Článek Genocide Experts Say Israeli Legal Arguments ‚Ring Hollow‘ at ICJ vyšel na webu Common Dreams 12. ledna 2024

Zástupci Izraele se 12. ledna 2024 v nizozemském Haagu účastní slyšení u Mezinárodního soudního dvora ohledně jihoafrického případu genocidy
(Foto: Dursun Aydemir/Anadolu přes Getty Images)

„Soud musí pouze posoudit podání Jihoafrické republiky – s vahou a autoritou těch, kdo ho učinili – a zeptat se, zda věrohodně dokládá úroveň záměru požadovanou pro genocidu,“ řekl jeden z expertů na státní zločin.

Tváří v tvář podrobné dokumentaci prohlášení nejvyšších izraelských úředníků o jejich záměru „zničit“ obyvatele Gazy a „srovnat“ enklávu se zemí, zjistili právní experti, že právníci zastupující Izrael u Mezinárodního soudního dvora v pátek vypadali, že jednoduše ignorují přibývají důkazy, že vláda páchá genocidu.

Thomas MacManus, lektor státní kriminality na Queen Mary University of London, uvedlČesky, že ICJ, který tento týden uspořádal dvě slyšení týkající se žaloby Jižní Afriky obviňující Izrael z genocidního násilí a záměrů v Gaze od října, kdy bombardování zahájil, si pravděpodobně všiml „masivního nesouladu“ mezi tvrzením Izraele, že se snaží chránit životy civilistů, a realitou na zemi.

V průběhu slyšení v pátek Al-Džazíra oznámilaČesky, že při izraelském útoku na dům v Rafahu bylo zabito devět Palestinců včetně dětí a nejméně jednoho kojence  – jen několik z potvrzených 23 708 mrtvých v důsledku izraelských útoků.

Přesto Malcolm Shaw, britský profesor mezinárodního práva, který pomáhal obhajovat Izrael, soustředil své poznámky na tvrzení, že země jde v ochraně civilistů daleko a tvrdil, že četné výroky o genocidních záměrech, shromážděné Jihoafrickou republikou, byly vytrženy z kontextu.

„Myslím, že pro soud bude velmi obtížné tyhle dvě věci spojit,“ řekl MacManusČesky Al-Džazíře s odkazem na výroky shromážděné Jihoafrickou republikou a Shawovo tvrzení, že Izrael má „nejmorálnější armádu na světě“ a „dělá vše pro to, aby se vyvaroval ubližování nezúčastněným.“

„Soud musí pouze posoudit podání Jihoafrické republiky – s vahou a autoritou těch, kdo ho učinili – a zeptat se, zda věrohodně dokládá úroveň záměru požadovanou pro genocidu“, řekl MacManus. „Myslím, že to soud bude muset udělat.“

Nezávislý novinář Sam Husseini poznamenal, že Taj Becker, právní poradce izraelského ministerstva zahraničí, své poznámky zahájil odkazem na Raphaela Lemkina, polského právníka, který ve 40. letech 20. století termín „genocida“ vytvořil a pomohl jej zavést jako mezinárodní zločin.

Lemkinův institut pro prevenci genocidy Mezinárodní trestní soud už tři měsíce vyzývá, aby izraelského premiéra obžaloval z genocidních činů, a v pátek uvedl, že Beckerova slova znějí „prázdně“ s ohledem na „drtivé důkazy“ shromážděné Jihoafrickou republikou.

84stránkové podání Jihoafrické republiky k ICJ obsahuje přímé citace úředníků včetně izraelského prezidenta Isaaca Herzoga, který řekl, že za útok skupiny na jižní Izrael 7. října je odpovědný „celý národ“, nejen Hamás, a ministra obrany Yoava Gallanta, který řekl, že Izraelské obranné síly v Gaze „zničí všechno“.

Přesto, jak uvedl Step VaessenČesky z Al-Džazíry, „argumentem Izraele bylo, že [genocidní záměr] zjevně nebyl vládní politikou.“

V relaci Democracy Now! poukázala právní zástupkyně Centra pro ústavní právo Diala Shamas na to, že se izraelský obranný tým z velké části zaměřil také na otázku, zda ICJ, nejvyšší soudní orgán OSN, má pravomoc v případu podaném Jižní Afrikou rozhodovat a vyhovět žádosti o závazný soudní příkaz, který by Izrael přinutil bombardování zastavit.

Argumenty Izraele, řekla Shamas, se scvrkly do: „Nemůžete tu jednat a nemůžete s tím nic dělat… Všechno, co děláme, je sebeobrana [proti Hamásu]“.

Obhajoba se rovnala „naprostému úletu, v žádném okamžiku se nezabývala neuvěřitelně silnými argumenty, které právní tým Jižní Afriky včera  na tříhodinovém slyšení přednesl“, dodala Shamas.

Ammar Hijazi, představitel palestinského ministerstva zahraničí, novinářům před soudem řeklČesky, že Izrael „není schopen poskytnout žádné solidní argumenty na základě faktů a práva“.

„To, co Izrael dnes poskytl, je mnoho již odhalených lží,“ řekl Hijazi s tím, že právní tým opakoval nepravdiváČesky tvrzení, že Hamas používá nemocnice v Gaze jako vojenské základny, což z nich činí legitimní cíle Izraele. „Myslíme si, že to, co dnes [poskytl] izraelský tým, je přesně to, kvůli čemu přišla Jižní Afrika k soudu – a to znamená, že genocidu neospravedlňuje vůbec nic.“

Julia Conley je dopisovatelkou Common Dreams.

[PJ]