Výtah Key Takeaways From NYT’s Secret History Detailing US ‚Shocking‘ Involvement In Ukraine War vyšel na serveru ZeroHedge 1. března 2025

Je to už o roky pozdě a alternativní a nezávislá média mezitím udělala tolik práce na odhalení reality, včetně více než 600 stránek knihČesky, ale New York Times v neděli [30 března] přinesl obsáhlou zprávu Partnerství: Tajná historie role Ameriky v ukrajinské válce.

Až donedávna by strážci hlavního proudu médií nepřipustili, že se konflikt na Ukrajině od samého začátku odvíjí jako zástupná válka. A to ani poté, když takzvaný poznámkový papír [paper of record] v únoru 2024 přiznal, že CIA vybudovala na Ukrajině 12 „tajných špionážních základenČesky, aby od roku 2014 vedla stínovou válku proti Rusku.

Opět přichází příliš pozdě, ale nyní, když ukrajinské síly boj jasně prohrály, připouští Times, že předchozí Bidenova administrativa byla do účasti ve vojenské a zpravodajské rovině na Ukrajině zapletena mnohem více, než bylo dříve oficiálními zdroji zveřejněno.

Zpráva je hlubokou sondou do „mimořádného partnerství zpravodajských služeb, strategie, plánování a technologie“, které se stalo Zelenského tajnou zbraní“ v boji proti Rusku. Začíná popisem, že do dvou měsíců poté, kdy Putin poslal svou armádu přes hranice, byli ukrajinští generálové v civilních šatech tajně převáženi na zasedání válečného plánování na vysoké úrovni na americké základny v Německu.

Cestující byli špičkoví ukrajinští generálové,“ popisuje NY Times muže, které kolona neoznačených aut převážela z ukrajinské metropole do západní Evropy. „Jejich cílem byl Clay Kaserne, velitelství americké armády pro Evropu a Afriku v německém Wiesbadenu. Jejich posláním bylo pomoci vytvořit to, co se stalo jedním z nejpřísněji střežených tajemství války na Ukrajině.

Zpráva objasňuje, že američtí velitelé byli do ukrajinských operací zapleteni mnohem více, než bylo známo, a to až do té míry, že to některé spojence NATO „šokovalo“. V podstatě bylo mnoho protiruských operací probíhajících na ukrajinských bojištích jednoduše řízeno ze základny v Německu.

Vyšetřování New York Times však ukazuje, že Amerika byla do války zapletena mnohem důvěrněji a šířeji, než se dříve myslelo,“ pokračuje zpráva. „V kritických okamžicích bylo partnerství páteří ukrajinských vojenských operací, které podle sčítání USA zabily nebo zranily více než 700 000 ruských vojáků. (Ukrajina vyčíslila počet obětí na 435 000). Američtí a ukrajinští důstojníci bok po boku plánovali ve velícím středisku mise ve Wiesbadenu Kyjevskou protiofenzívu a rozsáhlou bitevní strategii a  přesné informace o zaměření cílů předávali ukrajinským vojákům v poli.

Je pozoruhodné, že představitelé USA a NY Times. podstatě také přiznávají, že Kreml měl celou dobu pravdu, když trval na tom, že to nikdy nebylo jen o Moskvě vs. Kyjev – ale o tom, že země NATO Ukrajinu militarizovaly a vyzbrojily proti Rusku. Prezident Putin a představitelé Kremlu si celou dobu zuřivě stěžovali na americkou intervenci, ale to bylo na Západě odmítáno jako pouhá „propaganda“.

Níže jsou uvedeny některé klíčové úryvky z velmi dlouhé zprávy NY Times. mezititulky a zdůraznění od ZeroHedge…


Američané dohlížejí na „kill chain“

Jeden šéf evropské rozvědky vzpomínal, jak byl zaskočen, když zjistil, jak hluboce se jeho protějšky v NATO zapletly do ukrajinských operací. „Teď jsou součástí řetězce zabíjení.“ řekl.

 

Hlavní myšlenkou partnerství bylo, že by tato úzká spolupráce mohla Ukrajincům umožnit provést ten nejnepravděpodobnější výkon – zasadit útočícím Rusům zdrcující úder. 

Největšími činiteli na bojišti byly ve skutečnosti CIA/Pentagon

Prvním důkazem konceptu byla kampaň proti jedné z nejobávanějších bojových skupin Ruska, 58. kombinované armádě. V polovině roku 2022 Ukrajinci s využitím amerických zpravodajských služeb a informací o cílech spustili na velitelství 58. armády v Chersonské oblasti raketovou palbu, při níž zabili generály a štábní důstojníky. Znovu a znovu, když se skupina usadila na jiném místě; Američané je pokaždé našli a Ukrajinci zničili.

 

Jižněji se partneři zaměřili na krymský přístav Sevastopol, kde ruská Černomořská flotila nakládala na válečné lodě a ponorky rakety určené proti ukrajinským cílům. Na vrcholu ukrajinské protiofenzivy v roce 2022 roj námořních dronů s podporou CIA před úsvitem zaútočil na přístav, poškodil několik válečných lodí a přiměl Rusy, aby se začali stahovat.

Domýšlivost

Ukrajinci někdy viděli Američany jako panovačné a ovládající – prototypy povýšených Američanů. Američané někdy nechápali, proč Ukrajinci prostě nepřijmou dobrou radu.

 

Tam, kde se Američané soustředili na přiměřené a dosažitelné cíle, viděli Ukrajince jako neustále usilující o velké vítězství, jasnou, zářivou trofej

Neúspěšná protiofenziva z roku 2023 se ve skutečnosti vylíhla na americkém velitelství

Přesto v pravděpodobně klíčovém okamžiku války – v polovině roku 2023, kdy Ukrajinci zahájili protiofenzivu, aby po úspěších prvního roku využili vítěznou dynamiku – se strategie navržená ve Wiesbadenu stala obětí vratké vnitřní politiky Ukrajiny: prezident Volodymyr Zelenskyj proti svému vojenskému náčelníkovi (a potenciálnímu rivalovi ve volbách), vojenského náčelníka proti armádnímu velení. Když se pan Zelenskyj postavil na stranu podřízeného, ​​Ukrajinci poslali obrovské množství mužů a zdrojů do nakonec marné kampaně za znovudobytí zdevastovaného města Bachmut. Během několika měsíců skončila celá mrtvě narozená protiofenziva selháním.

Biden zakázal tajné operace na veřejnosti, přičemž červené čáry tajně překračoval

Bidenova administrativa znovu a znovu povolovala tajné operace, které předtím zakázala. Američtí vojenští poradci byli vysíláni do Kyjeva a později jim bylo dovoleno pohybovat se blíže k bojům. Vojenští důstojníci a důstojníci CIA ve Wiesbadenu pomáhali plánovat a podporovat kampaň ukrajinských úderů na Ruskem anektovaný Krym. Nakonec dostaly armáda a poté i CIA zelenou, aby umožnily přesné údery hluboko uvnitř samotného Ruska.

 

V některých ohledech byla Ukrajina v širším kontextu odvetou v dlouhé historii zástupných válek mezi USA a Ruskem – Vietnam v 60. letech, Afghánistán v 80. letech, Sýrie o tři desetiletí později.

Task Force Dragon

Ministr obrany Lloyd J. Austin III a generál Milley pověřili 18. výsadkovou jednotku dodáváním zbraní a poradenstvím Ukrajincům, jak je používat. Když prezident Joseph R. Biden Jr. podepsal dodávky M777, stalo se Tony Bass Auditorium plnohodnotným štábem.

 

Zástupcem generála Donahue se stal polský generál. Britský generál řídil logistické centrum na bývalém basketbalovém hřišti. Kanaďan dohlížel na trénink.

 

Suterén hlediště se stal tím, co je známé jako fúzní centrum, produkující zpravodajské informace o ruských pozicích, pohybech a záměrech na bojišti. K němu podle zpravodajských činitelů k důstojníkům Ústřední zpravodajské služby, Národní bezpečnostní agentury, Obranné zpravodajské agentury a Národní geoprostorové zpravodajské agentury přibyli koaliční zpravodajští důstojníci.

 

18. výsadková jednotka je známá jako Dragon Corps; nová operace byla nazvána Task Force Dragon. Vše, co bylo potřeba k tomu, aby se ty kousky daly dohromady, bylo neochotné ukrajinské nejvyšší velení.

Debata o věrohodné popření

Brzy začali Ukrajinci, celkem téměř 20 — zpravodajských důstojníků, operačních plánovačů, spojařů a specialistů na řízení palby — přijíždět do Wiesbadenu. Každé ráno, vzpomínali důstojníci, se Ukrajinci a Američané setkávali, aby prozkoumali ruské zbraňové systémy a pozemní síly a určili nejzralejší cíle nejvyšší hodnoty. Seznamy priorit byly poté předány zpravodajskému fúznímu centru, kde důstojníci analyzovali proudy dat, aby lokalizaci cílů určili.

 

Uvnitř amerického evropského velení vyvolal tento proces lehkou, ale napjatou lingvistickou debatu: Bylo vzhledem k delikátnosti mise nepřiměřeně provokativní nazývat cíle „cíli“?

 

Někteří důstojníci považovali „cíle“ za vhodné. Jiní jim říkali „zpravodajské tipy“, protože Rusové se často pohybovali a informace potřebovaly ověření na místě.

 

Debatu urovnal generálmajor Timothy D. Brown, šéf zpravodajské služby evropského velení: Rozmístění ruských sil bude „bodem zájmu“. Zpravodajské informace o vzdušných hrozbách budou „stopami zájmu“.

 

„Pokud se někdo zeptá: ‚Předávali jste Ukrajincům cíle?“, nebudete nelegitimně lhát, když řeknete: ‚Ne, nedělali jsme to‘,“ vysvětlil jeden americký úředník.

CIA a atentáty na ruské nejvyšší důstojníky

Bílý dům také zakázal poskytování zpravodajských informací o pozicích „strategických“ ruských vůdců, jako je velitel ozbrojených sil, generál Valerij Gerasimov. „Představte si, jaké by to pro nás bylo, kdybychom věděli, že Rusové pomohli nějaké jiné zemi zavraždit našeho velitele,“ řekl další vysoký americký činitel. „Okamžitě bychom šli do války.“ Stejně tak nesměla Task Force Dragon poskytovat informace, které by identifikovaly pozice jednotlivých Rusů.

 

Jak systém fungoval, Task Force Dragon sdělovala Ukrajincům, kde se Rusové nacházejí. Ale pro ochranu zpravodajských zdrojů a metod před ruskými špiony neříkala, odkud věděla, co věděla. 

Americký operační štáb přímo dohlížel na údery HIMARS

Wiesbaden dohlížel na každý úder HIMARS… Údery HIMARS, které měly za následek 100 nebo více ruských mrtvých nebo zraněných, přicházely téměř každý týden. Ruské síly zůstaly přelstěné a zmatené. Jejich morálka klesla a s ní i jejich vůle bojovat. A jak se arzenál HIMARS rozrostl z osmi na 38 a ukrajinští útočníci se stali schopnějšími, ztráty vzrostly až pětinásobně, řekl americký činitel.

 

„Stali jsme se malou součástí, možná ne tou nejlepší, ale malou částí vašeho systému,“ vysvětlil generál Zabrodskyi a dodal: „Většina států to dokázala během 10 let, 20 let, 30 let. Ale my jsme byli nuceni dokázat to během několika týdnů.“

 

Partneři stroj na zabíjení pilovali společně.

Níže: Šéfredaktor ruského RT reaguje na tato nejnovější podrobná odhalení…

Napětí, když se Ukrajinci snažili překročit Putinovy ​​červené čáry

V předchozím roce Rusové nerozumně umístili velitelská stanoviště, muniční sklady a logistická centra do 50 mil od frontové linie. Ale nové zpravodajské informace ukázaly, že Rusové nyní přesunuli kritická zařízení mimo dosah HIMARS. Generálové Cavoli a Aguto tedy doporučili další kvantitativní skok, který ukrajinské armádě poskytl taktické raketové systémy – rakety známé jako ATACMS, které mohou doletět až 190 mil – aby bylo pro ruské síly na Krymu obtížnější podílet se na obraně Melitopoli.

 

ATACMS byly pro Bidenovu administrativu obzvláště bolestivým tématem. Šéf ruské armády, generál Gerasimov, se na ně nepřímo odvolával loni v květnu, když varoval generála Milleyho, že cokoli, co uletí 190 mil, překročí červenou linii. Byla tu také otázka zásobování: Pentagon už varoval, že nebude mít dostatek ATACMS, pokud bude Amerika muset vést svou vlastní válku.

 

Zpráva byla strohá: Přestaňte požadovat ATACMS.

Bidenova administrativa Zelenskému stále ustupovala

Až dosud Ukrajinci s pomocí CIA a amerického a britského námořnictva používali námořní bezpilotní letouny spolu s britskými střelami Storm Shadow s dlouhým doletem a francouzskými střelami SCALP k útoku na Černomořskou flotilu. Příspěvkem Wiesbadenu byly zpravodajské informace.

 

Ale k rozvinutí širší kampaně na Krymu by Ukrajinci potřebovali daleko více raket. Potřebovali by stovky ATACMS.

 

V Pentagonu se stará varování nerozplynula. Ale poté, kdy generál Aguto informoval pana Austina o všem, čeho může operace Lunar Hail dosáhnout, vzpomínal jeden poradce, řekl Austin: „Dobře, to je opravdu přesvědčivý strategický cíl. Nejde jen o taktické záležitosti.“

 

Pan Zelenskyj dostal svůj dlouho očekávaný ATACMS. Přesto jeden americký představitel řekl: „Věděli jsme, že v hloubi srdce chce stále dělat něco jiného, ​​něco víc.“

Spojenci se střetli kvůli vpádu do Kurska

Dne 10 srpna přišel do práce v ústředí i šéf základny CIA. Generál Syrskij během velení provedl svůj krok – poslal vojáky přes jihozápadní ruskou hranici do oblasti Kursk.

 

Pro Američany bylo rozvinutí invaze významným porušením důvěry. Nebylo to jen tím, že je Ukrajinci opět drželi v nevědomosti; tajně překročili vzájemně dohodnutou linii a v rozporu s pravidly stanovenými při jejím vytvoření převezli výzbroj dodanou koalicí na ruské území, které představovalo operační prostor.

 

Operace byla zahájena, aby zabránila humanitární katastrofě v Charkově, ne k tomu, aby ji Ukrajinci mohli využít k obsazení ruského území. „Nebylo to skoro vydírání, bylo to vydírání,“ řekl vysoký představitel Pentagonu.

 

Američané mohli vytáhnout zástrčku na operačním boxu. Přesto věděli, že pokud tak učiní, jak vysvětlil úředník administrativy, „mohlo by to vést ke katastrofě“: ukrajinští vojáci v Kursku by bez ochrany raket HIMARS a amerických zpravodajských služeb zemřeli.

Americké zpravodajské informace pro útoky na obrovský most v Kerčském průlivu

Ze zhruba 100 cílů na Krymu byl nejžádoucnějším most přes Kerčský průliv, spojující poloostrov s ruskou pevninou. Pan Putin ho viděl jako silný fyzický důkaz spojení Krymu s vlastí. Zničení symbolu ruského prezidenta se zase stalo posedlostí ukrajinského prezidenta.

 

Byla to také americká červená linie. V roce 2022 Bidenova administrativa zakázala pomáhat Ukrajincům zaměřit se na něj; dokonce i přístup na krymské straně měl být považován za suverénní ruské území. (Na to se ukrajinské zpravodajské služby pokusily zaútočit samy a určité škody způsobily.)

 

Ale poté, kdy se partneři operace Lunar Hail dohodli, pověřil Bílý dům armádu a CIA, aby s Ukrajinci a Brity tajně spolupracovaly na plánu útoku, který by most strhnul. ATACMS měl oslabil zranitelná místa na povrchu, zatímco by námořní bezpilotní letouny vybuchly u jeho pilířů.

 

Ale zatímco se drony připravovaly, Rusové svou obranu kolem pilířů zesílili.

Lloyd Austin viděn jako ‚kmotr‘ tajných operací

Začátkem ledna generálové Donahue a Cavoli navštívili Kyjev, aby se setkali s generálem Syrským a zajistili dohodu o plánech na doplnění ukrajinských brigád a posílení jejich linií, uvedl představitel Pentagonu. Odsud cestovali na leteckou základnu Ramstein, kde se setkali s panem Austinem na závěrečném setkání šéfů koaliční obrany, než se vše změní.

 

Když byly dveře pro tisk a veřejnost zavřené, protějšky oslavovaly pana Austina jako „kmotra“ a „architekta“ partnerství, které přes veškerou narušenou důvěru a zradu udržovalo vzdor a naději Ukrajinců a které vážně započalo onoho jarního dne roku 2022, kdy se generálové Donahue a Zabrodskyj ve Wiesbadenu setkali poprvé.

Přečtěte si celou Tajnou historii role Ameriky v ukrajinské válce.


Tyler Durden.e pseudonym používaný serverem Zero HedgeČesky.ro anonymní příspěvky. Jméno je převzato z postavy Vypravěče (The NaratorČesky) z  románu Chucka Palahniuka Klub rváčůČesky. roku 1996, jeho stejnojmenné filmové adaptaceČesky. roku 1999 a komiksů Klub rváčů 2. Klub rváčů 3. Postava je nespavec s rozpolcenou osobností a je zobrazována jako bezejmenný „každý“ (ve filmu označovaný jako „Vypravěč“) během dne, který se v noci během nespavosti stává chaotickým a charismatickým Tylerem Durdenem.

[PJ]