Pokračování výběru na téma Ázerbájdžán, Arménie, Arcach + Turecko a RF.

OBSAH
Erkin Öncan: Zkoumání měnící se dynamiky v ázerbájdžánsko-arménských vztazích
Pepe Escobar: V Zakavkazsku hoří. Doslova. Znovu a znovu
Drago Bosnic: Arménie a „Pandořina skříňka“ jižního Kavkazu. Tlačit Turecko i Írán proti Rusku?
Další odkazy


Zkoumání měnící se dynamiky v ázerbájdžánsko-arménských vztazích.

Klíčovým faktorem, který změnil rovnováhu ve prospěch Ázerbájdžánu, byla bezesporu Pašinjanova vláda a její politická orientace.

Ázerbájdžán nedávno zahájil novou vojenskou operaci proti „Republice Arcach“, entitě, kterou Arménie neuznává. Arcach je region, známý také jako Náhorní Karabach, který je jádrem dlouhodobého konfliktu mezi Ázerbájdžánem a Arménií, jehož název přijal v roce 2017.

Hlavním městem tohoto neuznaného státu je Chankendi, arménskou stranou označované jako Stěpanakert. Ačkoli ázerbájdžánská strana tuto operaci oficiálně označuje za protiteroristické úsilí, je zřejmé, že její primární cíl je jiný.

Tento region, stejně jako mnoho dalších v rámci bývalé sovětské sféry, prošel významnými proměnami, včetně referenda v roce 1991, vyhlášení nezávislosti v roce 1992, probíhajících konfliktů a změny názvu v roce 2017. Konstantní však zůstává jeho role epicentra ázerbájdžánsko-arménské krize.

Ve válce o Náhorní Karabach v roce 2020 se Ázerbájdžán zmocnil klíčových měst, která byla 28 let pod kontrolou Arménie. Navzdory těmto probíhajícím konfliktům zůstává jádro karabašské otázky nevyřešeno.

Ve válce v roce 2020 Ázerbájdžán převzal kontrolu nad městy, jako jsou Čebrajil, Fizuli, Zangilan, Kubadli a Šuša, spolu s osadami Hadrut, Minčivan, Agbend, Bartaz, 286 vesnicemi a strategickými objekty, jako je Murovdag a celá ázerbájdžánsko-íránská hranice. Mezi Ázerbájdžánem, Arménií a neuznaným Arcachem byla nakonec podepsána mírová smlouva, kterou zprostředkovalo Rusko, přičemž Turecko, Evropská unie (EU) a USA byly z procesu zejména vyloučeny.

Klíčovým faktorem, který v této trvající regionální krizi změnil rovnováhu ve prospěch Ázerbájdžánu, nebyl pouze ázerbájdžánský „případ Karabach“, turecké bezpilotní letouny nebo izraelské zbraně. Hlavním katalyzátorem této významné proměny byla bezesporu Pašinjanova vláda a její politická orientace.

Z tohoto pohledu získala karabašská krize, stejně jako další probíhající problémy v bývalém sovětském regionu, mezinárodní rozměr. Dynamiku krize nelze vnímat nezávisle na americkém imperialismu, známé strategii „zadržování Ruska“ a širších geopolitických proměnách.

Po léta byla regionální rovnice často formulována jako Arménie-Rusko-Irán versus Ázerbájdžán-Izrael-Turecko. Tato rovnice se však v posledních letech, zejména za Pašinjanovy vlády, začala v Arménii tříštit.

Pašinjan vedl sametovou revoluci, která Arménii nasměrovala k Západu s podporou diaspory, která zvýšila svůj globální finanční a politický vliv. Po převzetí moci po barevné revoluci Pašinjan prohlásil: „Tohle je teprve začátek.“ V roce 2006 se v Arménii uskutečnil první ročník barevné revoluce.

Pod Pašinjanovým vedením Arménie pokračovala v pokroku na této nové cestě, mimo jiné prostřednictvím nedávného společného vojenského cvičení s názvem „Eagle Partner 2023“, které uskutečnila s USA. V současné době nemohlo být načasování ázerbájdžánské operace vhodnější, neboť dozvuky tohoto cvičení se ozývají.

Proto, jak již bylo uvedeno, částečné ukončení okupace Karabachu a triumf Ázerbájdžánu v regionu úzce souvisí s transformací Arménie pod Pašinjanovým vedením.

Navzdory historicky těsným vazbám Ruska na Arménii činnost mírových sil rozmístěných v regionu a prohlášení vysokých ruských představitelů naznačují, že Rusko tuto transformaci pozorně sleduje.

S ohledem na současný vývoj bylo Rusko právě informováno o vyhlášení „protiteroristické operace“ Ázerbájdžánem a je v kontaktu s ázerbájdžánskými orgány ohledně této situace. Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová znovu vyzvala k příměří a diplomatickému řešení konfliktu. Kromě toho učinila prohlášení, která naznačují postoj Ruska k této záležitosti:

„Moskva je nespokojena s tvrzením Jerevanu, že protiruské akce nijak neovlivňují dvoustranné vztahy“.

„Nedávné akce Jerevanu vytvářejí příznivé prostředí pro nepřátelskou politiku Západu vůči Rusku.“

Zacharovová rovněž zdůraznila důležitost zajištění bezpečnosti ruských mírových sil umístěných v Karabachu.

Dmitrij Medveděv, významná postava ruské politiky a místopředseda ruské bezpečnostní rady, se nepřímo zmínil o Pašinjanovi a poznamenal, že arménský vůdce „obvinil z porážky Rusko“ a „začal koketovat s NATO“, a dodal: „Uvidíme, jaký osud ho čeká.“ Na závěr dodal: „Čeká ho to.“

Ázerbájdžánská strana tvrdí, že její operace, kterou označuje za „protiteroristickou“, bude trvat až do likvidace ozbrojených skupin. Ázerbájdžán tvrdí, že ačkoli se arménské síly v souladu s dohodou stáhly, vojenské jednotky napojené na arménskou armádu zůstávají v Náhorním Karabachu.

V důsledku toho Arménie podnikla kroky k tomu, aby debatu zarámovala jako „vnitřní záležitost“. Pašinjan, který čelil neúprosné kritice za to, že se „smířil s porážkou“ v karabašské válce v roce 2020, učinil prohlášení, která po nedávných útocích pravděpodobně vyprovokují nacionalistickou opozici v Arménii.

Pašinjan následně svolal zasedání arménské bezpečnostní rady a promluvil k národu, přičemž prohlásil, že „Arménie nemá v úmyslu zahájit konflikt s Ázerbájdžánem“, zdůraznil, že Ázerbájdžán usiluje o zatažení Arménie do totální války, a tvrdil, že arménská armáda nemá v Arcach sílu.

Před budovou vlády v Jerevanu se shromáždili protestující, kteří před začátkem Pašinjanovy řeči skandovali hesla „Zrádce Nikol“. Zvláštní arménský vyslanec Edmon Marukjan přenesl odpovědnost za řešení situace v Karabachu na USA a prohlásil: „Nyní je řada na USA, aby rozhodly, jaká opatření přijmou k zastavení agrese a vojenského útoku proti obléhanému a hladovějícímu obyvatelstvu.“

Současně arménské ministerstvo zahraničí vyzvalo Radu bezpečnosti OSN a ruské mírové síly, aby přijaly opatření k zastavení ázerbájdžánských útoků, a představitelé Arcachie rovněž apelovali na „zahraniční intervenci“.

Pašinjanovy očekávané postoje a prohlášení se mohou ukázat jako účinné při udržování kontroly nad krizí, ale protipašinjanovská nacionalistická opozice v Arménii očekávala, že podobná prohlášení zaplní ulice.

Závěrem lze říci, že Pašinjan, který reakci opozice označuje za „výzvu k převratu“ a „machinace vnějších sil“, bude pravděpodobně čelit hněvu rozlícených davů na domácí půdě, i kdyby se mu podařilo ázerbájdžánské útoky odrazit. Sametový vůdce, kterého opozice obviňuje z nedostatku odvahy ke konfrontaci, se bude muset znovu utkat s vlastním lidem. Dá se říci, že jeho politické působení slábne, a otázka, kdo by ho mohl nahradit, si zaslouží samostatnou diskusi. Souhrnně řečeno, v současné situaci se Pašinjan jeví jako „poražený v každé rovnici“.

Při úvahách o ázerbájdžánsko-arménských konfliktech je pozoruhodné, že k těmto otázkám se často přistupuje z převážně nacionalistického hlediska v rámci ázerbájdžánského, tureckého, a dokonce i arménského obyvatelstva. Silná převaha nacionalismu a absence výrazného antiimperialistického hnutí v těchto třech zemích, které se v minulosti vzájemně obviňovaly například z arménské genocidy, masakru v Chodžaly a pogromu v Sumgaitu, není náhodná. Tyto země byly dlouho formovány politikou ovlivněnou imperialismem, kdy jsou stejné události nahlíženy značně odlišnou optikou.

Pouhý pohled odhalí přítomnost amerického orla, který vrhá svůj pohled na tento region.

Erkin ÖNCAN
turecký novinář, který se zaměřuje na válečné oblasti a sociální hnutí po celém světě.

Zpět na obsah


Příspěvek Fire in Transcaucasia – Again od vyšel na webu Strategic Culture dne 20. 9. 2023, překlad Zvědavec a Disput

 

V Zakavkazsku hoří. Doslova. Znovu a znovu

Pašinjanův okruh, který má velmi blízko k Sorosově partě, ve skutečnosti opustil Náhorní Karabach nejméně na poslední tři roky.

Ázerbájdžán vyrazil proti Arménii v Náhorním Karabachu a bombardoval regionální hlavní město Stěpanakert izraelskými raketami země-země LORA a izraelskými bezpilotními letouny kamikadze Harop.

Systém protivzdušné obrany Tor arménských ozbrojených sil poblíž silnice Chankendi-Chojaly byl zničen tureckými bezpilotními letouny Bayraktar TB2 a v Náhorním Karabachu byly zcela přerušeny všechny mobilní komunikace.

Tento druh bleskové akce byl doplněn ofenzívou informační války/měkké síly: lavinou videí téměř v reálném čase vychvalujících vojenské výkony ve spojení s humanitárním podtextem – jako že jsme odhodláni chránit arménské obyvatelstvo.

Srovnejte to s arménskou stranou v čele s premiérem Pašinjanem: nejenže informační válku bleskově zcela prohráli, ale vydávali pouze kusá, nesrozumitelná komuniké.

Od počátku visely ve vzduchu dvě klíčové otázky. Spokojí se Baku pouze s konečnou anexí Náhorního Karabachu, nebo zaútočí i na jižní Arménii? Napadnout obklíčené území by nepředstavovalo žádný problém – vzhledem k tomu, že Jerevan za poslední tři roky neudělal téměř nic pro zlepšení své obrany.

Pak se začal rýsovat ambicióznější rámec. Baku možná realizuje mazaný plán vymyšlený Hegemonem: hrát si na pacifikátora Náhorního Karabachu, pod záštitou Západu přehoupnout proruskou Arménii do postavení prozápadní Arménie a zároveň přeformátovat jižní Arménii a Karabach – buď předat Ázerbájdžánu, nebo pod nově definovanou společnou kontrolu.

Proč se Rusko nemůže postavit za Arménii

Zásadní skutečností je, že Pašinjanův okruh – velmi blízký Sorosově partě – ve skutečnosti nejméně poslední tři roky (Pašinjan je u moci již pět let) Náhorní Karabach opustil. To přímo koliduje s mandátem CSTO – ta je nakonec nucena uznat stejná fakta na místě; závazky CSTO se tedy ve smyslu „pomoci“ Arménii neuplatňují.

To vše by se změnilo pouze v případě, že by se Jerevan rozhodl ponechat si Náhorní Karabach: to znamená, že by se Arménie chopila zbraní.

Za současného stavu Rusko vojensky nezasáhne. V nejlepším případě diplomaticky. Rusko se nebude vydávat za Arménii, aby vyřešilo arménský problém. Írán prozatím „studuje situaci“. Teherán by zasáhl pouze v případě, že by se Baku rozhodlo odříznout jižní Arménii a vytvořit koridor směrem k enklávě Nachičevan.

Ruské mírové síly, které jsou na místě od roku 2020, nemají právo použít zbraně. Zůstanou pasivní – a reagovat budou pouze v případě napadení. Ruské velení vysvětluje, že Moskva je vázána dohodami s Baku i Jerevanem a může jednat pouze na základě společných rozhodnutí.

Ruští vojáci jsou mimochodem jediní, kdo pomáhají obyvatelům Náhorního Karabachu, mezi nimiž je zatím přes tisíc dětí, opustit jejich historické sídlo, které už možná nikdy neuvidí. Žádná západní „velmoc“ na humanitární frontě nepomáhá.

Nakonec to byli ruští mírotvorci, kteří zprostředkují příměří v Náhorním Karabachu, jež má začít tuto středu ve 13:00 místního času. Zda bude dodržováno, je zcela jiný příběh.

Ještě před příměřím Pašinjan předvídatelně požádal o pomoc Hegemona: ve hře je totiž scénář „pivot“, který historický ruský region přeorientovává na upadající Západ. Náhorní Karabach je jen záminkou.

Zkrátka Pašinjanovi byla usnadněna cesta k moci s jediným cílem: hrát hru Hegemona – a Turecka. Turecko předvídatelně prostřednictvím Erdogana prohlásilo, že „podporujeme Ázerbájdžán“.

To, na čem Pašinjan ve skutečnosti pracuje, je příprava terénu pro politické represe. Na jerevanském náměstí Republiky to vřelo. Rozzuření demonstranti – později rozehnaní – skandovali „Nikol je zrádkyně“. „Nikol“ ze svého bunkru volala na pomoc Malého Blinkena.

Šéf bloku „Matka Arménie“ Tevanjan vyzval k odvolání Pašinjana. Národní bezpečnostní služba Arménie varovala před možností masových nepokojů.

Pašinjan byl ve skutečnosti neomylný: „Arménie se neskloní před provokacemi a nebude bojovat za Náhorní Karabach“. To ve skutečnosti může zpečetit konec příběhu.

Při všech nepříjemnostech vnucených ministerstvu zahraničí dala Moskva jasně najevo, že to, co Pašinjan prohlásil v říjnu 2022 a znovu v květnu 2023, tedy uznání ázerbájdžánské nadvlády nad Náhorním Karabachem, změnilo podmínky příměří z listopadu 2020.

Stručně řečeno: Pašinjanova parta zaprodala Náhorní Karabach.

A nic na tom nezmění ani zasedání Rady bezpečnosti OSN o Náhorním Karabachu, které se uskuteční tento čtvrtek.

Znovu o Majdanu

Po rychlém vítězství se svým miniblitzem si Baku nyní pěkně sedá a je připraveno vyjednávat. Samozřejmě za svých vlastních podmínek: budeme vyjednávat až poté, co kapitulujete.

Ázerbájdžánské ministerstvo zahraničí přešlo rovnou k věci: jedinou „cestou k míru“ je úplné stažení arménských ozbrojených sil z Náhorního Karabachu a rozpuštění režimu ve Stěpanakertu.

Je docela možné, že s tím bude souhlasit většina Arménů (průzkumy zatím nejsou k dispozici). Ožehavý, neřešitelný problém bude přece „vyřešen“ a život se vrátí do normálních kolejí. Jisté je jen jedno: Vinu za to ponese Rusko, nikoli Pašinjanova parta.

Není divu, že celou věc dokonale shrnul až věčně odvázaný Dmitrij Medveděv, místopředseda ruské bezpečnostní rady:

„Jednoho dne mi jeden z mých kolegů z bratrské země řekl: ‚No, já jsem pro vás cizinec, vy mě nepřijmete‘. Odpověděl jsem, co jsem musel: ‚Nebudeme soudit podle životopisu, ale podle činů‘. Pak prohrál válku, ale kupodivu zůstal na místě. Pak se rozhodl obvinit Rusko ze své průměrné porážky. Pak se vzdal části území své země. Pak se rozhodl koketovat s NATO a jeho žena vyzývavě vyrazila k našim nepřátelům s koláčky.
Hádejte, jaký osud ho čeká…“

Pokud jde o to, jak se toto drama odehraje uvnitř Ruska, je docela dobře možné, že vzhledem k tomu, že Baku a Jerevan zřejmě jednají ve shodě, aby Rusko z této části Zakavkazska vystrnadily, ruské veřejné mínění se nakonec může spokojit i s myšlenkou, že ji nadobro opustí, a to ve prospěch Hegemona a Turků.

Kreml však samozřejmě může mít své vlastní – nevyzpytatelné – představy.

Zpět na obsah


Text Armenia and the South Caucasus’ “Pandora’s Box”. Pushing both Turkey and Iran against Russia? od Drago Bosnice vyšel na serveru Global Research 25. září 2023

Arménie a „Pandořina skříňka“ jižního Kavkazu. Tlačit Turecko i Írán proti Rusku?

Geopolitika jižního Kavkazu byla extrémně komplikovaná už v letech předtím, než politický Západ uspořádal další převrat v postsovětském prostoru a přivedl k moci nechvalně známého Sorosite Nikola Pashinyana .

Západní mocnosti doufaly, že dosáhnou zatažení Ruska do nového konfliktu #en#, tentokrát přímo na hranici stále nestálého (i když v posledních letech většinou mírumilovného) severního Kavkazu, regionu, který má potenciál rozpoutat geopolitickou ohnivou smršť, která mohla dosáhnout i ruského „měkkého podbřišku“ (regiony severozápad a sever Kazachstánu). A přesto zatím jediné, čeho dosáhli, je velmi možné otevření další geopolitické Pandořiny skříňky, která by mohla hluboce destabilizovat nejen Blízký východ a Kavkaz, ale také Střední Asii.

Svou sebevražednou zahraničněpolitickou otočkou směrem k ZápaduČesky se Pašinjan chystá proměnit jediné dva spojence Arménie v regionu (Rusko a Írán) v nepřátele, přičemž žádné nové spojence nezíská.

Jeho naděje, že Gruzie změní svůj postoj, jsou naprosto marné, protože Tbilisi případné špatné vztahy s Tureckem a Ázerbájdžánem nebude riskovat. Důvodem je čistá reálpolitika, protože vztahy Gruzie s Ruskem jsou omezené přinejlepším na napjatou neutralitu, především kvůli Abcházii a Jižní Osetii, které považuje za své vlastní separatistické provincie. Tím jako dva primární regionální partneři zbývají pouze Baku a Ankara, a to jak z geopolitického, tak ekonomického hlediska, ačkoli ekonomické vazby s Ruskem jsou značné a dále rostou (nikdy však neuslyšíte, že by se tím Tbilisi chlubilo, protože je to „špatné pro demokracii“).

Jelikož pro Gruzii Arménie prostě není natolik důležitá, aby pro ni cokoliv riskovala, strategická pozice Jerevanu se značně zhoršila. To jen ukazuje úroveň Pašinjanových geopolitických dovedností (nebo lépe řečeno jejich naprostý nedostatek). Jelikož je však Arcach (původní arménský název pro Náhorní Karabach) nyní ztracen, tlak na Arménii nutně dosáhne bodu varu. Se smrtelnými nepřáteli Ázerbájdžánem a Tureckem na východě a západě je jediným možným spojencem Jerevanu, který s ním sousedí, Írán (alespoň tomu tak bylo před rokem 2018). Ale Teherán je jedním z hlavních cílů politického Západu pod vedením USA a Pašinjanova sebevražedná podřízenost agresivnímu pólu mociČesky účinně zničila jakékoli šance na spojenectví s Íránem, protože ten s vazalem NATO prostě nikdy nebude mít víc než jen povrchně srdečné vztahy.

Ještě horší je, jak všichni nyní víme, že Pašinjan také účinně zničil spojenectví Arménie s RuskemČesky, jedinou mocností, která mohla Jerevan před jakoukoli vnější hrozbou ochránit.

Ve skutečnosti jsou vojáci Moskvy jediným důvodem, proč je Arménie nezávislou zemí (nebo tomu tak bylo alespoň před Pašinjanem). Takže se mu opět nějak podařilo nejen ztratit dva jediné spojence Jerevanu, ale nyní z nich dělá nepřátele a přitom získává nula nových přátel. To nejlepší, co má, je to stejné, co měla Arménie již předtím – formálně neutrální Gruzie, která však aktivně spolupracuje s Tureckem a Ázerbájdžánem a umožňuje převoz všech tureckých zbraní do Baku, tedy stejných, jaké se v Arcachu používaly posledních několik let. Jinými slovy, pokud se někdy budete cítit hloupě, zadejte do prohlížeče „Nikol Pashinyan“ a zvolte „obrázky“.

Na druhé straně, tím špatná znamení Pandořiny skříňky jižního Kavkazu ještě nekončí. Mnohem horší je, že geopolitická ohnivá bouře, kterou rozpoutali Sorosisté, může podpálit celý region (i mimo něj).

Protože turecké novoosmanské ambice narážejí napříč Blízkým východem na jednu zeď za druhouČesky, ať už v Libyi, Egyptě nebo v Sýrii, zůstává jako jediná možnost pro expanzi Arménie.

Její úplné zničení není jen emocionální touha založená na spalující historické nenávisti, ale skutečná geopolitická šance otevírající Ankaře brány Střední Asie, nejvyšší cenu a sen každého panturka. Skutečnost, že aby toho bylo dosaženo, musí být Arménie odstraněna, je brána jen jako bonus. To je také velmi prospěšné pro NATO, protože to nutně přivede Rusko a Turecko do přímého soupeření ve Střední Asii.

Jerevan tak politickému Západu slouží pouze jako laciný pěšák. Dokonce ani v krajně nepravděpodobném případě, že by Gruzie byla nucena svůj postoj k Arménii změnit, stejně by se nikdy nemohla stát členem NATO, agresivní vojenské aliance, v níž je Turecko od roku 1952 jedním z nejvýznamnějších členů. Když dělá tolik problémů Švédsku, pokud jde o členství v NATOČesky, čeho chce dosáhnout Jerevan? Mohl by také zahájit vesmírný program, protože jeho šance stát se prvním národem, který dosáhne Marsu, je mnohem vyšší, než že by se v dohledné době (nebo kdy jindy) připojil k NATO. Kromě toho, navzdory současnému plíživému nepřátelství mezi Washingtonem DC a Ankarou, Spojené státy Turecko z NATO nikdy nevytěsní, zejména již ne kvůli Arménii.

Nejlepším řešením Jerevanu je urychleně se zbavit loutek NATO instalovaných v roce 2018 a zachránit vše, co z jeho spojenectví s Ruskem zbylo. Měl by se také obrátit na Írán a pokusit se s ním vybudovat užší vztahy, protože Teherán moc netouží, aby na jeho severozápadních hranicích vznikl obří panturecký blok, zvláště ne takový, kterému by dominovali prominentní členové NATOČesky a blízcí spojenci Izraele. Nemluvě o jeho možném rozšíření do Střední Asie, zejména o potenciálním připojení Turkmenistánu a Uzbekistánu. To by také mohlo částečně vysvětlit nedávný nárůst vojenských kontaktů mezi Ruskem a Íránem, protože oba potřebují koordinovat své úsilí na jižním Kavkaze a jinde.

Bylo by moudré, kdyby toho Arménie využila, ale vyžaduje to nezávislé vedení a schopný diplomatický establishment. Oboje se ztratilo v roce 2018. Ještě je čas, i když se rychle krátí. Ministr zahraničí, sorosista Ararat Mirzoyan nedávno vyzval k vyslání mírových sil OSN do ArcachuČesky, ale to je prakticky nemožné, protože Ázerbájdžán kontroluje všechny koridory, které Arcach s Arménií spojují, včetně Lačinského. Neexistuje jediný důvod, proč by Baku mělo takové nasazení umožňovat. Opět, bez ohledu na to, jak je tato geopolitická rovnice nastavena, pro Jerevan zbývá pouze jediná možnost – Rusko.

Drago Bosnic  je nezávislý geopolitický a vojenský analytik.

Zpět na obsah


Další odkazy
Pánové Michal Svatoš a Petr Rajský předkládají zajímavou hypotézu, proč Rusko dovolilo Azerbajdžánu zabrat Náhorní Karabach. Ve hře je spolu s posílením vlivu RF na Kavkaze také severojižní dopravní koridor Rusko (Petrohrad, Moskva)-Azerbajdžán-Írán-Indie (Bombaj).
MAP1789: Putinův arménský gambit! Washington i Brusel bezmocně lapají po dechu, co jim to zase Putin provedl! Gargamelova lekce z Geopolitiky!

[VB]