Jedine potichu a bez hymny?

Převzato

Ján Rohár
29. apríla 2023

Ministerstvo vnútra krátko pred konaním pravidelných osláv Dňa víťazstva nad fašizmom rozhodlo, že tento rok si obyvatelia môžu tento štátny sviatok uctiť iba potichu, bez verejných prejavov a štátnej hymny.

Uvedené vyplýva zo stanoviska Ministerstva vnútra SR, ktoré pre Bojovník sprostredkovala jeho hovorkyňa Zuzana Eliášová. Sekcia verejnej správy MV SR vydala „odporúčanie,“ aby sa spomienkové akty konali formou tichého kladenia vencov. To v praxi znamená zákaz akéhokoľvek programu navyše, teda hudby (vrátane hymny či smútočného pochodu), prejavov alebo recitovania protivojnových básní. Hovorkyňa vydanie odporúčania odôvodnila vojnou na Ukrajine ako prejav „úcty voči ukrajinskému ľudu, ktorý bráni pre ruskou agresiou svoju krajinu“.

Na problém nás upozornila tajomníčka OblV SZPB Nitra Anna Zabáková po tom, ako ju pozvali na stretnutie na okresnom úrade. Tam jej oznámili, že sa osláv ukončenia 2. svetovej vojny v Nitre nezúčastní vojenská hudba tak, ako to bolo bežné minulé roky. Po predložení otázky, či by ozvučenie na hymnu a prejavy mohol tradične zabezpečiť okresný úrad, vysvitlo, že pôvodný súhlas prednostky OÚ sa zmenil po konzultácii s MV SR, ktoré takýto postup zakázalo.

„My sme už objednali aj hudbu, lebo sme počítali s tým, že to bude približne tak ako vlani,“ uviedla pre Bojovník prednostka OÚ v Nitre Eva Bielik Hajdamárová. Dodala, že tieto plány sa zmenili po doručení celoslovenského usmernenia z ministerstva vnútra. V tejto súvislosti hovorila o pokyne, a nie o odporúčaní. Dôvody, ktoré viedli ministerstvo k jeho prijatiu, nepoznala.

Do redakcie sa nám neskôr dostal aj originál usmernenia MV SR. Z neho vyplýva, že rezort vnútra svoju činnosť koordinoval s Ministerstvom zahraničných vecí a európskych záležitostí SR. To v stanovisku zdôrazňuje, že spomienkové akty sa majú konať bez príhovorov, aby sa neposkytla platforma pre podporovateľov Ruskej federácie.

Tento argument považujeme za nelogický, pretože samotný organizátor podujatia určuje, kto dostane na spomienkovom zhromaždení slovo a kto nie. Bol za týmto krokom strach z možných prejavov zástupcov samosprávy či nebodaj funkcionárov SZPB? Káčerovo ministerstvo zrejme počíta s odporom verejnosti, a preto varovalo okresné úrady, že „úplne sa demonštrantom vyhnúť nedá“.

SZPB nemôže súhlasiť s takýmito „odporúčaniami“. Ak Slovensko naďalej uznáva Deň víťazstva nad fašizmom ako štátny sviatok, mali by byť povolené oslavy na úrovni, aká tomuto sviatku prináleží. Redukovať oslavy na tiché kladenie vencov sa bude považovať za prejav neúcty voči posledným žijúcim priamym účastníkom 2. svetovej vojny.

Slávnostné zhromaždenie na Slavíne organizuje OblV SZPB Bratislava v utorok 9. mája o 14.00 bez účasti štátnej správy, no riadne s hudbou a príhovormi.


Originál vyšel 29. 4. 2023 na webu Slovo
Vydavateľom portálu Slovo je občianske združenie Klub Nového slova.
Text a foto v originále je z FB stránky Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov.


Poznámka editora:
Nahlédl jsem do aktuálního českého kalendáře:
5. května je vyznačeno „Květnové povstání českého lidu“, dříve jenom Pražské povstání.
8. května je „Den vítězství“ – bez dovětku, že jde o vítězství nad fašismem a také bez upřesnění „německým fašismem“.
Na Slovensku je 8. mája deň pracovného pokoja: „Deň víťazstva nad fašizmom“.
Portál Centrum.cz vysvětluje:
Den vítězství 8. 5.
Na 8. května připadá jedna z hlavních událostí historie nejen ČR ale i Evropy.
Právě na 8. května roku 1945 připadá ukončení 2. světové války. Stalo se tak díky kapitulaci Německa. Pokud se podíváme do dějin tehdejšího Československa, tak 5. května vypuklo na základě celoevropských událostí pražské povstání. O 3 dny později – 8. května byla podepsáno příměří a ústup jednotek Wermachtu z našeho území.
Za období socialismu jsme tento den slavili až 9. května, kdy byla osvobozena Praha Rudou armádou, ale v porevolučních dějinách naší země, se tyto oslavy přesunuly zpět na datum 8. května, neboť dnes již víme že část naší země osvobodili Američané.

[VB]