Kabul drone strike

Převzato z commondreams.org,15.5.2023. Přeložil

Vláda Spojených států, i když není za škody odpovědná výhradně, má významnou povinnost investovat do humanitární pomoci a obnovy ve válečných oblastech po 11. září 2001, uvedla autorka nové zprávy.

Válka proti terorismu po 11. září mohla způsobit nejméně 4,5 milionu mrtvých v přibližně půl tuctu zemí, podle zprávy zveřejněné v pondělí přední akademickou institucí studující náklady, oběti a důsledky války, ve které USA bombardují a kulky stále zabíjejí a zraňují lidiČesky v mnoha zemích.

Nová zprávaČesky z projektu Costs of War Project (Cena války) na Watsonově institutu pro mezinárodní a veřejné záležitosti Brownovy univerzity ukazuje, jak smrt přežívá válku, tím, že zkoumá lidi nepřímo zabité válkou proti terorismu v Afghánistánu, Iráku, Libyi, Pákistánu, Somálsku, Sýrii a Jemen.

V místě, jako je Afghánistán, je naléhavou otázkou, zda lze dnes nějakou smrt považovat za nesouvisející s válkou, uvedla v prohlášeníČesky Stephanie Savell, spoluředitelka Costs of War a autorka zprávy. Války často zabíjejí mnohem více lidí nepřímo než v přímém boji, zejména malé děti.

Naše nejnovější odhady ukazují, že počet úmrtí v bojových oblastech po 11. září 2001 dosahuje 4,5 milionu.

Přečtěte si více od @MiriamABergerČesky ve @WashingtonPostČesky: https://washingtonpost.com/world/2023/05/15/war-on-terror-911-deaths-afghanistan-iraq/Česky

22:15, 15. květen 2023Česky


Přečtěte si celou konverzaci na TwitteruČesky

Publikace reviduje nejnovější výzkumy s cílem prozkoumat kauzální cesty, které vedly k odhadovaným 3,6–3,7 milionům nepřímých úmrtí ve válečných zónách po 11. září, zatímco celkový počet obětí v těchto válečných zónách by mohl být nejméně 4,5– 4,6 milionu a stále přibývá, i když přesná úmrtnost zůstává neznámá.

Jak uvádí The Washington Post, který o analýze jako první informoval o podrobnostechČesky:

Od roku 2010 si tým 50 vědců, právních expertů, odborníků na lidská práva a lékařů, účastníků projektu Costs of War (Náklady války), vypracoval vlastní kalkulace. Podle jejich nejnovějšího odhaduČesky zemřelo přímo ve válkách po 11. září více než 906 000 lidí včetně 387 000 civilistů. Dalších 38 milionů lidí bylo vysídleno nebo se stali uprchlíky. Americká federální vláda na tyto války mezitím utratila přes 8 bilionů dolarů, zaznamenává výzkum.

Ale Savell řekla, že výzkum naznačuje, že exponenciálně více lidí, zejména dětí a nejchudší a marginalizované populace, bylo zabito následky války – rostoucí chudobou, nedostatkem potravin, kontaminací životního prostředí, přetrvávajícím traumatem násilí a ničením zdraví a veřejné infrastruktury včetně soukromého majetku a prostředků obživy.

Zpráva říká: K velké většině nepřímých válečných úmrtí dochází v důsledku podvýživy, těhotenství a problémů souvisejících s porodem a mnoha nemocí včetně infekčních chorob a nepřenosných nemocí, jako je rakovina.

Stephanie Savell, 15. května 2023Česky
@stephsavellČesky

Dnes @costsofwarČesky zveřejnil můj článek o nepřímých úmrtích ve válkách po 11. září, což je přinejmenším v USA velmi podceňovaný problém. Sečteno a podtrženo: války po 11. září masivně zabíjejí i nadále.

https://watson.brown.edu/costsofwar/pap…Česky

Stephanie Savell
@stephsavell

The @WashingtonPostČesky se tomu dnes věnoval exkluzivně. Fantastické zpravodajství od @MiriamABergerČesky

washingtonpost.com
Války po 11. září přispěly k přibližně 4,5 milionu úmrtí, uvádí zpráva. Výzkumníci se pokoušejí spočítat počet úmrtí způsobených válkou proti terorismu v Afghánistánu, Pákistánu, Iráku, Sýrii, Libyi, Somálsku a Jemenu.

Jedna studie z roku 2012 zjistila, že více než polovinaČesky dětí narozených v iráckém městě Fallúdža v letech 2007 až 2010 měla vrozené vady. Více než 45 % těhotných žen zkoumaných ve studii potratilo během dvou let po útocích USA na FallúdžuČesky v roce 2004. Údaje geigerových počítačů na místech kontaminovaných ochuzeným uranem v hustě osídlených iráckých městských oblastech trvale ukazují úrovně radiace, které jsou 1 000 až 1 900krátČesky vyšší, než je obvyklé.

Studie také zjistila, že některá úmrtí jsou také výsledkem zranění způsobených válečným zničením infrastruktury, jako dopravní signály, a následkem traumatu a mezilidského násilí.

The Costs Of War Project, 15. květen 2023Česky

@CostsOfWar
Replying to @CostsOfWar

K těmto úmrtím přispělo mnoho válčících stran a faktorů. Zpráva nepřipisuje přímou odpovědnost žádnému jednotlivému bojovníkovi, příčině nebo časovému období. https://watson.brown.edu/costsofwar/pap…Česky

Započtením odhadů přímých úmrtí mezi 906 000–937 000 lidí v těchto válečných zónách do nákladů na válku se celkový počet odhadovaných úmrtí zvýší na nejméně 4,5–4,6 milionů a stále přibývá.  watson.brown.edu/costsofwar/fig…Česky
Image
22:15, 15. květen 2023

Savell řekla, že válčící strany, které poškozují infrastrukturu s dopadem na zdraví populace, mají morální odpovědnost poskytnout rychlou a účinnou pomoc a opravy.

Vláda Spojených států, i když není za škody odpovědná výhradně, má významnou povinnost investovat do humanitární pomoci a obnovy ve válečných oblastech po 11. září 2009, dodala. Americká vláda by mohla udělat mnohem více, než v současnosti dělá, aby konala na základě své odpovědnosti.