Převzato ze Selbstbestimmtes Österreich, 10.6.2023, přeložil

Co říká ÖGB na zbavení pravomocí odborů?

Chytře to vymyslel ukrajinský velvyslanec ve Vídni Vasilij Chiminěc: pár hodin před „prodlouženým víkendem“ ve středu 7. června vyvinul tlak na rakouskou odborovou federaci ÖGB, aby stornovala příslib sálu pro jednání 10. června a 11. červnová vídeňská mírová konference bude zrušena. A vedení ÖGB pod Wolfgangem Katzianem jeho přání evidentně následovalo.

Mezinárodní summit pro mír na Ukrajině

O čem to je? Na Mezinárodním summitu pro mír na Ukrajině (webové stránky www.peacevienna.orgČesky), pro který se muselo najít (a bylo nalezeno) nové místo, vystoupila dlouhá řada renomovaných řečníků k otázkám ukrajinské války a o možnostech mírového řešení . Mezi lidmi přítomnými na místě nebo připojenými prostřednictvím videa jsou například tak různorodí lidé jako americký profesor Noam Chomsky, renomovaný americký ekonom Jeffrey Sachs (který si znepřátelil Zelenského kritikou a výzkumem teorie laboratorního úniku Covidu-19), bývalý spolkový Prezident Heinz Fischer, viceprezident Bolívie David Choquehuanca, americká diplomatka Ann Wright, ale také míroví aktivisté z Ukrajiny a Ruska.

Je logické, že při určité názorové rozmanitosti se strážci černobílého vyprávění (Zelenskyj je dobrý, všechno ruské je špatné, rozšiřování NATO je dobré) stávají nepohodlnými a ukrajinský velvyslanec se tímto snažil mírovou konferenci zvrátit. Chytrý tah pár dní před začátkem konference.

Obecně Zelenskému nakloněný „Standard“ ve středu večer kritizoval, že se na konferenci dokonce diskutovalo o „širším kontextu rusko-ukrajinského konfliktu“. A bývalá lyžařka v důchodu je citována, že summit je „proruská propaganda“.

Vyvlastnění odborů

Pozoruhodné je, že Wolfgang Katzian jako šéf ÖGB zřejmě ustoupil tlaku jedné ze dvou bojujících stran. V několika telefonátech s tiskovou kanceláří ÖGB se nepodařilo objasnit, zda skutečně ustoupilo vedení ÖGB, nebo zda budou přání kyjevských vládců vyslyšena „dále“, tedy na politické úrovni (klíčové slovo: vedení SPÖ).

ÖGB je ve skutečnosti docela kritický vůči Zelenského režimu, který není zrovna prodemokratický: „Ukrajina: Vláda vyhrožuje odborům úplným zbavením pravomocí“, 4. října 2021 na webu ÖGB. „Prezident Volodymyr Zelenskyj, který se se spolkovým prezidentem Van der Bellenem a spolkovým kancléřem Kurzem sešel před pár týdny ve Vídni, hrozí, že dále znevýhodní zaměstnance.“ Kolektivní smlouvy by byly například nahrazeny smlouvami individuálními. Toto je 150 let starý manchesterský kapitalismus. Prezident ÖGB Katzian byl tehdy ukrajinským kolegou informován, že de facto hrozí vyvlastnění ukrajinských odborů, což Katzian v tomto článku ostře kritizoval.

„Evropské hodnoty“

Odboráři byli za Zelenského vlády záměrně zastrašováni a znevýhodňováni, informoval 12. prosince 2022 „taz“ pod titulkem „Pracovní právo ve stínu války“. V kyjevském parlamentu, Nejvyšší radě, byla přijata řada „bezohledných zákonů“ omezujících například svobodu slova, svobodu svědomí a svobodu shromažďování.

„Ukrajina působivě brání naše hodnoty,“ oznámila 20. února 2022 předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová, což si můžete přečíst ve stejnojmenném článku na webu EU. Vlastně jsem se chtěl zeptat mluvčího Wolfganga Katziana, zda vedení ÖGB náhlou evakuací mírové konference a jednostranným přikloněním se k Zelenského režimu nesignalizuje podporu jeho protidemokratickým a protiodborovým opatřením. Jednání se dvěma zástupci tiskové kanceláře ÖGB byla v tomto ohledu bohužel neúspěšná a nechtěli se k tomuto aspektu vyjadřovat. Je zvláštní, že šéf ÖGB Katzian nyní plní přání (podle webu ÖGB) „neoliberálního odborového vyvlastňovače“.

Poznámka k fotografii

Různost názorů na mírové konferenci neudělá radost bojujícím stranám v žádné válce. Fotografií chci dát najevo, že černobílý pohled na ukrajinský konflikt neodpovídá realitě. Pravicově extremistické červenočerné vlajky UPA před Karlskirche k výročí ruské invaze jasně ukazují, že část ukrajinského obyvatelstva se nevyrovnala s nacistickou kolaborací banderovské frakce OUN-B a masakry kolem 100 000 Poláků armádou UPA. OUN byla založena ve Vídni v roce 1929 Andrijem Melnykem a spolupracovala s Waffen-SS. Teprve až Ukrajina překoná extrémně silný existující nacionalismus (ostatně při puči Euromajdan v roce 2014 se do vlády dostala i pravicově extremistická strana), možná je opět myslitelná dlouhá cesta k míru mezi etnickými skupinami. Po všech válečných zločinech spáchaných oběma stranami (ano, oběma stranami! viz zprávy OSN), existuje dostatek důvodů k pesimismu.

Tento článek byl původně publikován autorem 8. června na webu meinbezirk.atČesky , ale o den později byl redakcí odstraněn. Do té doby měl text více než 700 zhlédnutí.