Komentář Saudi Defense Chief Visits Iran In Unprecedented Trip As Israel Talks War vyšel na serveru Zero Hedge 18. dubna 2025

Další důvod, proč by společný americko-izraelský útok na íránská jaderná zařízeníČesky vyvolal polarizaci regionu a širší destabilizaci a pravděpodobně by ohrozil americké jednotky umístěné na Blízkém východě…

Saúdský ministr obrany princ Chálid bin Salmán Al Saud ve čtvrtek v ohromujícím a vzácném vývoji poté, když byli po mnoho let a desetiletí úhlavními rivaly, dorazil do Teheránu, kde ho přivítal generálmajor Mohammad Bagheri, náčelník štábu íránských ozbrojených sil.

Během návštěvy uspořádá Jeho Výsost řadu setkání. Budou diskutovat o bilaterálních vztazích mezi oběma zeměmi a diskutovat o otázkách a tématech společného zájmu,uvedlaČesky státní saúdská tisková agentura.

Vysoký saúdskoarabský představitel navštívil Írán naposledy v roce 1997 – když král Abdulláh bin Abdulaziz podnikl cestu za tehdejšími „reformistickými“ íránskými vůdci v naději na průlom.

Abraham Accords, sledující normalizaci vztahů zemí Perského zálivu s Izraelem, byly od počátku války v Gaze pozastaveny a Rijád a Teherán několik posledních let podnikají kroky k míru a úplné vzájemné normalizaci. Pro zájmy USA nebo Izraele to nevěstí nic dobrého, také vzhledem k tomu, že Saúdové nedávno prohlásili, že země v žádném případě neposkytne svůj vzdušný prostor k útokům na Írán.

Uprostřed táníČesky poukazuje CNN na následující ironii:

Bagheri je také vojenským důstojníkem jednotek íránských Islámských revolučních (IRGC), které Saúdská Arábie označila za teroristickou organizaci.

Rijád přerušil vztahy s Teheránem v roce 2016, když po popravě šíitského duchovního v Saúdské Arábii zaútočili íránští demonstranti na saúdskoarabskou ambasádu v íránském hlavním městě. Poté strávily roky v bojích v zástupné válce, která zasáhla řadu sousedních zemí, zejména Jemen.

Čína byla velmocí, která sblížení Íránu a Saúdské Arábie zprostředkovala, USA jsou v současné době v regionu široce vnímány jako na ústupu.

Úřad íránské armády/AFP/Getty Images/

Loni v říjnu Írán a Saúdská Arábie posunuly své zlepšující se vztahy o obrovský krok dále provedením bezprecedentního společného námořního cvičení v Ománském zálivu. Obyvatelstva obou zemí byla po staletí také náboženskými rivaly.

Teherán byl vždy srdcem šíitského světa, zatímco saúdské království vede sunnitské muslimy. Sunnité mají tendenci považovat šíity za kacíře a o výklad Koránu se vedly nelítostné historické bitvy. Nedávno vedli zástupnou válku v Sýrii a předtím v Iráku.

Další záběry:


Tyler Durden je pseudonym používaný serverem Zero HedgeČesky pro anonymní příspěvky. Jméno je převzato z postavy Vypravěče (The NaratorČesky) z  románu Chucka Palahniuka Klub rváčůČesky z roku 1996, jeho stejnojmenné filmové adaptaceČesky z roku 1999 a komiksů Klub rváčů 2 a Klub rváčů 3. Postava je nespavec s rozpolcenou osobností a je zobrazována jako bezejmenný „každý“ (ve filmu označovaný jako „Vypravěč“) během dne, který se v noci během nespavosti stává chaotickým a charismatickým Tylerem Durdenem.

[PJ]