Analýza Here’s Proof That Israel Lost the War vyšla na serveru The Truth Seeker 29. června 2025
To samozřejmě není příběh, který jsme četli v západních médiích, kde se nezmiňuje o rozsáhlém ničení izraelských strategických cílů (íránskými balistickými raketami); tyto zprávy byly z hlavního zpravodajství zcela vypuštěny. Ale právě proto Izrael přesvědčil Trumpa, aby našel diplomatickou cestu; protože ztráty začaly narůstat a Írán „nepolevoval“.
Věděli jste, že je v Izraeli nelegální zveřejňovat videa nebo fotografie budov zasažených íránskými raketami? Jinými slovy, pokud zveřejníte fotografie doutnajících budov, infrastruktury nebo vojenských základen, půjdete do vězení. Takto vláda ovládá narativ a přesvědčuje veřejnost, že vyhrává válku, kterou ve skutečnosti prohrává. Ale nevěřte mi jen tak na slovo; zde je videoklip izraelského hlasatele, který vysvětluje, jak vládní cenzura ovlivňuje schopnost lidí pochopit, co se děje:
Raviv Drucker z CH13: Musíme říct, že ve způsobu, jakým na naší straně informujeme o raketových útocích, je trochu íránský aspekt. Nemluvím o Weizmannově institutu, ale došlo k mnoha raketovým zásahům základen IDF na strategických místech, o kterých dodnes neinformujeme. A existuje pro to jasný důvod, kterému každý doma rozumí. Ale spolu s tímto jasným důvodem to vytvořilo situaci, kdy si lidé neuvědomují, jak přesní byli Íránci a kolik škod na mnoha místech způsobili. Víme jen o Weizmannově institutu; existuje mnoho míst, o kterých nevíme.
https://twitter.com/SuppressedNws/status/1938336639748624420
Opakuji: vytvořilo to situaci, kdy si lidé neuvědomují, jak přesní byli Íránci a kolik škody na mnoha místech způsobili.
Co si z tohoto tvrzení můžeme vyvodit?
Že íránské balistické střely nové generace jsou četné, přesné a smrtící. Ke cti moderátora ho zřejmě zajímá, že si obyčejní lidé zaslouží být o těchto špičkových zbraních informováni, aby mohli činit informovaná rozhodnutí týkající se vlastní bezpečnosti. S tímto názorem souhlasíme, ale také víme, že silně cenzurovaná, státem kontrolovaná a agendou řízená média nezmění způsob, jakým šíří informace. Koneckonců cílem médií není veřejné mínění informovat, ale formovat.
Ale odbočujeme od tématu. Chceme ukázat, že Izrael nesouhlasil s příměřím proto, že by dosáhl svých strategických cílů, ale proto, že byl pod tlakem a chtěl zastavit krvácení. Tento úsudek vychází z užšího seznamu klíčových vojenských, zpravodajských, průmyslových, energetických a výzkumných a vývojových zařízení, která byla zasažena přesně naváděnými balistickými střelami, které způsobily po celém Izraeli chaos.
Mějte na paměti, že operace True Promise III odpálila nejméně 22 salv nejmodernějších balistických raket (mnohé z nich byly použity poprvé), které zasadily zničující rány řadě silně opevněných izraelských objektů považovaných za „nejchráněnější vojenské základny na světě“. Íránské rakety prorážely izraelskou obranu na každém kroku a zredukovaly své cíle na pokroucený kov a rozbité bloky popela. (Jeden zbrojní expert odhaduje, že bylo zachyceno pouze 5 procent íránských balistických raket.) Toto je z článku v Press TV:
Írán zničil tzv. „izraelský Pentagon“, vojensko-rozvědkový komplex Kirya v centru Tel Avivu, který je na několika fotografiích zveřejněných na X zobrazen jako doutnající zřícenina. Přestože se jednalo o jedno z nejlépe opevněných míst na okupovaných územích, chráněné vícevrstvým štítem izraelských a amerických obranných systémů, komplex nebyl schopen odrazit íránskou raketovou palbu v prvních fázích operace True Promise III….
V Haifě zasáhla přesně naváděná íránská střela výškovou budovu, v níž sídlí pobočky izraelského ministerstva vnitra odpovědné za vnitřní vojenskou koordinaci. Úder narušil logistické sítě a systémy pro reakci na mimořádné události na obecní úrovni.
Íránské rakety také zničily velitelství vojenské rozvědky Aman na přestupním uzlu Glilot Mizrah poblíž Herzlije. Aman dohlíží na elitní špionážní jednotky, jako je Jednotka 8200 (signálové zpravodajství), Jednotka 504 (lidské zpravodajství) a Jednotka 9900 (geoprostorové zpravodajství). V komplexu sídlí také operační velitelství Mossadu – nechvalně známé zahraniční zpravodajské služby izraelského režimu…
Írán zaútočil také na „nedobytnou“ leteckou základnu Nevatim v Negevské poušti více než 30 balistickými raketami, které způsobily rozsáhlé škody, které (samozřejmě) nebyly oznámeny. V Nevatimu je umístěna většina izraelských stíhaček F-15 a F-35, ačkoli nemáme odhad, kolik z těchto válečných letadel bylo zničeno. Zde je více z Press TV:
Mezi další napadené letecké základny patřily Tel Nof a Ben Gurion poblíž Tel Avivu, Ramat David poblíž Haify, Palmachim na pobřeží Středozemního moře a Ovda poblíž Eilatu.
Íránské rakety, včetně těch, které byly použity poprvé, se zaměřily na velitelská a řídicí centra izraelské armády a Mossadu v Tel Avivu i Haifě…
… íránské balistické rakety zasáhly ropnou rafinérii Bazan v Haifu – největší středisko pro zpracování paliva v zemi, dodávající přibližně 60 procent benzínu, 65 procent nafty a více než 50 procent kerosinu.
Údery způsobily značné škody a vynutily si úplné odstavení rafinerie a jejích dceřiných společností. Izraelský ministr energetiky později připustil, že zařízení bude potřebovat rozsáhlou rekonstrukci a odhadl, že částečné obnovení provozu bude možné nejdříve za měsíc.
Poškozena byla také nedaleká elektrárna, což způsobilo rozsáhlé výpadky proudu v centrálních oblastech okupovaných území.
… íránské rakety dopadly poblíž elektrárny v Ašdodu, což vyvolalo silný výbuch a lokální výpadky proudu. Výbuchy a výpadky byly hlášeny také poblíž Hadery, kde se nachází Orot Rabin – největší izraelská elektrárna.
Írán navíc přímo zaútočil na vojensko-průmyslová zařízení zůčastněné na nedávné izraelské agresi. Mezi nimi byl především komplex Rafael Advanced Defense Systems severně od Haify – sídlo několika továren a výzkumných a vývojových budov, které vyrábějí klíčové prvky izraelské vojenské techniky.
Společnost Rafael vyrábí protiraketové systémy Iron Dome a David’s Sling, které však v zachycení palestinských a íránských raket opakovaně selhaly. Vyrábí také řízené střely s plochou dráhou letu a střely používané při útocích proti Íránu, včetně stavebnic Spice a raket Popeye, Rocks, Spike a Matador.
Zasažena byla také průmyslová zóna Kirjat Gat – významné centrum pro mikroprocesorovou a high-tech vojenskou výrobu. Íránské útoky údajně poškodily klíčové výrobní linky, které jsou pro izraelské programy dronů a sledování nezbytné.
Dále na jih nebyl ušetřen ani technologický park Gav-Yam Negev poblíž Beerševy, kde sídlí firmy zabývající se kybernetickou válkou, umělou inteligencí a vojenskými technologiemi. Mnoho z těchto společností úzce spolupracuje s izraelskou armádou a Mossadem.
Dalším významným cílem byl Weizmannův vědecký institut v Rehovotu, jižně od Tel Avivu. Institut, známý svým vojenským výzkumem a vývojem a partnerstvím s izraelskými vojenskými složkami, utrpěl ničivé škody na klíčových laboratořích. Členové a profesoři institutu potvrdili ztrátu dlouholetého výzkumu. Weizmannův institut hraje také roli v izraelském tajném jaderném programu, přičemž mnoho jaderných vědců z Dimony tento institut absolvovalo nebo v něm vyučovalo.
Shrňme si to: Během necelého týdne Írán zaútočil nebo zničil:
- „Izraelský Pentagon“, vojensko-rozvědkový komplex Kirya
- Weizmannův institut vědy, který hraje roli v izraelském tajném jaderném programu
- Velitelství vojenské rozvědky Aman na přestupním uzlu Glilot Mizrah poblíž Herzlije. Aman dohlíží na elitní špionážní jednotky, jako je jednotka 8200 (signální zpravodajství), jednotka 504 (lidské zpravodajství) a jednotka 9900 (geoprostorové zpravodajství).
- Oddělení izraelského ministerstva vnitra odpovědná za vnitřní vojenskou koordinaci
- Operační velitelství Mossadu
- Nejchráněnější izraelskou leteckou základnu Nevatim (a leteckou základnu Tel Nof)
- Letiště Ben Guriona (opakovaně) a také Ramat David, Palmachim a Ovda poblíž Eilatu.
- Velitelská a řídicí centra izraelské armády a Mossadu v Tel Avivu i Haifě…
- Rafinerie Bazan v Haifě – největší izraelské centrum pro zpracování paliva
- Obrovská elektrárna v Ašdodu způsobila silnou explozi a lokální výpadky proudu.
- Komplex Rafael Advanced Defense Systems severně od Haify – sídlo několika továren a budov pro výzkum a vývoj, které vyrábějí klíčové prvky izraelské vojenské techniky
- Průmyslová zóna Kirjat Gat – významné centrum pro mikroprocesorovou a high-tech vojenskou výrobu
- Gav-Yam Negev Advanced Technologies Park poblíž Beerševy, kde sídlí firmy pracující v oblasti kybernetické války, umělé inteligence a vojenských technologií.
Chápete to? Během pouhých 10 dnů (od 13. do 23. června) íránská armáda pečlivě zničila značnou část nejprestižnějších izraelských vojenských, zpravodajských, průmyslových, energetických a výzkumných a vývojových zařízení po celé zemi. (Četli jste o tom někdy v západních médiích?) Kdyby válka pokračovala ještě týden nebo dva, Svatá země by se proměnila v doutnající pustinu třetího světa nevhodnou k lidskému pobytu. Zkrátka, nejednalo se o normální příměří. Byla to zoufalá kapitulace ze strany nadceňovaného soupeře, který si rychle uvědomil, že bojuje „nad svou váhu“. Trump to shrnul takto:
„Izrael byl zasažen opravdu tvrdě. Ty balistické rakety, chlapče, zničily spoustu budov,“ řekl Trump novinářům na summitu NATO v Haagu ve středu. https://twitter.com/i/status/1937812706599252198
Ano, Izrael utrpěl pořádnou ránu.
Měli bychom poznamenat, že mezi Íránem a Izraelem neexistuje žádná formální dohoda. (Žádný podepsaný dokument ani explicitní závazky.) Příměří bylo dohodnuto diplomatickou cestou, primárně zprostředkovanou Katarem. Vysoce postavený úředník Bílého domu a diplomat informovaný o jednáních naznačili, že Izrael souhlasil s ukončením útoků, pokud Írán ukončí své útoky, a Írán signalizoval dodržování těchto podmínek prostřednictvím katarského zprostředkování. Trump oznámil příměří jako „úplné a totální“, které bude postupně platné během 24 hodin, ačkoli od uzavření původní dohody došlo k jejím četným porušením z obou stran. (Íránský ministr zahraničí Abbás Aragččí původně uvedl, že „žádná dohoda neexistuje“, ale naznačil, že Írán svou reakci zastaví, pokud Izrael svou část dohody dodrží.)
Problém je samozřejmě v tom, že příměří dodrženo nebude, protože Izrael a USA příměří vnímají pouze jako způsob, jak si koupit čas na přeskupení a přípravu dalšího kola nepřátelských akcí. (Stejně jako Minsk.) Vezměme si například komentáře izraelského ministra obrany Israela Katze, který v sobotu prohlásil toto:
⚡️🇮🇱🇮🇷BREAKING: Israeli Defense Minister Israel Katz says Israel won't respect Ceasefire with Iran:
“I have instructed the IDF to prepare an enforcement strategy against Iran that includes:
• Maintaining Israel’s air superiority.
• Preventing the advancement of Iran’s nuclear… pic.twitter.com/Rk8YKQOi6q— Suppressed News. (@SuppressedNws) June 27, 2025
BREAKING: Izraelský ministr obrany Israel Katz prohlásil, že Izrael příměří s Íránem respektovat nebude:
„Dal jsem pokyn IDF, aby připravily strategii prosazování dohody s Íránem, která zahrnuje:
– Udržení izraelské vzdušné převahy.
– Zabránění pokroku íránského jaderného programu.
Tohle nezní jako muž usilující o „trvalý mír“ nebo dokonce o dočasné ukončení bojů. Zní to jako někdo, kdo už má stanovenou strategii pro obnovení nepřátelských akcí a jen čeká na zelenou (od Bibiho), aby plán uvedl do pohybu.
Ale jaký plán by to mohl být, koneckonců Izrael své nejmodernější vojenské zbraně a pokročilé systémy protivzdušné obrany již použil. Jaké má další nástroje, které by mohl použít k dosažení jiného výsledku, než jaký po pouhých 12 dnech konfliktu právě zažil?
A tady to začíná být děsivé, protože Izrael má jen dvě možnosti: Buď zatáhne Spojené státy hlouběji do konfliktu (včetně nasazení pozemních sil), anebo „použije jaderné zbraně“. Třetí možnost neexistuje. Takže ať už Bibi a jeho generálové „mají v rukávu cokoli“, bude to mít jinou sílu a rozsah, než jaký jsme během posledního potyčkového střetu viděli. Podívejte se na tento matoucí text ze sobotního vydání Times of Israel:
Po americkém útoku na Írán začátkem tohoto týdne se premiér Benjamin Netanjahu a americký prezident Donald Trump dohodli na rychlém ukončení války v Gaze a rozšíření Abrahamských dohod, informoval deník Israel Hayom s odvoláním na „zdroj obeznámený s rozhovorem“.
Podle serveru se Trump a Netanjahu v telefonátu dohodli, že válka v Gaze skončí do dvou týdnů. Čtyři arabské státy, včetně SAE a Egypta, budou společně spravovat pásmo Gazy místo Hamásu. Vedení teroristické skupiny bude vyhoštěno a všechna rukojmí budou propuštěna.
Arabští spojenci však opakovaně prohlašují, že se na poválečné obnově Gazy nebudou podílet, pokud Izrael nesouhlasí s tím, že Palestinská samospráva získá v Gaze oporu jako součást cesty k budoucímu dvoustátnímu řešení, ale Netanjahu jakoukoli roli Palestinské samosprávy v Pásmu rozhodně odmítá…
K „euforickému“ hovoru Trumpa a Netanjahua v pondělí večer se připojili americký ministr zahraničí Marco Rubio a izraelský ministr pro strategické záležitosti Ron Dermer, uvedla organizace Israel Hayom…
Saúdská Arábie a Sýrie navážou diplomatické styky s Izraelem a další arabské a muslimské země je budou následovat… Izrael ze své strany vyjádří podporu budoucímu řešení založenému na existenci dvou států, podmíněnému reformami provedenými Palestinskou samosprávou. Mezitím se lídři dohodli, že Washington uzná izraelskou suverenitu v některých částech Západního břehu Jordánu.
Lidé, kteří dění na Blízkém východě pozorně sledují, vědí, že v tomto článku není nic pravda. Válka v Gaze nebude rychle ukončena, nedojde k rychlému rozšíření Abrahamských dohod a Izrael rozhodně nepodpoří řešení založené na existenci dvou států.
Tak co se tu děje, k čemu je tahle nesmyslná propaganda, které nikdo při smyslech neuvěří??

Izraelské údery zabíjejí civilisty po celém Íránu. Izrael tvrdí, že neútočí na íránské civilisty, ale při násilnostech zemřely stovky lidí, mezi nimi básnířka a její rodina, závodník na koni a grafik.
Odpovězme na tuto otázku hypoteticky: Řekněme, že by se v příštích několika týdnech měla odehrát nějaká neočekávaná katastrofa typu útoků 11. září, která by měla nést otisky íránských prstů. A řekněme, že by tato falešná vlajka byla natolik destruktivní, že by „obvyklí podezřelí“ na Kapitolu a v hlavních médiích požadovali, aby Trump okamžitě zasáhl a bombardoval Írán. Pokud by se tento scénář odehrál, nebylo by pro Bibiho a Trumpa lepší, kdyby mohli poukázat na své nedávné úsilí o vyřešení krize v Gaze? Neprospělo by jejjich vnímání (veřejností), že aktivně usilovali o mír, ale byli íránskými činy nečekaně vykolejeni?
To by vskutku udělali.
Samozřejmě, tohle všechno jsou jen spekulace; nevím, co se stane. Ale když máte v Netanjahuově bláznivé vládě zastánce tvrdé linie jako Katze, ministra národní bezpečnosti Itamara Ben-Gvira, ministra financí Bezalele Smotriche a bezpočet dalších, kteří věří, že Izrael musí „držet meč tasený“, aby zajistil, že Írán své vojenské schopnosti nezíská zpět (Smotrich), pak se rozvážný člověk připraví na nejhorší.
Mějte na paměti, že řada izraelských vůdců opakovaně prohlašovala, že by měl Netanjahu „práci dokončit“, což je záměrně vágní termín označujÍcí použití jaderné zbraně.
Abychom určili pravděpodobnost takové události, musíme si položit otázku, zda má vláda, která ospravedlňuje zabíjení a nucené hladovění milionů žen a dětí, které má na starosti, morální zábrany postavit se proti použití nejsmrtelnější zbraně na světě?
Všichni bychom se měli velmi obávat, že Netanjahu udělá přesně to, co bychom od něj očekávali.
.
Mike Whitney je americký geopolitický, ekonomický a sociální analytik žijící ve státu Washington. Svou kariéru jako nezávislý novinář zahájil v roce 2002 se závazkem k poctivé žurnalistice, sociální spravedlnosti a světovému míru. Je vědeckým pracovníkem Centra pro výzkum globalizace (CRG)Česky. Jeho články se zaměřují na geopolitická témata, zejména na konflikty na Blízkém východě. Poskytuje analýzy a komentáře k tématům, jako je válka v Gaze, situace v Jemenu a vztah mezi Spojenými státy a Izraelem. Publikuje na serverech jako The Unz Review, Eurasia ReviewČesky, The Truth SeekerČesky a dalších.
Související:
[PJ]
"Rádi jistě Rusku odpustíme, až stáhne svoje vojska z Ukrajiny, vrátí na Ukrajinu unesené děti, nahradí škody, které tam svou…
K příspěvku Jana Rychlíka: Sociální demokracie sice "vždy hlásala ..." - jenže chceme-li připomínat podobné věci jakožto trvalé ("vždy"!) principy…
Je to Výborná informace, nahrazující řadu informací jiných svou uceleností a logikou. Pokud jde o odkaz na Medveděva v předchozím…
Dovoluji si upozornit na závěr článku "Patrick Sullivan: Čeho dosáhne Izrael údery proti Íránu?": ... pokud ne Írán, pak se…
Nerozumím tomu, co společného mají sudetští Němci s korespondenční volbou?