Článek The West’s hypocrisy towards Gaza’s breakout is stomach-turning vyšel na webu Middle East Eye dne 8. 10. 2023

Z pokrytectví Západu vůči průlomu v Gaze se obrací žaludek

Na Západě se nesetkáme s velkým soucitem, když Izrael opět bombarduje obklíčené Palestince a nesmírné utrpení ospravedlňuje termínem „izraelská odveta“.

Chán Júnis - Gaza - 8. 10. 2023

Truchlící reagují během pohřbu palestinských dvojčat Ossayda a Mohammada Abu Hmaida, jejich matky a tří sester zabitých při izraelských úderech v Chán Júnisu na jihu pásma Gazy 8. října 2023 (Reuters).

Současný příval soucitu s Izraelem by měl vyvolat lítost u každého, kdo má alespoň půlku srdce.

Ne proto, že by nebylo hrozné, že izraelští civilisté umírají a trpí v takovém množství. Ale proto, že palestinští civilisté v Gaze čelili opakovanému řádění Izraele desetiletí za desetiletím, což přineslo mnohem více utrpení, ale nikdy to nevyvolalo ani zlomek takového rozhořčení, jaké v současnosti vyjadřují západní politici a veřejnost.

Pokrytectví ZápaduČesky vůči palestinským bojovníkům, kteří zabili a zranili stovky Izraelců a další desítky lidí drželi jako rukojmí v obcích v okolí a uvnitř obléhané Gazy, je skutečně do očí bijící.

Je to poprvé, co se Palestincům, uvězněným v kleci v pobřežní enklávě, podařilo zasadit Izraeli významný úder, který je jen matně srovnatelný s brutalitou, jíž opakovaně čelí Palestinci v Gaze od chvíle, kdy byli před více než 15 lety uvězněni v kleciČesky, když Izrael v roce 2007 zahájil pozemní, námořní a vzdušnou blokádu.

Západní média označují útěk z vězení a útok Palestinců z Gazy za „bezprecedentní“ – a za nejhorší zpravodajské selhání Izraele od doby, kdy byl přesně před 50 lety zaskočen během jomkipurské války.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu obvinil Hamás, který nominálně provozuje v Gaze věznici pod širým nebem, ze zahájení „kruté a zlé války“. Pravdou však je, že Palestinci nic „nezačali“. Po tolika bojích se jim podařilo najít způsob, jak ublížit svému trýzniteli.

Pro Palestince, jak poznamenal i Netanjahu, bude nevyhnutelně „cena vysoká“ – zejména pro civilisty. Izrael vězňům za jejich drzost uloží ten nejpřísnější trest.

Sledujte, jak málo soucitu a zájmu bude mít Západ pro mnoho palestinských mužů, žen a dětí, které Izrael opět zabije. Jejich nesmírné utrpení bude zastíráno a ospravedlňováno termínem „izraelská odveta“.

Skutečné poučení

Všechny současné analýzy zaměřené na „přehmaty“ izraelských zpravodajských služebČesky odvádějí pozornost od skutečného poučení z těchto rychle se vyvíjejících událostí.

Zatímco Palestinci byli v Gaze vystaveni Izraelem uvalené blokádě, která jim odpírala základní životní potřeby, nikdo se o ně ve skutečnosti nezajímal. Několik desítek Izraelců držených bojovníky Hamásu jako rukojmí bledne ve srovnání se dvěma miliony Palestinců, které Izrael držel jako rukojmí ve vězení pod širým nebem téměř dvě desetiletí.

Když vyšlo najevo, že Izrael nasadil Palestincům v Gaze „hladovku“Česky, nikoho to příliš nezajímalo – do Gazy bylo povoleno dovážet jen omezené množství potravin, aby se obyvatelé sotva najedli.

Nikoho nezajímalo, když Izrael každých několik let bombardoval pobřežní enklávu a pokaždé zabil stovky palestinských civilistů. Izrael tomu jednoduše říkal „sekání trávníku“Česky. Ničení rozsáhlých oblastí Gazy, kterým se izraelští generálové chlubili jako návratem enklávy do doby kamenné, bylo formalizováno jako vojenská strategie známá jako „doktrína Dahiya“.

Nikoho příliš nezajímalo, když se izraelští odstřelovači zaměřili na zdravotní sestry, mladé lidi a lidi na vozíčku, kteří vyšli protestovat proti svému věznění Izraelem. Mnoho tisíc lidí skončilo amputacemiČesky poté, co odstřelovači dostali rozkazČesky střílet protestující bez rozdílu do nohou nebo kotníků.

Západní znepokojení nad smrtí izraelských civilistů rukou palestinských bojovníků je těžko stravitelné. Nezemřely snad za posledních 15 let při opakovaných izraelských bombardovacích kampaních na Gazu stovky palestinských dětí? Počítaly se jejich životy stejně jako životy Izraelců – a pokud ne, proč?

Po tak dlouhé době lhostejnosti je těžké poslouchat náhlé zděšení západních vlád a médií, když Palestinci konečně nalezli způsob – odpovídající nelidské, desetiletí trvající politice Izraele -, jak se účinně bránit.

Tento okamžik strhává škrabošku a obnažuje neskrývaný rasismus, který se v západních hlavních městech maskuje jako morální zájem.

Pokrytectví v destilované podobě

Destilátem tohoto pokrytectví je Volodymyr ZelenskyjČesky, prezident Ukrajiny. O víkendu vydal dlouhý tweet, v němž odsoudil Palestince jako „teroristy“ a nabídl Izraeli svou neochvějnou podporu.

Uvedl, že „právo Izraele na sebeobranu je nezpochybnitelné“, a dodal: „Svět musí být jednotný a solidární, aby se teror nepokoušel zlomit nebo podmanit si život kdekoli a kdykoli.“

Převrácení reality bere dech. Palestinci si nemohou „podmanit život“ v Izraeli. Nemají takovou moc, ani kdyby se několika málo lidem nakrátko podařilo vymanit se z klece. Je to Izrael, kdo si po desetiletí podmaňuje palestinský život.

Zdá se, že ne všechny formy „terorismu“ jsou si v očích Zelenského nebo jeho patronů v západních hlavních městech rovny. Jistě ne státní terorismus Izraele, který Palestincům už desítky let ztrpčuje život.

Jak má Izrael „nezpochybnitelné právo“ „bránit se“ Palestincům, jejichž území okupuje a kontroluje? Jak to, že Rusko nemá stejný nárok na „obranu“, když zasahuje ukrajinská města jako „odvetu“ za ukrajinské údery, jejichž cílem je osvobodit území od ruské okupace?

Izrael, mnohem silnější a bojovnější strana, nyní pustoší Gazu „v odvetě“, jak píše BBCČesky, za poslední palestinský útok.

Na jakém základě tedy bude moci Zelenskyj nebo jeho úředníci odsoudit Moskvu, když vypálí rakety „v odvetě“ za ukrajinské údery na ruské území? Jak to, že pokud je palestinský odpor proti izraelské okupaci Gazy terorismem, jak tvrdí Zelenskij, není stejným terorismem i ukrajinský odpor proti ruské okupaci?

Žádný úkryt

Tím, že jeho spojenci Izraeli jeho podvody trpí, umožňují mu páchat stále nehoráznější lži. O víkendu Netanjahu varoval Palestince v Gaze, aby „okamžitě odešli“, protože izraelské síly se chystají „jednat s veškerou silou“.

Netanjahu však stejně jako jeho západní pomahači ví, že obyvatelé Gazy nemají kam odejít. Neexistuje žádný úkryt. Palestinci jsou v Gaze uzavřeni od chvíle, kdy ji Izrael oblehl po souši, po moři i ze vzduchu.

Jediní Palestinci, kteří mohou Gazu „opustit“, jsou ozbrojené frakce, které se dostaly z Izraelem nařízeného vězení a které západní politici a média odsuzují jako „teroristy“.

Západní vlády, které jsou palestinským útokem na Izrael tak zděšeny, jsou zároveň těmi vládami, které mlčí, když Izrael vypíná elektřinu ve vězení, kterým je Gaza – opět jako údajnou „odvetu“.

Kolektivní trestání dvou milionů Palestinců v Gaze, kteří jsou energeticky závislí na Izraeli, protože Izrael obklopuje a kontroluje každý aspekt jejich života v této enklávě, je válečným zločinem.

Je zvláštní, že západní představitelé chápou jako válečný zločin, když Rusko bombarduje elektrárny na Ukrajině a vypíná světla. Křičí, aby byl ruský prezident Vladimir Putin pohnán před Mezinárodní trestní soud v Haagu. Tak proč je pro ně tak těžké pochopit paralely toho, co Izrael dělá v Gaze?

Odvážný průlom

Z toho, co se stalo tento víkend, si můžeme vzít dvě okamžitá a protichůdná ponaučení.

První je, že lidského ducha nelze držet v kleci donekonečna. Palestinci v Gaze neustále vymýšlejí nové způsoby, jak se ze svých okovů vymanit.

Vybudovali síť tunelů, z nichž většinu Izrael lokalizoval a zničil. Odpalují rakety, které jsou vždy sestřelovány stále dokonalejšími záchytnými systémy. Hromadně protestovali u silně opevněných plotů zakončených věžemi, kterými je Izrael obklopil – jen aby byli zastřeleni odstřelovači.

Nyní se jim podařil odvážný průlom. Izrael bude enklávu opět potírat masivním bombardováním, ale samozřejmě pouze „v odvetě“. Touha Palestinců po svobodě a důstojnosti se tím nezmenší. Objeví se jiná forma odporu, nepochybně ještě brutálnější.

A za tuto brutalitu bude nejvíce odpovědný Izrael a Západ, který ho tak štědře podporuje, protože Izrael odmítá přestat brutálně týrat Palestince, které nutí žít pod svou vládou.

Palestinské dítě - Gaza 8. října 2023

Palestinské dítě se ukrývá se svou rodinou ve škole přidružené k OSN kvůli izraelskému bombardování ve městě Gaza 8. října 2023 (Reuters)

Druhé poučení spočívá v tom, že Izrael, svými západními patrony donekonečna hýčkaný, stále nemá motivaci si výše uvedenou základní pravdu uvědomit. Rétorika jeho současné vlády fašistů a židovských supremacistů je sice obzvlášť ohavná, ale mezi Izraelci všech politických směrů panuje široká shoda, že Palestinci musí být i nadále utlačováni.

Proto takzvaná opozice neváhá podpořit vojenské bombardování dlouhodobě obléhané enklávy Gazy, při němž budou zabíjeni další palestinští civilisté, aby jim „udělili lekci“, lekci, kterou nikdo v Izraeli nedokáže formulovat jinak než tvrzením, že Palestinci musí přijmout svou trvalou podřízenost a uvěznění.

„Dobří Izraelci“Česky – opoziční vůdci Jair Lapid a Benny Gantz – již jednají s Neyanyahuem o tom, že se k němu v „nouzové vládě jednoty“ připojí.

Jaké „nouzové“? Nouzová je situace Palestinců, kteří požadují právo nežít ve své vlasti jako vězni.

Izraelci a lidé ze Západu mohou pokračovat ve své mentální gymnastice, aby ospravedlnili útlak Palestinců a upřeli jim jakékoli právo na odpor. Jejich pokrytectví a sebeklamy jsou však odhaleny, aby je viděl celý svět.


Názory vyjádřené v tomto článku patří autorovi a nemusí nutně odrážet redakční politiku Middle East Eye.

Jonathan Cook je autorem tří knih o izraelsko-palestinském konfliktu a držitelem Zvláštní ceny Marthy Gellhornové za žurnalistiku. Jeho webové stránky a blog najdete na adrese www.jonathan-cook.net.

[VB]