- Kyle Anzalone: Trump: Každý by se měl zbavit svých jaderných zbraní
- Russia Today: Kreml reaguje na Trumpovu výzvu k jadernému odzbrojení
Článek Kyle Anzalone Trump: Everybody Should Get Rid of Their Nuclear Weapons vyšel na serveru The Libertarian Institute 6. března 2025
Trump: Každý by se měl zbavit svých jaderných zbraní
.
„Bylo by skvělé, kdyby se všichni zbavili svých jaderných zbraní. [Já vím] Rusko a my máme zdaleka nejvíc,“ řekl prezident novinářům v Oválné pracovně. „Čína bude mít stejné množství během čtyř až pěti let. Bylo by skvělé, kdybychom se všichni mohli zbavit jaderných zbraní, protože jejich síla je šílená.“
President Trump:
"It would be great if everybody would get rid of their nuclear weapons. I know Russia and us have by far the most. China will have an equal amount within 4-5 years. It would be great if we could all de-nuclearize because the power of nuclear weapons is crazy." pic.twitter.com/Mv2GAyXlTn
— The American Conservative (@amconmag) March 6, 2025
V současné době vlastní jaderné zbraně devět zemí – USA, Velká Británie, Francie, Rusko, Čína, Indie, Pákistán, Severní Korea a Izrael. S rostoucím globálním napětím několik zemí, včetně USA, své strategické možnosti rozšiřuje.
PodleČesky obranné zpravodajské agentury pracuje Peking na zvýšení výroby jaderných zbraní. Loni agentura předpověděla, že by Čína mohla mít přes 1000 jaderných zbraní. To by však Pekingu stále ještě poskytovalo mnohem menší arzenál než Washington a Moskva, které mají každý kolem 1500 rozmístěných jaderných zbraní a tisíce dalších ve skladech.
Krátce po lednovém návratu do Bílého domu Trump řekl, že během svého prvního funkčního období hovořil s prezidentem Vladimirem Putinem o denuklearizaciČesky a že ruský vůdce byl této myšlence vstřícný. „Mluvili jsme o denuklearizaci našich dvou zemí a Čína by se přidala. Čína má nyní mnohem menší jadernou výzbroj než my, nebo pole než my, ale v určitém okamžiku nás dožene,“ řekl Trump.
„Řeknu vám, že prezidentu Putinovi se myšlenka omezit jadernou energii opravdu líbila, a myslím, že zbytek světa bychom přiměli ji následovat a Čína by se také přidala. Číně by se to také líbilo,“ dodal. „Za jaderné zbraně se utrácí obrovské množství peněz a jejich ničivá síla je něco, o čem ani nechceme mluvit. Je to příliš depresivní.“
Trump také hovořil o vyjednání dohody s Moskvou a Pekingem, která by všem třem zemím umožnila výdaje drasticky snížit vojenskéČesky.
Zatímco však Trump občas vyjádřil podporu demilitarizaci a denuklearizaci, během svého prvního funkčního období zrušil dvě hlavní dohody o kontrole zbrojeníČesky, smlouvy Open Skies[1] a Intermediate Range Nuclear Force[2].
Trump navíc odmítl zapojit se do bilaterálních diskusí s Ruskem o prodloužení poslední dohody o kontrole jaderných zbraní mezi dvěma největšími jadernými arzenály světa, New Start Treaty[3]. Trval na tom, že Moskva musí tlačit na Peking, aby z toho vznikla trilaterální dohoda, což byl požadavek, který málem vedl k pádu této přelomové dohody.
Ačkoli se prezidentu Joe Bidenovi v roce 2021 podařilo dosáhnout s Putinem dohody o prodloužení smlouvy o dalších pět let, její platnost vyprší příští rok bez dalšího prodloužení.
[1]Open Skies TreatyČesky, dohoda o neozbrojených letech nad územím druhého státu
[2]Intermediate-Range Nuclear Forces Treaty, Smlouva o likvidaci raket středního a krátkého doletu
[3]New START, Nová dohoda o snížení počtu strategických zbraní
Kyle Anzalone je zpravodajským redaktorem Libertarian InstituteČesky, názorovým editorem na Antiwar.comČesky a spolupořádatelem Conflict Of InterestČesky (Konfliktů zájmů) s Willem Porterem a Connorem Freemanem. Zabývá se především mezinárodními konflikty, zahraniční politikou USA a Středním východem. Jeho hloubkové analýzy a zprávy o problémech jako izraelsko-palestinský konflikt, napětí mezi Ukrajinou a Ruskem nebo válkou v Jemenu lze nalézt také na Global Research, Defend Democracy Press, TRANSCEND Media Service, Anti-EmpireČesky a dalších. Má účty na X (Twitteru) a AgueaČesky.
Zprávu Kremlin responds to Trump’s call for nuclear disarmament publikoval server RT 7. března 2025
Kreml reaguje na Trumpovu výzvu k jadernému odzbrojení

SOUBOR FOTOGRAFIÍ. © Sputnik / Jekatěrina Česnoková
Moskva je připravena jednat s Washingtonem o kontrole zbrojení, prohlásil mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov poté, když americký prezident Donald Trump vyzval světové mocnosti k jadernému odzbrojení.
Peskov v pátek novinářům řekl, že strategická stabilita a jaderné odzbrojení jsou témata v agendě Moskvy, a uvedl, že dialog mezi Ruskem a USA o kontrole zbrojení „je nezbytný“. Dodal, že tyto diskuse by prospěly nejen oběma národům, ale mezinárodní bezpečnosti obecně.
Trump ve čtvrtek [6. března] řekl v Oválné pracovně novinářům: „Bylo by skvělé, kdybychom všichni mohli denuklearizovat“. Poznamenal, že USA a Rusko v současnosti vlastní největší jaderný arzenál, zatímco Čína by mohla dosáhnout podobné úrovně za čtyři až pět let.
Moskva však věří, že rozhovory by měly zahrnovat nejen USA, Rusko a Čínu, ale také evropské jaderné mocnosti – Francii a Spojené království. „V tomto dialogu není možné jen tak přehlédnout evropské jaderné arzenály,“ řekl mluvčí Kremlu s poukazem na nedávné poznámky francouzského prezidenta Emmanuela Macrona.
Francouzský vůdce ve středečním projevu k národu označil Rusko za „hrozbu pro Francii a Evropu“ a oznámil, že zvažuje rozšíření francouzského jaderného deštníku na další členské státy EU. Moskva v reakci obvinila Macrona z agresivních úmyslů proti Rusku.
Macron chce „porazit Rusko“ a právě z tohoto důvodu ho nazývá hrozbou, řekl ve čtvrtek ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Moskva považuje za „hrozbu“ Macronovo prohlášení o rozšíření francouzského jaderného deštníku, dodal.
Pokud jde o postoj Číny k jadernému odzbrojení, Peskov řekl, že se to ještě uvidí, protože o tom Moskva a Peking ještě nejednaly.
Trump s myšlenkou úplného jaderného odzbrojení „příliš předbíhá“, řekl ve čtvrtek v televizi Russia 24 Michail Uljanov, stálý zástupce Ruska u mezinárodních organizací ve Vídni. Zničení všech jaderných arzenálů je „není v tuto chvíli na stole,“ řekl a dodal, že „určité snížení, některá kontrolní opatření by byla… pochopitelná.“
V lednu USA oznámily rozmístění modernizovaných jaderných bomb na svých základnách v Evropě. Podle zpráv médií Pentagon také plánuje umístit jaderné zbraně ve Spojeném království. Moskva opakovaně naléhala na všechny národy, aby jednaly zodpovědně, pokud jde o jaderné zbraně, protože v jaderné válce nemohou být vítězové.
[PJ]
Úvaha Hanse Vogela dle mého názoru jednoznačně směřuje k tomu, že každé zlo - ať už je jakéhokoliv odstínu -…
Pár poznámek: "Hitlerovi se připisuje smrt pouhých šesti milionů lidí" Kým? Kterých? Na rozdíl od 1. války, kterou si přál…
K článku Aleše Macháčka: - odbočení páté: dnes je 28. březen: Den narození Jana Ámose Komenského - odbočení šesté: druhý…
"... V různých západoevropských zemích a také v různých východoevropských zemích byla vojenské posádky – buď americké nebo sovětské. My…
V této souvislosti si nelze nepovšimnout vnímání historického dědictví, které je v v Rusku a ČR zásadně odlišné. V RF…