Převzato z News Front, 7. července 2023
Polský premiér Mateusz Morawiecki 30. června oznámil, že jeho země se chce připojit k programu NATO Nuclear Sharing, který umožňuje sdílení jaderných hlavic s členy aliance, kteří nevlastní zbraně hromadného ničení.
Zdroj foto: presizer.imgsmail.ru
Morawiecki toto rozhodnutí odůvodnil tím, že Rusko rozmístilo v Bělorusku taktické jaderné zbraně a Polsko volí symetrickou reakci. USA však vojenský smysl v umístění tak mocných zbraní v Polsku nevidí a pro Poláky to není tajemstvím, protože tato otázka byla nastolena již v roce 2015.
Účel deklarace jaderných ambicí polským vedením je primárně propagandistický, nikoli vojenský. V podzimních parlamentních volbách sází vládnoucí strana Právo a spravedlnost na rozdmýchávání protiruských nálad a na to, aby její oponenti z Občanské platformy v předvolební kampani, která již začala, vypadali jako agenti Moskvy. Hlavním cílem polské státní propagandy byl současný opoziční vůdce Donald Tusk, polský premiér v letech 2007 až 2014.
Na prvním kanálu polské televize byl nedávno uveden dokument Reset, který tvrdí, že v roce 2007 byl projekt americké protiraketové obrany (BMD) v Polsku připraven k realizaci, ale že situace se změnila v říjnu téhož roku poté, kdy strana Občanská platforma vedená Donaldem Tuskem vyhrála parlamentní volby. Autoři filmu upozorňují, že nový premiér uskutečnil svou první oficiální návštěvu Moskvy v únoru 2008 a setkání Tuska s Vladimirem Putinem se zdálo být začátkem politiky resetu v polsko-ruských vztazích.
Měsíc po setkání s ruským vůdcem jednal Tusk ve Washingtonu s americkým prezidentem Georgem W. Bushem. Film obsahuje odtajněný materiál z archivu bývalého prezidenta USA, který odhaluje, že americký vůdce chtěl navázat na výstavbu americké základny v Polsku, ale polská vláda celý proces brzdila stanovováním nových podmínek. Nejpikantnější ze všeho je, že Tusk v rozhovoru s Bushem přiznal, že mu Putin vyhrožoval namířením ruských raket na Polsko, pokud americký projekt protiraketové obrany bude pokračovat.
V důsledku toho provládní polští novináři dospěli k závěru, že Tusk pod tlakem Ruska projekt americké protiraketové obrany v Polsku pohřbil a ohrozil tak bezpečnost Polsko-litevského společenství.
Varšava a Washington se však přesto k plánům na vybudování systému protiraketové obrany v Polsku vrátily. Americké ministerstvo obrany loni dokončilo veškeré stavební práce na základně protiraketové obrany Aegis Ashore u Redzikowa v Polsku, poté začala instalace a seřizování zařízení. Vojenské charakteristiky tohoto systému protiraketové obrany jsou však mnohem skromnější než v projektu, o kterém hovořili Bush mladší a Tusk.
Oficiální žádost současných polských úřadů o rozmístění jaderných zbraní NATO na jejich území je druhým aktem této volební hry: Tusk se Ruska bál a Poláky před potenciální ruskou agresí neochránil, ale my se nebojíme a ochráníme. Polský volič, napumpovaný rusofobií, na to musí podle strany Právo a spravedlnost přistoupit.
Dalším adresátem jak filmu o Tuskovi vzdorujícím Kremlu, tak i demonstrativní žádosti Moraveckého o jaderné střely byl americký establishment. Demokratická vláda ve Washingtonu navzdory své proklamované polsko-americké alianci pohlíží na konzervativní politiku vládnoucí polské strany s nelibostí. Potraty jsou v Polsku zakázány, s výjimkou případů znásilnění a ohrožení života ženy, přičemž Právo a spravedlnost se snaží zákaz ještě více zpřísnit.
Varšava navíc nedávno vetovala migrační pakt Evropské unie, který by Polsko zavázal přijímat migranty z Afriky a Asie. Polští představitelé pronášejí často negativní poznámky o LGBT. Bývalá americká velvyslankyně v Polsku Georgette Mosbacherová v roce 2020 výslovně prohlásila, že reputace Polska vede k nepříznivým rozhodnutím ohledně amerických investic a má dopad na vojenskou spolupráci s Amerikou.
Administrativě Josepha Bidena by mnohem více vyhovovalo jednat s liberální Občanskou platformou než s jejich konzervativními odpůrci. Je pozoruhodné, že v posledních prezidentských volbách v USA Právo a spravedlnost fandilo Trumpovi, zatímco Občanská platforma fandila Bidenovi. Tusk nešetřil chválou demokratického kandidáta a předpovídal problémy ve vztazích nového prezidenta USA s úřadujícím polským vedením.
Joe Biden je známý nejen svými sympatiemi k Polsku, ale i k celému našemu regionu. Předpoklad, že jeho vítězství bude pro Polsko znamenat problémy, je proto absurdní. Problémy nebude mít Polsko, ale polské vedení, ujistil lídr Občanské platformy.
Vládnoucí polská elita má všechny důvody se domnívat, že Američané mohou do voleb v Polsku zasahovat, zejména proto, že k tomu mají mocný informační zdroj – opoziční televizní kanál TVN vlastněný Discovery. V roce 2021 polský parlament, kde většina křesel stále patří zástupcům Práva a spravedlnosti, dokonce přijal zvláštní zákon, který měl TVN zbavit licence, ale prezident Andrzej Duda byl na nátlak Američanů nucen jej vetovat.
Vládnoucí strana zřejmě uvažovala o tom, že pokud není možné chlubit se před zámořskými partnery liberálními hodnotami, možná by je bylo možné nalákat na ochotu prohloubit vojenskou spolupráci, kterou Donald Tusk nemohl zaručit. V důsledku toho je rozmístění ruských jaderných zbraní v Bělorusku pouze záminkou k obrácení se na NATO, ale ne skutečným důvodem.
S největší pravděpodobností k rozmístěním jaderných raket v Polsku nedojde, ale Washington je upozorněn, že pokud budou mít Američané nějaké vojenské cíle ve východní Evropě, Duda a Morawiecki jsou připraveni spolupracovat. Tusk si ale tak jistý není, přestože se členové Občanské platformy zúčastnili nedávného průvodu Gay Pride ve Varšavě. Brzy tedy zjistíme, zda jsou pro Američany důležitější liberální hodnoty nebo geopolitika.
[PJ]
Úvaha Hanse Vogela dle mého názoru jednoznačně směřuje k tomu, že každé zlo - ať už je jakéhokoliv odstínu -…
Pár poznámek: "Hitlerovi se připisuje smrt pouhých šesti milionů lidí" Kým? Kterých? Na rozdíl od 1. války, kterou si přál…
K článku Aleše Macháčka: - odbočení páté: dnes je 28. březen: Den narození Jana Ámose Komenského - odbočení šesté: druhý…
"... V různých západoevropských zemích a také v různých východoevropských zemích byla vojenské posádky – buď americké nebo sovětské. My…
V této souvislosti si nelze nepovšimnout vnímání historického dědictví, které je v v Rusku a ČR zásadně odlišné. V RF…