Pjotr Dmitrijevič Lebeď byl dlouhá léta rektorem a mluvčím Kyjevsko-pečerské lávry. A zůstal jím i jako metropolita Pavlo po roce 2011. Z pravoslavných hierarchů na Ukrajině je dnes ten nejviditelnější. A pokud jde o vymezování se kanonické Ukrajinské ortodoxní církve (UOC) vůči Zelenského režimu, je zřejmě i ten nejopovážlivější.

Pavlo se narodil na Ukrajině 6. května 1961. V roce 1980 vystudoval průmyslovku a v letech 1981-83 sloužil základní vojenskou službu v Sovětské armádě. Poté absolvoval duchovní teologický seminář v Moskvě a už jako mnich se v roce 1994 stal náměstkem rektora Kyjevsko-pečerské lávry. Ta byla obnovena v plné kráse v devadesátých letech dvacátého století a v roce 2007 zvolena největším divem Ukrajiny.

Pavlo neměl nikdy lehký život. Ale největší problémy přišly po Majdanu v roce 2014. Lávra byla terčem kritiky. Kvůli „šíření imperiálních stereotypů v duchu moskevského patriarchátu“, a také kvůli šíření údajných sovětských mýtů a cílem útoků tehdy ještě občanských odborů Azovitů a Pravého sektoru, kterou tvořila převážně zfašizovaná mládež. Pavlo často nejen veřejně protestoval, ale i osobně zasahoval, když se schylovalo k šarvátkám mezi touto mládeží a věřícími v lávře.

Pavlo je uváděn na webu Peacemaker jako protiukrajinský aktivista s přezdívkou Mercedes Paša (pozn.: údajně měl zálibu v těchto vozech). Na tomto webu jsou lidé zaznamenáváni včetně osobních údajů, adres a telefonních čísel. Tam byla uváděna například Darja Duginová. Být na černé listině Peacemakeru představuje riziko smrti.

Od roku 14 byl podroben řadě osobních prohlídek. Vše vyvrcholilo letos, když vláda chtěla vystěhovat duchovní z Kyjevsko-pečerské lávry. Tehdy pronesl slova: „Říkám vám, pane prezidente, a celé té vaší smečce, že naše slzy nepadnou na zem, padnou na vaši hlavu.“ Údajně i proklel Zelenského, ale to Pavlo zásadně odmítá s tím, že řekl pouze: „Běda Vám!“ Každopádně v trestním zákoně na to těžko hledat paragraf, takové výroky jsou z pohledu důkazového materiálu vlastně bezobsažné.

Nicméně vyšetřování se následně roztočilo. Mnoho farníků i mnichů bylo předvoláno k výslechu a otázky vyšetřovatelů se týkaly veřejných prohlášení metropolity Pavla. Zejména jeho prohlášení během bohoslužeb.

Pavlo byl zatčen a odsouzen k několika měsícům k domácího vězení. Pak na něho byla uvalena normální vazba. Z té napsal věřícím: „Píšu vám z vyšetřovací vazby Lukjanovka, kde byli už ve dvacátých a třicátých letech dvacátého století vězněni za Stalina bratři naší svaté lávry. Požadují po nás, abychom lávru opustili a abychom vás, farníky UOC, převedli pod novou nástupnickou církev.“ Podle něho se „rozhodnutí soudce připravovalo dlouho“ a srovnal současného prokurátora, vyšetřovatele a soudce s trojkami z třicátých let. „Slyšel jsem ve vyšetřovací vazbě na chodbě, že jsem pod zvláštním dohledem: tři zámky a zřejmě klíče drží různí lidé, které ovládá první člověk v zemi,“ napsal metropolita.

Prokurátor Pavla obvinil z ospravedlňování činů Ruské federace a podněcování náboženské nenávisti a následně ještě z celé řady dalších trestných činů. Citoval zejména tyto Pavlovy hlavní inkriminované výroky:

  • „Senilní pitomci v Americe říkají, že se modlí za mír, a okamžitě nasazují zbraně.“
  • „Není to Ukrajina, buďme upřímní. Je to Polsko, Maďarsko. Geograficky je to Ukrajina, ale tamní lidé mají k Ukrajincům daleko.“ (Výrok se týká západní Ukrajiny.)
  • „Amerika bojuje s Ruskem do posledního Ukrajince.“

Pavlo výroky potvrzuje, ale zdůrazňuje, že nebyly proneseny veřejně, ale v osobním telefonickém hovoru, který odposlechla tajná služba.

Také při přelíčení zopakoval, že mu bylo několikrát nabídnuto, že pokud mniši Kyjevsko-pečerské lávry a její farníci přejdou do schizmatické církve OCU v přímém podřízenosti metropolitovi Epifanijovi, pak bude zbaven všech obvinění.

Ve světě vznikla prohlášení na jeho podporu. Vycházela z toho, že Zelenského režim zpřísňuje boj s neposlušným  obyvatelstvem a že hlavní represálie se týkají nechtěné Ukrajinské pravoslavné církve (UOC) – a žádali svobodu pro Pavla. Upozorňovali, že je nemocen, přišel o slezinu, má cukrovku, cystu v mozku a problémy se srdcem.

Nakonec Pavla zachránili ukrajinští věřící, kteří vybrali v kasičkách kostelů 33 milionů hřiven na zaplacení kauce. Po propuštění byl Pavlo hospitalizován a operován se srdcem… Teď je soud odročen. Až bude Pavlo schopen dostavit se k přelíčení, tak s vysokou pravděpodobností bude shledán vinným a odsouzen. S jiným vývojem jeho kauzy se při poměrech, které dnes na Ukrajině panují, nepočítá.

P.S.: Narazil jsem na krátké video k tématu. Když Pavla pustili na pár hodin z domácího vězení, než na něho uvalili vyšetřovací vazbu, tak přišel nečekaně na chvíli do lávry. Na videu je vidět, jak ho lidé vítali, líbali mu ruku, poklekali před ním. A nedá se přehlédnout, jak z jeho tváře zmizel obvyklý nános smutku a jak se úsměvy projasnila.

Zde ke shlédnutí: https://ctrana.news//news/438419-mitropolit-pavel-vstretilsja-s-prikhozhanami-v-kiev-pecherskoj-lavre.htmlČesky