a Paul) na turné po Španělsku, Itálii, Západním Německu a Nizozemí. Jejich první návštěva v ČR byla již v době jejich vrcholného úspěchu, v roce 1997.
Celkem The Kelly Family prodali po celém světě více než 20 milionů desek, z toho 54 zlatých a platinových.[7][8]

The Kelly Family - Roses of Red (1994)


The Kelly Family – Roses of Red, 1994

Pozdější léta skupiny již byla poznamenána zátěží velkého zábavního průmyslu a různými účelovými kontraverzemi. V roce 2011 žilo ještě 12 sourozenců Kellyových v Irsku, Německu, Spojených státech, Španělsku a Belgii.
Přesto, a právě proto, že The Kelly Family rozdávala radost tisícům diváků, stojí za to si ji i dnes připomenout.

 

The Kelly Family: An Angel (1994)


 

The Kelly Family: Every Baby (1996)


 

The Kelly Family: Amazig Grace[9] (1995), Live @ Loreley[10]


[1]

[2]

[3]

O krizi porodnosti z globálního hlediska i v ČR jsme psali zde na Disputu v článku „Globální krize porodnosti je horší, než si myslíte

[4]

[5]

[6]

Novinky, The Kelly Family (29. 6. 2019)

[7]

[8]

[9]

Amazing GraceČesky je křesťanský hymnus vydaný v roce 1779, který v roce 1772 napsal anglický anglikánský duchovní a básník John Newton (1725-1807). Je to pravděpodobně nejzpívanější a nejčastěji nahrávaný hymnus na světě, zvláště populární je ve Spojených státech, kde se používá k náboženským i světským účelům.

[10]

Freilichtbühne LoreleyČesky (Loreleyské divadlo pod širým nebem) je amfiteátr na vrcholu skály Loreley v nejužším místě Rýna poblíž německého St.Goarshausenu. Navrhl ho Hermann Senf, byl postaven v letech 1934-1939 jako jeden z nacistických Thingplätze. Areál je od druhé světové války nepřetržitě využíván, zpočátku hlavně pro divadelní představení a od roku 1976 především pro rockové koncerty.
je redaktorem tohoto blogu.



[VB]