Text The Atrocities In Gaza Are The Perfect Embodiment Of ‘Western Values’ vyšel na blogu Caitlin Johnstone 20. prosince 2023

Tohle je západní civilizace. Takhle vypadá.

Když izraelský prezident Isaac Herzog popsalČesky útok na Gazu jako válku „za záchranu západní civilizace, za záchranu hodnot západní civilizace“, ve skutečnosti nelhal. Mluvil pravdu – jen možná ne úplně tak, jak to myslel.

Demolice Gazy je skutečně páchána na obranu západních hodnot a sama o sobě je jejich dokonalým ztělesněním. Ne západních hodnot, o kterých vás učí ve škole, ale těch skrytých, které nechtějí, abyste viděli. Ne atraktivní obal s reklamními slogany na etiketě, ale produkt, který ve skutečnosti uvnitř krabice je.

Západní civilizace po staletí silně závisela na válkách, genocidě, krádežích, kolonialismu a imperialismu, což ospravedlňovala pomocí narativů založených na náboženství, rasismu a etnické nadřazenosti – to vše dnes vidíme, jak se to odehrává při vypalování Gazy.

To, co vidíme v Gaze, znázorňuje, o čem západní civilizace skutečně je mnohem lépe, než všechny ty bláboly o svobodě a demokracii, které jsme se učili ve škole. Je to mnohem lepší reprezentace západní civilizace než všechna ta umění a literatura, ke kterým jsme si po staletí hrdě gratulovali. Mnohem lepší reprezentace západní civilizace než láska a soucit, o kterých rádi předstíráme, že se kolem nich naše židovsko-křesťanské hodnoty točí.

Je tak neskutečné sledovat západní pravicové žvásty o tom, jak divoká a barbarská muslimská kultura je, křísící v roce 2023 mrtvolu islamofobie Bushovy éry, zatímco západní civilizace vrší horu desetitisíců dětských mrtvol.

Ta hora dětských mrtvol je mnohem lepší reprezentací západní kultury než cokoli, co kdy vytvořili Mozart, da Vinci nebo Shakespeare.

Tohle je západní civilizace. Takhle vypadá.

Západní civilizace, ve které Julian Assange čeká v únoru na své poslední odvoláníČesky proti vydání do Ameriky kvůli žurnalistice, která odhalila americké válečné zločiny.

Kde jsme krmeni nepřetržitou záplavou masmediální propagandyČesky, abychom projevili souhlas s válkami a agresí, které jen v 21. století miliony zabily a desítky milionů vysídlilyČesky.

Kde nás rozptyluje fádní zábava a umělé kulturní války, abychom příliš nepřemýšleli o tom, co tato civilizace je a koho zabíjí a mrzačí, hladoví a vykořisťuje.

Kde zpravodajským cyklům dominují spíše drby o celebritách a nejnovější cancy Donalda Trumpa než masová zvěrstva aktivně podporovaná západními vládami.

Kde si liberálové gratulují k progresivním názorům na rasu a pohlaví, zatímco jimi zvolení úředníci pomáhají trhat dětská těla vojenskými výbušninami.

Kde se sionističtí Židé soustřeďují sami na sebe a na své emoce, protože odpor k aktivní genocidě v nich vyvolává pocit pronásledování, a kde i příznivci Izraele, kteří nejsou Židy, mají stále pocit, že jsou také pronásledováni.

Kde obří světová říše poháněná militarismem, imperialismem, kapitalismem a autoritářstvím s neukojitelnou chutí požírá lidské maso, zatímco si gratulujeme, oč jsme lepší než národy jako Írán nebo Čína.

To jsou západní hodnoty. Tohle je západní civilizace.

Požádejte někoho, aby vám řekl, co jsou jejich hodnoty, a on vám odpoví spoustou příjemně znějících slov o rodině, lásce a péči nebo o čemkoli jiném. Sledujte jejich činy, abyste viděli, co jejich skutečné hodnoty jsou, a často získáte velmi opačný příběh.

Tohle jsme my. To je západní civilizace. Říkáme, že si vážíme svobody, spravedlnosti, pravdy, míru a svobodného projevu, ale naše činy vykreslují zcela odlišný obraz. Skutečné západní hodnoty, skutečný produkt v krabici s atraktivní nálepkou, jsou ty, které dnes vidíte v Gaze.


Caitlin Johnstone je známá nezávislá novinářka na volné noze narozená v Melbourne v Austrálii. Zaměřuje se na politiku, finance a zahraniční záležitosti Spojených států. Její texty se objevují na jejím blogu, na Medium a na její stránce na Facebooku. Kromě toho získala účet na Patreon a v roce 2017 se stala plně financovanou spisovatelkou.

Charakteristika TheAltWorld: Zlomyslná novinářka. Buranská socialistka. Anarchopsychonautka. Gerilová básnířka. Proponentka utopie. Hrdě na 100 procent financovaná čtenáři přes Patreon a Paypal. Hodně práce odvedené s pomocí spřízněné duše / bratra ve zbrani / spoluspiklence Tima Foleyho.


[PJ]