Když jsem četl v Cestách bezpráví od Grahama Greena o pronásledování katolické církve v Mexiku, zdálo se mi, že se kniha odehrává před stovkou let. Nenapadlo mě, že něco z toho zažijeme i my a v zemi tak geograficky blízké… Greene cestoval v letech 1937 a 38 po státech Chiapas a Tabasco, které vytrpěly kvůli nezájmu a lhostejnosti světa kruté náboženské pronásledování. Kostely byly zbořeny nebo zavřeny, kněží nesměli vysluhovat mše, které se proto sloužily v tajných bytech. Greene vytěžil z cest reportážní cestopis, román a esej. V nich silně vyjádřil svoje hluboké přesvědčení o nezničitelnosti křesťanské církve, která je udržována samotnou prozřetelností. Jeho román končí tím, že „do místa, odkud byl vyhnán bůh, přicházejí noví kněží“.

Něco dosti podobného se odehrává nyní na Ukrajině. Tedy s tím, že kněží nejsou, Bohu díky, likvidováni fyzicky! Ukrajina byla vždycky ortodoxní mocností a její obyvatelé patřili k pravoslavné Ukrajinské ortodoxní církvi Moskevského patriarchátu. Tlak na kanonizované pravoslaví na Ukrajině zesílil už po nástupu prezidenta Porošenka, ale „očista církve“ a její pozvolná proměna se nepovedla. V roce 2019 vznikla proto schizmatická odštěpenecká církev (OCU), která měla napomoci snaze odříznout věřící od hlavního náboženství. Ale kněží kanonické církve (UOC), vedené metropolitou 0nufrijem, a jejich farníci k ní odmítli přejít, přestože Moskevský patriarchát byl stále více líčen jako Boží nepřítel číslo jedna, a to zejména po 24. únoru 2022.

V dubnu letošního roku nátlak vyvrcholil. Přestože kanonická církev odsoudila Putina, patriarchu Kirila i válku a vyhlásila nezávislost na Moskvě, tak Zelenského režim přistoupil k radikálním krokům. Začal jí odebírat kláštery, zavírat kostely, odnímat pozemky. Kněží, zejména hierarchové, jsou obviňováni z kolaborace s nepřítelem, jsou proti nim zaváděny sankce, metropolita Onufrij je v domácím věznění a farníkům jsou doručována předvolání k výslechům na policii. Záminky k osobním sankcím jsou často absurdní, třeba že se kněz modlil se zajatými ruskými vojáky a dal jim čokoládu. Nebo že jiný kněz vlastní už třicet let jak pas ukrajinský, tak i ruský, a druhého že se dosud nezbavil. Obvinění proti klášterům jsou vykonstruovaná. Například že v nich byla nalezena náboženská literatura vytištěná v ruských tiskárnách. Nebo že při mši v klášteře zazněla také dávná píseň o matičce Rusi – to je považováno už za provinění nejtěžšího kalibru.

Ale ani v této situaci se neposlušná Ukrajinská ortodoxní církev nepodrobila, a i zde nacházíme určitou podobu se zmíněnými Greenovými texty. Metropolita Pavlo vyhlásil, že se budou scházet po bytech, v garážích, „můžete nás zavřít i zabít, ale přijdou noví.“ A také oslovil Zelenského: „Říkám vám, pane prezidente, a celé té vaší smečce, že naše slzy nepadnou na zem. Padnou na vaši hlavu.“ Mimochodem, Pavlo už se od zeleného čtvrtku rovněž nacházel ve dvouměsíčním domácím vězení.

Děje se to po celé Ukrajině, v Kyjevskopečerské lávře, chmelnické oblasti, na Volyni, v Rovnu, ve Lvově, Ivano-Frankivsku a na mnoha dalších místech.

Dnes se samozřejmě těžko něco utají. Každý má chytrý mobil a točí. Internet je plný videí. Vidíte útok slzným plynem na věřící před kostelem, jak si utírají oči, padesát mladých mužů v černém odění tleskáním ruší bohoslužbu, voják se zbraní vytrhne knězi u oltáře evangelium a hodí ho na zem, děti školního věku nechávají procházet věřící na mši za skandování hanba, jiní teenageři při bohoslužbě na volném prostranství tančí na dunivou hudbu a vřeští. Jsou to pro účastníky bohoslužby zkoušky nervů. Záběry z blízka odhalují, že v šátcích jsou často zahaleny mladé ženy ve věku 30 až 40 let, některé mají s sebou kočárky. Ty nakonec svoji modlitbu přeruší a jejich oči hledí beze slov a nepohnutě na třináctileté vlastence zahalené do ukrajinských vlajek, kteří jim spílají do tváří.

Docela nedávno se rozhoupal aspoň papež František k určitému odsudku. U nás nic, žádné protesty, žádná solidarita. Člověk by si myslel, že katolíci budou na to citliví, možná i evangelíci, ale nezdá se. Mainstreamová media informují o tom málo a tendenčně v duchu Zelenského vlády. V diskusi pod články je hlas lidu českého jednoznačný. Na iDNES získala největší počet souhlasných hlasů pochvala, že se s těmi „moskevskými podržtaškami nemazlili a vysmradili je z kostela slzným plynem“. A televize? Ta naše česká pravdomluvná? V tomto případě víceméně mlčí. Zřejmě neshledává žádné známky pronásledování, žádné známky bezpráví. Zřejmě nic, co by stálo za to milionům diváků sdělit.