Analýzu Xi Jinping strikes back at Trump tariffs with 6 sweeping countermeasures publikoval server Citizen Watch Report 8. dubna 2025

Americký prezident Donald J. Trump a generální tajemník ČKS Si Ťin-pching | 8. července 2017 (Wikimedia Commons)
Podle příspěvku z účtu WeChat spojeného s čínskou státní tiskovou agenturou Xinhua se opatření čtou jako učebnice asymetrické ekonomické války. Nejsou to jen ekonomické plácnutí přes ruku. Jsou to chirurgické útoky na klíčová americká průmyslová odvětví a zranitelná místa.
Za prvé, Čína se zaměřuje na zemědělské srdce Ameriky. Zvýšení cel na sójové boby a čirok by mohlo zruinovat farmáře na Středozápadě, v regionu, který je již nyní pod tlakem rostoucích nákladů a klesajících marží. Načasování není náhodné. Tvrdě zasáhne venkovské republikánské státy, ty stejné, které kdysi volaly po větší ochraně obchodu.
Za druhé, Peking připravuje plošný zákaz americké drůbeže. Takový krok by mohl přes noc narušit exportní průmysl za 4,3 miliardy dolarů. Tyson, Pilgrim’s Pride, Sanderson Farms – neztratí jen odbyt, ale ztrácejí přístup na trh.
Za třetí, Čína by mohla pozastavit spolupráci v oblasti kontroly fentanylu. Na papíře je to jen diplomatické pokrčení ramen. V praxi je to riziko zhoršení krize veřejného zdraví, která zabije 100 000 Američanů ročně. Peking ví, kde jsou citlivá místa – a tlačí na ně.
Za čtvrté, v hledáčku je sektor amerických služeb. To zahrnuje finance, poradenství, cloudové služby a velké technologické platformy, které se snaží na východě prosadit. Odřízněte přístup ke druhé největší ekonomice světa a oceňovací matematika se začne hroutit.
Za páté, na stole je zákaz přístupu amerických filmů do Číny. Pro Hollywood, který nyní závisí na příjmech z čínských pokladen, je to velká rána. Marvelův stroj bude mlet pomaleji. Model trháků za miliardu se rozplývá.
A za šesté, možná nejstrategičtější: formální vyšetření privilegií duševního vlastnictví udělených americkým firmám v Číně. Toto je dlouhý herní tah. Pokud Čína v oblasti patentové ochrany a licenčních dohod utáhne šrouby, Silicon Valley to nejen pocítí – mohlo by dojít k podvrácení desetiletí výzkumu a vývoje.
Mezitím je jüan potichu devalvován. Ani krach, ani propad v titulcích. Jen pomalý, záměrný sestup níž. Je to při své delikátnosti hlasitý signál. Peking Washingtonu říká, že měnové nástroje zůstávají plně ve hře.
A zatímco Amerika tlačí na cla, Čína opět likviduje státní dluhopisy – tentokrát v hodnotě dalších 50 miliard dolarů. To není jen tahání peněz. To je varování pro globální dluhopisové trhy. Dostatečně silný tlak na dolar a zahraniční poptávka může zmizet. Výnosy rostou, náklady na půjčky rostou a najednou už není financování amerického deficitu levné.
Peking se ze závislosti poučil. Už se nespoléhá na jednoho partnera. Čísla to ukazují. V roce 2024 překonal čínský obchod s jihovýchodní Asií již pátý rok za sebou obchod s USA. Afrika je nyní domovem více než 10 000 čínských společností. Na Středním východě vede rozhovory o cenách energií Čína. V Latinské Americe je největším obchodním partnerem téměř každé velké ekonomiky.
Čína není zahnaná do kouta. Diverzifikovala. Mezitím je Amerika stále závislá na levné čínské pracovní síle, součástkách a elektronice.
Rozhlédněte se po své domácnosti. Toustovač. Router. Pouzdro na iPad vašeho dítěte. Odstraňte „Made in China“ a vaše police budou prázdné.
Tohle nejsou šachy studené války. Je to ekonomické judo. Trumpova cla nejsou přijímána s panikou, ale precizně. A Bílý dům by si měl dávat pozor. Když vedete válku se svým vlastním dodavatelským řetězcům, jste jen tak silní, jak silná je trpělivost vašich spotřebitelů a tolerance držitelů vašich dluhopisů.
Cla mohou přinést symbolickou výhru. Ale cena vítězství může být neúnosná.
Tariff hikes between the U.S. and China could spike economic tensions, disrupting global supply chains and nudging price inflation upwards. Nations might pivot trading partnerships to dodge tariff impacts, pushing for bilateral pacts, diversifying markets, or boosting domestic…
— Alva (@AlvaApp) April 8, 2025
Bill O'Reilly rips CNN Host Erin Burnett for sympathizing with China after President Trump threaten 104% tariffs.
"She was almost sympathizing with China. Let me tell you about China. They're the worst cheaters on the planet. They steal. Every year the United States sends 300… pic.twitter.com/NFSORjxxvR
— DeVory Darkins (@devorydarkins) April 8, 2025
China tonight continues to weaken the Yuan in small steps. This marks a shift in policy and is a clear signal to Washington. Up until "Liberation Day," the official fix (white) was basically stable. No longer. This is Beijing saying – still politely – this is getting too much… pic.twitter.com/PHsmLZD6Ns
— Robin Brooks (@robin_j_brooks) April 8, 2025
China responds to US tariffs by selling another $50 billion in Treasuries. pic.twitter.com/fLDoB93nZC
— Sprinter Observer (@SprinterObserve) April 7, 2025
China has the upper hand in this battle. Why? Because China is NOT reliant on exports to the US. China learned very quickly that being too reliant on one country (especially a one that continuously attacks, sanctions, and tariffs you) would be way too risky. So what did China do?… pic.twitter.com/LnpB2kNZA9
— Cyrus Janssen (@thecyrusjanssen) April 7, 2025
Xi told Trump to pound sand, so it will be interesting to see if Trump backs down from this threat or decides to annihilate US trade with China on Wednesday. pic.twitter.com/gGKOuq7yfX
— Ron Filipkowski (@RonFilipkowski) April 8, 2025
Alex MarkČesky je mediální analytik se sídlem v Massachusetts a zakladatel a administrátor Citizen Watch ReportČesky, nezávislého serveru s cílem ponořit se hluboko do světa financí a politiky.
[PJ]
Úvaha Hanse Vogela dle mého názoru jednoznačně směřuje k tomu, že každé zlo - ať už je jakéhokoliv odstínu -…
Pár poznámek: "Hitlerovi se připisuje smrt pouhých šesti milionů lidí" Kým? Kterých? Na rozdíl od 1. války, kterou si přál…
K článku Aleše Macháčka: - odbočení páté: dnes je 28. březen: Den narození Jana Ámose Komenského - odbočení šesté: druhý…
"... V různých západoevropských zemích a také v různých východoevropských zemích byla vojenské posádky – buď americké nebo sovětské. My…
V této souvislosti si nelze nepovšimnout vnímání historického dědictví, které je v v Rusku a ČR zásadně odlišné. V RF…