Původní text The Hegemon Will Go Full Hybrid War Against BRICS+Česky vyšel 11. 6. 2023 na webu Global South. Poprvé byl článek publikován na Strategic CultureČesky. 10. 6. 2023.

Hybridní válka 2.0 proti globálnímu Jihu ještě ani nezačala. Nezúčastněné státy byly varovány.

Pisálci ze Země amerických think-tanků nejsou zrovna obeznámeni s Montaignem: Na nejvyšším trůnu světa sedíme stále pořád jen na svém vlastním zadku.

Pýcha je vede k domněnce, že jejich ochablé zadky stojí vysoko nad zadky kohokoli jiného. Výsledkem je, že typická směs arogance a ignorance vždy nakonec prokáže předvídavost jejich prognóz.

Země amerických think-tanků – opojená aurou moci, kterou si sama vytvořila, vždy dopředu telegrafuje, co chystá. Tak tomu bylo i v případě projektu 11. září (Potřebujeme nový Pearl Harbor). Tak tomu bylo i v případě zprávy RAND Jak přetížit a rozkolísat RuskoČesky. A nyní je to případ nastupující americké války proti BRICSČesky, jak ji nastínil předseda newyorské Eurasijské skupinyČesky.

Je vždy bolestivé přetrpět intelektuálně plytké vlhké sny ze Země amerických think-tanků, které se tváří jako analýzy, ale v tomto konkrétním případě si klíčoví hráči globálního Jihu musí jasně uvědomit, co je čeká.

Předvídatelně se celá analýza točí kolem blížícího se zničujícího ponížení hegemona a jeho vazalů: co se dál stane v zemi 404, známé – zatím – také jako Ukrajina.

Pokud jde o zástupnou válku USA a NATO proti Rusku, Brazílie, Indie, Indonésie a Saúdská Arábie jsou odsunuty jako čtyři hlavní nezúčastnění. Je to stále stejný starý trik buďto jsi s námi, nebo proti nám.

Pak je nám ale předloženo šest hlavních viníků z globálního Jihu: Brazílie, Indie, Indonésie, Saúdská Arábie, Jihoafrická republika a Turecko.

V dalším drsném, provinčním remixu frází odkazujících na americké volby jsou tyto státy kvalifikovány jako klíčové, které bude hegemon muset přesvědčit, přemluvit, zastrašit a pohrozit jim, aby si uchoval dominanci v rámci mezinárodního řádu založeného na pravidlech.

Ke čtyřem hlavním nezúčastněným zmíněné zprávyČesky přibyly Saúdská Arábie a Jihoafrická republika.

V manifestu o nezúčastněných státech se uvádí, že jsou všechny členy skupiny G-20 a aktivní jak v geopolitice, tak i v geoekonomice (Skutečně? Tak to je tedy opravdu převratná novinka). Neuvádí se v něm však, že tři z nich jsou členy BRICS (Brazílie, Indie, Jihoafrická republika) a další tři jsou vážnými kandidáty na vstup do BRICS+; jednání na nadcházejícím summitu BRICS v srpnu v Jihoafrické republice budou obsahovat explozivní náboj.

Je tedy jasné, o co v manifestu o nezúčastněných státech jde: o výzvu do zbraně k americké válce proti BRICS.

BRICS nemá žádnou údernost

Za manifestem o nezúčastněných státech se skrývají vlhké sny o přenesení obchodů do bližších a spřátelených zemí a distancování se od Číny. Nesmysl: nárůst obchodů uvnitř BRICS+ bude nadále na denním pořádku, zejména s rozšířením praxe obchodování v národních měnách (viz Brazílie-Čína nebo v rámci ASEAN), což je první krok k rozsáhlé dedolarizaci.

Nezúčastněné státy jsou charakterizovány nikoli jako nová inkarnace Hnutí nezúčastněných zemí (NAM) nebo jiných uskupení, v nichž dominují země globálního Jihu, jako je G-77 a BRICS.

Řeči o exponenciálním nesmyslu. Jde o BRICS+, který má nyní k dispozici nástroje (včetně NDB, Nové rozvojové banky BRICS), aby dokázal to, co NAM během studené války nikdy nedokázalo: vytvořit rámec nového systému, obcházejícího Bretton Woods a vzájemně propojené donucovací mechanismy hegemona.

Tvrzení, že BRICS nemá žádnou údernost, jen odhaluje kosmickou neznalost Země amerických think-tanků o tom, co je BRICS+.

Postavení Indie je zvažováno pouze z hlediska členství ve čtveřici, definované jako snaha o protiváhu Číny pod vedením USA. Oprava: zadržování Číny.

Pokud jde o volbu nezúčastněných států, které si vybírají mezi USA a Čínou v oblasti polovodičů, umělé inteligence, kvantových technologií, 5G a biotechnologií, nejde o volbu, ale o to, do jaké míry je hegemon schopen udržet tah na démonizaci čínských technologií.

Například tlak na Brazílii je mnohem silnější než na Saúdskou Arábii nebo Indonésii.

Nakonec se ale vše vrací ke straussiánské neokonské posedlosti: Ukrajina. V různé míře se nezúčastněné státy provinily tím, že se postavily proti sankční demenci a/nebo ji podkopaly. Například Turecko je obviňováno z toho, že do Ruska dodává zboží duálního užití. Ani slovo o tom, že americký finanční systém zlovolně nutí turecké banky, aby přestaly přijímat ruské platební karty MIR.

Na frontě zbožných přání vyniká mezi mnoha jinými tato perla: Zdá se, že Kreml věří, že se může uživit tak, že svůj obchod obrátí na jih a na východ.

Inu, Rusko se již skvěle živí v celé Eurasii i na obrovském území globálního Jihu.

Ekonomika znovu nastartovala (tahouny jsou domácí cestovní ruch, strojírenství a kovoprůmysl), inflace je na úrovni pouhých 2,5 % (nižší než kdekoli v EU), nezaměstnanost činí jen 3,5 % a šéfka centrální banky Elvira Nabiullina prohlásila, že do roku 2024 se růst vrátí na úroveň před počátkem Speciální vojenské operace.

Země amerických think-tanků je vrozeně neschopná pochopit, že i když země BRICS+ mohou mít ještě nějaké vážné problémy s obchodním úvěrováním, které je třeba vyřešit, Moskva již ukázala, že se i jen naznačená rozhodná podpora měny může ukázat jako okamžitý game-changer. Rusko podporuje zároveň nejen rubl, ale i jüan.

Mezitím karavana dedolarizace globálního Jihu postupuje neúprosně dál – jakkoli hyeny zástupné války stále vyjí. Až se naplno projeví – ohromující – rozsah ponížení NATO na Ukrajině, pravděpodobně do poloviny léta, bude dedolarizační rychlovlak plně obsazen, a to bez zastávek.

Znovu vznesená nabídka, kterou nelze odmítnout

Pokud by všechno výše uvedené nebylo už tak dost hloupé, manifest o nezúčastněných státech přitvrzuje na jaderné frontě a obviňuje je z budoucích rizik (jaderného) šíření: zejména – kde jinde – v Íránu.

Mimochodem, Rusko je definováno jako střední, ale upadající mocnost. A k tomu hyperrevizionistická. Ach jo: s takovými experty Američané ani nepotřebují nepřátele.

A ano, teď už váš bouřlivý smích lze omluvit: Čína je obviňována ze snahy řídit a kooptovat BRICS. Návrh – nebo v mafiánském stylu nabídka, kterou nelze odmítnout – nezúčastněným státům zní, že se nemohou připojit k Čínou řízenému a Ruskem podporovanému orgánu, který aktivně vystupuje proti Spojeným státům.

Poselství je jednoznačné: Hrozba čínsko-ruské kooptace rozšířeného BRICS – a jeho prostřednictvím i globálního Jihu – je reálná a je nutné se jí věnovat.

A zde jsou recepty, jak ji řešit. Pozvěte většinu států, které se pohybují na hranici, na zasedání G-7 (to byl žalostný neúspěch). Více návštěv klíčových amerických diplomatů na vysoké úrovni (vítejte u distributorky koláčků Vicky Nuland). A v neposlední řadě mafiánská taktika, jako svižnější obchodní strategie, která rozlouskne oříšek přístupu na americký trh.

Manifest o nezúčastněných státech nemohl nevypustit hlavní kočku z pytle a předpovídat, spíše se modlit, aby napětí mezi USA a Čínou dramaticky vzrostlo a změnilo se v konfrontaci ve stylu studené války. To se již děje – rozpoutáno Hegemonem.

Co by tedy mělo následovat? Tolik vytoužené a do mrtě vyšperkované oddělení, které by nezúčastněné státy donutilo přimknout se těsněji k jedné nebo druhé straně. Buďto jsi s námi, nebo proti nám, pořád dokola.

Takže tady to máte. Syrově, naostro – s vestavěnými zastřenými hrozbami. Hybridní válka 2.0 proti globálnímu Jihu ještě ani nezačala. Nezúčastněné státy, všechny jste byly varovány.


Pepe Escobar je druhým nejlepším světovým analytikem roku 2023 podle tabulky statistického průzkumu Juana C. Diaz-Herrera z University of Guadalajara, jak uvádí web Voltairenet.