Článek Israel had Hamas attack plan year before Oct. 7 invasion, but officials dismissed as ‘imaginative’: report vyšel v deníku New York Post 30. listopadu 2023

Izraelské úřady získaly bitevní plány Hamasu, které načrtly krvavý útok teroristické skupiny 7. říjnaČesky rok předtím, než k němu došlo – ale izraelští vojenští a zpravodajští činitelé smetli, co bylo podle zprávy považováno za „velmi nápaditý“ plán, který nelze uskutečnit.

Čtyřicetistránkový plán – izraelskými úředníky nazvaný „Jerišská zeď“ – zmapoval hlavní detaily invaze, která vedla k nejsmrtelnějšímu dni v izraelské historii, ale neupřesnil datum, kdy se takový útok uskuteční. Informoval o tom ve čtvrtek list York Times s odkazem na dokumenty, e-maily a rozhovory.

Izraelští představitelé listovali v 40stránkovém dokumentu pouhé tři měsíce před teroristickým útokem, který vedl k smrti asi 1200 lidí v Izraeli a k ​​únosu dalších 240.

„Vejděte k nim branou! Jestliže tudy vejdete, stanete se vítězi,“ uvádí se v horní části dokumentu — citát z Koránu, který Hamás od útoku široce opakuje.

Plány zahrnovaly salvu raket, které měly zahnat izraelské vojáky do bunkrů a drony, aby vyřadily bezpečnostní kamery – taktiku používanou při invazi 7. října.

Přeložené dokumenty také podrobně popsaly 60 bodů v hraniční zdi mezi Gazou a Izraelem, kudy k útokům proudily stovky bojovníků HamasuČesky.

V plánu byla dodatečně zmíněna poloha a velikost izraelských vojenských sil, komunikační uzly a další citlivé informace, uvedly Times.

Úředníci nesdělili, jak dokument Jerišská zeď získali, ale záznamy ukazují, že se v posledním roce široce šířil mezi izraelskými vojenskými a zpravodajskými vůdci, z nichž většina expanzivní plány odmítla jako nad rámec možností Hamasu.

Tento obrázek z videa poskytnutého South First Responders ukazuje ohořelá a poškozená auta podél pouštní silnice po útoku militantů Hamasu na hudebním festivalu Tribe of Nova Trance. 3 Izraelští představitelé měli podrobný plán útoků Hamásu více než rok před invazí teroristické skupiny.
AP

Nejméně jedna zkušená analytička z jednotky 8200, izraelské signální zpravodajské služby, v červenci varovala, že teroristická skupina provádí cvičení, které odpovídalo „obsahu Jerišské zdi“, včetně sestřelu izraelských letadel, dobytí vojenské výcvikové základny a zabíjení tamějších kadetů.

Její obavy rozptýlil plukovník divize Gaza, jednotky pověřené hlídáním hranice, který řekl, že to je součást „velmi nápaditého“ scénáře, což ale neprokazuje schopnost Hamásu ho provést, načež analytičce řekl: „trpělivě čekej“.

Dokument „Jerišská zeď“ zmapoval sofistikovaný útok, včetně umístění a velikosti izraelských vojenských sil.
AP

„Naprosto vylučuji, že by byl scénář imaginární,“ napsala analytička v šifrovaných e-mailových výměnách, které viděly The Times.

„Je to plán určený k zahájení války,“ dodala. „Není to jen přepad vesnice.“

Analytička přirovnala cvičení k válce v roce 1973, ve které syrské a egyptské armády obsadily izraelskou obranu, než se Izraeli podařilo přeskupit a invazi odrazit – což je selhání zpravodajských služeb, o kterém se izraelští bezpečnostní úředníci dlouze učí.

„Podobnou zkušenost jsme již zažili před 50 lety na jižní frontě v souvislosti se scénářem, který se zdál imaginární, a historie se může opakovat, pokud nebudeme opatrní,“ psala analytička v e-mailech.

Palestinci navštěvují své domy zničené při izraelských bombových útocích v Al-Zahra na okraji města Gaza.
AP

Izraelští představitelé soukromě připustili, že se jim katastrofálně nepodařilo krvavý útok ze 7. října zmařit.

V září 2016 sestavil úřad izraelského ministra obrany přísně tajné memorandum popisující posilování sil Hamásu a také hromadné nákupy zbraní, rušiček GPS a dronů.

Invaze a braní rukojmíČesky by „vedly k vážnému poškození vědomí a morálky občanů Izraele,“ uvedl v poznámce tehdejší ministr obrany Avigdor Lieberman.

Další plán získaný poté, kdy Izraelci Jerišskou zeď získali, ukázal, že Hamas se „rozhodl naplánovat nový přepad, bezprecedentní ve svém rozsahu“, který zahrnoval „velký manévr“, jehož cílem bylo přemoci divizi Gaza.

Izraelská armáda tento plán nazvala „kompasem“, což znamená, že pochybuje, že by Hamas byl schopen takový útok provést.

Izrael a Hamás se ve čtvrtek dohodly na přerušení bojů na další den, což bude sedmý den bez bitvy.

Od té doby bylo propuštěno více než 100 rukojmích, protože příměří má být zrušeno v pátek v 7:00 místního času, pokud se nepodaří dosáhnout jiné dohody.

Obě strany se dohodly na propuštění části svých rukojmích podle dohody.

Více než 14 000 Palestinců v Gaze, včetně mnoha žen a dětí, bylo zabito v konfliktu, podle údajů ministerstva zdravotnictví kontrolovaného Hamasem.

Katherine Donlevy je reportérkou The Post se sídlem v Queens. Na svém kontě má několik prvních ocenění, včetně ceny New York Press Association. Sledujte ji na Twitteru @ktdonleavme.

[PJ]