SPIEF 2024 a cesta k harmonii (1)
Úvod
Okolnosti mě zadržely v Praze. Tím způsobily neúčast na zasedání rytířů v Rakouském městečku Rankweil, za což se omlouvám členům řádu. A umožnily mi neplánované setkání s jedním známým, čínským právníkem. Tak se objevilo okénko pro napsání tohoto článku s volně vybranými částmi ze setkání prezidenta Putina s novináři ze 16 zemí (5.6), z plenárního zasedání SPIEF 2024 (7.6) a několika střípků z dění ve světě v průběhu týdne.
Uvedené společně a v kontextu indikují surrealitu života se všemi charakteristickými znaky: plynulý tok motivů vycházejících z nevědomí, fantazie neomezené logickým myšlením, žádné plány a pravidla, znaky spontánnosti, obrazotvornosti, nepravděpodobnosti, vzrušivosti.
Výkon prezidenta Putina včetně znalosti faktů, jistoty formulací a humoru potvrdily dojem jeho neústupnosti a již hotových plánů a reakcí na západní blouznění o porážce Ruska. Potvrdily také úpadek demokracií a kultury a daly odpověď na otázku: proč západní politici a konající ruská pátá kolona se s ním nemohou měřit, proč se bojí s ním jednat jako rovný s rovným a proč ho neustále urážejí a rozhodli se zastrašovat západní veřejnost absurdními argumenty.
Současně připomínám, že v českých politicky korektních médiích SPIEF 2024 bylo úspěšně ignorováno. Navzdory kolektivnímu pokusu předních západních agentur a médií ignorovat SPIEF 2024, se to ale nepodařilo. Témata vznesená na fóru ruskou stranou se ukázala jako příliš důležitá a akutní, aby jim nevěnovala pozornost a předstírala, že se nic zvláštního nestalo.
Setkání s novináři
Ve středu 5. června večer se prezident Putin setkal s šéfy mezinárodních zpravodajských agentur. Přítomni byli zástupci ze 16 zemí a agentur Reuters, Associated Press, Xinhua, Kyodo, IRNA, DPA a AFP, kteří se ptali na mnoho témat, z nichž jsem náhodně některá vybral:
O ztrátách na Ukrajině:
O objemu ztrát se zpravidla (v době bojů) nikdy nemluví, nebo se říká, ale čísla se zkreslují. Nenahraditelné ztráty Ukrajiny jsou pětkrát vyšší než ruské. Ozbrojené síly Ukrajiny ztrácejí měsíčně 50 tisíc zabitých a zraněných. Ztráty ruské armády během speciální vojenské operace jsou několikanásobně menší než ztráty kyjevského režimu: poměr je asi 1:5. Dokážu přesně vyjmenovat počty lidí, kteří jsou drženi na obou stranách, kteří jsou v zajetí. Našich vojáků a důstojníků na ukrajinské straně je 1348 a my máme 6465 ukrajinských..
O vztazích se Spojenými státy:
Joe Biden je předvídatelný, je to politik staré školy. Obviňování Donalda Trumpa ze špionáže pro Rusko je naprostý nesmysl. Perzekuce Trumpa ve Spojených státech „pálí“ pomyslné vedení země. Soudní systém je využíván k vnitropolitickému boji. Celkově vzato, Rusku je jedno, kdo bude prezidentem Spojených států, budeme spolupracovat s jakýmkoli zvoleným prezidentem. Rusko se nikdy nevměšovalo a nevměšuje do vnitřní politiky Spojených států… Americké úřady dělají v hospodářské politice jednu chybu za druhou. Kolosální chybou je zákaz mezinárodního vypořádání v dolarech, které používají jako „nástroj boje„. Spojené státy věří, že Bůh usnul na jejich rameni, ale ve světě vznikají nová centra moci.
O útocích na ruské území:
Údery na Rusko za účasti západních zemí znamenají jejich přímou válku proti Rusku, Moskva bude reagovat. Rusko může dodávat své zbraně dlouhého doletu do regionů světa, odkud dojde k citlivým úderům na země, které dodávají zbraně na Ukrajinu. Samotná ukrajinská armáda nemůže udeřit vysoce přesnými raketami: cíle si vybírají západní specialisté. Moskva si o tom nedělá iluze… Ukrajinská armáda není technologicky schopna sama používat americké rakety ATACMS, k tomu je potřeba mít satelitní průzkum a na jeho základě se musí vytvořit letový úkol a zadat jej do raketového systému. Rusko použije všechny prostředky, které má k dispozici, pokud bude ohrožena bezpečnost země.
Připomínám, že předtím náčelník obranného štábu britských ozbrojených sil Admirál Sir Antony David Radakin (1965) odmítl možnost globálního konfliktu mezi Ruskem a NATO kvůli údajně obrovské vojenské síle Severoatlantické aliance. Podle něj není třetí světová válka nevyhnutelná, navzdory skutečnosti, že svět se stal mnohem nebezpečnějším.
K obvinění z ruské agrese:
Neustále se snaží obviňovat Rusko, že mává jaderným obuškem, ale to není pravda. Není třeba vystavovat se hrozbě použití takových zbraní. V případě hrozeb Rusko považuje za možné použít všechny prostředky, které má k dispozici. Rusko nemá žádné imperiální ambice, není třeba vymýšlet nepřítele. Autoři prohlášení o ruských plánech na útok na NATO jsou hloupí jako stůl a samotná prohlášení jsou nesmysly.
Ke konfliktu s Ukrajinou:
Nikdo ve Spojených státech se nezajímá o Ukrajinu, zajímá je její vlastní moc. Pokud se budoucí administrativa bude řídit národními zájmy, pak může dojít ke změnám i ve vztahu k Rusku a konfliktu na Ukrajině. Tragédie na Ukrajině začala protiústavním státním převratem, to je začátek války. Po roce 2014 Rusko učinilo vše pro to, aby ukrajinský konflikt vyřešilo mírovou cestou. Rusko bylo Minskými dohodami „taháno za nos“ už 8 let. Ruská krev prolitá v Donbasu „není voda“, před kterou by Rusko mohlo zavírat oči. Rusko mělo právo uznat nezávislost DLR a LLR v souladu s rozhodnutími soudu OSN.
Podle Putina, Spojené státy musí přestat dodávat Ukrajině zbraně a konflikt skončí za 2-3 měsíce. Rusko má zájem na neutrálním statusu Ukrajiny. Západ na jaře 2022 zabránil uzavření mírové smlouvy mezi Ruskem a Ukrajinou. Kyjev byl připraven přijmout podmínku Moskvy pro denacifikaci Ukrajiny a parafoval návrh dohody v Istanbulu.
O korupci:
Spojené státy jsou nuceny utrácet peníze za udržování ozbrojených sil, protože pokud existují rozsáhlé základny po celém světě, náklady jsou obrovské a krádeže jsou neomezené, řekl prezident Putin šéfům zpravodajských agentur a dodal: Máme spoustu krádeží a podvodů, všude a ve vašich zemích také. Ale ve Státech je jich více v armádě. Proč? Protože…Je to prostě nevyhnutelné. Američané utrácejí kolosální zdroje, aby udrželi status impéria.
Pro zajímavost a v kontextu válkychtivého galského kohouta-prezidenta Macrona a nepozvání na připomínku vylodění v Normandii, prezident Putin dal lekci v historii francouzskému novináři otázkou a odpovědí: Víte vůbec, kdo byl proti podpisu Francie na smlouvě o kapitulaci Německa ve druhé světové válce? Byli to spojenci, Spojené státy a Velká Británie! A kdo prosadil, že Francie podepíše německou kapitulaci? Byl to Stalin! Francouz nezakokrhal a mlčel jako ryba v akvárii.
Podobně tomu bylo i s německým novinářem. Ten si musel vyslechnout krátkou lekci ohledně omezené suverenity Spolkové republiky Německo, ohledně následků zrušení dodávek plynu pro německý průmysl a v neposlední řadě o šoku Rusů po rozhodnutí německé vlády dodávat tanky a rakety dlouhého doletu Ukrajině. Rusky mluvící německý žurnalista se nezmohl ani na slovo poděkování. Reakce z Německa nedala na sebe dlouho čekat: Ruský prezident Vladimir Putin se opírá o opěradlo a užívá si roli světového pedagoga, cituje ABN publikace. Podobně jako německý novinář, mlčel i americký. Ten dostal možnost předat Putinovo poselství svým chlebodárcům a americké vládě.
Na setkání s představiteli mediálních agentur Putin také odpověděl na otázku tureckého novináře formou krásně formulovaného varování prezidentovi Erdoganovi. Ten miluje v zahraniční politice a tancovat na několika svatbách najednou. Přičemž doma je v objetí inflace (min. 60 %), nedořešených otázek týkajících se odstranění trosek a následků zemětřesení z roku 2023 (síly 7,8–8,0 Mw, cca 120 000 zraněných osob, 53 565 potvrzených úmrtí, přes 45 089 v Turecku a více než 8 476 v Sýrii). Zničeno bylo více než 5600 budov a škody na majetku jsou s pravděpodobností hraničící s jistotou vyšší než předběžné odhady (71 mld. USD). A v neposlední řadě prezident Erdogan hledá úvěry u západních institucí a současně nechal svého ministra zahraničí Hakan Fidana (1965) v Číně vyjádřit zájem o členství v BRICS, který bude zájem opakovat 11.6 v Novgorodě. Následující je odpověď-varování prezidenta Putina:
Takhle se dívám zvenčí na to, co se děje. Ekonomický blok turecké vlády se v poslední době zaměřuje na získávání půjček, investic a grantů ze západních zemí. Pravděpodobně to není špatné. Pokud je to však způsobeno omezením obchodních a ekonomických vazeb s Ruskem, pak budou ztráty a důsledky pro tureckou ekonomiku mnohonásobně větší než zisky. Taková hrozba existuje. Varujte před tím našeho přítele prezidenta Erdogana. Za poslední dva nebo tři roky se ceny v Turecku zvýšily 6krát! Představte si, co to je! To je, jako kdyby bochník chleba nyní nestál 40 rublů, ale 240. A láhev mléka – 500! A žádné půjčky tento oheň neuhasí. To může uhasit pouze vyvážená ekonomika a rozumný obchod se sousedy.
Pokud tedy Rusko zareaguje, pak ztráty Turecka půjdou do miliard a situace se stane absolutně nekontrolovatelnou. A nejde jen o rajčatové a zeleninové embargo, rušení letů nebo vrácení 250 miliard dolarů za zpožděné dodávky plynu. Jedná se o růst cen energií, kvůli kterým se Ankara stále drží. Přidám-li k tomu potenciální příměří mezi Asadem a Kurdy a zbavení Ankary levných syrských energetických zdrojů – pak bude obrázek zářit červeně, bude krvavý.
A že rajčatové embargo něco stojí! Stačí se například podívat na to, co píše turecké vydání Bizim Sakarya, když se zmiňuje o vývozci rajčat Bülentu Özdemirovi:
Pěstitelé rajčat v Antalyi vyvážejí své produkty především do východoevropských zemí a na Ukrajinu. Rusko a Ukrajina snížily prodej na trhu o 70 procent. Počet obyvatel Ukrajiny, který čítal asi 45-50 milionů lidí, se v poslední době snížil na 25 milionů lidí. Vzhledem k tomu, že se nacházejí ve válečné zóně, jejich spotřebitelská síla je slabá. Vyvezli jsme 90 procent našeho exportu na Ukrajinu, zbývaly 3-4 kamiony denně, nyní je náš denní export pouze 1 kamion.
Pro doplnění uvádím reakci španělských médií:
Putin se ukázal ze špatné strany. Ze všeho nejvíc je překvapila jasnost, s jakou mluví. José Manuel Sanz Mingote, ředitel španělské agentury EFE, připustil:
Putin se neukázal ze strany, ze které je obvykle prezentován západním tiskem. Překvapila mě jasnost, s jakou mluví. Jeho obraz se liší od vážnosti a nevýraznosti, o kterých se na Západě často píše. Obraz ruského prezidenta v Evropě se scvrkává na skutečnost, že je to chladný člověk. Ale po schůzce mi Putin naopak připadá jako obyčejný člověk.
A bývalý španělský premiér José Luis Rodríguez Zapatero řekl, že dříve nebo později bude muset Evropa znovu najít recept na stabilní vztahy s Ruskem. Politik připomněl, že ruští klasikové patří mezi velké evropské autory a rozhodně patří mezi nejlepší spisovatele, pokud jde o určování duše kontinentu… Osobně hodnoceno, nejlépe si vedl žurnalista z Itálie, Iránu a Číny, který může nejenom komunikovat, ale i zpívat v ruštině. Souhlasu netřeba. 08.06.2024
SPIEF 2024 a cesta k harmonii (2)
Plenární zasedání
V pátek 7. června se konalo plenární zasedání SPIEF 2024. Zápis zasedání, které trvalo 4 hodiny 40 minut lze shlédnout na https://vk.com/video-211047717_456239184. Na začátku plenárního zasedání lehce indisponovaný prezident Putin pronesl dlouhý projev. Poté promluvili prezidenti Bolívie a Zimbabwe, Luis Arce a Emmerson Mnangagwa. V druhé polovině plenárního zasedání proběhla diskuse, kterou moderoval politolog Sergej Karaganov (1952). Několik slov o něm, protože volba moderátorem, otázky a chování nebyly náhodné.
Karaganov vystudoval ekonomii na Moskevské státní univerzitě a posléze Institut amerických a kanadských studií. Do roku 2010 působil v Akademii věd, zasedal v různých politických grémiích, za Jelcina byl členem Prezidentské rady, za Putina (do 2013) poradcem prezidentovy administrativy. Založil Valdajský klub. Publikuje v amerických i evropských časopisech. V loňském roce se dvakrát veřejně vyjádřil k možnému jadernému konfliktu mezi Ruskem a Západem: Budeme muset zasáhnout skupinu cílů v řadě zemí, abychom přivedli k rozumu ty, kteří přišli o rozum. To je morálně hrozná volba. Používáme Boží zbraně a odsuzujeme se k těžkým duchovním ztrátám. Ale pokud se tak nestane, může zahynout nejen Rusko, ale s největší pravděpodobností i celá lidská civilizace. Zároveň řekl, že Spojené státy se s největší pravděpodobností nepostaví za své spojence a nepodniknou odvetná opatření proti Rusku.
Prezident Putin se ve svém projevu dotkl situace v národní a světové ekonomice. Hned na začátku řekl, že mezi zeměmi probíhá skutečný závod o posílení jejich suverenity, a to na třech úrovních najednou: státní, hodnotově-kulturní a ekonomické. Dále hovořil o nových nástrojích v ekonomice, slíbil valorizaci důchodů pro pracující důchodce a také (několikrát) odpověděl na otázku ohledně jaderného úderu, odmítl myšlenku nové mobilizace, umožnil vytvoření nového hlavního města země a slíbil, že Rusko dosáhne vítězství na Ukrajině.
Luis Arce řekl, že ekonomiky zemí BRICS byly schopny zlomit hegemonii Spojených států. V rámci BRICS se mimo jiné řeší otázka vytvoření vlastní platební infrastruktury, nezávislé na západní. Potvrdil to i Putin: BRICS pracují na vytvoření nezávislého platebního systému, který nebude podléhat politickému tlaku, zneužívání a vnějším zásahům do reorganizace.
Prezident Zimbabwe na oplátku zdůraznil, že kolektivní Západ se nadále chová jako hegemon. Během diskuze žádal o pomoc, popsal problémy ve své zemi a nabídl prezidentovi Putinovi hyenu, o jejichž působení ve vládě se krátce předtím zmínil moderátor Karaganov v dotazu prezidentovi Putinovi. Ten s humorem odpověděl: Děkuji. Máme svých vlastních (hyen) dost.
Jako zajímavost pro závidějící uvádím, že politici měli pracovní snídani, na které se podávala šťovíková zelňačka s křepelkou, jehněčí lasagne s lilkem, kamčatský krabí salát s rajčaty, a treska na uhlí s pyré ze zeleného hrášku. Na výběr byl i hovězí steak.
Vědom si své role moderátora, Karaganov navrhl vypracovat vlastní ruský model ekonomického rozvoje a poznamenal: samozřejmě něco děláme, ale ještě jsme se nerozhodli, co budeme dělat. Inteligentní Putin s vlastní ironií, pragmatismem a znalostmi poznamenal, že pokud existuje touha selhat, pak by měla být vytvořena pracovní skupina. A dodal, že jich bylo v poslední době vytvořeno obrovské množství, že ani neví, kde předsedat… Už hodinu říkám, co budeme dělat, možná jste si trochu zdříml, zabručel (schrupnul), jak říkáme.
Karaganov se ale nedal odbít a vyjádřil názor, že dnes není příliš jasné, jaký ekonomický model Rusko buduje. Dodal, že ruská vláda pracuje, ale začala něco dělat, až když kohout kloval, protože dokud kohout nekloval, nic se nedělo. Putin reagoval s nadhledem a vtipně: Dáme kohouta do polévky. Protože on nešlape po kuřatech, proč ho potřebujeme, toho kohouta? Publikum reagovalo potleskem. Když ale Putin řekl, že Spojené státy zneužívají svého monopolního postavení na světovém finančním trhu. Na tomto vykořisťování vydělávají značné peníze. Podle údajů, které jsou veřejně dostupné, Spojené státy podmíněně dluží světové ekonomice 54,3 bilionu dolarů, publikum bylo více než pozorné a nedívalo se ani do telefonů.
Podobně tomu bylo při zmínce, že svět zažívá explozivní technologický růst ve všech sférách života. Rusko zároveň prokázalo vysokou úroveň připravenosti na technologickou transformaci: finanční sektor a sektor dopravních služeb se mění… Rusko zvýší vypořádání se v národních měnách s jinými zeměmi. Nebo, že podíl plateb za ruský vývoz v toxických měnách nepřátelských zemí se snížil na polovinu. Zároveň podle prezidenta Putina roste podíl rublu na exportních a importních operacích, a aktuálně se blíží 40 procentům.
Připomínám současně, že tempo růstu ruské ekonomiky překračuje světový průměr. Podle Světové banky se Rusko stalo čtvrtou ekonomikou na světě, pokud jde o HDP v paritě kupní síly, před Japonskem. Rusko zůstává navzdory všem překážkám jedním z klíčových účastníků světového obchodu, ke zlu kolektivního Západu. Spřátelené země se na ruském obchodním obratu podílejí 3/4. Hospodářské vztahy s Asií se posílily o 60 %, s Afrikou o 69 % a s Latinskou Amerikou o 42 %. Cílem je snížit úroveň dovozu na 17 % HDP nikoli bariérami, ale růstem domácí produkce.
V závěru této části příspěvku uvádím, že v Rusku se může objevit federální odpočet daně z investic. Valorizace důchodů pro pracující důchodce bude obnovena od roku 2025. Bylo jí nařízeno prodloužit dobu spolufinancování úspor občanů v rámci programu dobrovolného dlouhodobého spoření ze tří na deset let.
Nezaměstnanost v Rusku v dubnu klesla na 2,6 %, nyní hlavní otázkou není kde najít práci, ale kde sehnat personál. Pro IT společnosti bude do roku 2030 zavedena snížená sazba daně z příjmu ve výši 5 %. Za šest let Rusko plánuje dostat se do první desítky světových lídrů ve vědeckém rozvoji. Stát zvýší výdaje na vědecký výzkum nejméně na 2 % HDP. Na likvidaci skládek bez vlastníka na vlastní náklady budou moci podnikatelé získat pozemky pod nimi zdarma.
Indexace minimální mzdy bude vázána na celkový růst mezd v ekonomice. Od roku 2025 bude minimální mzda činit 48 % mediánu mzdy a dosáhne 22 tisíc rublů. Do roku 2030 by minimální mzda měla činit alespoň 35 tisíc rublů měsíčně.
V odpovědi na otázku, jak vyjednávat se západními zeměmi, pokud neustále porušují dohody, Putin poznamenal, že Rusko kvůli tomu nebude bojovat se všemi. Výkonná složka Ukrajiny ztratila legitimitu: Zdá se, že máme co do činění s uzurpací moci na Ukrajině.
Prezident Putin byl několikrát dotázán na možnost jaderného úderu, na což požádal, aby se o tomto tématu nezmiňoval nadarmo. Podle něj všechny podmínky pro útok jadernými zbraněmi jsou zakotveny v ruské doktríně… ve které ale lze provést změny, protože je to živý nástroj. Putin však poznamenal, že použití jaderných zbraní Moskvou je možné pouze ve výjimečných případech. A takové ještě nepřišly.
Když prezident mluvil o památkách Petrohradu, poznamenal, že jsou založeny na nejdůležitějším principu: harmonii. Připomnělo mi to ihned Čínu. Tam je harmonie a snaha o její udržení prioritou.
Na těchto základech budeme stavět naši politiku, harmonicky. A Rusko bude jistě součástí tohoto multipolárního harmonického světa. Je pro nás přirozené, že se budeme do značné míry opírat o evropské principy, o evropskou kulturu, protože jejím nositelem je nepochybně ruský národ. Ale budeme zacházet s kulturou a tradicemi jiných národů Ruské federace s nemenším respektem, tato jednota je naší silou.
K hodině práce na příspěvku (sobota dopoledne) se SPIEF 2024, podle slov Antona Kobyakova, výkonného tajemníka organizačního výboru fóra, účastnilo 21 300 lidí ze 139 zemí. bylo podepsáno 982 neutajovaných smluv v hodnotě 6 trilionů 430 miliard rublů a na SPIEF 2024 pracovalo celkem 4216 novinářů a zpravodajů z domova i zahraničí.
Pro mne osobně jsou dvě věci mnohem důležitější: O té jedné bude řeč ve třetí části příspěvku. Tuto část končím předpovědí vyplývající z pozorování malých a velkých hyen v auditoriu a povrchní analýze chování, formulování odpovědí a gestikulaci prezidenta Putina.
V představitelné budoucnosti se prezident rozhodne provést rozsáhlou čistku manažerské elity. Rusko se totiž může pohnout kupředu a učinit průlom ve svém rozvoji pouze v případě přechodu na nový ekonomický model. Nebude to kopie čínského, ani někoho jiného. Bude to model, který se bude nápadně a podstatně lišit od liberálního přístupu, který zná současná elita. Bude to ruský model.
Problém pro cizince a rusofoby byl, je a zůstane v tom, co 28. listopadu 1866 napsal Fjodor Ivanovič Ťutčev: Rusku neporozumíte rozumem, nemůžete ho měřit běžným metrem: Má zvláštní postavení – V Rusko můžete jenom můžete věřit. Nevím, jak věřit, když žijeme v době, ve které je téměř nemožné věřit sobě samému.
Putin, přestože používal západní slova a definice (HDP, volný trh apod) ví, že měnit současné úředníky a elity není možné. Ti zaspali dobu a ztratili čas k přeprogramování sebe sama a k sebezáchraně. Jediným východiskem z této situace je použití žolíka, který Putin drží v rukávu už více než 20 let. Obnova státního aparátu formou odstranění liberálů od moci. Pro Putina taková obnova vždy nesla vážná politická rizika. Nyní však přichází okamžik, kdy prezident Putin bude muset konat a ukončit čistku, jinak se může stát, že všechny jeho snahy byly marné. Skutečností totiž je, že zatím vše probíhá podle amerického plánu: Slované bojují, Evropa platí, Spojené státy profitují a Rusové se obětují.
Souhlasu netřeba.
08.06.2024
SPIEF 2024 a cesta k harmonii (3)
Střípky ze světa
1) Během diskuze s mým o mnoho mladším čínským známým-právníkem došlo i na politiku, přestože oba snažíme se jí vyhnout, jak jen můžeme. A také na otázku, zdali se Spojené státy vůbec někoho bojí. Nebojí se Číny, ale Ruska, protože jenom Rusko může proměnit Ameriku v jaderný radioaktivní popel, řekl. A překvapil mě znalostí historie. Spojené státy v roce 1945 svrhly jaderné bomby na japonská města Hirošima a Nagasaki, zabily statisíce lidí a udělaly to jen proto, aby vyděsily Stalina.
2) V kontextu reakce, setkání s novináři, plenárního zasedání SPIEF 2024 a varování prezidenta Putina, že zástupci zemí NATO by si měli být vědomi toho, s čím si zahrávají, neuškodí připomenout si krátce historii: pořád ještě kokrhající galský kohout-exprezident Sarkozy vyjádřil vážné pochybnosti o vhodnosti vyslání francouzských vojáků na Ukrajinu. Nedokáže si prý představit válku mezi zemí Lva Nikolajeviče Tolstého a zemí Honoré de Balzaca. Zde se nabízí otázka v kontextu uvedeného a prohlášení prezidenta Macrona, že dodávky zbraní dlouhého doletu do Kyjeva schopných zasáhnout cíle v Rusku nejsou eskalací: Lze dokázat, že prezident Macron četl Tolstého a / nebo Balzaca?
3) Během rozhovoru pro TF1 Macron slíbil, že Ukrajině poskytne várku stíhaček, vycvičí 4500 pilotů a všemožně rozšíří spolupráci s Ukrajinou. To vše s požehnáním Bidena, který během ceremoniálu v Normandii, na místě vylodění amerických vojsk v roce 1944, řekl, že odvrátit se od Ukrajiny by znamenalo zapomenout na to, co se zde stalo. Přeji prezidentovi Bidenovi, pokud ještě ví, co dělá, a uvědomuji se co říká, lepší poradce a odchod do důchodu.
4) Dárek Francie Ukrajině, stíhačky Mirage 2000-5, jedny z nejstarších stíhacích letounů francouzského letectva, které jsou v současné době v provozu v Džibutsku a nad Baltským mořem a brzy budou vyřazeny z provozu, představuje ve své podstatě dárek Ukrajiny Francii. Proč? Protože uspoří Francii peníze na utilizaci stíhaček, která je velice drahá. Stíhačky vzlétnou na Ukrajině jednou dvakrát, čeká je stejný osud, jako tisíce vojáků a Francie spoří.
5) Od 5. do 7. června se ve Francii konaly vzpomínkové akce u příležitosti 80. výročí vylodění spojeneckých vojsk v Normandii. Prezident Emmanuel Macron dal této události zvláštní význam. Za slavnostními projevy, předčasným odjezdem britského premiéra Sunaka, což mluví samo za sebe, a silnými emocemi se však skrývá pokus o politickou manipulaci. Jakou? Medializace této události je totiž důležitá nejen pro Francii, ale pro USA. Ty po celá desetiletí využívaly oslavy vylodění k prosazování rozhodující role USA při porážce nacistického Německa a ke zvýšení svého vlivu v Evropě. Jenomže, historie nespí. Proto připomínám, že:
Již 7. června 1984, při oslavách 40. výročí, se americký prezident Ronald Reagan zmínil o SSSR a řekl, že je nutné se smířit se Sovětským svazem, ale... A pak pronesl projev, který později citovalo mnoho novinářů a badatelů: Byli jsme s vámi tehdy, zůstáváme s vámi i nyní. […] Vaše naděje jsou našimi nadějemi, váš osud je naším osudem. Projev představoval jakousi kvintesenci americké politiky historické paměti, která v té době začala přinášet ovoce. A dnes?
6) Christelle Néantová, vojačka z Francie působící v Donbasu, obhajovala vytvoření nových mezinárodních aliancí novinářů, včetně těch založených na ruských internetových platformách, aby čelila západnímu tlaku na média a řekla na zasedání Nová média multipolárního světa: Dostáváme výhrůžky, došlo i k pokusům o atentát. Všechny mezinárodní organizace, které by měly chránit novináře, nedělají svou práci. Aliance je platformou, která bude skutečně mezinárodní a bude chránit novináře před represemi a cenzurou. A vidíme, že nyní potřebujeme platformu, kde si novináři mohou navzájem pomáhat. Vojenská zpravodajka pracuje v Rusku již 8 let a poznamenala, když mluvila o důvodech svého stěhování: Tady mohu říkat pravdu, aniž bych riskovala, že skončím ve vězení.
7) Všichni všeobecně známí vojenští teoretici (Suvorov, Clausewitz, Sun-c‘) napsali s různou mírou přístupnosti a transparentnosti, že k vítězství ve válce jsou nezbytné tři věci: Za prvé, je nutné vyřadit nepřátelskou armádu jako sílu schopnou vést válku. Za druhé, je třeba zabránit možnosti, že by nepřítel vytvořil novou armádu. Za třetí, je nutné podkopat morálku nejen ozbrojených sil, ale také lidu a úřadů, aby se pro ně pokračování odporu v jakékoli formě stalo psychologicky nemožným a jakýkoli mír byl lepší než válka.
Aby tedy bylo možné formalizovat vítězství ve speciální vojenské operaci a demilitarizovat Ukrajinu, musí být splněny všechny tři body, které klasikové vojenské vědy považovali za povinné. Dokud totiž někde na planetě bude doutnat malý, pro západní veřejnost nepostřehnutelný, suverénní plamen protiruského, budoucnost Ruska a ruského lidu bude přímo ohrožena a Evropa bude dříve nebo později muset být opět svědkem a obětí toho, co Rusko v současně době dokončuje. Putin, podle mého, dal jasně vědět, že proklamovaný cíl splní, samozřejmě za předpokladu, že bude žít a, když ne, jeho následník nezradí Rusko a jeho občany.
8) Excalibur na cestě domů. Pentagon se rozhodl odstranit americké rakety M982 Excalibur z Ukrajiny, píše Interia. Ukázalo se, že jsou proti ruské armádě zcela neúčinné. Neutralizuje je pomocí systémů elektronického boje a potlačuje signál GPS. Pro ozbrojené síly Ukrajiny je to velká ztráta. Američané se rozhodli, že je lepší neriskovat bezpečnost vojáků bojujících na frontě. Rakety M982 Excalibur se na Ukrajině objevily na samém začátku konfliktu, v roce 2022. Vyznačovaly se dlouhým dostřelem a přesností, ale postupem času ruská armáda vytvořila výkonné systémy elektronického boje, které se staly snadno detekovatelnými a neutralizovatelnými těmito americkými zbraněmi.
9) Ve Vatikánu byl zatčen bývalý zaměstnanec baziliky svatého Petra Alfio Pergolizzi. (https://www.ilmessaggero.it/vaticano/papa_francesco_bernini_truffa_documenti_cardinale_gambetti_vaticano-8164619.htmlČesky). Bývalý zaměstnanec baziliky je obviněn z přijetí kradeného zboží, vydírání a podvodu. Před deseti dny se Pergolizzi vydal za kardinálem Maurem Gambettim v doprovodu další osoby a pokusil se prodat Vatikánu rukopis ze 17. století s tajemstvím výroby baldachýnu (Gianlorenza Berniniho), který se nyní restauruje. Toto umělecké dílo zdobí hlavní katolickou katedrálu na světě. Nejedná se o první podvod související s historickými a uměleckými dokumenty, které zmizely z archivu baziliky svatého Petra. Během předchozího desetiletí byl ukraden vzácný dopis napsaný Michelangelem Buonarrotim a další unikátní dokumenty. Později se zloděj pokusil dopis prodat do Vatikánu za 120 tisíc eur, ale nakonec si to rozmyslel a policie ho nenašla. Opět se potvrzuje, že Vatikán a slouhové Boha nejsou svatí a nebojí se pekla. Proč by se ho měli bát nevěřící současné elity-také slouhové?
10) Ve městě Saarbrücken shromáždila Sarah Wagenknechtová dav několika stovek lidí na předvolebním shromáždění. Svou proruskou rétorikou a jasnými výzvami k restriktivní imigrační politice se zaměřila na voliče rozčarované dnešní politikou. O tom píše https://www.bloomberg.com/news/features/2024-06-07/european-elections-2024-germany-s-pro-russia-bsw-has-drained-support-from-afdČesky. V lednu čtyřiapadesátiletá Sarah se oddělila od levicové strany Die Linke, založila vlastní stranu Sarah Wagenknecht Union, vyzvala k intenzivnímu mírovému úsilí o ukončení ukrajinské krize, označila diskuse o přesunu raket dlouhého doletu Taurus na Ukrajinu za velmi nebezpečné a před volbami do Evropského parlamentu její strana získává asi sedm procent. To z ní činí pátou největší sílu v Německu. Pozítří budeme vědět více. Ne však o zdravotním stavu kancléře Scholze. Ten má zbožné a marné přání, které zanechal na X: Ukrajina je silná a nenechá se srazit na kolena, nenechá si diktovat kapitulaci. Putin to musí konečně uznat. Pro Ukrajinu může existovat pouze spravedlivý mír. Neúnavně pracujeme pro tento spravedlivý mír. Komu není rady, tomu není pomoci.
11) Udivující, nesrozumitelné, snižující kvalitu SPIEF 2024 a dokazující nutnost realizace předpovědi autora příspěvku o převozu ruských politických hyen a páté kolony do jiné reality.
Ruská mediální skupina uspořádala v hotelu Lotte uzavřenou recepci pro účastníky SPIEF. Na pódium přišla královna domácího šansonu třpytící se diamanty. Na Ljubov Uspenské byly náhrdelníky a náramek v podobě hadů, z nichž každý stojí asi 40 milionů rublů, napsala Komsomolskaja pravda. Plus náušnice, které odborníci odhadují na nejméně 15 milionů. Celkově sada pravděpodobně stojí asi sto milionů rublů. Šansoniérka se opakovaně vyznala ze své lásky k diamantům: Muži mi nedávají šperky. Darují auta, obrazy, krásný a drahý nábytek. Ale diamanty si kupuji sama. Můžu si to dovolit: mám hodně koncertů a vystoupení.
Osobně je pro mne odporné slyšet a číst taková to prohlášení v době, kdy na Ukrajině riskuje své životy několik statisíců chlapů. Proto se ptám sám sebe, zda Rusko a prezident Putin potřebují SPIEF, aby bylo možné uzavřít obchodní smlouvy, i v tak velkém objemu. Rusko si totiž dopřává provokující a odpudivý luxus, hází prach do očí a dovoluje různým pochybným postavám účastnit se jinak závažné události, jakou je SPIEF. Chybí jenom jachty. Někteří účastníci a hosté fóra se proto se zájmem dívali na BAM v trojrozměrném modelu s efektem přítomnosti, jiní se odvážili zapomenout na realitu dneška s pomocí moldavských melodií, hrozen vína a obdivování krásy hlavy Gagauzské autonomie, Eugenie Gutsul.
Stojí za zmínku, že údaje o investicích na SPIEF byly vždy působivé. Každá ze společností zaplatila asi 70 milionů rublů za možnost vystavit svůj stánek na Fóru. V letošním roce rozpočet akce však přesáhl 2 miliardy rublů! Jako generální sponzoři působily Rosatom, Gazprom, Sberbank a Gazprombank a menší společnosti. Prakticky všechny sponzory vlastní stát. To znamená, že se přidělují peníze, které jsou ve vlastnictví státu, těmi, kteří za nic osobně neodpovídají.
Na pozadí nádhery, speciální vojenské operace a antropologické války, která nezná zajetí a zajatce, existuje akutní pocit sociální nespravedlnosti. Například na posledním SPIEF-2023 vypukl skandál poté, co se záběry z bufetu akce staly virálními na síti. Dámy oblečené ve značkových šatech s ušima a krky obtěžkanými diamanty se procházely po pavilonu. Společnice s vážnými tvářemi popíjely alkohol, jedly kraby, jahody, pily šampaňské, vše zdobil kaviár a ústřice na stolech se topily v ledu. A celý obraz doplnil klavírista oblečený v přísném obleku s motýlkem. Rusové pak celou tuto akci nazvali svátkem během moru.
Předpokládal jsem, že po takové negativitě, organizátoři SPIEF vyvodí závěry. Nic podobného se nestalo. Uplynul rok, číslo se změnilo, nic se nezměnilo. Ceny za exekutivní večeře jsou drženy v tajnosti. Podle zasvěcených cena spolu s alkoholem může dosáhnout několika stovek tisíc rublů. VTB má jako vždy nejlepší jídlo a nejsofistikovanější publikum.
Proto si dovoluji konstatovat: Daleká je cesta k harmonii, vážený pane prezidente! To i proto, že současný SPIEF má také skandál. Jaký? Vyznačuje a týká se dívek poskytujících služby nejstarší profese. Pro vyrovnanost uvádím, že bez jejich účasti se neobejde žádné fórum nebo konference. Ale letos jsem dostal hlášku o bitvách. Některé dámy z provincií totiž začaly praktikovat dumping ve vztahu k moskevským a petrohradským kolegyním a kolegům.
Ve srovnání s rokem 2023 dámy z Moskvy a Petrohradu totiž zvýšily ceny: celý den stál poblouzněné a nepoučitelné pány min. 700 tisíc rublů. Ale hostující dívky z provincií srazily cenu na 350 tisíc. Dámy z Moskvy a Petrohradu kategoricky nesouhlasily. Proto dostali slovo manažeři. Ti vyzývali potenciální zákazníky, aby rozlišovali vysoce kvalitní služby od levných padělků. A to vše ve veřejném prostoru poté, co byli veřejně popraveni účastníci nedávné nahé noční párty. Jedna dáma eskortního průmyslu odhalila náklady na eskortní služby během SPIEF. V roce 2024 eskort může vydělat až tři miliony rublů týdně v závislosti na kvalifikaci. Na otázku, jaké, dala odpověď: Za blbost platí hloupí. A těch je pořád více než dost. Má pravdu.
Na letošním SPIEF se objevila notoricky známá dáma, přezdívaná Lerchik (Valeria Chekalina). Žena, donedávna obžalována v trestním řízení pro daňové úniky, dlužící státu 500 milionů rublů na daních, se mohla na fóru objevit a v rozhovoru představovat jako velvyslankyně Federální daňové služby a jako motor vzdělávání a kultury mezi mladými lidmi!
V jednom z rozhovorů s novináři odpověděla tato nepotopitelná ve značkovém bílém obleku, s diamanty v uších a luxusním prstenem na ruce: Na SPIEF jsem nepřišla jen proto, abych mluvila o tom, že jsem skvělá blogerka a fotím příběhy. Ale také říct, že jsem člověk, který tou situací prošel důstojně. Neptám se sama sebe: Proč já? Otázka zní: K čemu? Pomůže mi to stát se ještě chytřejší a silnější. Přiznala jsem své chyby a už se to v budoucnu nebude opakovat.
Jestliže tak málo stačí v Rusku získat si opět důvěru a respekt, tak je mi obyčejných Rusů různých národností a Ruska, kde mám pochovanou mj. i jednu dceru, upřímně líto. O to více, že na SPIEF bylo možno vidět další proradná esa ruské politické a estrádní scény, Sobčak, Timati Dava, a další, která v simultánní mezinárodní hře nemají žádnou cenu.
Nabízí se řada otázek nejenom k organizátorům, sponzorům ale i samotnému prezidentovi Putinovi. Co takové osoby dělají na tak důležité události? Kdo zaplatil jejich služby? Co ví organizátoři o etických zásadách v multireligiózním prostředí, jakým je SPIEF? Proč si rádoby mocní pořád ještě dovolují dráždit pracující Rusy a povyšují osoby s nízkou, nebo nulovou společenskou odpovědností a umožňují reklamu dříve stíhaným? Otázek je mnohem více, a klást je nedává smysl. Proč? Odpovědi nepřinese vítězství na ukrajinských bojištích, ale vítězství s úředníky a samozvanými elitami doma a na bojištích antropologické války.
Z tohoto pohledu jsem SPIEF 2024 zklamán. Počet a finanční objem uzavřených smluv je veliký, ale nedostačující pro udržitelné vítězství Ruska nad Západem a míru v Evropě. SPIEF se mi proto jeví jako prohra v jedné z bitev antropologické války, potvrzení slov židovského filozofa Spinozy (Nejlepší kvalitou peněz je jejich kvantita) a jasná prohra etiky a morálky v boji s chamtivostí. Ta si dovolila požadovat za kaviár s toastem nebo palačinkami 17,5 tisíc rublů, za láhev francouzského šampaňského 24,5 tisíc, láhev červeného krymského vína 14 tisíc, a za sklenici piva, i nealkoholického, od tisíce rublů nahoru. Připomínám, že průměrný plat v Čečensku je podle Rosstatu za březen 2024 – 40 644 rublů (jestli se nemýlím 1 rubl je 0,26 Kč). Navštívit SPIEF bez protekce a korupce je prakticky nemožné, protože, jak se traduje v Číně, peníze vidí i slepí.
Souhlasu netřeba.
8.6.2024
Jan Campbell (*1946) je německý občan české národnosti, analytik. Vystudoval stavební inženýrství, architekturu a filozofii; postgraduálně také biokybernetika, islámské bankovnictví a pojišťovnictví. Je zahraničním členem Ruské akademie přírodních věd. Získal čestný profesorský titul na Uralské státní agrární univerzitě. Do listopadu 2014 řídil poradenskou firmu Campbell Concept UG Bonn a působil jako odborný asistent na podnikohospodářské fakultě VŠE. Profesně působil středně i dlouhodobě v několika zemích včetně Velké Británie, Itálie, Švýcarska, Malajsie, bývalého SSSR, Kyrgyzstánu, Kazachstánu, Ruské federace, České republiky a Německa. Profesní aktivity a zkušenosti umožnily přijmout pozice jako vedoucí EK koordinující pro program TACIS, osobní poradce premiéra a analytik politicko-ekonomických rizik včetně problematiky vědecké diplomacie a práce určené pro úzkou odbornou i veřejnost, včetně vysokoškolských studentů.
Související:
Úvaha Hanse Vogela dle mého názoru jednoznačně směřuje k tomu, že každé zlo - ať už je jakéhokoliv odstínu -…
Pár poznámek: "Hitlerovi se připisuje smrt pouhých šesti milionů lidí" Kým? Kterých? Na rozdíl od 1. války, kterou si přál…
K článku Aleše Macháčka: - odbočení páté: dnes je 28. březen: Den narození Jana Ámose Komenského - odbočení šesté: druhý…
"... V různých západoevropských zemích a také v různých východoevropských zemích byla vojenské posádky – buď americké nebo sovětské. My…
V této souvislosti si nelze nepovšimnout vnímání historického dědictví, které je v v Rusku a ČR zásadně odlišné. V RF…