Článek TEXIT Progress: Secession Question Expected To Appear on 2024 Texas Primary Ballot vyšel na serveru ZeroHedge 3. prosince 2023

Zatímco se americká vláda řítí směrem k platební neschopnostiČesky, zatímco politická a kulturní polarizace v celé zemi sílí, Texasané jsou připraveni posunout svůj dlouho doutnající flirt s odtržením na další úroveň, protože se očekává, že se nezávazný návrh objeví v celostátních primárních volbách Republikánské strany v březnu 2024.

V pátek Texaské nacionalistické hnutíČesky (TNM) oznámiloČesky , že získalo požadovaný počet podpisů, aby Republikánskou stranu Texasu přimělo zařadit do primárních voleb tuto otázku: „Měl by stát Texas znovu potvrdit svůj status nezávislého národa?“

Státní republikánský výkonný výbor strany (SREC) se tento víkend schází, aby dokončil seznam návrhů na hlasování. Podle TNM nejsou přání SREC irelevantníČesky, protože texaský volební kodex umožňuje voličům umístit návrh na hlasovací lístek tím, že shromáždí podpisy 97 709 Texasanů, kteří chtějí, aby se otázka objevila. TNM říká, že jich shromáždil více než 102 000.

„Mohli bychom ve skutečnosti proces návrhu SREC na hlasování obejít a stranu přinutit, aby otázku na hlasovací lístek přidala,“ uvedl prezident TNM Daniel Miller v pátečním dopise zaslaném SRECČesky na podporu návrhu. Zdůraznil, že zahrnutí návrhu se nerovná souhlasu státu Texas s odtržením. Napsal, že návrhy na hlasování slouží spíše jako prostředek k ujasnění, co jsou „největší obavy republikánských voličů“.

Snaha o celostátní hlasování o odtržení trvá několik let. Zatímco rezoluční výbor SREC ji v roce 2015 na předběžný seznam přidal, SREC ji stáhl. Na sjezdu strany v roce 2016 byl návrh na zahrnutí celostátního referenda všech voličů do stanov GOP v Texasu předložen pouze aby byl Výkonným výborem zrušen.

Pozdější republikánské snahy byly úspěšné. SREC bude pod větším tlakem, aby v sobotu návrh primárního hlasování schválil vzhledem ke dvěma bodům v současných stanovách texaské republikánské stranyČesky:

  • Bod 33, zabývající se „státní suverenitou“, říká, že „Texas si ponechává právo odtrhnout se od Spojených států a texaský zákonodárný sbor by měl být vyzván, aby v souladu s ním referendum schválil“.
  • Bod 225, „Nezávislost Texasu“, naléhá na zákonodárce, aby požadovali všeobecné referendum „pro obyvatele Texasu, aby určili, zda má stát Texas svůj status nezávislého národa znovu potvrdit“.

„Ať už jste pro TEXIT, proti nebo nerozhodnutý, všichni bychom měli být schopni souhlasit s tím, že na stanovách záleží, na Texaské listině práv záleží a na republikánských voličích záleží,“ uvedl Miller z TNM ve svém dopise SREC.

Nálepka „TEXIT“ na pickupu (Texas Nationalist Movement store)

Primární návrh GOP nebude mít žádnou právní moc, ale určitě zintenzivní diskusi o myšlence uvnitř Texasu i mimo něj. Secesionisté v jiných státech texaské hnutí za odtržení bedlivě sledují a považují ho za vlajkovou loď, která, pokud bude úspěšná, urychlí trend jinde.

Anonymní, netexaský autor zpravodaje Red-State SecessionČesky Substack o nejnovějším vývoji v Texasu tvrdí…

Pokud Texas nakonec z Unie vystoupí, ostatní červené státy[1] si najednou uvědomí, že ho musí následovat. Pokud Texas oznámí budoucí datum nezávislosti, budou mít červené státy na výběr: zůstat v Unii, které dominují modré státy, nebo následovat příklad Texasu.

Vzhledem k tomu, že republikáni  prezidentské volby bez texaských volebních hlasů nemohou vyhrátČesky, červené státy budou muset Texas následovat, aby se vyhnuly tyranii, perverzi a bankrotu, které neschopná vláda demokratů zbytku USA přinese … i když secesi neprosazovaly, dokud jim nebylo toto dilema předloženo.

Po odtržení od Mexika byl Texas v letech 1836 až 1845Česky nezávislou zemí a z ekonomického hlediska se dnes pro nezávislost mimořádně hodí. Je to zdaleka největší producent ropy ze všech států USA, představuje neuvěřitelných 42 %Česky její americké produkce, přičemž žádný jiný stát nepřesahuje ani 10 %. Má hlubinné přístavy, bohaté zemědělství a je hlavním centrem špičkových technologií.

Poznámka:

[1] Červené a modré státy: státy s jasnou převahou Republikánské resp. Demokratické strany