Převzato ze serveru Brno Žurnál, 11. srpna 2023

Reprofoto Ladislav Vencálek. Na snímku Jan Steklík pije pivo za socialismu.

Na internetu se najde všechno. Taky portál nazvaný Novinky. Snad denně tam píše jistý Saša Mitrofanov. Není komentáře, kdyby v něm nezaznělo jméno Babiš. Saša je Babišem posedlý. Tak třeba dnes (10. srpna 2023): Titulek jeho komentáře zní: On prý zase bude vládnout Babiš. Saša přemítá, proč vlastně ten Babiš má pořád tolik preferencí. Z textu se nakonec vyloupne věta:

Babišovi podporovatelé pocházejí z té části lidstva, která nedokáže žít bez pastýře a potřebuje se chovat jako ovce…

Milý pane Sašo,

v naší hospodě jsem zaznamenal podivuhodné zlepšení služeb. Máme tam stoly  u nichž horní deska je tvořena z ohoblovaných a natřených prken, mezi nimiž je mezera. A když personál dává zákazníkům lístečky, kde je zaznamenáno kolik piv nebo limčí, či čeho konzument měl, tak ledva zafouká, vítr lístečky odnese. Naše servírky vymyslely zlepšovák – na jedno z prken navléknou gumičku do vlasu a pod ní vkládají lístečky s popisem konzumace. Je to znamenitý nápad. Účtující servírka lísteček vyjme, vítr nevítr sečte útratu, vytáhne z poza pasu velkou černou kešeňu, jak říkáme v Brně, a zkasíruje hosta… Líbí se mi to. Připomíná mi to dvacáté, co dvacáté, devatenácté století. Hostinec u Švejka… Doufám, že návrat do minulosti tím neskončil. Doufám, že se záhy objeví porcelánové podtácky a servírka bude piva zaznamenávat tužkou na okraj tácku. Ušetří se papírků… Dávné časy se vrací nekompromisně: V té naší hospodě se objevilo oznámení: karty nebereme, plaťte prosím v hotovosti. Další pozoruhodný krok. Kam? Musím připomenout milý pane Sašo, že ve  volebních prohlášeních všech nynějších vládních stran, najmě strany pirátské, se hovoří o nutnosti digitalizace, elektronizace, robotizace, zkrátka o nutném přechodu na vyšší stupeň ve všem, včetně cizineckého ruchu – ale možná, že jsou to ty správné kroky: celé Česko jako skanzen: A turisté se pohrnou.

Tím jen chci říct, že to bylo „za Babiše“, když jsme nakoukli do jednadvacátého století s elektronickou evidencí tržeb (oproti jiným pozdě) a stále rozlehlejší platbou kartou, nejnižší zadlužeností … atd.

Berany berany duc milý Sašo…