
Ilustrační obrázek:
Případová studie integrace taktických dronů: IzraelČesky
Zákeřnost dostala zelenou
K současné válce neodmyslitelně patří drony. Hodně pozornosti se věnuje jejich vývoji, schopnostem anebo ceně, protože kdo má lepší drony a má jich víc, ovládá bojiště. Řeší se, jak učinit drony dokonalejšími zabijáky a současně se hledá způsob, jak se těmto zabijákům bránit. Válka na Ukrajině ukazuje, že nejúčinnější obranou proti dronům je likvidace jejich operátorů.
V čerstvé analýze[1] dospěl Michal Svatoš ke kvalifikovanému odhadu, že za poslední čtyři měsíce ztratila Ukrajina 20 % operátorů dronů, specialistů REB a raket PVO. Odhalit, zaměřit a zabít operátora dronu, je v hloubce 20 až 40 kilometrů za linií fronty nejvyšší priorita.
Být operátorem zabijáckého dronu evokuje představu hráče počítačové hry, který z bezpečné vzdálenosti, přes počítač zabíjí nepřátele. Jistou analogií k dnešnímu operátorovi dronu je někdejší ostřelovač. I ten zabíjel z dálky, aniž by se musel vojákovi nepřítele podívat do tváře. Právě ta neosobnost a zákeřnost střelby ze zálohy byla důvodem, proč ostřelovači nebyli bráni do zajetí. Nepohlíželo se na ně jako na jiné vojáky, ale jako na vrahy. Podobně jako kdysi ostřelovači, bývají i operátoři dronů, podaří-li se je dopadnout živé, bez okolků popraveni.
S tím, jak do války vstupují nové technologie a moderní zbraně, mění se i charakter konfliktu. Stává se odlidštěným. Ubývá udatných válečníků a přibývá zákeřných vrahů. U operátora dronu platí, že kdo s čím zachází, tím také schází. Většinou je operátor zabit jiným operátorem, který disponuje lepší elektronickou rozvědkou a díky tomu učiní z doupěte kolegy, počítačového vraha, terč pro přesný dělostřelecký náboj, raketu anebo klouzavou bombu.
Operátoři dronů představují přechodný lidský faktor v nelidsky vedené válce. V budoucnu je nejspíše nahradí autonomní robotičtí operátoři. I těm ale někdo stanoví úkoly, zadá pokyny, co zničit a koho vyhladit. Vždy zde bude někdo se statutem zákeřného vraha, který se nebere do zajetí. A protože i v budoucnu bude platit, že kdo s čím zachází, s tím také schází, umělá inteligence si rychle zjistí, kdo úkoloval nepřátelské roboty a online si to s ním neosobně na dálku vyřídí.
Tak či tak, žijeme ve světě, kde zákeřnost dostala zelenou. Děje se tak globálně, na všech stranách a v zákeřnosti nikdo nikomu nezůstává nic dlužen. V minulosti existovaly konvence, co je ve válce zapovězeno a i pro zabíjení existovalo nějaké fair play. S novými technologiemi stará pravidla postrádají smysl. Snad s výjimkou toho o hrubé záplatě na hrubý pytel. Operátor dronu se nikdy nepotká s nepřítelem tváří v tvář, aby v něm spatřil člověka. Nesetká se ale ani se svým vrahem, který by člověka mohl spatřit v něm.
A ještě poznámka na okraj. Pokud jde o válečné drony, jejich produkci absolutně dominuje Čína, která je současně nejdál i v produkci zbraní proti dronům zabijákům. Západ, který se svými předraženými zbraněmi není schopen Číňanům konkurovat, může mluvit o štěstí, že Čína tradičně nestojí o roli světového hegemona. Válečnému chaosu, do kterého Západ vtahuje svět, jsou ovšem Číňané dobře připraveni čelit.
[1]Michal&Petr, 10.6.2025, MaP 2319 (také na Nové Republice)
Ivan Hoffman (*1952) je slovenský i český písničkář, fotograf a publicista. V 80. letech vydával samozdatový časopisu Fragment-K . Během sametové revoluce vystupoval na shromážděních hnutí Veřejnost proti násilí. V roce 1989 byl redaktorem Lidových novin a od roku 1990 působil v rádiu Svobodná Evropa. Od roku 1994 působil v Českém rozhlase jako žurnalista a moderátor a komentátor. V roce 1994 řídil Rádio Alfa a poté na několik let až do roku 2007 spolupracoval s ČRo1 Radiožurnálem. V roce 1996 obdržel prestižní Cenu Ferdinanda Peroutky. Od května 2002 byl několik roků členem správní rady Nadace Michaela Kocába. Napsal několik knih, v roce 2001 vytvořil pro Českou televizi seriál Krásný ztráty a v roce 2002 seriál Na plovárně. Delší čas vedl rubriku Hoffmanův deník v periodiku „Deník“, od roku 2022 má sloupky na webu Rádio Universum. Pravidelně publikuje na serverech První zprávy, Štandard, ParlamentníListy, Salon, na švýcarském Global Bridge a v dalších médiích.
DALŠÍ ODKAZY K TÉMATU:
• Drones in the Formation, Development, and Militarization of Israel / Drony ve formování, vývoji a militarizaci IzraeleČesky, World Peace Foundation, 20. 12. 2022
• Válka bezpilotních letounů od Ukrajiny po Myanmar znamená změnu paradigmatu
[VB]
Jediné, co mám se sociální demokracií společné, je stranický odznak Českoslovanské socdem strany, po pradědečkovi, zakládajícím členovi, který považuji za…
"Rádi jistě Rusku odpustíme, až stáhne svoje vojska z Ukrajiny, vrátí na Ukrajinu unesené děti, nahradí škody, které tam svou…
K příspěvku Jana Rychlíka: Sociální demokracie sice "vždy hlásala ..." - jenže chceme-li připomínat podobné věci jakožto trvalé ("vždy"!) principy…
Je to Výborná informace, nahrazující řadu informací jiných svou uceleností a logikou. Pokud jde o odkaz na Medveděva v předchozím…
Dovoluji si upozornit na závěr článku "Patrick Sullivan: Čeho dosáhne Izrael údery proti Íránu?": ... pokud ne Írán, pak se…