OBSAH
Znovu opakují slovo „nevyprovokovaný“, tentokrát na obranu Izraele
Obyvatelstvo, které nemá co ztratit
Za všechnu tu smrt může západní tisk

IL-pal-flag


Článek They’re Repeating The Word ‘Unprovoked’ Again, This Time In Defense Of Israel vyšel na webu Caitlin Johnstone dne 8. 10. 2023

Znovu opakují slovo „nevyprovokovaný“, tentokrát na obranu Izraele

Šikovní manipulátoři často využívají kognitivního zkreslení známého jako efekt iluzorní pravdy, což je chyba ve fungování lidské mysli, která nám ztěžuje rozlišování mezi zkušeností, kdy slyšíme dobře ověřený fakt, a zkušeností, kdy slyšíme něco, co už několikrát slyšeli.

Západní politická a mediální skupina opět unisono opakuje slovo „nevyprovokovaný“, tentokrát v souvislosti s masivní operací na více místech, kterou Hamás v sobotu ráno zahájil proti Izraeli a při níž údajně zahynuly stovky Izraelců #en#.

„Spojené státy jednoznačně odsuzují nevyprovokované útoky teroristů Hamásu proti izraelským civilistům,“ uvádí se v prohlášení Bílého domuČesky.

„Ztráty na životech v Izraeli v důsledku násilného, vypočítavého a nevyprovokovaného útoku Hamásu jsou srdcervoucí,“ stojí v prohlášení vůdce menšiny ve Sněmovně reprezentantů Hakeema Jeffriese.

„Dnešní nevyprovokovaný teroristický útok a vraždy nevinných izraelských občanů jsou jasnou připomínkou brutality Hamásu a Íránem podporovaných extremistů,“ stojí v prohlášen kongresmana a uchazeče o post předsedy sněmovny Jima JordanaČesky.

„Tento hanebný, nevyprovokovaný a barbarský útok na Izrael musí být odsouzen celým světem a musí být jednoznačně podpořeno právo židovského státu na sebeobranu,“ napsal na Twitteru prezidentský kandidát Robert F. Kennedy Jr.

„Jedná se o ‚nevyprovokovaný útok na civilisty‘: Generálporučík Keith Kellogg,“ stojí v nedávné zprávě Fox News.

Nevyprovokovaná agrese teroristů z Hamásu,“ stojí v tweetu bývalého ministra zahraničí Mikea Pompea.

„Důrazně odsuzuji tyto zbabělé, děsivé a nevyprovokované útoky Hamásu na Izrael,“ napsal na Twitteru kongresman John Fetterman.

„Tyto útoky Hamásu na Izrael byly ohavné a nevyprovokované,“ napsal na Twitteru senátor Mark Kelly.

„Jako neochvějný příznivec a spojenec Izraele jednoznačně odsuzuji nevyprovokovaný a bezprecedentní teroristický útok, který podnikl Hamás, a stojím na straně izraelského lidu, který se právem brání,“ napsal na Twitteru kongresman Richie Torres.

Nevyprovokované útoky Hamásu na Izrael přes Gazu a vzduchem i po moři jsou naprosto teroristickým útokem,“ napsal na Twitteru poslanec Demokratické strany Ed Krassenstein.

„Jednoznačně odsuzuji strašlivé a nevyprovokované útoky Hamásu a vyzývám všechny strany, aby podnikly kroky k zabránění civilním škodám,“ napsala na Twitteru kongresmanka Sara Jacobsová.

Mohla bych uvést mnoho a mnoho dalších příkladů, ale myslím, že to stačí k tomu, co se snažím naznačit. Není zvláštní vidět, jak se do prohlášení politiků a odborníků bez ohledu na jejich politickou příslušnost vkládají stále dokola stejná podivně specifická slova o téže události?
Když si je dáte všechny dohromady, začne to znít velmi podezřele, jako když někdo o svém autě vždy mluví jako o „mém autě, které jsem neukradl“, nebo když svou manželku vždy představuje jako „mou ženu, kterou nebiji“.

Teď už je jasné, že kdykoli vidíte, že se slovo „nevyprovokovaný“ důrazně a jednotně opakujeČesky napříč celou politickým/mediálním uskupením, cokoli, o čem se mluvíČesky, bylo rozhodně masivně vyprovokovánoČesky.

Přesně totéž jsme viděli, když Rusko napadlo Ukrajinu; západní politici a média byli od samého počátku prosyceni slovem „nevyprovokovaný“Česky a mlátili západní veřejnost tímto sdělením do obličeje stále dokola, navzdory zjevnému a nepopiratelnému faktuČesky, že válka na Ukrajině byla rozhodně vyprovokovanáČesky.

Jak loni vtipně poznamenal Noam ChomskyČesky: „Samozřejmě, že byla vyprovokována. Jinak by se o ní neustále nemluvilo jako o nevyprovokované invazi.“

A totéž samozřejmě platí i o poslední ofenzivě Hamásu. Lze na ni legitimně vznášet nejrůznější argumenty, ale jeden z nich rozhodně nelze obhájit: že byla nevyprovokovaná. Jak napsal na Twitteru palestinsko-americký spisovatel a komik Amer Zahr: „75 let etnických čistek. 15 let blokády. Konfiskace palestinské půdy. Pogromy na palestinská města. Znesvěcení palestinských posvátných míst. Každodenní nájezdy do palestinských domovů. Neustálé ponižování celého národa. Nic z toho, co se děje dnes, není „nevyprovokované“.“

Nazývat palestinské násilí vůči Izraeli „nevyprovokovaným“ je snadno ještě směšnější než nazývat ruskou invazi nevyprovokovanou, protože zneužívání izraelského apartheidu je v tuto chvíli široké veřejnosti dobře známé.
Řada mainstreamových organizacíČesky na ochranu lidských práv obvinila Izrael z toho, že uplatňuje režim zneužívající apartheid, který s Palestinci zachází jako s méněcennými lidmi. Palestinci, kteří žijí ve vězení pod širým nebemČesky známém jako Gaza, jsou záměrně vystaveni nepitné voděČesky, nedostatku potravin, energieČesky a bombardováníČesky. Ti, kteří žijí mimo Gazu, jsou vystaveni rasistickému a násilnému policejnímu dohleduČesky a záborům půdyČesky a žijí podle jiných zákonůČesky než židovští Izraelci. Celý národ byl donucen opustit své domovy, aby uvolnil místo novému státu, a to z důvodů, které s ním nemají nic společného, a při jakémkoli pokusu o odpor byl zabit jako „terorista“.

Útok byl samozřejmě vyprovokován.

Není zvláštní, že západní politická/mediální třída začne jednotně tvrdit něco tak snadno vyvratitelného? Tak průhledně lživé? Proč by se stále znovu a znovu a znovu v každém případě rozhodovaly pro použití onoho konkrétního slova „nevyprovokovaný“ ve svých odsouzeních útoků ze strany Hamásu?

Odpověď zní, že tuto volbu ani tak neříkají, jako spíše dělají. Nesnaží se komunikovat se svými posluchači, ale snaží se obejít kritické myšlení svých posluchačů a oklamat je, aby přijali zjevnou lež jako pravdu.

Šikovní manipulátoři často využívají kognitivní zkreslení známé jako efekt iluzorní pravdyČesky, což je chyba v tom, jak má lidská mysl tendenci fungovat, díky níž je pro nás obtížné rozlišit mezi zkušeností, kdy slyšíme dobře doloženou skutečnost, a zkušeností, kdy slyšíme něco, co slyšeli několikrát opakovaně. Pokud chcete, aby veřejnost uvěřila něčemu nepravdivému, nebudete schopni použít fakta a důkazy, abyste jí svůj argument předložili, takže to, co můžete udělat, je prostě opakovat něco stále dokola, dokud to nezačne znít jako pravda. Stačí tu lež zopakovat dostatečně často a bum, a západní lidi vnímáte tak, že se na svět dívají s tím, že Izrael Palestince k jejich činům nijak nevyprovokoval.

Poté, co se objevily zprávy o ofenzivě Hamásu, jsem na Twitteru napsala:
„Přicházejí dny a dny, kdy západní zpravodajská média lstivě převracejí vztah agresor-obránce a informují, jako by násilí začalo ofenzivou Hamásu, spontánně z ničeho nic“.

Ale ani já jsem nečekala, že manipulace pojmů bude tak nestoudná.

Zpět na obsah


Článek Population With Nothing To Lose vyšel na webu Caitlin Johnstone dne 8. 10. 2023

Obyvatelstvo, které nemá co ztratit

Nadcházející dny budou plné západních zpravodajských médií, která lstivě obrátí vztah agresor-obránce a budou informovat, jako by veškeré násilí začalo spontánní ofenzivou Hamásu.

Problém s utlačováním obyvatelstva maximální silou spočívá v tom, že v určitém okamžiku si začnou myslet, že nemají co ztratit, když se budou bránit.

Myslím si, že toto poslední povstání skončí pro Palestince spíše pozitivně než negativně? Ne. Znamená to, že budu odsuzovat palestinský odpor za to, že se brání? Také ne.

Je to proto, že by to bylo nesmyslné, a to z několika různých důvodů. Zaprvé proto, že mi nikdo nedokáže říct, co by Palestinci měli namísto toho dělat, aby to bylo realistické a rozumné. Bylo by pro mě snadné sedět tady v křesle a říct, že Palestinci by měli buď zachovat status quo, nebo si lehnout, vzdát se svých domovů a vlasti a přijímat jakýkoli drobek ze stolu, který mohou dostat. Ale z palestinského pohledu vidíme, že to rozumné není. Bylo by pro mě snadné sedět v křesle a tvrdit, že Palestinci by se měli soustředit pouze na uskutečnění řešení v podobě jednoho nebo dvou států. Ale z izraelského politického prostředí vidíme, že to není reálné.

Co jiného tedy mohou dělat? Jaké mají rozumné a realistické možnosti? Nikdo mi nedokáže poskytnout uspokojivou odpověď.

Zadruhé by bylo nesmyslné, kdybych odsuzovala akce Hamásu s odůvodněním, že se tím zhorší situace Palestinců, protože skutečnost, že Izrael vždy reaguje na palestinský odpor zabitím mnoha Palestinců, je sama o sobě velmi konkrétním projevem zacházení, kterému se Palestinci brání. Nebylo by legitimní, kdybych seděla v křesle a říkala někomu, aby přestal klást odpor svému násilníkovi jen proto, že mu to způsobí ještě horší zacházení; to není platný důvod k odsouzení odporu.

V konečném důsledku jde jen o to, že Palestinci dělají to, co považují za nutné udělat v naprostém zoufalství, protože se cítí zahnáni do kouta a jinou možnost nemají. A cítí se zahnáni do kouta bez jiných možností, protože tak to skutečně vypadá. Je mnoho lidí, které bych mohl vinit z toho, že se v takové situaci ocitli, ale úplně poslední na tomto seznamu by byly samotné oběti nelidského zacházení.

Apologeti Izraele označí každého, kdo kritizuje Izrael, za antisemitu, přičemž rozhodně popírají, že by do své definice antisemitismu zahrnuli „kritiku Izraele“. Pokud je požádáte, aby jmenovali důrazného a vytrvalého kritika zneužívání Izraele, který není antisemitou, zpravidla nebudou schopni žádného jmenovat, protože za antisemity považují naprosto všechny kritiky Izraele, ale nemohou to přiznat, protože vědí, že na to veřejnost reaguje negativně a že to škodí jejich propagandistickým snahám.

V tomto ohledu jsou úplně stejní jako ti, kdo všechny kritiky zahraniční politiky USA vůči Rusku označují za propagandisty Kremlu a všechny kritiky zahraniční politiky USA vůči Číně za tajné agenty „KS Číny“. Zeptejte se kohokoli, kdo vás obviňuje, že jste kremelský troll, protože kritizujete západní zástupnou válku na Ukrajině, aby jmenoval jediného důrazného a vytrvalého kritika této války, kterého nepovažuje za agenta Kremlu; nebude toho schopen. Je to proto, že jejich definice „agenta Kremlu“ ve skutečnosti zahrnuje „každého, kdo kritizuje zahraniční politiku USA vůči Rusku“. To však nemohou přiznat, protože vědí, že by pak vypadali směšně.

Určitě jsou rádi, že Trump prohrál, protože jinak by se stavěla hraniční zeď a děti by byly stále v klecích a dohoda s Íránem by byla stále mrtvá a vojenský rozpočet by se stále nafukoval a Roe v Wade[1] by byl zrušen. Ten magor by nás už nejspíš dostal na pokraj třetí světové války.

Znepokojivě trollovali o terorismu, pak vyzbrojili Al Kajdu v Libyi a Sýrii.
Obávali se neonacistů, pak je vyzbrojili na Ukrajině.
Uvrhli ujgurské separatisty do Guantánama, a pak trollovali o Ujgurech.
Impérium nemá žádné zásady, pouze zájmy.

Zpět na obsah


Článek This Death Is The Fault Of Western Press vyšel na webu Caitlin Johnstone dne 9. 10. 2023

Za všechnu tu smrt může západní tisk

Kdyby celou dobu namísto titulků typu „palestinské dítě vběhlo do dráhy kulce“ a tvrzení, že bojkot Izraele je genocida, říkali pravdu, mohli už dávno vyvinout politický tlak a vynutit mírové a spravedlivé řešení tohoto problému.

Izrael údajněČesky v reakci na sobotní útok Hamásu připravuje velmi brzkou pozemní invazi do Gazy. Můžeme očekávat, že situace bude ještě mnohem, mnohem krvavější.

USA mezitím vyslaly do východního Středomoří údernou skupinu letadlových lodíČesky na podporu nadcházejících izraelských vojenských operací, a to navíc k další vojenské pomoci, kterou Biden Netanjahuovi již přislíbilČesky. Deník The Wall Street Journal zároveň tvrdí, že operace Hamásu byla koordinována s Íránem i Hizballáhem.

Tato válka má potenciál v příštích týdnech se rozšířit velmi ošklivým směrem.

Kdykoli se něco takového stane, váleční štváči vždy využijí okamžitého emocionálního šílenství, aby prosadili šílené akty válečného štvaní a stříkali vitriol na každého, kdo ho zpochybňuje. Později, když se objeví všechna fakta, si lidé pomalu začínají uvědomovat, že něco bylo velmi špatně a že byli podvedeni.

Po 11. září byl každý, kdo nepodporoval několikanásobnou pozemní invazi do suverénních zemí, sympatizantem teroristů a apologetou Saddáma. Bylo nám řečeno, že Al-Káida jsou zlí, iracionální aktéři, kteří útočí, protože „nás nenávidí pro naši svobodu“, a že musíme podporovat válku proti teroru proti každému národu, který je považován za hrozbu, protože jediné, čemu takové zrůdy rozumí, je násilí. Nyní je válka v Iráku i v Afghánistánu považována každým poctivým za kolosální chybu.

Když Rusko napadlo Ukrajinu, každý, kdo chtěl mírové rozhovory místo rychle eskalující zástupné války mezi národy s jadernými zbraněmi, byl milovníkem Putina a kremelským šimlem. Bylo nám řečeno, že Putin zaútočil výhradně proto, že je zlý a nenávidí svobodu, a my musíme podpořit válku proti němu, protože jediné, čemu takové zrůdy rozumí, je násilí. Nyní se protiofenzíva nezdařila, USA mají problém prosadit financování zástupné války v Kongresu a dokonce i šéf NATO uznáváČesky, že tuto válku vyprovokovala expanze NATO.

A nyní čelíme dalšímu případu intenzivního emocionálního běsnění a je nám řečeno, že Hamás zaútočil na Izrael zcela nevyprovokovaněČesky, a to z jediného důvodu, protože jsou to zlé zrůdy, které rády zabíjejí Židy. Bude nám řečeno, abychom podpořili jakýkoli válečný akt, který bude považován za nezbytný, protože jediné, čemu takové zrůdy rozumí, je násilí.

Jednoho dne budeme muset přestat věřit na tuto obehranou písničku a tanec.

Za to všechno může z velké části západní tisk. Kdyby celou dobu říkaly pravdu místo titulků typu „palestinské dítě šlo do kulky“ a všem tvrdily, že bojkot Izraele je genocida, mohl být už dávno vyvinut politický tlak, který by si vynutil mírové a spravedlivé řešení této šlamastyky.

Kdyby prostě dělali svou práci a informovali veřejnost o faktech, nikdy by se nenašel dostatečný souhlas veřejnosti s tím, aby americké impérium podporovalo brutální režim apartheidu, který nemůže existovat bez neustálého násilí, a mírové řešení by se stalo nevyhnutelným.

Místo toho po generace před veřejností všechna ta zneužití skrývali, čímž vytvořili prostředí, v němž jsou mírová řešení nemožná, a dali vzniknout palestinským frakcím, které pochopitelně považují násilnou sílu za jediné schůdné řešení.

To je jejich vina. Vytvořili tento zmatek pomocí hory lží a zastírání a nyní za tyto lži platí řekami krve. Západní tisk je válečný zločinec. Dopustil se zločinů proti lidskosti.

Apologeti Izraele budou vážně říkat: „Proč jsou všichni tak posedlí jaderně vyzbrojeným kolonialistickým apartheidním státem, který hraje klíčovou roli v americkém válečném štvaní na Blízkém východě? Jediné možné vysvětlení je, že všichni chovají nějakou podivnou nenávist k židovskému národu!“.

Nevidím důvod spekulovat o tom, zda byla ofenzíva Hamásu v této době oprávněná, když nadcházející události ukážou, jak to pravděpodobně bylo. Pokud dojde jen k mnoha násilnostem a pak se to vrátí víceméně ke statu quo, pravděpodobně se izraelská rozvědka jen masivně odhalila a přehlédla rozsáhlé přípravy na útok včetně výcviku pro letecké a námořní operace. Pokud se rozvinou nové agendy, které by bez útoku nevznikly, je mnohem větší šance, že byl oprávněný; čím dalekosáhlejší agendy, tím větší pravděpodobnost.

Je stále těžší a těžší tvrdit, že světový řád pod vedením USA přináší světu více míru a stability než války a nestabilita, které způsobuje. S tím, jak je proti národům a skupinám, které se odmítají podřídit diktátu Washingtonu, nasazováno stále více síly, jsme svědky stále větších konfliktů a chaosu. Odmítnutí Ruska padnout před Washingtonem na zadek vyústilo ve válku na Ukrajině a všechny jaderné sváry, které s tím souvisejí. Hamas, Hizballáh, Ansaralláh, Sýrie a Írán odmítající se podřídit mocenské alianci USA mají za následek neustálé násilí na Blízkém východě. Vzhledem k tomu, že se imperiální muška přesunula na Peking, čelíme nyní děsivé vyhlídce na horkou válku s Čínou.

V určitém okamžiku se musíte zeptat, pokud světový řád pod vedením USA vyžaduje k udržení stále více násilí a jaderného štvaní, jaký je konkrétně argument pro jeho trvání? Nezačíná v určitém okamžiku vůbec vypadat ne jako „řád“, ale spíše jako tyranské impérium, které se snaží ovládnout svět bez ohledu na to, kolik smrti a ničení je třeba k jeho podřízení?

Zpět na obsah


[1] Roe vs. Wade
Roe v. Wade, 410 U.S. 113 (1973), je případ Nejvyššího soudu Spojených států amerických, který se týkal zákazu interrupce ve Spojených státech. Méně známým případem je pak Doe vs. Bolton, který se týkal potratového zákona státu Georgia. Oba tyto případy byly rozhodnuty ve stejný den a se stejným výsledkem.
Podle rozhodnutí Nejvyššího soudu v tomto případu většina tehdejších protiinterrupčních zákonů porušovala právo na soukromí podle 14. dodatku Ústavy Spojených států, takže je následně musela většina států změnit. Fakticky rozhodnutí vyústilo v povolení interrupcí na celém území Spojených států amerických.
Rozhodnutí Nejvyššího soudu v případu Roe vs. Wade je jedno z nejkontroverznějších a nejnapadanějších v americké historii. Odpůrci potratů obviňují spolu s oběma disentujícími soudci v této souvislosti Nejvyšší soud z tzv. soudcovského aktivismu, tj. ze zneužili ústavního dodatku ke zcela jinému účelu, než pro který byl podle nich zamýšlen, aby si prý zahrál na zákonodárný sbor a prosadil povolení interrupcí i proti vůli amerických voličů.
24. června 2022 v rámci procesu Dobbs v. Jackson Women’s Health Organization byl rozsudek Roe vs. Wade zrušen jako nemající oporu v ústavě. Zrušení podpořilo šest soudců, tři byli proti.


[VB]