Analýza How do Iranians ‘Boil a Frog’? vyšla na blogu Perspectives 22. března 2024.

The Boiling Frog | Image © 2024 Shivan Mahendrarajah

Legenda praví, že žába umístěná v mělkém hrnci s ohřevem vody na sporáku v něm spokojeně zůstane, když teplota stále stoupá, a nevyskočí, ani když voda pomalu dosáhne bodu varu a žábu zabije. Změna teploty o jeden stupeň je tak pozvolná, že žába si neuvědomí, že se vaří, dokud není příliš pozdě.

 

Gen. David Barno (US Army, v. v.), ‚Výzvy v boji proti globálnímu povstání‘, Parametry 36, no. 2 (2006): 15–29, na s. 23–24

Írán americké a izraelské žáby metodicky vaří. Kalibruje každé zvýšení teploty jako vědci v laboratoři. Dva spojené příklady.

USA: Po útocích ze 7. října 2023 rozmístil Biden loďstvo amerického námořnictva v Perském zálivu a Středozemním moři, aby Izrael „ochránil“. USS Eisenhower a její doprovod propluly Hormuzským průlivem 26. listopadu 2023 a zakotvilyČesky v Perském zálivu (na saúdskoarabské straně). Ansaralláh vypálil své první výstřely na obchodní plavidla 19. října, ale omezil cíle na izraelské lodě a izraelský přístav Eilat. Ale po 29. listopadu 2023 Ansaralláh své útoky eskaloval na lodě mířicí do nebo z Eilatu bez ohledu na vlajku nebo majitele. Jak se dalo předvídat, 18. prosince 2023 oznámil Pentagon zahájení programu ‚Prosperity Guardian‘ (‚Ochránce prosperity‘), který má prosperitu Izraele ochránit životy amerických vojáků. Eisenhower s eskortou opustily Perský záliv a přemístily se do Rudého moře a Adenského zálivu, aby Izrael ‚bránili‘. Britové a Evropané Američany následovali. (Nic menšího Washington od svých vazalských států nečekal.)

Americké námořnictvo zakotvilo své loďstvo v Rudém moři/Adenském zálivu. Je zranitelné íránskými a Íránem dodanými řízenými střelami, balistickými střelámi a drony. Americké námořnictvo a USAF Ansaralláh porazit nemohou. Americké a britské bombové útoky na Jemen selhaly. Tempo útoků z Jemenu devastuje námořní zdroje a morálku. Na rozdíl od „hollywoodských děl“ lodě amerického námořnictva nemají neomezené množství střel a na moři je nelze znovu doplnitČesky. Pokud jde o morálku, ta se rozkládá, zvláště když mnoho/většina námořníků a mariňáků v Izraeli neinvestuje. Kapitán Chris HillČesky, velící důstojník Eisenhoweru, říká „lidé potřebují odpočinout, potřebují domů“. Ale říká, že ještě nemají termíny, kdy se tak stane. Takže jedním z jeho úkolů je udržovat morálku a odolnost posádky. Zatímco námořníci, mariňáci a letci jsou „ukáznění“, Yankeeská žába v DC si vesele plave dál a věří, že „síla“ amerického námořnictva otravné Húsíje porazí.

Toto byl dobře kalibrovaný krok Íránu, který splnil dva cíle: (1) dostal bitevní skupinu letadlových lodí pryč z Perského zálivu; a (2) vtáhnul Spojené státy do eskalační pastiČesky. Yankeeská žába je v Rudém moři/Adenském zálivu přímo na ráně. Buď vyskočí a poníženě uteče, čímž po debaklu v Afghánistánu důvěryhodnost ozbrojených sil USA dále zničí; nebo v horkém kotli zůstane a uvaří se k smrti – ztráta lodí a vojenských životů. V obou případech vyhraje Írán. S tím souvisí, že íránskou porážku USA přivítá Čína, Rusko a spousta zemí, které Spojenými státy pohrdají. Navíc, jak poznamenal „Armchair Warlord“ – a my víme, kdo to je –, Írán svými činy prokázal „reflexivní kontrolu“ nad akcemi USA. Podle AW to znamená, že „pokud každou vojenskou akcí, kterou podniknete, vyvoláte symetrickou reakci, pak můžete povahu, místo a tempo konfliktu ovládat ve svůj prospěch.“ To je přesně to, co IRGC chytře dělají.

Izrael: Malá izraelská žába, v teplé vodě mezitím ospalá, sní o svém „novém Izraeli“, ráji, který si zřídí, až Gazu od jejích původních obyvatel „etnicky vyčistí“. Má plány na její rozvoj. Izraelští architekti už dokonce vypracovávají plány luxusních bytů podél pobřeží Gazy a bytových jednotek pro nové osadníky. Jared Kushner, Trumpův zeť, příznivec Netanjahua a mecenáš strany Likud, si už vyměřuje základy pro své sídlo na nábřeží v Gaze: „Majetek na nábřeží v Gaze by mohl být velmi cenný…Česky.“ Ale IDF Hamas neporazily, ten ve způsobování vážných škod na vojenském a civilním majetku pokračuje. Podle většiny odhadů byl Hamas degradován pouze o 15–20 %. Ve zbraních jsou IDF zcela závislé na USA a jejich vazalských státech, protože domácí výrobní kapacity jsou omezené. Podle jednoho odhadu se kolem 500 000 osadníků vrátilo do své vlasti. Většina už se do Izraele nevrátí, zejména ne členové náboženských komunit, kterým hrozí odvod. Branná povinnost už není pro Izraelce bezpečným, i když otravným tříletým požadavkem: rodiče se o své dcery a syny bojí. V souvislosti s tím se probudilo spící hnutí ‚refusenik‘, když odvedenci odmítají sloužit v IDF a jsou za to vězněni.

Šekel stále klesá. Je na 3,60 ILS na 1 USD, z 4,01 ILS na 1 USD před 7. říjnem 2023, s pravděpodobným dalším poklesem. Rozpočtové deficity a půjčky raketově vzrostly. Agentura Moody’s snížila 9. února 2024 bonitu Izraele z A1 na A2 , přičemž je pravděpodobné, že dojde k dalšímu snížení. Izraelský turistický průmysl se zhroutil. Velké letecké společnosti již do Izraele nelétají. Izraelské výrobní a zemědělské kapacity jsou malé; Izrael má omezený přístup k přírodním zdrojům a energii. Je závislý na pozemních dodavatelských trasách do Jordánska a Egypta. Ázerbájdžánská ropa a plyn tečou do Haify z Turecka. Izraelská ekonomika je zkrátka v troskách. Írán dělá Izraeli přesně to, co mu dělal Izrael se sankcemi, ale Írán má na rozdíl od Izraele bohaté zdroje ropy a plynu; a impozantní domácí zemědělskou a výrobní produkci. Teherán izraelskou ekonomiku pomalu dusí. Přístav Haifa je na seznamu cílů Hizballáhu. Pokud bude Haifa uzavřena spolu s Eilatem (který nyní propouští zaměstnance), Izraeli zbudou pro dodávky potravin a energie pouze pozemní dodavatelské trasy. Izraelská ekonomika „dlouhou válku“ nemůže unést, ale dlouhá válka – pomalé vaření izraelské žáby ze strany Íránu, Hizballáhu, Ansaralláhu a syrských a iráckých milicí – je přesně to, co by měl očekávat. Herbert Stein, ekonom, který vedl Nixonovu a Fordovu „Radu ekonomických poradců“, řekl: „Pokud něco nemůže pokračovat donekonečna, skončí to.“ Izraelská žába ještě není blízko uvaření, ale IRGC ohně mistrovsky rozdmýchávají a teploty stoupají.


Shivan MahendrarajahČesky je výzkumný pracovník na School of History, University of St Andrews, Skotsko. Procestoval celý islámský svět, od Maroka po Malajsii. Vzdělání získal na Kolumbijské univerzitě v New Yorku a na univerzitě v Cambridge (Ph.D. v oboru Blízký východ a islámské dějiny). Studoval perštinu na Teheránské univerzitě (2009-10) a arabštinu na Damašské univerzitě (2007-08). Je autorem recenzovaných článků o islámské historii, súfismu, šíʿismu, wahhábismu, Afghánistánu, Íránu, Mongolské říši, Tamerlánovi a jeho dynastii („Timuridové“ ze Střední Asie a Íránu); o protipovstaleckých hnutích, al-Káidě a hnutí Taliban v Afghánistánu a Pákistánu. V tisku jsou jeho dvě akademické monografie: Sufi Saint of Jam: History, Religion, and Politics of a Sunnit Shrine in Shiʿi Iran a History of Herat, from Chingiz Khan to TamerlaneČesky. V roce 2021 byl zvolen členem Královské historické společnosti.


[PJ]