Komentář Hoffman vidí odlidštěný svět. Zákeřnost dostala zelenou vyšel na webu Parlamentní listy dne 11. 6. 2025.

Zákeřnost dostala zelenou

Na příbězích operátorů válečných dronů vnímá Ivan Hoffman naprostou odlidštěnost dnešní války, kde čím dál více rozhodují o životě a smrti chladní roboti. A s novými možnostmi přestávají platit staré konvence.

K současné válce neodmyslitelně patří drony. Hodně pozornosti se věnuje jejich vývoji, schopnostem anebo ceně, protože kdo má lepší drony a má jich víc, ovládá bojiště. Řeší se, jak učinit drony dokonalejšími zabijáky a současně se hledá způsob, jak se těmto zabijákům bránit. Válka na Ukrajině ukazuje, že nejúčinnější obranou proti dronům je likvidace jejich operátorů.

V čerstvé analýze[1] dospěl Michal Svatoš ke kvalifikovanému odhadu, že za poslední čtyři měsíce ztratila Ukrajina 20 % operátorů dronů, specialistů REB a raket PVO. Odhalit, zaměřit a zabít operátora dronu, je v hloubce 20 až 40 kilometrů za linií fronty nejvyšší priorita.

Být operátorem zabijáckého dronu evokuje představu hráče počítačové hry, který z bezpečné vzdálenosti, přes počítač zabíjí nepřátele. Jistou analogií k dnešnímu operátorovi dronu je někdejší ostřelovač. I ten zabíjel z dálky, aniž by se musel vojákovi nepřítele podívat do tváře. Právě ta neosobnost a zákeřnost střelby ze zálohy byla důvodem, proč ostřelovači nebyli bráni do zajetí. Nepohlíželo se na ně jako na jiné vojáky, ale jako na vrahy. Podobně jako kdysi ostřelovači, bývají i operátoři dronů, podaří-li se je dopadnout živé, bez okolků popraveni.

S tím, jak do války vstupují nové technologie a moderní zbraně, mění se i charakter konfliktu. Stává se odlidštěným. Ubývá udatných válečníků a přibývá zákeřných vrahů. U operátora dronu platí, že kdo s čím zachází, tím také schází. Většinou je operátor zabit jiným operátorem, který disponuje lepší elektronickou rozvědkou a díky tomu učiní z doupěte kolegy, počítačového vraha, terč pro přesný dělostřelecký náboj, raketu anebo klouzavou bombu.

Operátoři dronů představují přechodný lidský faktor v nelidsky vedené válce. V budoucnu je nejspíše nahradí autonomní robotičtí operátoři. I těm ale někdo stanoví úkoly, zadá pokyny, co zničit a koho vyhladit. Vždy zde bude někdo se statutem zákeřného vraha, který se nebere do zajetí. A protože i v budoucnu bude platit, že kdo s čím zachází, s tím také schází, umělá inteligence si rychle zjistí, kdo úkoloval nepřátelské roboty a online si to s ním neosobně na dálku vyřídí.

Tak či tak, žijeme ve světě, kde zákeřnost dostala zelenou. Děje se tak globálně, na všech stranách a v zákeřnosti nikdo nikomu nezůstává nic dlužen. V minulosti existovaly konvence, co je ve válce zapovězeno a i pro zabíjení existovalo nějaké fair play. S novými technologiemi stará pravidla postrádají smysl. Snad s výjimkou toho o hrubé záplatě na hrubý pytel. Operátor dronu se nikdy nepotká s nepřítelem tváří v tvář, aby v něm spatřil člověka. Nesetká se ale ani se svým vrahem, který by člověka mohl spatřit v něm.

A ještě poznámka na okraj. Pokud jde o válečné drony, jejich produkci absolutně dominuje Čína, která je současně nejdál i v produkci zbraní proti dronům zabijákům. Západ, který se svými předraženými zbraněmi není schopen Číňanům konkurovat, může mluvit o štěstí, že Čína tradičně nestojí o roli světového hegemona. Válečnému chaosu, do kterého Západ vtahuje svět, jsou ovšem Číňané dobře připraveni čelit.


[1]Michal&Petr, 10.6.2025, MaP 2319 (také na Nové Republice)


ivan-hoffman Ivan Hoffman (*1952) je slovenský i český písničkář, fotograf a publicista. V 80. letech vydával samozdatový časopisu Fragment-K  . Během sametové revoluce vystupoval na shromážděních hnutí Veřejnost proti násilí. V roce 1989 byl redaktorem Lidových novin a od roku 1990 působil v rádiu Svobodná Evropa. Od roku 1994 působil v Českém rozhlase jako žurnalista a moderátor a komentátor. V roce 1994 řídil Rádio Alfa a poté na několik let až do roku 2007 spolupracoval s ČRo1 Radiožurnálem. V roce 1996 obdržel prestižní Cenu Ferdinanda Peroutky. Od května 2002 byl několik roků členem správní rady Nadace Michaela Kocába. Napsal několik knih, v roce 2001 vytvořil pro Českou televizi seriál Krásný ztráty a v roce 2002 seriál Na plovárně. Delší čas vedl rubriku Hoffmanův deník v periodiku „Deník“, od roku 2022 má sloupky na webu Rádio Universum. Pravidelně publikuje na serverech První zprávy, ŠtandardParlamentníListy, Salon, na švýcarském Global Bridge a v dalších médiích.


DALŠÍ ODKAZY K TÉMATU:

Drones in the Formation, Development, and Militarization of Israel / Drony ve formování, vývoji a militarizaci IzraeleČesky, World Peace Foundation, 20. 12. 2022

Válka bezpilotních letounů od Ukrajiny po Myanmar znamená změnu paradigmatu

Válka bezpilotních letounů od Ukrajiny po Myanmar znamená změnu paradigmatu



[VB]