Ruský válečný zpravodaj Marat ChajrulinČesky zveřejnil skvělý přehled o současném stavu ruských a ukrajinských sil na bojišti. Píše:
Vítězství je již na dohled. Ukrajina válku prohrála. To není jen axiom, ale hotový, pevný základ, na kterém se právě teď staví zdi budoucí budovy. To, co se děje na zemi, není nic jiného než křeče režimu. O Ukropii a Ukies jako takové nemá nikdo zájem – Trump nyní otevřeně koketuje a nabízí Putinovi jednání bez jakýchkoli „Zelenských“.
Marat není zaslepený roztleskávač. Je to tvrdý reportér a drží se faktů. Tento příspěvek znamená rozhodný posun v jeho tónu. Identifikuje dva klíčové trendy současné kampaně:
Ukrajinské ozbrojené síly na místě již nemohou klást vážný odpor.
Dynamika procesu – zrychlujeme a Ukrajinci jsou stále více vyčerpaní.
První trend je přímým důsledkem toho, že se Ukrajině nedaří rekrutovat a plně vycvičit záložní síly – tj. náhradníky -, které by mohly být zapojeny do děr v ukrajinské obraně. Podle Chajrulina:
Ukrajinské pozemní ozbrojené síly již nemohou klást vážný odpor. Na hlavních směrech (především v Pokrovsku) provádí ruská armáda totální čistku. Naše jednotky jsou rozmístěny na výhodných pozicích kolem obydlených oblastí, které ukrajinské ozbrojené síly proměnily v opevnění, a postupně za pomocí dálkových prostředků ničí jakoukoli přítomnost nepřítele. Poté pěchota vstupuje do prázdných nepřátelských pozic a Ukrajinci s touto taktikou nemohou nic dělat.
Dříve na ni ukrajinské ozbrojené síly reagovaly protiútoky a rychle přesouvaly zálohy z jedné oblasti do druhé. Nyní se tlačí podél celé fronty. Zbytek ukrajinských záloh umírá u Kurska.
Na rozdíl od první nebo druhé světové války, kdy útočící vojska musela šturmovat opevnění s muži a tanky, se v rámci speciální vojenské operace (SMO) na bojišti objevily drony a roboti, kteří představují skutečnou změnu hry. Operátoři dronů/robotů jsou plně integrováni do ruských útočících sil. Dálkové metody znamenají, že drony a boti a klouzavé bomby spolu s konvenčním dělostřelectvem a raketami zasahují opevněné body, dokud nejsou rozbity. Tato taktika způsobuje Ukrajincům zničující ztráty a zároveň minimalizuje ruské ztráty.
Druhý trend, který Marat identifikuje, se týká věku a zkušeností:
Dynamika procesu – my zrychlujeme a Ukrajinci jsou stále více vyčerpaní. A konečně moment, který vidí málokdo – naše armáda se nejen modernizuje, ale začíná omlazovat. V každé jednotce na úrovni roty se vytvářejí samostatné čety bezpilotních prostředků a rekrutují se tam nováčci ne starší 30 let. Aktivně získáváme dvacetileté kluky.
Obecně armáda také zahájila proces obnovy středních důstojnických hodností – všichni starší 45 let jsou odváděni do zálohy. Týká se to především týlových, podpůrných a štábních útvarů. Zároveň, pokud vezmeme hlavní bojovou jednotku, tak u praporů není drtivá většina velitelského sboru starší 35 let. Velitelé rot jsou jen velmi zřídka starší než 30 let. Dokonce i složení útočných jednotek (těch, které provádějí vyčišťovací operace v terénu) se změnilo – útočné jednotky starší čtyřiceti let jsou stále vzácnější.
Ruští vojáci jsou ve srovnání s těmi, kteří doplňují ukrajinské řady, mladí. Následující obrázek (převzatý z videa na X) ukazuje otřesný stav ukrajinské armády. Zde je animátorka, která zpívá místnosti plné ukrajinských rekrutů. Většině z nich je podle všeho nejméně 40 let. V sále je spousta šedivých vlasů. Navzdory svému věku však tito vojáci nejsou zkušení.
Situace v Rusku je opačná. Jeho řady jsou plné chlapů mladších 30 let, kteří na frontu přijíždějí s několika měsíci výcviku za sebou a jsou vedeni bojovými veterány. Podle Chajrulina jsou pětačtyřicátníci stahováni z fronty a zařazováni do záložních jednotek. Žádný výcvik, ať je sebelepší, se nevyrovná tomu, co se voják naučí v boji. Na rozdíl od Ukrajiny, která není schopna řádně vycvičit záložníky před tím, než je hodí do mlýnku na maso, Rusko vojáky před vysláním na frontu řádně cvičí. Po zahájení boje je absolventská škola povolána do služby a ze zelených vojáků se stávají bojoví veteráni.
V současné době neexistuje v americké, britské, francouzské ani německé armádě jediná jednotka s takovými zkušenostmi. Chlubení se počty na papíře – jak to často dělají představitelé NATO – se nepromítne do bojeschopných jednotek schopných vést rovnocennou válku … zejména proti silám, jako jsou ruské, které mají za sebou dva roky trvalých těžkých bojů.
Základy NATO se hroutí, což do značné míry způsobila hloupá investice Západu do ukrajinské války. Maďarsko, Rakousko, Chorvatsko, Slovensko a Rumunsko otevřeně vyjadřují nesouhlas s pokračující podporou Ukrajiny. Mohou si přečíst výsledky na bojišti a uvědomit si, že Rusko poráží Ukrajinu navzdory neomezené a masivní podpoře ze strany NATO. Velcí hráči v NATO – tedy Velká Británie, Francie a Německo – čelí doma hospodářskému a politickému chaosu. Žádný z nich není v pozici, aby přešel na válečnou pozici a riskoval výzvu Rusku.
Pak je tu ještě Turecko. Turecko je zapleteno do nové války v Sýrii a soustředí se na porážku Kurdů. Není ochotno poskytnout vojáky ani vybavení, pokud by NATO podniklo sebevražedný krok a Rusku se postavilo.
Nevím, zda Donald Trump a jeho tým chápou hrozivou povahu situace, ale pokud je jejich vyjednávací strategie postavena na předpokladu, že Rusko je slabé a že „SVO“ (= speciální vojenská operace) je v patové situaci, zjistí, že to, co považovali za trumf („trump card“), je piková dvojka … a to není silná karta.
Larry C. JohnsonČesky je americký blogger. Pracoval v CIA čtyři roky jako analytik, poté přešel do Úřadu pro boj proti terorismu ministerstva zahraničí. V roce 1993 opustil vládní práci, aby si „vybudoval dvojí kariéru jako obchodní konzultant a odborník na zpravodajství“. Je zakladatelem a řídícím partnerem společnosti BERG Associates, založené v roce 1998. Larry poskytoval 24 let výcvik komunitě speciálních operací americké armády. Vystupuje také v televizních programech, jako je The News HourČesky nebo Judging FreedomČesky. „Byl očerňován pravicí i levicí, což znamená, že něco musí dělat správně.“
[VB]
Úvaha Hanse Vogela dle mého názoru jednoznačně směřuje k tomu, že každé zlo - ať už je jakéhokoliv odstínu -…
Pár poznámek: "Hitlerovi se připisuje smrt pouhých šesti milionů lidí" Kým? Kterých? Na rozdíl od 1. války, kterou si přál…
K článku Aleše Macháčka: - odbočení páté: dnes je 28. březen: Den narození Jana Ámose Komenského - odbočení šesté: druhý…
"... V různých západoevropských zemích a také v různých východoevropských zemích byla vojenské posádky – buď americké nebo sovětské. My…
V této souvislosti si nelze nepovšimnout vnímání historického dědictví, které je v v Rusku a ČR zásadně odlišné. V RF…