Příspěvek Last Christian Town In West Bank Attacked And Besieged By Israeli Settlers vyšel na serveru Zero Hedge 28. června 2025

Poslední zcela křesťanské město na Izraelem kontrolovaném Západním břehu zažívá vlnu útoků násilných židovských osadníků, říká místní církevní vůdce a pobízí rodiny, aby uprchly, a vůdčí klérus město prohlašuje za „nikoliv už bezpečné“ pro naše obyvatele. Osadníci si navíc zřídili zlověstné „předsunuté stanoviště“ i na okraji tohoto města – Taybeh, Ramallah – tj. 4 500 let staré komunity s ohromným významem v příběhu o Ježíši Kristovi.

Palestinští křesťané dosud v Taybehu žili v harmonii s ostatními, nyní jsou ale obleženi násilnými židovskými osadníky, kteří si na zemědělské půdě tohoto 4 500 let starého města zřídili předsunuté stanoviště.

Toto město, v Evangeliu Jana (11:54) uváděné jako ‚Efraim‘ – tj. místo, kam se Ježíš uchýlil před svým utrpením –, dnes už pro svůj lid není bezpečným místem,“ řekl Otec Bashar Fawadleh, farní kněz Taybehské církve Krista Spasitele katolické arabsko-jazyčné mediální službě ACI MENA. „Už nežijeme v míru, nýbrž v každodenním strachu a v obleženíČesky… Od loňského října se z Taybehu kvůli strachu z probíhajícího násilí a obtěžování odstěhovalo přes 10 rodin.

Toto video a ta další níže vložená cirkulující na sociálních médiích údajně zachycují poslední útoky osadníků na Taybeh z tohoto týdne (BBCČesky potvrdila, že k útoku došlo ve středu):

Další hrůzné záběry z pogromu izraelských osadníků na křesťanskou vesnici Taybeh v Ramalláhu na Západním břehu Jordánu, kde zapálili domy a vozidla.

To jsou jen poslední z agresí probíhajících v rámci vzorce namířeného proti obyvatelům Taybeh, vzorce, do něhož rovněž patří kradení zemědělské techniky a ničení úrody spolu se střílením nebo vypouštěním dobytka, aby obilí sežral, hlásí Katolická tisková agenturaČesky.

Osadníci si zřídili předsunuté postavení na východním okraji města v pozůstatcích po statku opuštěném křesťany, kteří utekli asi před rokem kvůli rostoucímu tlaku kampaně násilí a zastrašování od osadníků. „Předsunuté stanoviště“ je židovská osada na palestinské půdě, pro kterou neexistuje povolení izraelské vlády. Předsunutá stanoviště  typicky začínají čímsi tak malým jako stan nebo dodávka a často jsou umístěna na vrcholcích kopců nebo na zemědělské půdě. V případech „stádních předsunutých postavení“ si s sebou osadníci přivezou hospodářská zvířata a umožní jim spásat rozsáhlou oblast s cílem nárokovat si velký pozemek. Ač předsunutá postavení na počátku vládní povolení nemají, izraelská vláda je často retroaktivně legalizuje, aby tak ztrátu palestinské půdy zpečetila. (Poznamenáváme, že tam jsou jak křesťanští, tak muslimští Palestinci a obě skupiny zažívají na Západním břehu stejné ústrky kvůli tomu, že nejsou Židé.)

Izraelští osadníci útočí na křesťanskou palestinskou vesnici Taybeh. Pokud se křesťané nebo muslimové brání, izraelská armáda je zabije.

Předsunuté stanoviště osadníků na periferii Taybehu leží v ekonomicky kriticky důležité zemědělské zóně skládající se ze 4 200 akrů u města s celkovou plochou 5 900 akrů. Půda se využívá k pěstování oliv a sezónních plodin i k chovu drůbeže a ovcí. V obvyklém sledu událostí začnou Židé z předsunutého stanoviště obtěžovat Palestince, jejichž rodiny na této půdě žijí odedávna, a brání jim na ni vstupovat. K takovému jednání často dochází tak, že se poblíž nacházejí izraelské bezpečnostní síly a pozorují to a pokud se Palestinci brání, často proti nim zasáhnou.

Místní křesťané říkají, že taktika znemožňování zemědělství, je právě tím, čím proti nim hrají v Taybeh:

Během posledních sezón sklizně oliv už druhý rok po sobě zabránili rolníkům vstup na jejich půdu u osady Rimmonim, kterou vybudovali na zkonfiskované půdě Taybehu, což vedlo buď ke krádeži, nebo k úplnému uhnití úrody oliv. Asi 20 rodin fyzicky napadli, když se pokusily vstoupit na svoji půdu.

 

„V těchto dnech osadníci vyhání své krávy na kopec osázený olivami a pole ječmene hned vedle domovů těchto lidí. Místní na to pohlíží jako na systematickou snahu je ekonomicky je zadusit a vyhnat,“ říkal Otec Fawadleh – ACI MENAČesky / Katolická tisková agentura.

Hrůzná noc na Západním břehu Jordánu: V současné době izraelští osadníci útočí na křesťanskou vesnici Taybeh nedaleko Ramalláhu – zapalují domy a střílejí na obyvatele.

Zde palestinský křesťan vysvětluje, jak na něj, na jeho rodinu a na ostatní obyvatele Taybehu osadníci ze Západního břehu pořádají hony, aby jim sebrali půdu:

„Ježíš Kristus sem přišel týden předtím, než byl ukřižován,“ řekl mi jeden Palestinec z Taybehu.

Taybeh je největší palestinská křesťanská komunita na Západním břehu Jordánu. Od 7. října ozbrojení židovští osadníci a izraelská armáda, povzbuzená válkou v Gaze, komunitu terorizují hromadným bitím, krádežemi a násilným vyhánením Palestinců z jejich vlastního majetku.

Takto strašné zacházení s křesťany z Taybehu pomáhá vysvětlit, proč byl Izrael vychvalující texaský senátor Ted Cruz roku 2014 vypískán z pódia, když pronášel ulítlý koncepční projev na gala-shromáždění pořádaném neziskovkou Na ochranu křesťanůČesky (IDC), snažící se bránit perzekucím a týrání křesťanů po celém Středním východě včetně Izraele. Video tohoto incidentu se stalo virálním minulý týden po Cruzově katastrofálním interview s Tuckerem CarlsonemČesky, v němž tvrdil, že Bible křesťanům nařizuje, aby podporovali takové moderní politické subjekty, jakým je Stát Izrael.

Při akci IDC z roku 2014Česky se situace rychle zvrhla, když Cruz podlézal Izraeli řečičkami, které spolehlivě strhávají aplaus, pokud promlouvá k davu, který o útrapách křesťanských Palestinců na Izraelem kontrolovaném území v Taybehu a jinde nemá ani ponětí. „V roce 1948 se Židé po celém Středním východě potýkali s vraždami a s vyhlazováním, a tak prchali do země Izrael,“ řekl Cruz. „A dnes nemají křesťané žádného lepšího spojence než Židovský stát,“ dodal, čímž vyvolal pokřik a pískání. Cruz se pokusil řečnit dál: „Dovolte mi říci: ti, kdo nenávidí Izrael, nenávidí Ameriku. A ti, kdo nenávidí Židy, nenávidí křesťany.“ Zhnusení a pokřik však vytrvalo a donutilo Cruze akci opustit se slovy: „Když nestojíte za Izraelem a za Židy, tak já nestojím za vámi.

Taybeh ležící patnáct kilometrů severovýchodně od Jeruzaléma a 12 km severovýchodně od Ramallahu založili v letech 2500 až 2900 před Kristem Kananejci. V harmonii v něm žijí křesťanské komunity: Řecká pravoslavná, Římskokatolická a Melchitská řeckokatolická. Toto místo s krásně nabílenými domy, s původním kostelem Svatého Jiří postaveným ve 4. století Byzantinci, s troskami křižáckého hradu a popisované v Bibli (pod jménem „Efraim“) jako místo, kde Ježíš hledal útočiště než byl ukřižován, bylo dosud pro křesťanské turistyČesky atraktivní destinací, není však jasné, jak dlouho to ještě vydrží.

Jedna věc je přitom jistá: Ted Cruz a takové skupiny jako Křesťané sjednocení za Izraelem nebudou v dohledné době mluvit za obležené obyvatele Taybehu.


Tyler Durden je pseudonym používaný serverem Zero HedgeČesky pro anonymní příspěvky. Jméno je převzato z postavy Vypravěče (The NaratorČesky) z  románu Chucka Palahniuka Klub rváčůČesky z roku 1996, jeho stejnojmenné filmové adaptaceČesky z roku 1999 a komiksů Klub rváčů 2 a Klub rváčů 3. Postava je nespavec s rozpolcenou osobností a je zobrazována jako bezejmenný „každý“ (ve filmu označovaný jako „Vypravěč“) během dne, který se v noci během nespavosti stává chaotickým a charismatickým Tylerem Durdenem.

[MP]