Obsah:
  1. Jeremy Sharon: Po útocích na vojáky IDF srovnaly bezpečnostní složky 5 nelegálních stanovišť na Západním břehu Jordánu se zemí
  2. New Arab: Kdo jsou nelegální osadníci útočící na izraelskou armádu na okupovaném Západním břehu Jordánu?

Zprávu Jeremy Sharona 5 illegal West Bank outposts razed by security services after attacks on IDF troops publikoval deník The Times of Izrael 30. června 2025

Po útocích na vojáky IDF srovnaly bezpečnostní složky 5 nelegálních stanovišť na Západním břehu Jordánu se zemí

Soud propustil tři podezřelé z násilností z osady Har Hatzor; vedoucí představitelé osadníků a politici odsoudili poslední násilnosti; šéf IDF varuje: Katastrofa je na dosah ruky“.

Pracovníci bezpečnostní služby evakuují nelegální osadu Mikne Avraham v oblasti Guš Ecion na Západním břehu Jordánu, 30.června 2025. (S laskavým svolením kanálu Hilltop Settlements WhatsApp)

Bezpečnostní složky v pondělí evakuovaly a zbouraly pět nelegálních osadnických stanovišť, včetně stanoviště Har Hatzor, které se v pátek večer stalo dějištěm vážných násilností osadníků vůči příslušníkům IDF, informovali osadničtí aktivisté.

Tato donucovací činnost přichází na pozadí incidentu v Har Hatzoru, stejně jako násilných protestů radikálních osadnických aktivistů na vojenské základně regionální brigády Binyamin na Západním břehu Jordánu a žhářského útoku na bezpečnostní zařízení IDF na tomto území.

Vedoucí představitelé osadníků odsoudili nejnovější osadnické násilí a šéf zastřešující skupiny Yesha Council vyzval policii, aby co nejrychleji našla a obvinila osoby odpovědné za žhářský útok.

A při pondělní návštěvě divize IDF na Západním břehu náčelník generálního štábu generálporučík Eyal Zamir označil násilí za „nepřijatelné“ poté, když útoky odsoudili i premiér Benjamin Netanjahu a další vysocí politici.

Úkol je jasný – udržovat bezpečnost, chránit civilisty a posilovat obranu osad a zároveň neakceptovat nepřijatelné chování extremistických a násilnických skupin,“ nechal se slyšet Zamir v souvislosti s rostoucím fenoménem osadnického násilí.

Nesmíme připustit rozšíření jevů, které by mohly přerůst v anarchii a rozpad vlády,“ řekl Zamir. „Katastrofa je přede dveřmi – a vedle bezpečnostních složek je naléhavě nutná rychlá a systémová reakce.

Bezpečnostní zařízení na Západním břehu Jordánu, které 30. června 2025 v noci osadníci zapálili.
(Izraelské obranné síly)

V pondělí byly také propuštěny tři osoby zadržené v souvislosti s incidentem v Har Hatzoru poté, když okresní soud v Lod-Central zamítl odvolání policie proti rozhodnutí soudu nižší instance o propuštění podezřelých.

Podle osadnických aktivistů bylo v průběhu pondělí zbouráno pět nelegálních předsunutých stanovišť, nepovolených osad, které vláda neschválila.

Nelegální zemědělská osada Mikne Avraham v oblasti Guš Ecion na jihu Západního břehu Jordánu byla evakuována policií a pracovníky civilní správy, byly zbourány domy a také kozí ohrada, přičemž byl zabaven stavební materiál.

Budovy na dalším stanovišti v regionu Guš Ecion poblíž osady Metzad byly rovněž zdemolovány a bezpečnostní služby zabavily vybavení.

Evakuována byla i další základna poblíž osady Bat Ayin, rovněž v Guš Eciónu.

V regionu Binyamin v centrální části Západního břehu bylo v noci z pátku na sobotu zbouráno několik budov v Har Hatzoru, které nebyly zbourány v pátek večer, a to silami IDF a policie.

Bezpečnostní služby zbouraly i další stanoviště v blízkosti osady Šiló.

IDF demolice potvrdily.

Po žhářském útoku na bezpečnostní zařízení a výtržnostech na základně IDF hovořil Israel Ganz, šéf Rady Ješa, která zastupuje obecní úřady osad na Západním břehu Jordánu, s velitelem regionální policie a „požadoval“, aby policie všechny, kdo poškodili majetek IDF, urychleně dopadla a obvinila.

Musí sedět ve vězení. Očekávám, že na to budou věnovány všechny prostředky, které má policie k dispozici,“ řekl Ganz.

Samotná Rada Ješa vydala prohlášení, v němž uvedla, že organizace „ostře odsuzuje všechny agresivní akce proti vojákům IDF“, a dodala, že „jakýkoli útok nebo poškození [jich] vážně poškozuje hodnoty judaismu a osad“.

Rada dodala, že „malá skupina zločinců nesmí pošpinit celý projekt osad, osadníky a skvělou mládež, která pro osady po celé zemi pracuje“.

Netanjahu a ministr zahraničí Gideon Sa’ar útoky rovněž odsoudili a ministr obrany Israel Katz prohlásil, že uspořádá „naléhavou schůzku“ o útocích, které následovaly po řádění osadníků v palestinské vesnici minulý týden.

Žádná civilizovaná země nemůže tolerovat násilné a anarchické činy, jako je vypalování vojenského zařízení, poškozování majetku IDF a útoky na bezpečnostní personál ze strany občanů státu,“ napsal Netanjahu v prohlášení a vyzval orgány činné v trestním řízení, aby incident vyšetřily a „výtržníky“ stíhaly.

Netanjahu se zastal širšího okruhu osadníků a ty, kteří se na útocích podíleli, označil za okrajovou menšinu.

Komunita osadníků je vzorem a příkladem rozvoje země, smysluplné služby v IDF a přispívá k výchově učenců Tóry. Nedovolíme, aby hrstka násilníků a fanatiků celou komunitu pošpinila,“ napsal.


Jeremy Sharon je je výzkumný pracovník a spisovatel žijící v Jeruzalémě. Pracoval v řadě izraelských think-tanků a působil také v jednotce mluvčích IDF. Vystudoval bakalářský obor historie na univerzitě v Leedsu a magisterský obor historie mezinárodních vztahů na London School of Economics. Je reportérem deníku The Times of Israel pro právní záležitosti a osady a deníku Jerusalem PostČesky pro náboženské záležitosti. Publikuje rovněž v deníku The GuardianČesky, na PJ MediaČesky a dalších. Má účet na X (Twitteru).

Zpět na obsah


Rozbor Who are Israeli settlers, and why do they live on Palestinian lands? publikoval deník New Arab 1. července 2025

Kdo jsou nelegální osadníci útočící na izraelskou armádu na okupovaném Západním břehu Jordánu?

Vlna násilí osadníků na okupovaném Západním břehu JordánuČesky nabrala nečekaný směr dovnitř. Desítky izraelských osadníků v posledních několika dnech řádily na vojenských základnách, útočily na vojáky a zapalovaly infrastrukturuČesky.

Izraelští osadníci se obracejí proti armádě snažící se omezit jejich extremistickou agendu [Getty]

Nepokoje vyvolaly poplach v izraelském politickém a bezpečnostním establishmentu a odhalily prohlubující se rozpory mezi extremistickými skupinami osadníků a státními silami, které jsou všeobecně považovány za jejich spojence.

To, co začalo jako odveta po postřelení čtrnáctiletého izraelského osadníka poblíž RamalláhuČesky , se rozrostlo v jednu z nejzávažnějších vnitřních výzev pro izraelskou vojenskou autoritu na Západním břehu Jordánu za poslední roky.

The New Arab vysvětluje, kdo tito osadníci jsou, co pohání jejich vztek a jak začali izraelské vojáky vnímat jako terče.

Kdo jsou osadníci?

Jednotlivci zapojení do nedávných útoků jsou převážně mladí muži a spojováni s takzvanou „mládeží z kopců“ – volně organizovanou, vysoce ideologickou subkulturou židovských osadníků.

Tito osadníci obývají základnyČesky v kopcích Západního břehu Jordánu, často zřízené bez souhlasu státu, ale tolerované nebo později legalizované izraelskými úřady.

Tato skupina má mnoho společného s širší populací osadníků, která zahrnuje půl milionu izraelských občanů žijících nelegálně v osadách po celém Západním břehu Jordánu.

Mládež z vrcholků kopců však také zaujímá specifický ideologický prostor: mísí ultraradikální, krajně pravicový náboženský nacionalismus a židovský fanatsmus s hlubokou nedůvěrou ke státním institucím. Celý okupovaný Západní břeh Jordánu – v ideologických kruzích označovaný jako „Judea a Samaří“ – považují za bohem zaslíbenou zemi a jakýkoli izraelský pokus o omezení osidlovací činnosti považují za zradu tohoto poslání.

Jejich světonázor čerpá ze směsice náboženského mesianismu, ultranacionalismu a extrémně rasistických protipalestinských nálad. V posledních letech mnozí také začali vnímat samotný izraelský stát jako překážku svých cílů, zejména když se pokoušel nelegální základny evakuovat nebo v těch několika málo případech, kdy jsou osadníci voláni k odpovědnosti za násilí páchané na Palestincích.

Tyto skupiny často podnikají nevyprovokované, násilné a někdy i smrtelné útoky proti místním palestinským farmářům, izraelským levicovým aktivistům a dokonce i armádě.

Proč útočí na izraelskou armádu?

Nejnovější násilí vyvolalo zranění čtrnáctiletého osadníka, který byl údajně postřelen během střetů poblíž nelegální základny.

Ačkoli armáda popírá zahájení palby, mnoho osadníků se domnívá opak. V odvetě přes 70 osadníků zaútočilo na vojenský prapor poblíž Ramalláhu, přičemž jednoho vojáka uškrtilo, házelo kameny a vandalizovalo vozidla. O několik dní později desítky osadníků vtrhly na vojenskou základnu v oblasti Binjamin, zapálily klíčovou bezpečnostní infrastrukturu a nastříkaly nápis „Pomsta za střelbu, pozdravy z Beit She’anu“.

Pro rostoucí počet radikálních osadníků již izraelská armáda není symbolem národní obrany – je vnímána jako spolupachatel podkopávání jejich nábožensko-nacionalistického projektu. Vojáci pověření likvidací nelegálních základen nebo zatýkáním osadníků jsou považováni za zrádce. Jeden záložník uvedl, že byl během nedělních nepokojů v Benjamínu označen za „nacistu“ a „vraha“. Dalším byly vyhrožovány smrtí, a to i jejich rodinám.

Toto rostoucí nepřátelství odráží vnímání extremistických osadníků, že se stát obrátil proti nim, a to i přesto, že nejvyšší vládní ministři rozšiřování nelegálních osadČesky na palestinském území otevřeně podporují.

Co udělali?

Během pouhých několika dnů osadníci zapálili bezpečnostní zařízení v hodnotě tří milionů šekelů, vandalizovali vojenská vozidla, fyzicky napadli vojáky a nastříkali graffiti vyzývající k pomstě.

Během jednoho útoku byl velitel praporu uškrcen, zatímco jeho jednotka byla vystavena trvalému útoku. Někteří vojáci byli postříkáni pepřovým sprejem, jiní kamenováni a policejním vozidlům byly proříznuty pneumatiky.

Na nedávno vyčištěné ilegální základně poblíž Ramalláhu se osadníci pokusili vrátit násilím, přičemž jeden voják byl téměř přejet a infrastruktura zničena.

Násilí se netýká pouze armády. V Kafr MalikuČesky osadníci zahájili palbu na palestinské obyvatele a zapálili majetek. Armáda nakonec zasáhla a zabila tři Palestince.

Následovala zatýkání, která hněv osadníků dále rozdmýchala.

Jak reaguje izraelská vláda?

Násilí vyvolalo odsouzení napříč izraelským politickým spektrem, ačkoli kritici poznamenávají, že reakce vlády byla zatím omezená.

Premiér Benjamin Netanjahu označil útoky za „násilné a anarchistické“ a prohlásil, že „podkopávají právní stát“. Ministr obrany Israel KatzČesky svolal mimořádnou schůzi, aby „toto násilí vymýtil v kořenech“.

Ministr financí Bezalel SmotrichČesky , sám krajně pravicový vůdce osadníků, označil útoky za zločinné a prohlásil, že překročily červenou čáru.

Izraelský  ministr bezpečnosti Itamar Ben-GvirČesky , který osadníky dlouhodobě hájí a podněcuje jejich násilí, vydal neobvyklou výtku a prohlásil, že útoky na vojáky „musí být řešeny s plnou přísností“.

Navzdory těmto prohlášením bylo několik osadníků zatčených za napadení vojáků soudy během několika dní propuštěno.

Další jsou stále předmětem vyšetřování, jelikož se armáda, která měla za úkol brutální izraelskou okupaci palestinského území vynucovat, nyní ocitá pod útokem některých z těch osadníků, které měla svou přítomností podporovat.


The New ArabČesky je anglická verze Al-Araby Al-JadeedČesky (arabsky العربي الجديد), panarabského zpravodajského deníku se sídlem v Londýně, vlastněného katarskou společností Fadaat Media. V březnu 2014 spustila webovou stránku a v září 2014 deník v arabštině. Vede ho Dr. Azmi BisharaČesky, palestinský křesťan sídlící v Dauhá a bývalý člen izraelského Knessetu. V roce 2015 spustil Fadaat Al Araby TV Network jako protiváhu k Al-Džazíře.

Zpět na obsah