Text Russia’s asymmetric response vyšel na blogu Gilberta Doctorowa 14. srpna 2023.

Asymetrická reakce Ruska na poslední oznámené plány USA a NATO na dodávky více ničivé vojenské techniky Ukrajině

Pokaždé, když se za posledních 18 měsíců zdálo, že se ukrajinská válka blíží k finále, rovnající se porážce a kapitulaci Kyjeva, byli jsme překvapeni další eskalací iniciovanou USA, která mění povahu konfliktu a slibuje novou a vleklou fázi bojů.

Selhala ukrajinská protiofenziva, která začala 4. června? Stále větší počet západních mainstreamových médií včetně CNN publikuje zprávy, které selhání přiznávají. Ve Washingtonu začala mezi nejhorlivějšími podporovateli hra o to, kdo ztratil Ukrajinu.

Evropa je stojatou vodou ve více než jednom směru. Ne každý se tady dozvěděl o ztrátách Ukrajiny za dva měsíce zoufalých útoků na ruská obranná postavení podél celé 1000 km dlouhé fronty. Včera večer jsem ve francouzské televizi sledoval diskusi u kulatého stolu o válce, ve které ani jedním z panelistů nebylo řečeno, že probíhá na Ukrajině. Šmrncovní amatéři, žurnalisté nejrozličnějších zahradních odrůd, diskutovali o bojích kolem toho či onoho ukrajinského frontového města, jehož jméno sotva dokázali vyslovit, všichni přesvědčení, že ukrajinské síly mají navrch a jsou na cestě k prolomení ruské obrany, chystají se dosáhnout méně děsivé druhé obranné linie a určitě by se měly probít k Azovskému moři, čímž dosáhnou základního cíle celé operace – přerušení ruských zásobovacích linií a zlomení páteře ruského odporu. Po celou dobu se široce usmívali, jako by válka byla jen videohra.

Ale k čertu s francouzskými propagandisty. V německých médiích mainstreamoví novináři prokládali diskusi o válce zprávami o neúspěších Ukrajiny a nepravděpodobnosti toho, že v průběhu bojů dosáhnou něčeho jiného než sebezničení. Současně s oznámením, že Německo se chystá dodat Kyjevu průzkumné bezpilotní letouny dlouhého doletu, vyzval kancléř Olaf Scholz k pokračování mírových jednání. Je zvláštní, že mu nikdo neřekl, že žádná mírová jednání neprobíhají. Ale hlavním bodem je, že vítězství na bitevním poli jako by se z berlínského diskursu vytratilo.

Spojené státy a Británie nicméně den za dnem oznamují nové finanční prostředky na dodávku vojenské techniky nejničivějšího druhu Ukrajině. Tanky Abrams jsou na cestě. Brzy mohou být dodány střely s doletem až 500 km. Biden minulý týden započítal do rozpočtu na pomoc obětem přírodních katastrof, míněny současná katastrofa na Havaji a jinde ve Státech, povolení na dalších 14 miliard dolarů vojenských dodávek. Tato taktika měla překonat sílící odpor republikánů dát Ukrajině jediný cent pomoci, pokud by byla poskytnuta na základě zákona o válečnému úsilí. Tlukot bubnů o dodávkách F16 Ukrajině pokračuje a hovoří se o přípravě nových ukrajinských jednotek na obnovenou protiofenzivu v roce 2024.

Co tedy Rusové s novými zbraněmi na cestě na Ukrajinu udělají?

Článek zveřejněný na ruských sociálních médiích a zveřejněný zpravodajským portálem číslo jedna, Dzen, původně dceřinou společností Yandexu, nám dává dobrý přehled o ruských protiopatřeních, která jsou ve všeobecných denních západních válečných zprávách jinak pohřbena. Slyšeli jsme o včerejších náletech na Ukrajinu, ale neexistuje k nim žádné vysvětlení. Slyšeli jsme o ruském raketovém útoku, který zabil mladou ukrajinskou rodinu, ale bylo nám řečeno, že je to jen součást ruských útoků na civilisty.

Článek zveřejněný na Интересная жизнь с Vera Star tomu všemu dává smysl.

Za prvé, ty náletové sirény po celé Ukrajině souvisely se systematickým ruským bombardováním všech doposud funkčních ukrajinských letišť, odkud mohou SU-24 a SU-27 jejich letectva operovat. Jsou to letadla, která jsou schopna nést a odpalovat Storm Shadow a další rakety dlouhého doletu, dodávané Británií a Francií, a která mohou nést německé rakety, pokud se Berlín rozhodne svou předchozí nabídku takového materiálu splnit.

Za druhé, bylo nám řečeno, že Rusové právě použili hypersonické střely Kinžál ke zničení železničních tunelů procházejících pod Karpaty, které byly hlavní zásobovací trasou západní vojenské techniky z Polska a Rumunska. V ruském nejvyšším vojenském velení se dlouhou dobu diskutovalo, zda je přípustné zaútočit na tuto zdánlivě civilní infrastrukturu. Rozhodnutí však bylo přijato s ohledem na nejnovější plány USA a NATO zvýšit laťku toho, jaké útočné vybavení Ukrajině dodají. Jak Rusové tvrdí, civilní infrastruktura, která je využívána k plnění vojenských cílů, se automaticky stává legitimním cílem.

Podle svých propočtů nyní Rusové zhatili nejnovější západní plány na prodloužení války.


[PJ]