
Protest proti NATO – Chicago, USA, 2012. Foto Julie Dermansky
Naši spoluobčané a političtí představitelé potřebují slyšet od nás všech o nebezpečí, které představuje tato nezodpovědná válečná mašinérie s jadernými zbraněmi.
Po katastrofálních, nezákonných invazích NATO do JugoslávieČesky, LibyeČesky a AfghánistánuČesky plánuje NATO 9. července invazi do Washingtonu D.C. Dobrou zprávou je, že plánuje obsadit Washington pouze na tři dny. Britové nevypálí americký Kapitol jako v roce 1814 a Němci stále pokorně předstírají, že nevědí, kdo vyhodil do povětří jejich plynovod Nord StreamČesky. Očekávejte tedy úsměvné focení a přehnané orgie vzájemného blahopřání.
PodrobnostiČesky o programu washingtonského summitu NATO byly odhaleny na zasedání ministrů zahraničí NATO v Praze na konci května. NATO zatáhne své členy do studené války USA s Čínou tím, že ji obviní z dodávek zbrojních technologií dvojího užití Rusku, a představí nové iniciativy NATO, jejichž cílem je utratit naše daně za záhadnou „zeď z dronů“ v Pobaltí a draze znějící „integrovaný systém protivzdušné obrany“ v celé Evropě.
Hlavním rysem summitu však bude povrchní ukázka jednoty, která se pokusí přesvědčit veřejnost, že NATO a Ukrajina mohou porazit Rusko a že jednání s Ruskem by se rovnalo kapitulaci.
Na první pohled by to mělo být těžké. Jediná věc, na které se většina Američanů v souvislosti s válkou na Ukrajině shodne, je, že podporují mír vyjednaný jednáním. Na otázku v průzkumu Economist/YouGov z listopadu 2023 „Podporovali byste, nebo byli proti tomu, aby se Ukrajina a Rusko nyní dohodly na příměří?“ odpověděli: „Ne. 68 % respondentů odpovědělo, že „podporují“, a pouze 8 % odpovědělo, že „jsou proti“, zatímco 24 % respondentů uvedlo, že si nejsou jisti.
Zatímco však americký prezident Joe Biden a vedoucí představitelé NATO vedou nekonečné debaty o různých způsobech eskalace války, opakovaně odmítli mírová jednání, zejména v dubnu 2022Česky, listopadu 2022 a lednu 2024, i když jejich neúspěšné válečné plány ponechávají Ukrajinu ve stále horší vyjednávací pozici.
Konečným výsledkem této nestrategie je, že Ukrajina bude moci vyjednávat s Ruskem až ve chvíli, kdy bude čelit totální porážce a nebude mít s čím vyjednávat – přesně taková kapitulace, které se NATO podle svých slov chce vyhnout.
Jak upozornily další země na Valném shromáždění OSNČesky, odmítnutí vyjednávání a diplomacie ze strany USA a NATO ve prospěch dlouhé války, která, jak doufají, nakonec „oslabí“ Rusko, je hrubým porušením „pacifistického řešení sporů“ [1], k němuž se všichni členové OSN právně zavázali podle kapitoly VIČesky Charty OSN. Jak se uvádí v čl. 33 odst. 1:
Strany jakéhokoli sporu, jehož pokračování by mohlo ohrozit udržení mezinárodního míru a bezpečnosti, budou především usilovat o jeho řešení jednáním, šetřením, zprostředkováním, smírčím řízením, arbitráží, soudním urovnáním, využitím regionálních agentur nebo ujednání nebo jinými mírovými prostředky podle vlastní volby.
Vedoucí představitelé NATO však nepřijedou do Washingtonu, aby vymysleli, jak mohou dodržet své mezinárodní závazky a vyjednat mír na Ukrajině. Naopak. Na červnovém zasedání v rámci příprav na summit ministři obrany NATO schválili plán, který má vojenskou podporu NATO Ukrajině „postavit na pevnější základ pro nadcházející roky“.
Toto úsilí bude mít sídlo na americké vojenské základně v německém Wiesbadenu a bude se na něm podílet téměř 700 zaměstnanců. Bylo popsáno jako způsob, jak „trumfnout“Česky podporu NATO pro Ukrajinu pro případ, že by bývalý prezident Donald Trump vyhrál volby a pokusil se americkou podporu omezit.
Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg chce, aby se lídři NATO na summitu zavázali poskytovat Ukrajině vybavení v hodnotě 43 miliard dolarů ročně, a to na dobu neurčitou. V návaznosti na dvojsmysl George Orwella, že „válka je mír“, Stoltenberg řekl: „Paradoxem je, že čím déle plánujeme a čím déle se zavazujeme [k válce], tím dříve může mít Ukrajina mír.“
Na summitu se bude rovněž diskutovat o tom, jak přiblížit Ukrajinu členství v NATO, což je krok, který zaručuje pokračování války, protože ukrajinská neutralita je hlavním válečným cílem Ruska.
Jak uvedl Ian Davis z organizace NATO Watch, rétorika NATO odráží tytéž věty, které slýchával po celých 20 let války v Afghánistánu: „Taliban (nyní Rusko) nás nemůže přečkat.“ Tato neurčitá naděje, že se druhá strana nakonec vzdá, však není strategií.
Neexistuje žádný důkaz, že Ukrajina bude jiná než Afghánistán. USA a NATO vycházejí ze stejných předpokladů, které povedou ke stejnému výsledku. Základním předpokladem je, že větší HDP NATO, extravagantní a zkorumpované vojenské rozpočty a fetiš na drahé zbrojní technologie musí nějakým zázračným způsobem dovést Ukrajinu k vítězství nad Ruskem.
Když USA a NATO konečně přiznaly porážku v Afghánistánu, byli to Afghánci, kdo zaplatil krví za pošetilost Západu, zatímco válečná mašinérie USA a NATO se jednoduše přesunula k další „výzvě“, nic se nenaučila a z opovrženíhodného popíráníČesky si udělala politickou slámu.
Necelé tři roky po porážce v Afghánistánu americký ministr obrany Lloyd Austin nedávno označilČesky NATO za „nejmocnější a nejúspěšnější alianci v dějinách“. Pro budoucnost Ukrajiny je slibným znamením, že většina Ukrajinců se zdráháČesky zahodit své životy na smetišti NATO.
V článkuČesky nazvaném „Nová teorie ukrajinského vítězství je stejná jako ta stará“ napsal Mark Episkopos z Quincy Institute: „Západní plánování je i nadále strategicky zpátečnické. Pomoc Kyjevu se stala cílem sama o sobě, odděleným od ucelené strategie, jak válku ukončit.“
Episkopos dospěl k závěru, že „klíčem k účinnému uplatňování vlivu [Západu] je konečně opustit nulový součet vítězství…“.
My bychom dodali, že to byla past nastražená Spojenými státy a Velkou Británií nejen na Ukrajinu, ale i na jejich spojence v NATO. Tím, že Spojené státy a Velká Británie odmítly v dubnu 2022 podpořit Ukrajinu u jednacího stolu a místo toho požadovaly toto „zarámování vítězství s nulovým součtem“ jako podmínku podpory ze strany NATO, eskalovaly to, co mohlo být velmi krátkou válkou, do vleklé, potenciálně jaderné války mezi NATO a Ruskem.
Turečtí představitelé a diplomaté si stěžovaliČesky na to, jak jejich američtí a britští spojenci podkopávají jejich mírové úsilí, zatímco Francie, ItálieČesky a Německo se měsíc nebo dva kroutily, ale brzy se vzdaly válečnému táboru.
Až se vedoucí představitelé NATO sejdou ve Washingtonu, měli by kromě toho, že by měli vymyslet, jak dodržovat článek 33 odst. 1Česky Charty OSN, provést jasnou revizi toho, jak tato organizace, která o sobě tvrdí, že je mírovou silou, neustále eskaluje nevítězné války a zanechává země v troskách.
Zásadní otázkou je, zda NATO vůbec může být silou pro mír, nebo zda nikdy nemůže být ničím jiným než nebezpečným a podřízeným prodloužením americké válečné mašinérie.
Jsme přesvědčeni, že NATO je v dnešním multipolárním světě anachronismem: agresivní, expanzivní vojenskou aliancí, jejíž vrozená institucionální krátkozrakost a zaslepené, samoúčelné hodnocení hrozeb nás všechny odsuzuje k nekonečné válce a potenciálnímu jadernému zničení.
Navrhujeme, že jediným způsobem, jak by se NATO mohlo stát skutečnou mírovou silou, by bylo prohlásit, že příští rok touto dobou podnikne stejné kroky jako jeho protějšek, Varšavská smlouva, v roce 1991, a konečně rozpustí to, co by ministr Austin moudřeji nazval „nejnebezpečnější vojenskou aliancí v dějinách“.
Světová populace, která trpí pod jhem militarismu, si však nemůže dovolit čekat, až se NATO vzdá a odejde samo od sebe. Naši spoluobčané a političtí představitelé potřebují od nás všech slyšet o nebezpečí, které tato nezodpovědná válečná mašinérie s jadernými zbraněmi představuje, a my doufáme, že se k nám připojíteČesky – osobně nebo online – a využijete příležitosti tohoto summitu NATO k tomu, abyste hlasitě bili na poplach.


—
Výsledky jednání vlády 3. července 2024:
K projednání bez rozpravy:
Vyslání delegace České republiky vedené prezidentem republiky Petrem Pavlem na setkání nejvyšších představitelů států NATO ve Washingtonu ve dnech 8. až 11. července 2024 s návaznou cestou prezidenta republiky Petra Pavla s delegací do Texasu ve dnech 11. až 14. července 2024; čj. 501/24;
Předkládá: ministr zahraničních věcí; Výsledek jednání vlády: schváleno.
[VB]
Dnes, krátce před bezpečnostním summitem NATO ve Washingtonu (9. – 11. Června), Rusko uspořádalo cvičení svých mobilních taktických jaderných sil. Autíčka se projíždí po lesních cestách a odpalují z odpalovacích ramp na svých korbách rakety určené k nesení jaderných zbraní kousek odsud v Evropě.
https://www.zerohedge.com/geopolitical/russia-holds-mobile-nuclear-missile-launcher-drills-days-nato-summit-dc
V pondělí 1.7.2024 bylo několik amerických vojenských základen v Evropě uvedeno do stavu zvýšené pohotovosti a úroveň ochrany sil byla zvýšena na druhý nejvyšší stupeň kvůli obavám z teroristického útoku.
Základny, včetně posádky americké armády v německém Stuttgartu, kde sídlí evropské velitelství USA, v neděli 30.6.2024 zvýšily stupeň pohotovosti na stav ochrany sil „Charlie“, uvedli tito představitelé. Posádka oznámila, že řada služeb bude uzavřena nebo omezena, a střediska mládeže zrušila výlety mimo základnu. Další zařízení v Německu, jako je letecká základna Ramstein, vyzvala na sociálních sítích příslušníky služby, aby „zůstali ostražití“. Tento stav „platí v případě, že dojde k incidentu nebo jsou získány zpravodajské informace, které naznačují, že je pravděpodobná nějaká forma teroristické akce nebo cílení proti personálu nebo zařízením“, uvádí americká armáda – viz například zde: Several US military bases in Europe on heightened alert amid possible terrorist threat
—
Vysoce postavený představitel aliance ve čtvrtek 13.6.2024 uvedl, že země NATO „pohodlně překročily“ cíl, podle něhož má být 300 000 vojáků uvedeno do stavu vysoké pohotovosti, protože aliance se potýká s hrozbou ze strany Ruska. Vedoucí představitelé NATO se po invazi Moskvy na Ukrajinu v roce 2022 dohodli na masivním navýšení počtu sil, které mohou alianční velitelé nasadit do 30 dnů. „Nabídky, které mají spojenci na stole, pohodlně převyšují námi stanovených 300 000,“ uvedl úředník pod podmínkou anonymity. „Jsou to síly, o kterých nám spojenci řekli: ‚Jsou vám k dispozici od této chvíle na této úrovni připravenosti‘.“ Snaha mít více vojáků připravených rychle reagovat je součástí širší revize plánů NATO na odvrácení případného ruského útoku, která byla podepsána na loňském summitu – viz The Defense Post, 13.6.2024: NATO Says Over 300,000 Troops Now on High Readiness.
Zvýšená pohotovost základen zřejmě nesouvisí s Ukrajinou, ale s válkou na Blízkém východě. Hrozí její rozšíření do Libanonu útokem Izraele na Hizballáh, což by mohlo vyvolat odvetné útoky na zařízení USA.
Ještě se vrátím ke cvičení: „Rusko uspořádalo cvičení svých mobilních taktických jaderných sil. Autíčka se projíždí po lesních cestách a odpalují z odpalovacích ramp na svých korbách rakety určené k nesení jaderných zbraní kousek odsud v Evropě.“
Cvičení ještě nutně neznamená, že nosiče jsou vybaveny aktivovanými jadernými zbraněmi. Mimochodem, víte, kolik potenciálních leteckých nosičů jaderných zbraní létá ve vzdušném prostoru Evropy? V článku „The US is developing a new nuclear bomb. Why?“ jsou uvedeny letouny schopné nést gravitační jaderné bomby B61 – je to F15, F16 (očekávaný na Ukrajině) a samozřejmě i F35 objednaný pro ČR – viz (NATO Fighter Jets Approved for Nuclear Weapons).
Základny NATO/USA v Evropě včetně uskladněných jederných zbraní USA najdete v galerii u článku Disputu „Pavel Letko: výtah z rozhovoru Tuckera Carlssona s Jeffrey Sachsem + infografika„. Z těch leteckých s jadernými zbraněmi je to třeba německý Büchel nebo turecký Incirlik.