Přehled Countdown to genocide: the year before October 7 vyšel na serveru Jewish Voice for Peace 24. listopadu 2023

V genocidní válce izraelské armády v Gaze bylo zabito přes 12 000 Palestinců. Nevíme přesně, kolik lidí zemřelo: S kolapsem zdravotního systému v Gaze není nyní možné mrtvé spočítat.

To je utrpení nepředstavitelného rozsahu. Jak jsme se zde ocitli?

Záleží na tom, kdy spustíte hodiny. Gazu vytvořil Izrael v roce 1948 jako uprchlický tábor pro Palestince vysídlené v Nakbě. Od roku 2007 ji drží pod nezákonným vojenským obležením, počítá povolený příjem kalorií a připouští, aby se voda v Gaze stala nepitnou, což vyvolalo humanitární krize široce odsuzované mezinárodním společenstvím.

V listopadu 2022 se k moci dostala nejpravicovější vláda v izraelských dějinách v čele s Benjaminem Netanjahuem a do své koalice začlenila krajně pravicové extremistické politiky.

Etnické čistky Palestinců byly vždy izraelskou politikou. Během posledního roku vedla izraelská armáda a osadníci pod vedením nejpravicovější vlády v izraelských dějinách eskalovanou kampaň vysídlení, vyvlastňování a násilných represí proti Palestincům v celém Izraeli a na Západním břehu, včetně východního Jeruzaléma.

Zde přinášíme stručnou historii uplynulého roku.

2. listopadu 2022

Netanjahu se vrací k moci

Židovská nacionalistická koalice vedená Likudem premiéra Benjamina Netanjahua a stranami náboženského sionismu Itamara Ben-Gvira se stává nejkrajnější pravicovou vládou v izraelské historiiČesky.

Program Huwara

Stovky Palestinců na okupovaném Západním břehu Jordánu jsou zraněny davy ozbrojených izraelských osadníkůČesky, kteří vypalují palestinské domy do základů a zapalují vozidla.

1. března 2023
8. března 2023

Tichá (rasistická) část nahlas

Nejvyšší představitel izraelské vlády Bezalel Smotrich vyzývá ke zničení palestinské vesnice Huwara. Ale Smotrich prostě říká nahlas dlouhodobou de-facto izraelskou vládní politiku: pokuste se vymazat Palestince z mapyČesky.

Izraelská „rozšiřování osad“

Izraelský kabinet dává Bezalelovi Smotrichovi výhradní pravomoc postavit 4 500 nových nelegálních osad na palestinské půděČesky. Následující den izraelská armáda zavraždí šest Palestinců. Načasování není náhoda.

21. června 2023
28. června 2023

Pět dní pogromů

Gangy ozbrojených osadníků, podporované úředníky jako Smotrich a chráněné izraelskou armádou, provádějí pět dní pogromových útokůČesky na více než tucet palestinských vesnic.

Největší přepad na Západním břehu za posledních 20 let

Izraelská armáda zahájila největší přepad města na Západním břehu za posledních 20 let. Přepadla nemocnici Jenin, bombardovala uprchlický tábor Jenin a střílela na novináře – všechno válečné zločinyČesky.

7. července 2023
23. srpna 2023

Kolektivní tresty jsou zločinem proti lidskosti

Po střelbách v Huwaře a Hebronu, které si vyžádaly tři mrtvé Izraelce, vedou izraelské síly kampaň kolektivního potrestání PalestincůČesky. Armáda zahájila přepady řady palestinských vesnic, při nichž bylo zraněno 112 Palestinců. Izraelští osadníci provedli vlnu odvetných útoků.

Netanjahu navštíví USA

Netanjahuova návštěva v USA jasně ukazuje, že izraelská extremistická vláda se mezinárodně stále více izolujeČesky – a že dlouhodobé spojenectví mezi pravicovým křídlem v USA a Izraelem jen posiluje.

13. září 2023
7. října 2023

Znovu začíná krveprolití

Po 16 letech izraelské vojenské blokády zahájili bojovníci Hamasu bezprecedentní útokČesky, při kterém byly zabity a zraněny stovky Izraelců a uneseni civilisté. Izraelská vláda vyhlásila válku, zahájila nálety, zabila stovky Palestinců a zranila tisíce, bombardovala obytné budovy a vyhrožovala spácháním válečných zločinů proti obleženým Palestincům v Gaze.

Genocida je na spadnutí

Židovský hlas pro mír hluboce truchlí nad více než 1200 zabitými Izraelci, zničenými rodinami, včetně mnoha našich vlastních, a obavami o životy Izraelců zajatých jako rukojmí. Je děsivé, že izraelská a americká vláda používají tyto smrti jako zbraně, aby podpořily genocidní válku proti Palestincům v Gaze a přislíbily „otevřít brány peklaČesky“.

11. října 2023
24. října 2023

Celá Palestina je pod útokem

Tento rok byl ještě před 7. říjnem pro Palestince na okupovaném Západním břehu nejsmrtelnějším v historii. Ale za posledních šest týdnů bylo izraelskou armádou a židovskými osadníky zabito na Západním břehu přes 200 lidí – kromě tisíců Palestinců zabitých v Gaze izraelským nerozlišujícím bombardovánímČesky.