Obsah:
  1. Andrew Korybko: Rádio Svoboda: Vypustili jsme zajíce z pytle
  2. Andrew Korybko: Putin a Si Ťin-pching by mohli uzavřít velkou dohodu

Analýzu Radio Liberty Let The Cat Out Of The Bag Regarding The EU’s Game Plan For Ukraine publikoval Andrew Korybko na svém Substacku 1. května 2025

Rádio Svoboda: Vypustili jsme zajíce z pytle

Pokud by Putin nasazení vojsk a letadel EU na západní Ukrajině povolil, nemůže Rusko od EU očekávat nic na oplátku.

Rusko již dlouho varuje, že jakékoli bezpodmínečné příměří na Ukrajině, jaké navrhuje ZelenskyjČesky, by mohlo NATO otevřít cestu k rozšíření svého vojenského vlivu v této zemi. Co Západ dosud odmítal jako konspirační teorii, vypustilo nyní Rádio SvobodaČesky jako zajíce z pytle. Nejmenovaní představitelé, které ve svém nedávném příspěvku citovalo, potvrdili své představy, že by to Evropanům „poskytlo čas na shromáždění ‚uklidňujících sil‘ v západní části Ukrajiny“ a organizaci „leteckých hlídek“.

Jejich údajný herní plán spočívá v „udržení Američanů v mírovém procesu“, „nastavení rozvrhu“ konfliktu dosažením příměří, které později povede k trvalému míru, a využití výše uvedeného přechodného období k výše zmíněným vojenským krokům pro vyvinutí tlaku na Rusko k dalším ústupkům. V článku Rádia Svoboda je vynecháno, že Rusko pohrozilo útoky na západní jednotky na Ukrajině, o kterých ministr obrany Pete Hegseth dříve uvedlČesky, že by se na ně záruky podle článku 5 pro USA nevztahovaly.

I kdyby Putin souhlasil s tímto ústupkem, který je považován za jeden z pěti významných rozdílůČesky mezi ním a Trumpem, vedoucím Trumpa k rozhořčenému příspěvku proti Putinovi, Rádio Svoboda uvedlo, že by to stále ještě nevedlo k evropskému de iure uznání ruských územních zisků. Totéž platí pro zrušení sankcí nebo vrácení jakékoli části z 200 miliard eur zabaveného majetku. Brzy by dokonce mohly být uvaleny další sankce a neočekávané zisky z tohoto majetku „financují vojenské potřeby Ukrajiny“.

Vzhledem k tomu, co Rádio Svoboda odhalilo, pokud by Putin nasazení vojsk a letadel EU na západní Ukrajině povolil, nemůže Rusko od EU očekávat nic na oplátku. Veškeré naděje na obnovení statusu nárazníkového státu Ukrajiny z doby před válkou by byly zhaceny a nelze vyloučit, že by se zóna vojenské aktivity EU mohla později rozšířit až k Dněpru nebo i dále. Jedním z cílů speciálníČesky operaceČesky bylo zabránit vojenské expanzi Západu na východ, což by byl další velký ústupek.

Putinův dlouholetý blízký přítel a vlivný vysoce postavený poradce Nikolaj Patrušev začátkem tohoto týdne agentuře TASS řeklČesky, že „NATO již druhým rokem po sobě pořádá poblíž našich hranic největší cvičení za poslední desetiletí, kde procvičuje scénáře útočných akcí na velké ploše – od Vilniusu po Oděsu, obsazení Kaliningradské oblasti, blokování lodní dopravy v Baltském a Černém moři a preventivní údery na stálé základny ruských jaderných odstrašujících sil.

Tajemník Rady bezpečnosti Sergej Šojgu pro tentýž server několik dní předtím uvedlČesky, že „za poslední rok se počet vojenských kontingentů zemí NATO nasazených poblíž západních hranic Ruské federace zvýšil téměř 2,5krát… NATO přechází na nový systém bojové pohotovosti, který umožňuje nasadit do 10 dnů 100 000 vojáků poblíž hranic Ruska, do 30 dnů 300 000 a do 180 dnů 800 000.

Když se k tomu přidá prioritaČesky Baltské obranné linie a doplňkový Východní štít Polska, spolu s plány na rozšíření „vojenského SchengenuČesky“ s cílem urychlit rozmístění vojsk a techniky na východ, jsou zřejmé obrysy operace Barbarossa 2.0. Putin nemůže ovlivnit, co NATO uvnitř hranic bloku dělá, ale má moc zastavit jeho de facto expanzi na západní Ukrajinu v průběhu příměří, což by částečně mohlo jeho spekulativním plánům bránit.

Ústupky, na které by mohl z pěti důvodů zmíněných ve druhé polovině analýzy z počátku březnaČesky přistoupit, by vedly k tomu, že ruský spojenec ve vzájemné obraně, Bělorusko, bude obklíčeno NATO podél svého severního, západního a poté jižního křídla. To by z něj mohlo udělat lákavý budoucí cílČesky, ale západní agresi by mohlo odradit pokračující rozmístění ruských raket Orešnik a taktických jaderných zbraní, k jejichž použití dle vlastní úvahy již Bělorusko povolení dostalo.

Ústupek západním jednotkám na Ukrajině výměnou za ekonomické a strategické výhody, které Rusko doufá od USA získat, pokud po mírové dohodě nastartuje jejich rodící seČeskyNovýČesky détenteČesky“, by proto znamenal konvenční bezpečnostní náklady, které by bylo možné právě popsanými prostředky zvládnout. Zároveň by ho však zastánci tvrdé linieČesky jako Patrušev, Šojgu a čestný předseda vlivné ruské Rady pro zahraniční a obrannou politiku Sergej KaraganovČesky mohli od takové dohody odradit.

Putin se proto musí rozhodnout, zda je to přijatelný kompromis, nebo zda by Rusko mělo riskovat ztrátu svého postkonfliktního strategického partnerství s USA tím, že bude i nadále faktické expanzi NATO na západní Ukrajinu oponovat, a to i vojenskými prostředky, pokud by se tam síly EU přesunuly bez ruského souhlasu. Jeho rozhodnutí určí nejen budoucnost tohoto konfliktu, ale také ruské plánování pro případné nouzové situace s NATO, a proto se z něj stane rozhodující moment jeho čtvrtstoleté vlády.
Zpět na obsah


Analýzu Putin & Xi Might Hash Out A Grand Deal That Would Enter Into Force If The Ukraine Talks Collapse publikoval Andrew Korybko na svém Substacku 6. května 2025

Putin a Si Ťin-pching by mohli uzavřít velkou dohodu,

která by vstoupila v platnost, pokud by rozhovory o Ukrajině ztroskotaly.

Putin by mohl potřebovat Si Ťin-pchingovu pomoc, pokud Trump v případě ztroskotání mírových rozhovorů „eskaluje, aby deeskaloval“.

Návštěva čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v Moskvě od 7. do 10. května je oficiálně zamýšlena jako připomínka 80. výročí konce druhé světové války v Evropě, přičemž vrcholem bude jeho účast na páteční přehlídce na Rudém náměstí. Kreml ve svém oznámeníČesky rovněž zmínil, že bude s Putinem jednat o řadě otázek a podepíše řadu mezivládních dohod, takže by se mohlo jednat o něco důležitějšího. Kontext, v němž se tato jednání konají, naznačuje, že budou významná.

Zelenskyj pro začátek implicitně pohrozil, že by Ukrajina mohla na páteční přehlídku zaútočit, což nevyvolalo žádnou Trumpovu veřejnou reakci, přestože se ke všem ostatním otázkám vyjadřuje, takže to lze interpretovatČesky jako jeho tichý souhlas. Si Ťin-pching tedy svou účastí podstupuje skutečné osobní riziko, ale zároveň projevuje důvěru v ruské ozbrojené síly, které mají za úkol jeho a ostatní hosty ochránit. Tato propojená gesta Putin a všichni ruští politici jistě ocení.

Mírový proces mezi Ruskem a Ukrajinou zprostředkovaný USA se dostal do slepé uličkyČesky, kterou ještě zhoršují Trumpovy spekulace, že ho Putin možná jen „provokuje“. Pokud se USA stáhnou, Čína je realisticky nemůže nahradit,  protože na Ukrajinu nemá vliv, ale Si Ťin-pching pravděpodobně očekává od Putina podrobný popis toho, co se v poslední době pokazilo a proč. To by mohlo vést k další části jejich rozhovorů o tom, co Rusko plánuje udělat, pokud mírový proces zkolabuje.

Kromě udržení vojenského tempa, jak tomu bylo po celou dobu, by Rusko mohlo svou pozemní kampaň rozšířitČesky do ukrajinských regionů, na které si Moskva (zatím?) nedělá nárok. Souběžně s tím by Trumpovo postupné vojenské zapojení do konfliktu mohlo vést k jeho „eskalaci za účelem deeskalace“, ať už ve výše uvedeném scénáři, nebo jednoduše jako trest za krach rozhovorů, pokud obviní Putina. Putin by tak mohl od Si Ťin-pchinga požádat o vojenskou pomoc nebo alespoň o závazek, že nebude dodržovat žádné další sekundární sankceČesky.

Čína dosud Rusku vojenskou pomoc neposlala a neformálně některé sankceČesky již dodržuje, protože Si Ťin-pching nechce USA provokovat. Jeho kalkulace by se však mohly změnit po začátku Trumpovy globální obchodní válkyČesky, jejímž cílem je kompenzovat trajektorii Číny jako supervelmociČesky. Pokud Si Ťin-pching věří, že je větší ekonomický a/nebo vojenský tlak ze strany USA nevyhnutelný, pak by mohl Putinovým spekulativním požadavkům vyhovět, ale pouze pokud výhody převáží náklady dané urychlením zmíněné americké nátlakové kampaně.

Výměnou za to, co požaduje, by Putin mohl ustoupit Si Ťin-pchingovu údajnému požadavkuČesky na snížení ceny plynu pro pozastavený plynovod Síla Sibiře 2, nabídnout podobně preferenční podmínky pro spolupráci na dalších projektech v oblasti zdrojů (včetně vzácných zemin) a posílit strategickou vojensko-technickou spolupráciČesky. Stručně řečeno, Putin by musel opustit rodící seČesky ruskoČeskyamerickýČeskyNovýČesky détanteČesky“ k posílení geostrategické rovnováhy, což by Rusko mohlo přivést do role „juniorního partnera“ Číny.

Jediný scénář, ve kterém by to vážně zvažoval, by byl, kdyby mírová jednání propadla a USA „eskalovaly, aby deeskalovaly“, což jsou vzhledem k nedávným událostem věrohodné možnosti, a proto by mohl během rozhovorů tento týden se Si Ťin-pchingem uzavřít velkou dohodu, která by vstoupila v platnost pouze v takovémto případě. Pokud tedy chce Trump Rusku v posílení čínské supervelmoci zabránit, musí donutit Ukrajinu k dalším ústupkůmČesky vůči Rusku k ukončení konfliktu za lepších podmínek pro Putina.

Zpět na obsah


Andrew Korybko (*1988) je americký politolog sídlící v Moskvě, novinář a pravidelný přispěvatel do několika online časopisů, a také člen odborné rady Institutu strategických studií a předpovědí na Univerzitě lidového přátelství Ruska. Specializuje se vztah mezi americkou strategií v Afro-Eurasii, čínskou globální vizí One Belt One Road konektivity New Silk Road a hybridní válkou a na globální systémový přechod k multipolaritě. Mezi jeho další oblasti zájmu patří taktika změny režimu, barevné revoluce a nekonvenční válčení. Jeho kniha „Hybrid Wars: The Indirect Adaptive Approach To Regime ChangeČesky“ (Hybridní války: nepřímý adaptivní přístup ke změnám režimu, 2015) rozsáhle analyzuje situaci v Sýrii a na Ukrajině a tvrdí, že představují nový model strategické války vedené USA. Mimo vlastního SubstackuČesky publikuje na řadě analytických serverů jako Sputnik InternationalČesky, Global ResearchČesky či Modern DiplomacyČesky a také na Disputu.