29. 12. 2023
Starší příspěvky níže …Čínské centrum pro současná světová studia (CCCWS) a BRI
Čínské centrum pro současná světová studia, založené v srpnu 2010, je think-tank přidružený k mezinárodnímu oddělení Ústředního výboru KS Číny. Slouží jako sekretariát Asociace think-tanků Hedvábné stezky a zaměřuje se na studie světové stranické politiky a zejména na iniciativu Pás a stezka.
Neúprosný soused: Americká imperiální agrese a subverze proti Kubě
Jak se tak výstižně říká v Schillerově Wilhelmu Tellovi: „Nejzbožnější nemohou žít v míru, pokud se to nelíbí zlému sousedovi.“ Tato konstelace existuje pro původní obyvatele Severní Ameriky od té doby, kdy bílí Evropané přistáli na východě. pobřeží. Už Georg Christoph Lichtenberg tušil: „Američan, který jako první objevil Kolumba, udělal hrozný objev.“ A obyvatelstvo kubánského souostroví je dodnes obzvláště tvrdě postiženo. Již deset let po založení USA popsal jeden z otců zakladatelů a pozdější prezident Thomas Jefferson v roce 1786 roli své země na kontinentu: „Naši Konfederaci je třeba vnímat jako hnízdo, ze kterého musí být zalidněna celá Amerika, severní i jižní.“
Velká mezinárodní izolace České republiky
Poté, co USA v Radě bezpečnosti OSN použily své veto a zablokovaly tak rezoluci požadující humanitární příměří v Gaze, což si nedovolila ani britská pravicová vláda Riši Sunaka, se generální tajemník OSN Antonio Guterres domluvil s vládami Egypta a Mauretánie, které ihned předložily podobnou rezoluci Valnému shromáždění, k čemuž má VS právo podle článku 377 (Uniting for Peace) ve chvíli, kdy se RB ukáže neschopná dostát své povinnosti bránit bezpečnost světa. Tento článek byl použit v roce 1950, aby OSN dostala mandát vést válku v Koreji. Rezoluce získala masivní podporu 153 států a pouze 10 států hlasovalo proti. Vedle pochopitelných USA a Izraele se proti mezinárodnímu společenství postavily jen tyto státy: Guatemala, Liberie, Rakousko, Mikronésie, Paraguay, Nauru, Papua New Guinea a Česká republika. Mezinárodní izolace Česka nemohla již být větší.
Dnešní doba se ráda vidí jako svobodná a demokratická, ale není.
Já si vždycky vzpomenu na to, co píšou velcí filozofové o rozdílu mezi starou athénskou dobou, a potom římanstvím, jehož jsme vlastně duchovními dětmi. A na počátku říkají toto: Bohové starého Řecka nedávali příkazy – dávali pokyny. Zeus v jednom okamžiku bleskem ozářil svět v neskrytosti, a ti, kteří byli předpřipraveni – páč měli v sobě otázky – zahlédli neskrytou pravdu, a pak si ji přenesli do svých vlastních životů. Ale nebyly tam příkazy, nebyly tam povely.
Ale Římané přicházeli jenom s povely. Tam bozi, kteří byli převzati od Řeků, z Athén, už dávají lidem rozkazy.
Schválení rezoluce o boji proti oslavování nacismu
Na pôde OSN sa odohrala ďalšia pozoruhodná… ako to nazvať? Dráma, fraška, pokrytecké divadlo, otvorená arogancia? Valné zhromaždenie OSN schválilo rezolúciu o boji proti ospevovaniu nacizmu. Zdalo by sa, že je to logický a rozumný krok. Lenže ozaj ohromuje zoznam odporcov danej úplne jasnej a zrozumiteľnej rezolúcie, ktorá nevyvoláva žiadne otázniky, a preto je tým prekvapivejší postoj viacerých štátov, ktoré hlasovali proti tejto rezolúcii?
Promiň Ameriko, Čína má větší ekonomiku než ty
Globalizace na jednu stranu zmenšuje svět a propojuje lidstvo, na druhou stranu vytváří ekonomickou závislost všech národních ekonomik. Vitalita ekonomiky jedné země tak ovlivňuje vitalitu všech ostatních. A naopak otevření se globálnímu trhu a zdravý přístup k němu ovlivňuje zpětně vnitřní ekonomiku země. Jak to funguje v reálu, jasně ukazuje Čína, která provedla čínskou ekonomickou reformu, díky které se začala otevírat globalizaci v 80. letech 20. století. A během čtyřiceti let dosáhla rozvoje, který je mezi velkými a lidnatými zeměmi nevídaný. Stala se lídrem, který dnes táhne globální ekonomický růst.
Válka proti terorismu je válkou proti lidem
V Evropě a Severní Americe ve vlivných západních masmédiích je teror, který pochází především z muslimských zemí, primárně označován jako „radikální“, „islamistický“, „brutální“ a „krutý“. Tyto konotace jsou určeny k tomu, aby se teroristické útoky jevily jako dílo kriminálních, nelidských a nábožensky a politicky zmatených pachatelů. Bez ohledu na to, že zabíjení a zraňování civilistů je zločin – jak prostřednictvím teroristických útoků, tak prostřednictvím běžných armádních bomb a granátů –, používají se tyto jednoduché, neustále se opakující termíny ke konstrukci motivů, odsouzení a ospravedlnění.
Načo je človek na svete?
Viem, že túto otázku, ktorá je klasickou filozofickou otázkou o zmysle života, si ľudia nekladú bežne a každodenne. Nemôžu a zrejme ani netreba. No aspoň niekedy by si ju mohli položiť (azda aj všetci). Napríklad v dňoch, ktoré sú najväčšími sviatkami roka (v našej civilizácii). V dňoch, ktoré vyzývajú k „stíšeniu”, spomaleniu, pozastaveniu, zamysleniu. Tým viac v dňoch, ktoré žijeme ostatné dva-tri roky – plné nepokoja, zneistenia, vykoľajenia, ohrozenia, úzkosti.
Valné shromáždění právě udělilo důtku americké hegemonii
Význam hlasování Valného shromáždění OSN 12. prosince daleko přesahuje požadavek na okamžité humanitární příměří v Gaze. Je to nápadné odmítnutí hegemonie USA. Význam není jen v obsahu hlasování, ale i v jeho kontextu.
Ozvěny výstřelů v Praze 21. 12. 2023
OBSAH:
Štěpán Kotrba: Masakr v Praze
Štěpán Kotrba: „Pieta nikomu nepomůže. Pravda zachrání životy.“ Masakr v Praze: Proč zveřejnit vše
Zbyněk Fiala: Kultura násilí
Radim Valenčík: Tragédie
Ivo Budil: Tak dlouho říkali, že jsme ve válce…
Kosa (Harryp): Důsledky nenávisti ve společnosti
22. 12. 2023
Starší příspěvky níže …Konec skláren a dědictví rudých prezidentů
Slovácký deník: Sklárna Květná po 230 letech končí
Slovácký deník: Základní škola v Dolním Němčí slaví 50 let
Vojtěch Běhunčík: Shrnutí a závěr
+ Galerie cen energie, růstu HDP a spotřebitelských cen v ČR (rok 2023)
Zachránit Evropskou unii?
Pokud se stát demokraticky rozhodne způsobem v rozporu se zájmy Evropské Komise, tak několik nevolených úředníků tomuto státu neposkytne prostředky, na které má nárok. To je princip „eurounijní demokracie“.
Brusel – von der Leyen a Michel v Pekingu
Byl jsem privilegován možností pozorovat setkání představitelů EK s prezidentem Si Ťin-pchingem v Pekingu dříve, než mnozí v ČR a jinde v EU. Setkání, zvané summit, v pořadí již 24-té, se uskutečnilo během posledního dne oficiální návštěvy v rámci 10. výročí založení iniciativy Pás a stezka (BRI) prezidentem Si a připomínky 45 let od otevření Číny politikou komunisty a reformátora Teng Siao-pchinga. O něm jsem mj. psal v knize 100 let KP, protože Teng prosazoval strategii socialistické tržní ekonomiky, otevřel Čínu světovému trhu a blahobytu, nejenom Číny, ale i Evropy.
BRICS a osa odporu: konvergence cílů
Válka v Gaze urychlila spolupráci mezi mocnostmi globálního Jihu odolávajícími konfliktům podporovaným Západem. Společně mohou Ruskem vedené BRICS a Íránem vedená Osa odporu formovat západní Asii bez USA.
EU se nyní vyrovnává s důsledky svého obrovského strategického selhání
Přední země Evropské unie stojí před vyhlídkou, že se postupně změní v pohraniční území, které budou všichni nepřátelští globální hráči považovat pouze za zdrojovou základnu v politice nebo ekonomice. Otázkou je, zda mohou Evropané pohyb tímto směrem zastavit, a co je důležitější, potřebují ve světových záležitostech větší zastoupení?
Smrt Izraele
Osadnické koloniální státy mají konečnou životnost. Izrael není výjimkou. Než Izrael decimace Gazy dosáhne – mluví o měsících válčení –, podepíše si svůj vlastní rozsudek smrti. Jeho fasáda slušnosti, jeho domnělý vychvalovaný respekt k právnímu státu a demokracii, jeho mýtický příběh o odvážné izraelské armádě a zázračném zrození židovského národa budou ležet v hromadách popela.
O novej poľskej vláde, jej kľúčových predstaviteľoch a prvých krokoch
Zostavenie novej poľskej vlády vedenej Donaldom Tuskom sa považuje za úspech bruselských neoliberálov. V časoch „superkrízy“ EÚ, ktorá sa prejavuje aj v Poľsku, však vznikajú mnohé závažné otázky. Viaceré kroky osemročnej vlády strany Právo a spravodlivosť (ďalej len PiS podľa poľskej skratky) bude potrebné napraviť, ale narazí sa pri tom na úskalia. Odhalia sa aj protirečenia v dlhodobej politike Poľska.
Praktický průvodce trvalým mírem
Zatímco Izraelci a Palestinci truchlí nad mrtvými a s obavami očekávají zprávy o těch, kteří jsou nyní pohřešováni, mnozí mají tendenci hledat viníka. Izraelci a jejich příznivci chtějí veškerou vinu svalit na Hamás, jehož přímá odpovědnost za hrůzný útok na izraelské civilisty je nezpochybnitelná. Ti, kdo více sympatizují s palestinskou věcí, vidí v tragédii nevyhnutelný důsledek desetiletí trvající okupace a tvrdého a dlouhodobého zacházení Izraele se svými palestinskými poddanými.
Úvaha Hanse Vogela dle mého názoru jednoznačně směřuje k tomu, že každé zlo - ať už je jakéhokoliv odstínu -…
Pár poznámek: "Hitlerovi se připisuje smrt pouhých šesti milionů lidí" Kým? Kterých? Na rozdíl od 1. války, kterou si přál…
K článku Aleše Macháčka: - odbočení páté: dnes je 28. březen: Den narození Jana Ámose Komenského - odbočení šesté: druhý…
"... V různých západoevropských zemích a také v různých východoevropských zemích byla vojenské posádky – buď americké nebo sovětské. My…
V této souvislosti si nelze nepovšimnout vnímání historického dědictví, které je v v Rusku a ČR zásadně odlišné. V RF…