Převzato z Unser Mitteleuropa, 14. července 2023


Státní cenzura tě chrání před realitou
Obrázek: Thierry Simonelli

V případě nedefinovaných „sociálních nepokojů“ mohou být sociální sítě v celé Evropě nyní od 25. srpna 2023 zablokovány.

„Zásahy budou extrémně rychlé,“ řekl v rozhovoru odpovědný eurokomisař Thierry Breton.

EU definuje „sociální nepokoje“ a nadvládu nad sociálními médii

V případě „sociálních nepokojů“, které „vynálezce“ EU blíže nedefinovala, mohou být sociální sítě v budoucnu v celé Evropě zablokovány, pokud neimplementují nová pravidla EU „zákona o digitálních službách“ (DSA).

V rozhovoru pro francouzskou televizi France InfoČesky 10. července to uvedl komisař EU pro vnitřní trh a služby Thierry Breton, jehož výtvorem zákon zřejmě je.

Bývalý šéf francouzského Telecom Breton tak pohrozil, že v případě „sociálních nepokojů“ uzavře všechny sociální sítě v Evropě.

Na základě evropského zákona o digitálních službách může nechat zcela zablokovat TikTok, Twitter, Facebook, Instagram, YouTube a Snapchat, pokud jejich provozovatelé včas nezakročí proti údajně nelegálním obsahům.

Informoval o tom 11. července také rakouský Der Standard.

Podle toho by 19 hlavních online platforem, včetně TikTok, Snapchat, Instagram a Twitter, muselo od 25. srpna splňovat nové zákonné požadavky, aby neobsahovaly „nelegální a škodlivý obsah“ definovaný EU.

„Platformy s více než 45 miliony uživatelů v EU musí Komisi také poskytnout počáteční podrobné posouzení jejich hlavních rizik pro uživatele,“ uvedl Der Standard k novému nařízení.

Pokuty ve výši šesti procent celosvětových tržeb

V opačném případě by operátorům hrozily pokuty až do výše šesti procent z celosvětového prodeje .

Thierry Breton pro France Info řekl, že „nenávistné obsahy“ nebo například výzvy k zabití budou po 25. srpnu na sociálních sítích zakázány a okamžitě potrestány.

„To vše od 25. srpna již nebude možné.“

Jak jsme ale v posledních letech poučeni, asi při tom nezůstane, o to se zřejmě co nejdříve postará známá „salámová taktika“ EU.

„Pokud tedy existuje nenávistný obsah, například obsah, který vyzývá ke vzpouře, který také vyzývá k zabíjení nebo zapalování aut, mají povinnost tento obsah okamžitě smazat. Když tak neučiní, budou okamžitě potrestáni.“

Pokud tedy „platformy nebudou okamžitě jednat, ano, tak v tuto chvíli můžeme nejen uložit pokutu, ale i zakázat její používání na našem území. Zásahy budou extrémně rychlé,“ ujistil Breton.

Podle France Info by to znamenalo „vypnout sociální sítě, které se neřídí pravidly.“ Breton zdůraznil, že to nebylo rozhodnutí učiněné jednou osobou nebo jednou zemí.

„To předepisuje zákon, ne jedna osoba, stát nebo představenstvo,“ vysvětlil odpovědnost za proces blokování.

Podle komisaře se sociální média na toto nové nařízení již připravují. Od 25. srpna „budou muset nám (EU) ukázat, že podnikly kroky k prosazení zákona“.

Šéf Facebooku, Instagramu a Meta už Bretonovi „potvrdil, že přijme 1000 dalších zaměstnanců“. Twitter, TikTok a Snapchat tak daleko nejsou, naznačil Breton France Info.

Macron narativu vydláždil cestu

Standard připomněl, že minulý týden na setkání 250 starostů země vyzval k zákazu sociálních sítí nebo alespoň omezení jejich používání i francouzský prezident Emmanuel Macron.

„Musíme přemýšlet o využívání těchto sítí mladými lidmi“ včetně zákazů. Když to pak média přirovnávala ke státní cenzuře v Číně a Íránu, Macron se prý setkal dokonce s kritikou od své vlastní strany. Francouzská vláda od toho podle rakouského listu ustoupila.

V nadcházejícím týdnu provede Evropská komise „zátěžový test“ na TikToku, oznámil Breton. Bude kontrolovat, zda společnost dokáže nová pravidla dodržovat. Twitter už test dokončil a Meta ho chce dokončit v červenci.

Darebák, který předpokládá, že kruhy EU již zachvátil „strach z hněvu lidu“.


[PJ]