Článek US calls on Taiwan to stop supplying AI chips to China vyšel na webu VT Foreign Policy dne 13. 11. 2024

Washington oficiálně požaduje, aby Taiwan Semiconductor Manufacturing Co (TSMC), jedna z největších světových společností vyrábějících polovodiče, přestala dodávat Číně čipy používané v oblasti umělé inteligence, informovala 10. listopadu agentura Reuters. Tlak Washingtonu na čínský polovodičový průmysl však zahrnuje i Tchaj-wan, jakmile se příští rok dostane k moci Donald Trump.

Společnost TSMC je jedním z největších výrobců čipů a spolupracuje s několika technologickými společnostmi, jako jsou Nvidia a AMD, a specializuje se na integrované obvody, známé také jako mikročipy, což je malé zařízení složené z několika vzájemně propojených elektronických součástek, které jsou vyleptány na malém kousku polovodičového materiálu.

Tchaj-wan vyrábí přibližně 90 % nejmodernějších polovodičů na světě, většinou společností TSMC, a zajištění toho, aby se tyto čipy nedostaly do Číny, je pro Washington prioritou, přičemž toto úsilí se s nástupem Trumpa do funkce prezidenta ještě zintenzivní.

„USA nařídily společnosti Taiwan Semiconductor Manufacturing Co, aby zastavila dodávky pokročilých čipů, které se často používají v aplikacích umělé inteligence, čínským zákazníkům“ – uvedla agentura Reuters s odvoláním na zdroje obeznámené s danou problematikou.

Omezení amerického ministerstva obchodu uvedená v dopise se týkají dodávek pokročilých obvodů vyráběných technologií 7 nm, čipů vyšších tříd pro grafické procesory (GPU) a akcelerátory umělé inteligence do Číny. V článku se uvádí, že před několika týdny sama společnost TSMC informovala ministerstvo obchodu, že se její čip nachází v procesoru pro umělou inteligenci od čínské společnosti Huawei, na kterou se vztahují americké sankce.

Časopis Nikkei Asia s odvoláním na své zdroje uvedlČesky, že společnost TSMC pozastaví výrobu čipů AI a vysoce výkonných čipů pro několik čínských společností, aby vyhověla americkým kontrolám vývozu.

Počátkem října 2022 americké úřady zakázaly 28 čínským technologickým společnostem přístup k polovodičovým čipům vyráběným americkou technologií po celém světě. Zákaz se vztahuje nejen na dodávky od amerických společností, ale také na všechny společnosti na světě, které používají americké polovodičové technologie, což je důvod, proč společnost TSMC toto obvinění horečně popírá.

„Společnost TSMC pravidelně diskutuje s vládou o otázkách kontroly vývozu a dala jasně najevo, že bude dodržovat domácí i mezinárodní předpisy,“ uvedlo tchajwanské ministerstvo hospodářství v prohlášení pro agenturu Reuters a odkázalo na konkrétní otázky společnosti TSMC.

Mluvčí společnosti TSMC se rovněž odmítl vyjádřit, pouze uvedl, že se jedná o „společnost dodržující zákony…, která se zavázala dodržovat všechna platná pravidla a předpisy, včetně platných kontrol vývozu“.

Sdělení ministerstva obchodu – známé jako „informační“ upozornění – umožňuje USA obejít zdlouhavé procesy tvorby pravidel a rychle uvalit nové licenční požadavky na konkrétní společnosti.

Navzdory uvalení sankcí a omezení se čínské kapacity v oblasti výroby čipů nijak nezmenšily. Připomínáme, že v červenci 2023 se zástupci více než 600 čínských společností vyrábějících polovodičové vybavení spojili na každoroční konferenci China Semiconductor Equipment Conference, aby usilovali o soběstačnost země a jednou provždy překonali americké sankce.

Peking i nadále podporuje růst technologického sektoru a přeměňuje snahy Washingtonu omezit čínský průmysl v příležitost pro národní trh a soběstačnost. Tváří v tvář tomuto scénáři se čínské společnosti rozhodly spojit své síly a spolupracovat nejen na dalším pokroku, ale také na ukončení americké dominance na technologickém trhu.

Washington považuje Peking za svého hlavního konkurenta a opakovaně prohlásil, že má v úmyslu asijského obra zadržet. V reakci na to čínské ministerstvo obchodu 15. září oznámilo, že bude omezen vývoz antimonu, materiálu používaného v polovodičích, vojenských výbušninách a dalších zbraních. V loňském roce ministerstvo zavedlo kontrolu vývozu dalších dvou chemických prvků, galia a germania, které jsou rovněž potřebné k výrobě čipů.

Přestože Washington a Peking vedou „čipovou válku“, neznamená to, že podpora USA dominantnímu postavení Tchaj-wanu v tomto odvětví je samozřejmostí.

V loňském roce Trump obvinil Tchaj-wan z toho, že bere USA jejich byznys, a zpochybnil, zda bude americká podpora Tchaj-wanu pokračovat, pokud se znovu stane prezidentem.

„Tchaj-wan by nám měl platit za obranu,“ řekl Trump a dodal: „Víte, nejsme nic jiného než pojišťovna. Tchaj-wan nám nic nedává. [Tchaj-wan] nám ale sebral asi 100 % našeho obchodu s čipy. To jsme neměli nikdy dopustit.“

V reakci na Trumpovy komentáře tchajwanští představitelé zdůraznili silné bilaterální vazby a širokou mezinárodní spolupráci v oblasti čipů, ale zdůraznili, že hodlají zachovat svůj výzkum a vývoj na ostrově a udržet si prvenství v odvětví.

Výměna názorů mezi Trumpem a Tchaj-wanem proběhla ještě před zvolením tohoto miliardáře, což znamená, že je nevyhnutelné, aby Washington po jeho nástupu do Oválné pracovny 20. ledna zintenzivnil nejen tlak na čínský polovodičový průmysl, ale také na Tchaj-wan. Zda se Trumpovi podaří obnovit a zpochybnit dominanci Tchaj-wanu v této oblasti, se teprve uvidí, ale panuje k němu velká skepse, protože zatím nenabídl žádný reálný plán, jak toho dosáhnout.


Ahmed AdelČesky je výzkumník a analytik v oblastech vojenské historie a bezpečnosti a obrany Institutu pro globální bezpečnostní a obranné záležitosti (IGSDA) – Abu Dhabi, Spojené arabské emiráty.
Je také zakládajícím členem skupiny „Historici 73“, dokumentující egyptskou vojenskou historii. Účastnil se a hovořil na různých brainstormingových aktivitách a konferencích v Abu Dhabi, Káhiře, Kuvajtu a dalších místech. Je korespondentem egyptského Character for strategic studies (ECSS) a autorem článků o egyptské obranné struktuře. Je také spojen s hlavním egyptským think-tankem Al-Ahram Center for Strategic & Political Studies. Jeho poslední pozicí byl výkonný tajemník v Kuvajtském centru Al-Hikma pro studia, výzkum a poradenství.
Nyní sídlí v Káhiře a pravidelně přispívá do InfoBRICS v oblasti geopolitiky a politické ekonomie.

carlos-latuff_b-02

Chip war (Carlos Latuff)


[VB]