Zprávu 800+ US, European Civil Servants Condemn Governments for Fueling Israeli War Crimes uveřejnil server Common Dreams 2. února 2024

Bývalý úředník ministerstva zahraničí a aktivista Josh Paul hovoří během demonstrace vyzývající k zastavení palby před Bílým domem ve Washingtonu, DC dne 13. prosince 2023.
(Foto: Brendan Smialowski/AFP přes Getty Images)

„Jsme povinni udělat vše, co je v našich silách jménem našich zemí a nás samých, abychom nebyli spoluviníky jedné z nejhorších lidských katastrof tohoto století.“

Více než 800 vládních úředníků ve Spojených státech a v Evropě v pátek [26. prosince] zveřejnilo dopis, v němž kritizujeČesky vůdce svých zemí za poskytování bezpodmínečné vojenské a diplomatické podpory Izraeli, který způsobuje katastrofu obyvatelstvu Gazy.

Státní úředníci, kteří dopis podepsali anonymně kvůli obavě z odvety, napsali, že jejich pokusy vyjadřovat interně obavy z podpory jejich vlád pro izraelský útok na Gazu „byly přehlasovány politickými a ideologickými důvody“.

Jsme povinni udělat vše, co je v našich silách jménem našich zemí a nás samých, abychom nebyli spoluviníky jedné z nejhorších lidských katastrof tohoto století„, píše se v dopise. „Jsme povinni varovat veřejnost našich zemí, kterým sloužíme, a jednat ve shodě s nadnárodními kolegy„.

Izrael ve svých vojenských operacích v Gaze neukázal žádné meze, což vedlo k desítkám tisíc civilních úmrtí, kterým lze předejít“, pokračuje dopis. „Existuje pravděpodobné riziko, že politika našich vlád přispívá k vážnému porušování mezinárodního humanitárního práva, válečným zločinům a dokonce etnickým čistkám nebo genocidě„.

Dopis byl koordinován vládními úředníky v Nizozemsku, USA a orgány Evropské unie a schválen státními úředníky v 10 zemích, včetně Belgie, Dánska, Finska, Francie, Německa a Spojeného království.

Když systém produkuje zvrácená rozhodnutí nebo činy, máme odpovědnost to zastavit. Není to tak jednoduché jako ‚zavři hubu a dělej, co se ti řekne‘; jsme také placeni za přemýšlení“.

Josh Paul, bývalý úředník amerického ministerstva zahraničí, který v říjnu rezignovalČesky kvůli rozhodnutí Bidenovy administrativy pokračovat ve vyzbrojování Izraele při úderech do Gazy, nazval nový dopis „pozoruhodným prohlášením stovek jednotlivců, kteří zasvětili své životy budování lepšího světa.“.

Jednostranná podpora izraelských zvěrstev v Gaze a slepota vůči palestinské lidskosti je jak morálním selháním, tak kvůli škodě, kterou způsobuje západním zájmům po celém světě, politickým selháním“, řekl PaulČesky HuffPost .

V době, kdy se zdá, že na ně naši politici zapomněli“ dodal Paul, „je dopis tolik potřebnou připomínkou základních hodnot, které spojují transatlantický vztah, a důkazem, že přetrvávají„.

Paul řeklČesky The New York Times , že zná organizátory dopisu, což je nejnovější známkou rostoucího nesouhlasuČesky uvnitř západních vlád ohledně jejich podpory izraelské válce v Gaze, když se po enklávě šíří hlad a nemoci. Experti Organizace spojených národů začátkem tohoto týdne varovali , že obyvatelé Gazy „snášejí apokalyptické humanitární podmínky, ničení, masové zabíjení, zranění a nenapravitelná traumata“.

Na podporu nového dopisu amerických a evropských státních úředníků se vyslovila i Berber van der Woude, bývalá nizozemská diplomatka, která v roce 2022 rezignovala kvůli podpoře své vlády izraelskému útlaku Palestinců. Skupiny na ochranu lidských práv obvinily nizozemskou vláduČesky ze spoluúčasti na izraelských válečných zločinech s poukazem na vývoz vojenského materiálu.

Být státním zaměstnancem vás nezbavuje odpovědnosti nepřestávat myslet“, řekl van der Woude v pátek Times . „Když systém produkuje zvrácená rozhodnutí nebo činy, máme odpovědnost to zastavit. Není to tak jednoduché jako ‚zavři hubu a dělej, co se ti řekne‘; jsme také placeni za přemýšlení“.

Nejmenovaní představitelé naléhali na své vlády, aby přestaly říkat veřejnosti, že „za izraelskou operací je strategický a obhajitelný důvod“ a že  „její podpora je v zájmu našich zemí“.

Izrael tvrdí, že se zaměřuje na Hamás, ale jeden monitor lidských práv odhadujeČesky, že více než 90 % zabitých izraelskými silami v Gaze byli civilisté. Wall Street Journal začátkem tohoto týdne uvedl, že američtí a izraelští představitelé se domnívají, že až 80 % tunelů Hamásu je po téměř čtyřech měsících neustálého bombardování, které zabilo více než 27 000 obyvatel Gazy, stále neporušených.

K ukončení krveprolití státní úředníci požadovali, aby jejich vlády „využily všech dostupných pák – včetně zastavení vojenské podpory – k zajištění trvalého příměří a plného humanitárního přístupu do Gazy a bezpečného propuštění všech rukojmích“.

Vyzvali také světové vůdce, aby „vyvinuli strategii pro trvalý mír, která bude zahrnovat bezpečný palestinský stát a záruky bezpečnosti Izraele, aby se útok jako 7. října a ofenziva na Gazu už nikdy neopakovaly“.

Jake Johnson je americký spisovatel, vydavatel, šéfredaktor a spolupracovník časopisu Common Dreams.

[PJ]