
Americký prezident Donald Trump podepisuje exekutivní příkaz spolu s pravicovým hudebníkem Kidem Rockem v Oválné pracovně Bílého domu 31. března 2025. (Foto: Saul Loeb / AFP via Getty Images)
Americký prezident Donald TrumpČesky ničí systém světového obchodu na základě zásadního ekonomického omylu. Nesprávně tvrdíČesky, že americký obchodní deficit je způsoben tím, že zbytek světa okrádá USA, a opakovaně prohlašuje věci jako: „V průběhu desetiletí nás okrádali tak, jako nikdy v historii žádnou zemi…“.
Trump se snaží odstranit obchodní deficit zavedením cel, čímž znemožní dovoz a obnoví obchodní rovnováhu (nebo přiměje ostatní země, aby ukončily své okrádání Ameriky). Trumpova cla však obchodní deficit nezlikvidují, ale naopak ožebračí Američany a poškodí zbytek světa.
Obchodní deficit země (přesněji řečeno deficit běžného účtu) neznamená nekalé obchodní praktiky zemí s přebytkem. Vypovídá o něčem úplně jiném. Deficit běžného účtu znamená, že deficitní země utrácí více, než vyrábí. Stejně tak šetří méně, než investuje.
Americký obchodní deficit je měřítkem rozhazovačnosti americké vládnoucí korporátní třídy, konkrétně výsledkem chronicky vysokých rozpočtových deficitů, které jsou důsledkem snižování daní bohatým v kombinaci s biliony dolarů vyplýtvanými na zbytečné války. Deficity nejsou důsledkem proradnosti Kanady, Mexika a dalších zemí, které prodávají do USA více, než USA prodávají jim.
Aby USA odstranily obchodní deficit, měly by odstranit rozpočtový deficit. Zavedení cel sice zvýší ceny (například automobilů), ale obchodní ani rozpočtový deficit nezlikviduje, zejména proto, že Trump plánuje příjmy z cel kompenzovat mnohem větším snížením daní pro své bohaté sponzory. Navíc s tím, jak bude cla zvyšovat, budou USA čelit recipročním clům, které budou bránit americkému vývozu. Výsledkem bude prohra pro USA i zbytek světa.
Podívejme se na čísla. V roce 2024 vyvezly USA zboží a služby v hodnotě 4,8 bilionu dolarů a dovezly zboží a služby v hodnotě 5,9 bilionu dolarů, což vedlo k deficitu běžného účtu ve výši 1,1 bilionu dolarů. Tento deficit ve výši 1,1 bilionu dolarů představuje rozdíl mezi celkovými americkými výdaji v roce 2024 (30,1 bilionu dolarů) a americkým národním důchodem (29,0 bilionu dolarů). Amerika utrácí více, než vydělává, a na rozdíl si půjčuje od zbytku světa.
Trump viní zbytek světa z amerického deficitu, ale to je absurdní. Je to Amerika, kdo utrácí více, než vydělává. Vezměte si toto. Jste-li zaměstnanec, máte přebytek běžného účtu u svého zaměstnavatele a deficit u firem, od nichž nakupujete zboží a služby. Pokud utratíte přesně tolik, kolik vyděláte, máte běžný účet vyrovnaný. Předpokládejme, že se vrhnete do nákupů a utratíte více, než kolik vyděláte, a svou kreditní kartu zadlužíte. Nyní budete mít na běžném účtu deficit. Okrádají vás obchody, nebo vás přivádí do dluhů vaše rozhazovačnost?
Celní tarify obchodní deficit nezlikvidují, dokud bude pokračovat fiskální nezodpovědnost korporátních nájezdníků a neplatičů daní, kteří ovládají Washington. Předpokládejme například, že Trumpova cla sníží dovoz automobilů a dalšího zboží ze zahraničí. Američané pak budou kupovat auta a další zboží vyrobené v USA, které by se dříve vyváželo. Dovoz se sníží, ale sníží se i vývoz. Kromě toho nová cla zavedená jinými zeměmi v reakci na Trumpova cla posílí pokles amerického vývozu. Obchodní nerovnováha USA zůstane zachována.
Cla sice neodstraní obchodní deficit, ale donutí Američany kupovat drahé zboží vyrobené v USA, které by mohli získat za nižší cenu od zahraničních výrobců. Cla zmaří to, co ekonomové nazývají zisky z obchodu: možnost nakupovat zboží na základě komparativních výhod domácích a zahraničních výrobců.
Cla zvýší ceny automobilů a mzdy pracovníků v automobilovém průmyslu, ale toto zvýšení mezd bude zaplaceno nižší životní úrovní Američanů v celé ekonomice, nikoli zvýšením národního důchodu. Skutečným způsobem podpory amerických zaměstnanců jsou federální opatření opačná než ta, která upřednostňuje Trump, včetně všeobecného zdravotního pojištění, podpory sdružování v odborech a rozpočtové podpory moderní infrastruktury, včetně zelené energie, a to vše financované vyššími, nikoli nižšími daněmi pro nejbohatší Američany a korporátní sektor.
Federální vláda nepokrývá své celkové výdaje daňovými příjmy, protože bohatí sponzoři volebních kampaní podporují snižování daní, vyhýbání se daňovým povinnostem (prostřednictvím daňových rájů) a daňové úniky. Nezapomeňte, že DOGEČesky zničil kontrolní kapacitu IRSČesky (Internal Revenue Service / daňový úřad). Rozpočtový deficit se v současné době pohybuje kolem 2 bilionů dolarů, což je zhruba 6 % národního důchodu USA. Při chronicky vysokém rozpočtovém schodku bude obchodní bilance USA i nadále chronicky deficitní.
Trump tvrdí, že rozpočtový deficit sníží omezením plýtvání a zneužívání prostřednictvím DOGEČesky. Problém je v tom, že DOGE skutečnou příčinu rozpočtové rozhazovačnosti zkresluje. Příčinou rozpočtového deficitu nejsou platy státních zaměstnanců, kteří jsou bez rozmyslu propouštěni, ani vládní výdaje na výzkum a vývoj, na nichž závisí naše budoucí prosperita, ale spíše kombinace snižování daní bohatým a bezohledných výdajů na neustálé americké války, americké financování nepřetržitých válek Izraele, 750 amerických vojenských základen v zámoří, přebujelou CIA a další zpravodajské agentury a splácení úroků z prudce rostoucího federálního dluhu.
Trump a republikáni v Kongresu si údajně berou na mušku Medicaid, tedy nejchudší a nejzranitelnější Američany, aby uvolnili místo pro další snížení daní pro nejbohatší Američany. Možná brzy sáhnou i na sociální a zdravotní pojištění.
Trumpova cla nedokážou odstranit obchodní a rozpočtový deficit, zvýší ceny a ochudí Ameriku i svět, protože promarní zisky z obchodu. USA se stanou nepřítelem světa, protože sobě i zbytku světa způsobí škodu.

[VB]
Úvaha Hanse Vogela dle mého názoru jednoznačně směřuje k tomu, že každé zlo - ať už je jakéhokoliv odstínu -…
Pár poznámek: "Hitlerovi se připisuje smrt pouhých šesti milionů lidí" Kým? Kterých? Na rozdíl od 1. války, kterou si přál…
K článku Aleše Macháčka: - odbočení páté: dnes je 28. březen: Den narození Jana Ámose Komenského - odbočení šesté: druhý…
"... V různých západoevropských zemích a také v různých východoevropských zemích byla vojenské posádky – buď americké nebo sovětské. My…
V této souvislosti si nelze nepovšimnout vnímání historického dědictví, které je v v Rusku a ČR zásadně odlišné. V RF…