Původní text Will A New BRICS Currency Backed By Gold Mean The End Of Global Dominance For The U.S. Dollar? vyšel na blogu Michaela Snydera The Economic Collapse 25. července 2023.

Je ohrožena globální dominance amerického dolaru? V posledních týdnech se hodně spekulovalo o zavedení nové měny BRICS, která by byla krytá zlatem. V tomto článku je mým cílem utřídit si, co je pravda a co není pravda. Od 22. srpna do 24. srpna se v Johannesburgu v Jižní Africe bude konat 15. summit BRICS. 5. července vyvolala RT vlnu fám, když oznámila, že rozhodnutí o zavedení nové měny BRICS, která by byla krytá zlatem, bude učiněno před nadcházejícím summitem v Johannesburgu…

BRICS se chystá zavést novou měnu krytou zlatem, na rozdíl od amerického dolaru krytého úvěry, přičemž rozhodnutí padne měsíc před summitem bloku v Johannesburgu. S rostoucí iniciativou se ke skupině hlásí stále více zemí.

Po této zprávě mnoho prominentních hlasů varovalo, že americký dolar je ve velkých problémech.

Například autor Robert Kiyosaki odvážně prohlásil, že americký dolar zemřeČesky

Konec amerického dolaru se blíží, řekl autor nejprodávanější knihy „Bohatý táta, chudý táta“ Robert Kiyosaki, přičemž jako roznětku uvedl nadcházející summit BRICS v Jižní Africe.

Kiyosaki předpokládá, že skupina BRICS, složená z Brazílie, Ruska, Indie, Číny a Jižní Afriky, oznámí během summitu 22. až 24. srpna svou novou digitální měnu krytou zlatem, což bude mít hrozivé důsledky pro americký dolar.

„22. srpna 2023 v Johannesburgu v Jižní Africe oznámí státy BRICS kryptoměnu krytou zlatem. Americký dolar zemře,“ napsal Kiyosaki minulý týden na Twitteru. „Bilióny amerických dolarů se valí domů. Inflace až k nebesům.“

Bezpochyby je dominance amerického dolaru ohrožena z více směrů.

Avšak nová měna BRICS během nadcházejícího summitu zavedena nebude.

Jeden z nejvyšších představitelů The New Development Bank v rozhovoru pro Bloomberg veřejně přiznal, že vytvoření nové měny BRICS je „střednědobou až dlouhodobou ambicí“, ale také potvrdil, že taková měna nebude v tuto chvíli zavedenaČesky

New Development Bank, finanční instituce vytvořená blokem rozvíjejících se trhů BRICS, nemá žádné bezprostřední plány, aby skupina vytvořila společnou měnu, uvedl její viceprezident a finanční ředitel.

Zatímco členové BRICS – Brazílie, Rusko, Indie, Čína a Jižní Afrika – prosazují větší vzájemný obchod v místních měnách, globální dominanci dolaru nejsou připraveni zpochybnit, řekl ve středu Leslie Maasdorp v rozhovoru. s Haslindou Amin z Bloomberg TV.

„Vývoj čehokoli alternativního je spíše střednědobá až dlouhodobá ambice,“ řekl. „V tuto chvíli neexistuje žádný návrh na vytvoření měny BRICS.“

To ale neznamená, že se nedějí opravdu velké věci.

Vedle kmenových zemí BRICS se vstupu do The New Development Bank zjevně velmi blíží Bangladéš, Spojené arabské emiráty a Uruguay.

Na globální scéně jsou to relativně malí hráči, ale pokud by se přidala i Saúdská Arábie, mohlo by to všechno změnit.

Hodně se mluví o tom, že by se to brzy mohlo stát, a během nedávného rozhovoru řekl Lobo Tiggre, že takový krok by byl „přelomovou událostí“Česky

Připojení Saúdské Arábie k BRICS by bylo „přelomovou událostí“, řekl. „Myslím, že pokud se probudíme a Saúdská Arábie se připojí k alianci BRICS, svět by se smysluplným a významným způsobem stal jiným světem.“

Souhlasím.

Pokud by se Saúdská Arábie připojila k BRICS, znamenalo by to obrovský posun.

A pravděpodobně by to výrazně urychlilo přechod k obchodování blízkovýchodní ropy v jiných měnách než je americký dolar.

I bez nové měny se zdá být nevyhnutelné, že BRICS bude i nadále akumulovat více moci a větší vliv.

Podle jihoafrického velvyslance v BRICS více než 40 různých národů  „projevilo zájem o připojení k bloku“Česky

Anil Sooklal, jihoafrický velvyslanec v BRICS, ve čtvrtek novinářům řekl, že více než 40 zemí projevilo zájem připojit se k bloku velkých rozvojových ekonomik, ale na summit příští měsíc se neplánuje žádné oznámení o měně kryté zlatem.

A Sooklal také novinářům řekl, že k účasti na summitu BRICS příští měsíc bylo pozváno neuvěřitelných 69 globálních vůdcůČesky

Sooklal řekl, že „Argentina, všechny hlavní země globálního Jihu“, požádaly o členství a že další ekonomicky významné země vyjádřily zájem o připojení, včetně Bangladéše, Spojených arabských emirátů, Íránu a Saúdské Arábie a dokonce i některých evropských zemí. „To jsou docela významné země,“ řekl.

Dodal, že Jihoafrická republika pozvala 69 globálních vůdců, aby se zúčastnili summitu BRICS, čímž demonstroval zájem bloku o zvýšení svého globálního vlivu.

Když BRICS v roce 2009 vznikl, mnoho západních lídrů ho příliš vážně nebralo.

Nyní se však stal velmocí.

A během tohoto nadcházejícího summitu bude na pořadu dne nalezení více způsobů, jak pro země BRICS uzavírat obchody „ve svých vlastních národních měnách“Česky

Sooklal říká, že BRICS, který se skládá z Brazílie, Ruska, Indie, Číny a Jižní Afriky, se snaží posílit ekonomické vazby mezi členskými státy uzavíráním obchodů ve vlastních národních měnách.

„To, co jsme řekli a nadále to prohlubujeme, je obchodování v místních měnách a zúčtování v místních měnách.“

Sooklal dodává, že rozhodnutí USA a jejich spojenců uvalit finanční a ekonomické sankce proti Rusku za válku na Ukrajině posun ekonomického bloku k odklonu od dolaru katalyzovalo.

Opravdu, mají v úmyslu upustit od používání amerického dolaru.

Je to proces, který bude nějakou dobu trvat, ale dominance amerického dolaru v globálním obchodu rozhodně začíná erodovat.

Ať už se tedy země BRICS rozhodnou zavést novou měnu nebo ne, pravdou je, že se věci mění.

Americký dolar už nikdy nebude tak dominantní jako kdysi a před námi je velký ekonomický chaosČesky.

Západní elita snila o sjednocení celé zeměkoule pod jedním ekonomickým a finančním režimem, ale velmi hluboké rozdíly mezi východem a západem se právě teď každým dnem prohlubují.

 

Michaelova nová kniha s názvem „End Times“ je nyní k dispozici  v brožované vazbě  a  pro Kindle  na Amazon.com a jeho nový newsletter na serveru Substack si můžete abonovat  přímo zde .

[PJ]