Článek Why Israel is unlikely to achieve any of its objectives with Gaza ground invasion and is merely continuing a cycle of violence, , according to MAJOR GENERAL CHARLIE HERBERT vyšel na britském serveru Mail Online 16. října 2023.

Izraelský premiér Benjamin NetanjahuČesky  včera večer varoval, že se národ blíží „osudové hodině“, kdy se více než 400 000 izraelských vojáků připravuje na bezprostřední invazi do pásma Gazy. 

Netanjahuovy síly jsou již rozmístěné podél hranice Gazy s Izraelem a cvičí to, co Izrael označuje jako rozsáhlou kampaň za „zničení“ Hamasu. 

Existují však obavy, že při takové pozemní invazi vypuknou v ulicích Gazy, kde již bylo 2 750 Palestinců zabito při brutálním leteckém bombardování Izraelem, boje dům od domu

Bývalý generálmajor britské armády Charlie Herbert zde vysvětluje, jak přesně by mohl pozemní útok IDF do Pásma Gazy vypadat a jak efektivní by byl.


Izraelský voják si v pondělí upravuje pušku, když stojí na tanku poblíž izraelské hranice s Libanonem v severním Izraeli

Palestinské ženy procházejí v pondělí kolem budov zničených při izraelských náletech v táboře Nuseirat v centrálním pásmu Gazy

Vojáci IDF jezdí ve vojenských vozidlech 15. října 2023 v izraelském Sderotu

Zde bývalý generálmajor britské armády Charlie Herbert (na obrázku) vysvětluje, jak přesně by mohl vypadat pozemní útok IDF do pásma Gazy a jak by byl účinný.

Za prvé, co je izraelskýmČesky vojenským cílem? Podle izraelského ministra obrany je to „smazat tuto věc jménem HamasČesky z povrchu zemského“. Emotivní jazyk, ale když to trochu rozbalíme, jaké jsou pro ně potenciální vojenské cíle a výzvy?

Městské oblasti jsou nejnáročnějším prostředím, ve kterém lze bojovat. Terén favorizuje obránce, kterým je v tomto případě Hamás. 360 stupňů bojiště. Nelineární. Připravené obranné síly. Předem plánované smrtící oblasti. Hloubka. Všestranná obrana. Vzájemná podpora. Pro útočící jednotku je to noční můra.

IDF by proto upřednostnily odchod civilního obyvatelstva. To umožňuje využívat vojenskou výhodu – leteckou sílu a dělostřelectvo – k ničení obranných pozic Hamasu a jeho útočných schopností.

Ale to prostě v přeplněném prostředí s civilisty není možné.

To je důvod, proč Hamás bude obyvatelstvo od odchodu odrazovat, účinně využívat civilisty jako lidské štíty, aby donutil IDF bojovat za nevýhodných podmínek – nebo způsobit strašlivé počty kolaterálních ztrát na civilním obyvatelstvu, což je na obou stranách válečný zločin.

To jsou tedy některé z obecných výzev, kterým čelí IDF v Gaze. Ale co si myslíme, že očekávají, že dosáhnou?

Prvním cílem je zachránit rukojmí. To není v žádném případě snadné, protože rukojmí budou téměř jistě široce rozptýleni po Gaze a silně chráněni.

Nemohu předvídat úspěšné vojenské řešení tohoto cíle. Diplomacie je lepší varianta.

Druhým cílem je zajmout nebo zabít politické a vojenské vedení Hamasu. To je dané.

Ale opět to nebude snadné v operaci s omezenou dobou trvání. A jak jsme v posledních dvou desetiletích opakovaně viděli, dekapitace teroristického vedení je zřídkakdy rozhodující.

Třetím cílem je zničit schopnost Hamasu velet a kontrolovat. To vždy zní jednoduše jako facka. Ve skutečnosti je to mnohem těžší proti jakékoli síle, která je zběhlá v boji s rozptýlenou, decentralizovanou kampaní ve stylu hit and run.

Izraelská mobilní dělostřelecká jednotka v neděli vypálila granát z jižního Izraele směrem k pásmu Gazy z pozice poblíž izraelsko-gazínské hranice.

Palestinci pátrají po obětech pod troskami domu zničeného při izraelských útocích v Khan Younis v jižním pásmu Gazy v pondělí

Čtvrtým cílem je degradovat logistické schopnosti Hamasu a jeho prostředky k vedení války. To by mělo být dostatečně snadné, dočasně, i když se to proti Hizballáhu v roce 2006 ukázalo jako z velké části nedosažitelné. A i když bude v krátkodobém horizontu úspěšný, dopad bude pouze dočasný.

Mezitím je pátým cílem zničit „metro Gaza“ – mimořádný labyrint tunelů Hamásu, které vedou pod Gazou.

To je možné, pokud bude Izrael mít dostatek času a sil, ale opět to bude pouze dočasné, pokud IDF neplánují obsadit Gazu na dobu neurčitou. Nepravděpodobné.

Šestým a posledním cílem IDF je odradit Hizballáh. Pravděpodobně by to měl být vojenský strategický cíl číslo 1. Nikdo nechce vést válku na dvou frontách, v neposlední řadě Izrael.

Pokud Hizballáh otevře severní frontu, je nepravděpodobné, že IDF budou schopny udržet velkou operaci v Gaze.

Podaří se jim těchto cílů dosáhnout? Ve válce omezeného trvání pravděpodobně ne. Válka v roce 2006 trvala 34 dní, válka v roce 2009 trvala 22 dní, zatímco konflikt v roce 2014 trval sedm týdnů.

Je těžké si představit, že mezinárodní podpora Izraeli vydrží, vzhledem k tomu, že IDF zjevně nerespektují válečná pravidla.

Není nerozumné očekávat příměří do měsíce nebo dvou. Je pravděpodobné, že IDF do té doby nedosáhne ani některých svých cílů, takže se všichni budou ptát, o co vlastně šlo, a ptát se, kdo vlastně vyhrál. Bude to jen další epizoda ve věčném koloběhu násilí.

Pokud ovšem tato válka nebude mít lepší politický výsledek. Účelem války je koneckonců dosáhnout lepšího míru. Žádné vojenské řešení neexistuje. To je jasné.

Hamas nebude vojensky poražen, a i kdyby ano, je možné, že bude nahrazen něčím podobným, dokud nebude dosaženo politického řešení koloběhu násilí. Doufejme, že to bude brzy. Protože válka není řešení.


Bývalý britský generálmajor Charlie Herbert vstoupil do britské armády v roce 1990. Po téměř 23 letech služby byl povýšen na brigádního generála 1. divize. Během té doby nastoupil na Cranfield University a dokončil magisterské studium vojenských studií. V roce 2015 byl nominován jako britský vojenský velitel v Sierra Leone. Byl ředitelem kurzů velení a štábu na Akademii obrany Spojeného království. Stejně tak se stal hlavním poradcem afghánského ministerstva vnitra NATO. Od roku 2018 do roku 2019 byl generálmajor na The Royal College of Defense Studies. Poté nastoupil jako poradce somálské ministerstvo vnitřní bezpečnosti.
[PJ]