OBSAH
  1. Katehon: Davos – agonie globalismu
  2. Steve Watson: Šéfredaktorka WSJ říká elitám v Davosu: „Zprávy už nám nepatří
  3. Joel Kotkin: Rozloučení s Davosem – a šťastný návrat
  4. Jan Campbell: Po Davosu – kam …

Redakční článek serveru Katehon Давос: агония глобализма vyšel na webu Katehon dne 19. 1. 2024

WEF24

Od 15. do 19. ledna se ve švýcarském Davosu koná výroční zasedání Světového ekonomického fóra. Toto globalistické fórum se již dlouho věnuje převážně otázkám globální politiky, nikoli globální ekonomiky. Jak v Davosu poznamenalČesky Bill Gates, jeden z nejvýznamnějších zastánců „nového světového řádu“, globalisté se potýkají s problémem nedostatku zdrojů v hlavních oblastech: Ukrajina, Blízký východ a boj proti „změně klimatu“.

Ukrajina: válka pokračuje

V předvečer zahájení fóra jeho organizátoři v čele s odiózním transhumanistou Klausem Schwabem diskutovali o tzv. ukrajinské mírové formuli. Ta předpokládá úplnou kapitulaci Ruska. Moskva předem prohlásila, že o žádných ústupcích jednat nehodlá. Po jednání zástupců ukrajinské delegace se západními manipulátory a Schwabem odmítl Andrij Jermak, vedoucí Zelenského kanceláře, myšlenku příměří s Ruskem. „Volba je jednoduchá: buď prohrajeme a zmizíme, nebo vyhrajeme a budeme žít dál„, uvedl Jermak na svém osobním kanálu na Telegramu.

Globalisté a Bidenova administrativa, kterou na jednáních o ukrajinských otázkách v Davosu zastupovali zvláštní zmocněnkyně USA pro hospodářskou obnovu Ukrajiny Penny Pritzkerová a náměstek ministra zahraničí USA pro evropské a euroasijské záležitosti James O’Brien, zvyšují sázky a demonstrují touhu bojovat do posledního Ukrajince. O nutnosti zachovat vojenskou podporu Ukrajině hovořila na fóru také předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. Na tomto pozadí vypadají prohlášeníČesky světových médií, že někteří představitelé byznysu a vlád v Davosu deklarují potřebu příměří na Ukrajině, jako zjevná dezinformace.

Nemoc X

Diskuse na globalistickém fóru o jakési nové nemoci hypoteticky ohrožující lidstvo vyvolala značný rozruch. Šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus prohlásil, že svět ohrožuje „nemoc X„. „‚Nemoci X‘ se věnuje velká pozornost. Ale není to nic nového. Poprvé jsme tento termín použili v roce 2018. Existují neznámé nemoci, které se mohou objevit. Otázkou je ‚kdy‘, nikoliv ‚jestli‘„, řekl při svém vystoupení na Globalistickém fóru v Davosu. WHO je jednou z klíčových institucí, které řídí globalistickou agendu a slouží zájmům velkých farmaceutických firem. Ghebreyesovo prohlášení naznačuje, že globalisté považují zkušenosti s pandemií COVID-19 za pozitivní a připravují si půdu pro novou pandemii, vhodná omezení a kontrolní opatření a globální regulaci. Diskusi o „nemoci X“ v Davosu lze považovat za hrozbu spuštění biologických zbraní.
Geopolitické procesy jsou však takové, že i kdyby došlo k uvolnění nových patogenů, vedlo by to spíše k další fragmentaci světa než ke „globální solidaritě„. I když se jim může podařit uvalit na Západ nová policejní a hygienická omezení.

Ekopoezie oligarchů

Ekologická agenda a boj proti klimatickým změnám zůstaly jedním z nejdůležitějších témat nového Davosu. Klimatickou hysterii považují západní elity za jeden z prostředků, jak oklamat národy a sjednotit je kolem falešného cíle, neboť západní civilizace již dlouho není schopna nabídnout skutečné pozitivní rozvojové cíle.

Davoskou ekologickou agendu doprovázely barvité návrhy. Zejména kolega Grety Thunbergové a generální ředitel mezinárodní organizace „Stop ekocidě“ Jojo Mehta požadoval během úterní diskuse na WEF v Davosu pod názvem „Kde se příroda setkává s konfliktem“ zavedení nové mezinárodní trestní kategorie „ekocida„. Podle jejího názoruČesky by zemědělci a rybáři, kteří poškozují přírodu, měli být souzeni u Mezinárodního trestního soudu v Haagu.

Zvláštní zástupce amerického prezidenta pro otázky klimatu John Kerry zase prohlásil, že výsledky prezidentských voleb v roce 2024 nijak neovlivní politiku „energetické transformace“ v USA. „Tato ekonomická revoluce probíhá a je mnohem větší než jakýkoli politik, jakákoli osoba„, zdůraznil Kerry. Tzv. ekologické normy umožňují přerozdělování bohatství a zdrojů ve prospěch podnikatelských elit loajálních demokratům. Podle Kerryho jsou opatření Bidenovy administrativy, dohody s podnikatelskou sférou a postoj guvernérů mnoha států takové, že i když si Američané zvolí nového prezidenta, nebude schopen v této oblasti nic změnit. De facto to zní jako přiznání, že USA jsou oligarchií.

Cenzura a kontrola

Na úvod davoského fóra vyzvala předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová k větší spolupráci mezi vládami a soukromými podniky při zavádění technologické cenzury tváří v tvář „dezinformacím v průmyslovém měřítku„. Von der Leyenová uvedla, že potřeba bojovat proti dezinformacím je „důležitější než kdy jindy“ vzhledem k tomu, že rok 2024 bude největším volebním rokem v dějinách světa, neboť v jeho průběhu půjde k volbám 41 % světové populace – přibližně 3,2 miliardy lidí, z toho více než 450 milionů v EU.

Dezinformací“ se v západních zemích rozumí alternativní pohled na události v zemi a ve světě, který je odlišný od hlavního proudu. Ti, kdo se k němu hlásí, jsou označováni za agenty Ruska, Číny, Íránu, konspirační teoretiky a nebezpečné extremisty. Šíření alternativního pohledu je trestáno. V souvislosti s rostoucí nedůvěrou v mainstreamová média jsou však západní elity nuceny vymýšlet nové způsoby kontroly informací. EU již rozšířila své pravomoci v oblasti kontroly informací tím, že na konci roku 2022 přijala zákon o digitálních službách (DSA). Od února hrozí společnostem a webovým stránkám sociálních médií pokuty až do výše 6 % jejich celosvětových příjmů, pokud nebudou dodržovat omezení týkající se „nenávistných projevů„.

Blízký východ

V Davosu se také vášnivě diskutovalo o situaci v Palestině a v oblasti Rudého moře. USA se pokusily rozšířit protihutiovskou koalici šířením informací o tom, jak škodlivá je činnost Hútiú pro světový obchod. Poradce amerického prezidenta Jake Sullivan však na této frontě nebyl úspěšný. Katar varoval, že napětí a krize v Rudém moři nebudou vyřešeny, aniž by se nejprve vyřešila probíhající izraelská válka v pásmu Gazy. Zdůraznil, že mezinárodní společenství musí uznat „skutečný problém“ a jeho hlavní příčinu. Neúspěšné byly i britské výzvy Íránu k nátlaku na Hútíje.

Nový řád

Klaus Schwab v předvečer davoského fóra prohlásil: „Čelíme rozdělenému světu a rostoucím sociálním rozporům, které vedou k všeobecné nejistotě a pesimismu. Musíme obnovit důvěru v naši budoucnost tím, že překročíme rámec krizového řízení, budeme se zabývat základními příčinami současných problémů a společně budovat slibnější budoucnost„. Za touto rétorikou se skrývá záměr zachovat samotné základy rozpadajícího se globálního světového řádu založeného na západní hegemonii. Jak v Davosu uznalČesky Jake Sullivan, globalisté považují za hlavní hrozbu hladkého přechodu k novému světovému řádu „ruskou agresi„. Proto jsou dohody s globalistickou elitou nemožné.

Zpět na obsah


Článek Steve Watsona WSJ Editor-in-Chief Tells Davos Elites ‘We No Longer Own The News’ vyšel na serveru Modernity dne 19. ledna 2024

Šéfredaktorka WSJ říká elitám v Davosu: „Zprávy už nám nepatří

„Byli jsme strážci brány a do značné míry nám patřila i fakta“

Během diskuse nazvané Obrana pravdyČesky přiznala šéfredaktorka deníku The Wall Street Journal elitám v Davosu, že tradičním médiím už „fakta nepatří“ a lidé mnohem častěji zpochybňují to, co jako pravdu uvádějí.

Emma Tuckerová řekla publiku na Světovém ekonomickém fóru: „Myslím, že před tradičními tituly, jako jsou New York Times a Wall Street Journal, leží velmi specifická výzva„.

Pokračovala: „Když se vrátíme do doby, která opravdu není tak dávno zprávy jsme, jak říkám, vlastnili my. Byli jsme strážci brány a do značné míry jsme vlastnili i fakta.

Pokud to stálo ve Wall Street Journal, New York Times, pak to byl fakt,“ uvedla dále Tuckerová a dodala: „V dnešní době si mohou lidé chodit pro zprávy z nejrůznějších zdrojů a mnohem více zpochybňují to, co říkáme.“

Podívejte:

Místopředsedkyně Evropské komise Věra Jourová si v téže diskusi postěžovala, že „dezinformace“ jsou „bezpečnostní hrozbou„, a poznamenala: „Součástí ruské vojenské doktríny bylo spustit informační válku, a v té nyní jsme.

Dezinformace jsou velmi mocným nástrojem,“ pokračovala Jourová a dodala: „V EU se teď zaměřujeme na zlepšení systému, ve kterém se lidé dozvědí fakta správně. Nemluvíme o názorech. Neopravujeme ničí názory ani jazyk. Jde o fakta.

Zde je celá diskuze:

Jak jsme zdůraznili na začátku týdne, Jourová strávila čas v Davosu setkáními se šéfy společností jako YouTube nebo Meta a ujistila se, že „hrají podle pravidel„, zatímco její šéfka Ursula von der Leyenová vyzvala k zastřešující globalistické kontrole nad tokem všech informací v digitálním věku.

Video: Předsedkyně EU vyzývá ke globalistické kontrole všech informací.

TTS-WEF (2024)

Video: Předsedkyně EU vyzývá ke globalistické kontrole všech informací.

Steve Watson je londýnský dopisovatel a editor pro Alex Jones’Infowars.com a Prisonplanet.com. Má magisterský titul v mezinárodních vztazích na School of Politics na University of Nottingham a bakalářský titul v oboru literatury a tvůrčího psaní na Nottingham Trent University.

Zpět na obsah


Článek Joel Kotkina Goodbye to Davos — and good riddance vyšel na webu UnHerd dne 19. 1. 2024

Rozloučení s Davosem – a šťastný návrat

Svět, který si WEF představoval, se zhroutil

Emmanuel Macron vystoupil tento týden v Davosu. Kredit: Getty

Světové ekonomické fórumČesky, které bylo kdysi považováno za setkání elity budoucí světové vlády, po sobě zanechává dědictví stále větší bezvýznamnosti. Jistě, sníh byl dobrý, umělecká instalaceČesky s umělou inteligencí a příležitostné výlety do tajů kouzel možná někoho vzrušily, ale celá akce se změnila v koktejlový večírek pro samolibé, který má stále menší vliv na světovou politiku.

Propojený svět, který si WEF představoval, se rozpadá. Stal se totiž obětí oživení historie a vzestupu mocností, které jsou odhodlány vrátit nás do doby slávy středověku. Davos existoval ve světě, který věřil v konec dějin Francise FukuyamyČesky, ale nakonec se mnohem více podobal chmurné vizi Samuela Huntingtona v knize „The Clash of Civilizations and the Remaking of World OrderČesky (Střet civilizací a přetváření světového řádu)“. Huntington jako první popsal „člověka z DavosuČesky“ a zdá se, že přesně předpověděl jeho zánik.

Rostoucí bezvýznamnost toho, co Adrian WooldridgeČesky označil za „progresivní aristokracii“, je patrná i z nepříliš nadšených zpráv v tisku. PoliticoČesky popisuje současný dav z Davosu jako „chytrou sestavu“, která „zní hloupě“. Walter Russell Mead v deníku Wall Street Journal vyslovuje „ponížení davoského člověka“. Dokonce i establishmentový Financial TimesČesky musí uznat, že „arogance davoských účastníků je hmatatelná.“.

Fórum si udržuje některé roztleskávače politiky, která oslabuje liberální demokracie na celém světě a zároveň slouží zájmům nastupujících neliberálních mocností. Velmoži nemusí jezdit daleko, aby viděli výsledky svého „resetu“, protože Německá průmyslová mašinérie se hroutíČesky, dokonce i poslední továrna na solární panelyČesky je na pokraji krachu.

Zdá se, že zelená pracovní místa se stále více redukují na nízkopříjmové služby. Nucený přechod k obnovitelným zdrojům energie je pro Čínu jen odměnou, přestože se země pustila do výstavby uhelných elektráren a vypouští více skleníkových plynůČesky než všechny vyspělé země dohromady. Tolik vzývaná „energetická transformace“ zvýhodnila Čínu, která již nyní vyrábí více než čtyřikrát více baterií než druhé Spojené státy a která kontroluje kritické suroviny včetně velkých koncentrací vzácných zemin, lithia, mědi a kobaltu. Čína může poděkovat skřítkům z Davosu, až dosáhne svého cíle stát se do roku 2050 vedoucí světovou supervelmocíČesky.

Ostatní představy o „velkém resetu“, jako například arogantní předpoklad, že velké korporace a investiční banky mohou nařídit lepší svět, leží v troskách. Celé hnutí ESG, které se snažilo odměnit „správně smýšlející“ manažery, se rozpadáČesky, z velké části proto, že nedává ekonomický smysl. Dokonce i mileniálové a generace Z zaujali negativní postoj k takovým promyšleným signálůmČesky dobra. Odhaduje se, že za pouhé dva roky se aktiva ESGČesky rozplynula v hodnotě 5 bilionů dolarů. A co víc, osvícené kapitalistické fondy po celém světě jsou ve volném pádu, zejména akcie obnovitelných zdrojů energieČesky, zatímco tradiční energetické firmy se těší rekordním ziskůmČesky.

Představa, že primární odpovědnost firemních elit spočívá ve vnucování pozitivních hodnot vlastní společnosti, byla od počátku fatálně chybná, z velké části proto, že ekonomické mocnosti, jako jsou Čína a Rusko, takové zábrany nemají. Ještě důležitější je, že oligarchové zjišťují, že rolníci jsou stále skeptičtějšíČesky vůči programu – včetně pojetí klimatických reparací -, který slibuje další snížení jejich životní úrovně.

Dnes to nejsou globalističtí uhlazenci jako Emmanuel Macron, ale drsní a připravení antiglobalisté, kteří se derou do popředí. Rebelie, kterou v roce 2018 odstartovaly francouzské „gilets jaunesČesky”, metastázovala a rozšířila se do dalších zemí. Ve Spojených státech dokonce vzdělaní voliči i menšiny objevují větší náklonnost k Donaldu Trumpovi, který přes všechny své značné nedostatky široce vychází vstříc lidovým náladám.

Trumpovi stoupenci nejsou hloupí. Uvědomují si, že člověk z Davosu hlásá úspory pro masy, zatímco investiční banky dosahují vyšších ziskůČesky a využívají soukromé tryskáče. Odpor proti utlačovatelským elitám je přesně to, o čem je demokracie. Konec snu shůry v Davosu znamená návrat k normám politického života, kde názory a zájmy občanů mají přednost před vyvyšováním se mocných.

Joel Kotkin je členem prezidia pro budoucnost měst na Chapmanově univerzitě a výkonným ředitelem Urban Reform Institute. Jeho nová kniha The Coming of Neo-Feudalism (Příchod neofeudalismu) právě vyšla v nakladatelství Encounter.

Zpět na obsah


World Economic Forum

Jan Campbell: Po Davosu – kam …

Úvod

Nebudu popisovat osobní vztah k WEF v Davosu, které právě skončilo, protože je všeobecně známý a lze si s pravděpodobností hraničící s jistotou dohledat alespoň některé ze zveřejněných článků, ve kterých jsem nabídl kritické hodnocení historie WEF, jeho zakladatele a cílů, o kterých se nemluví.

V dnešním příspěvku se zmíním pouze o volně vybraných částech fóra s významem pro současné dění ve světě a očekáváními od nového čínského roku zeleného dřevěného draka, který začne 10. února. Pro příznivce mytologie uvádím, že v čínské mytologii mohou draci ovlivňovat počasí a úrodu a přinášet světu prosperitu, každý rok je spojen s jedním z pěti živlů: kov, voda, oheň, dřevo, země. A každý cyklus se opakuje jednou za šedesát let. Rok zeleného dřevěného draka byl naposledy v roce 1964. Proto doporučuji připomenout si události té doby a srovnat je s vlastními očekáváními nebo dostupnými předpověďmi a prognózami.

Důležité je si uvědomit, že rok 2024 bude přestupný, a že přestupné roky byly dlouho považovány za nepříznivé. Věřilo se, že v tomto období bylo pro člověka nebezpečné pustit se do něčeho nového, protože podnikání bylo údajně odsouzeno k neúspěchu. Existuje však šance prožít toto období v bezpečí, přestože přestupný rok podle evropského pojetí znamení, je nepříznivý pro věci, které tradičně přinášejí lidem radost.

Čeho se bojí obyvatelé Země

Podle pověr byste v přestupném roce měli být níže než tráva a tišší než voda, nechat všemu volný průběh a důležité věci a záležitosti nechat na budoucnost. V opačném případě žádná z iniciativ nepřinese žádné výsledky. Jinými slovy: Být pokorní, jednat s pokorou a zohledňovat minulost. Z ní připomínám tři:

1) Rok 2020 je začátkem pandemie koronaviru. Miliardy lidí musely být doma, školy, obchody, kavárny, továrny se zavřely. Globální ekonomika a soukromé podnikání utrpěly obrovské ztráty.

2) V roce 2016 došlo k obrovskému počtu leteckých havárií a teroristických útoků.

3) V roce 2008 začala globální finanční krize. Ta snížila životní úroveň miliard lidí a obohatila super bohaté tak, že dnes se nacházíme v mnou zvané antropologické válce.

Že se v takové válce nacházíme, potvrzují veřejně dostupné výsledky 54. světového ekonomického fóra ve švýcarském Davosu, které 19.1 skončilo. Zástupci světové elity z více než 120 zemí byli nuceni připustit, že největší mocnosti se nacházejí ve slepé uličce bez východu a musely vstoupit do nelítostného boje o nový světový řád. Proto sloganem letošního Davoského fóra bylo Obnovení důvěry a s ním spojené základní principy: transparentnost, harmonie a odpovědnost.

Problém s důvěrou spočívá v nemožnosti jednou ztracenou důvěru nahradit nebo (do)koupit. Dokazuje to skutečnost, že svět kolem nás se rychle mění, a to vůbec ne ve stylu sloganů WEF. Svět se stal technokratičtějším, bezzásadovým a nelidským. Proč se rak stalo?

Za prvé, technologie se staly hlavní prioritou a cílem posouvání společností do budoucnosti a vytlačují lidi a jejich mentalitu do pozadí. Stroj je stále lepší v myšlení, rozhodování a jednání, ale v ničem necítí ani neuvažuje, což je v moderním světě vnímáno jako dobré.

Člověk jako bytost, nositel a majitel smyslové inteligence se stává pomocným článkem technologického řetězce. A jak se tento řetězec vyvíjí a zdokonaluje, člověk se stává stále méně potřebným. Výsledkem je, že moderní společnost se vůbec nestará o to, co člověka znepokojuje, inspiruje nebo nudí, čemu věří nebo nevěří, a proto se šíří metastázy typu marnost nad marnost.

To je pravděpodobný důvod proto, že na letošním fóru v Davosu se už nedebatovalo o tom, jak překonat nerovnost, a dokonce ani o možných sociálně-politických a ekonomických alternativách k současnému modelu kapitalismu v době, kdy na planetě probíhá de facto světová válka, kterou označuji jako antropologickou.

První dvě světové války, jak víme, byly horké, třetí byla tzv. studená a čtvrtá je zástupná válka. S každou novou válkou se tedy účastníci stále méně řídili jakýmikoli pravidly a zákony jejího vedení. Současná válka je fenoménem zcela nového řádu, pro který ještě nebyla vynalezena pravidla a zákony a nebyly dohodnuty normy. Pro současnou válku platí slova N. K. Rericha (1874-1947), ruského mystika, malíře, scénografa, filozofa, archeologa, teologa, spisovatele a cestovatele, který vytvořil přes 7000 obrazů a 30 literárních děl: Poslední válka mezi lidmi bude válkou za pravdu. Tato válka bude v každém člověku. Válka s vlastní nevědomostí, agresí, podrážděním. A pouze radikální proměna každého jednotlivce se může stát začátkem pokojného života pro všechny lidi.

Čeho se bojí v Davosu

Mezivýsledkem rostoucí technokracie je stále nelidštější svět, ve kterém zatím nikdo neví, jak žít. Jeví se mi, že tlustí kocouři, jak se někdy říká účastníkům WEF, se zdráhají mluvit o otázkách hrubého realismu naší doby a o tom, co napsal Rerich. Pro kocoury a kočky je pohodlnější zavřít se v restauraci, mluvit o příjemných věcech, transparentnosti, souhlasu, a zodpovědnosti, a nedívat se z okna na krásnou zimní přírodu, která umožňuje nevidět, jak se Titanic pomalu a jistě potápí.

Analog platí i pro vybrané odborníky, kteří si všímají pouze zjevných rizik, používají mrtvý jazyk a ví vše, protože jinak by si nevydělali ani na nájemné ve městě. Tak tomu je i s autory zprávy The Global Risk Report, která byla zveřejněna v předvečer fóra. Pokusili se vyhnout nejhlubším bolestivým a zásadním problémům. Vážná rizika zato spatřili ve změně klimatu a šíření dezinformací uprostřed velkého počtu voleb v roce 2024. Vzhledem k tomu, že podle odhadů chodí k volbám po celém světě tři miliardy lidí, šíření dezinformací by mohlo podkopat legitimitu nově zvolených vlád, uvádí zpráva. Fialová vláda české kotliny zřejmě obdržela včas první návrh zprávy. V ní dále a mimo jiné píší experti, že to by mohlo vést k občanským nepokojům od násilných protestů a zločinů z nenávisti až po občanskou konfrontaci a terorismus.

Protože to píší experti a elity o tom vědí, není divu, že vlády budou reagovat dalším oklešťováním a dušením demokracie a tím, že si budou stále více osobovat právo rozhodovat o tom, co je pravda a co ne. A to přesto, že nežijeme v době pravdy nebo lži, ale v době žvanění. Alternativní zdroje informací, názorů, a ještě více myšlenek budou vylučovány a potlačovány všemi možnými způsoby. Již dávno před dnešní vládou K. H. Borovský napsal: Za pravdu je různá sazba – jednou pomník, jindy vazba. Kdo ji řekne dřív než včas, tomu pravda zlomí vaz.

Ne včas řekli experti a autoři zprávy, že existuje vysoká pravděpodobnost ekonomické krize. Domnívají se pravdivě, že podmínky, které vedly k minulým krizím, v zásadě nezmizely. Oslabeným finančním soustavám proto stačí jen nepatrný šok, aby překročily bod nenávratu.

V Davosu 17. ledna se k této záležitosti podrobněji vyjádřila první náměstkyně výkonného ředitele MMF, Indo – Američanka, absolventka Princeton University, Gita Gopinathová (1971). Podle jejího názoru se bankovní systém jako celek tváří v tvář rostoucím úrokovým sazbám a probíhajícím konfliktům ve světě drží docela dobře. Ale existují rizika pro některé banky ve Spojených státech a Číně. Má částečně pravdu tato krasavice. Proč? Protože prakticky všechny banky ve světě jsou pod kontrolou nebo přímo či nepřímo ve vlastnictví velikánů se sídlem v zámoří nebo za Lamanšským průlivem.

Připomínám, že paní Gita Gopinathová ve svém projevu na konferenci v kolumbijském Medellínu Gopinath uvedla, že pokud by se světová ekonomika rozdělila na dva bloky, ztráty by se mohly pohybovat v rozmezí 2,5 až 7 % světového HDP. Ačkoli Gopinathová nezaznamenala žádný všeobecný ústup od globalizace, zdůraznila vznik zlomových linií, protože geoekonomická fragmentace se stává realitou. Jako předzvěst tohoto potenciálního rozdělení uvedla probíhající konflikt na Ukrajině a napětí mezi Spojenými státy a Čínou. To byla hlavni témata v Davosu.

Na okraj fóra se také široce diskutovalo o hrozbě pandemie nemoci X. Tvrdí se, že jako taková zatím neexistuje, ale z nějakého důvodu se očekává jako příjezd linkového autobusu. Ten je pomalejší než tryskáče velikánů, proto se o nemoci X světové elity dověděli včas a v Davosu.

Formálně byla diskuse o nemoci X organizována s cílem připravit národní zdravotnické systémy na rychlou a koordinovanou akci v případě smrtelného ohrožení lidstva. Ve skutečnosti se podle některých analytiků, včetně autora příspěvku globalisté děsí budoucí epidemie. Proto říkají, že je nutné spojit síly předem a ve všem a pokračovat v budování globalistánu.

Nabízí se otázka: Naučila nás pandemie COVID-19 něco? A poučili jsme se z příkladu Severní Koreje? I do izolované Koreje pronikl covid. A s nemocí X to nebude lepší. Podle slov přívrženců nové pandemie bude vše mnohem strašnější. Proto předpokládám, že Západ systematicky připravuje svět na novou pandemii, aby restartoval globalizaci, a již v tomto směru vyvíjí úsilí pod rouškou antivirového výzkumu.

Na summitu také hovořili o rostoucí hrozbě umělé inteligence. Toto staronové téma dovoluje o něm mluvit bez konce, dnem a nocí, celý rok. Všichni varují před nebezpečím umělé inteligence, ale práce na jejím vylepšení jde mílovými kroky a je stále více utajovaná podle staré budovatelské písničky: Kupředu levá, zpátky ni krok.

Na tomto místě připomínám, že spisovatelé science fiction a futurologové konce 19. a počátku 20. století aktivně psali o nebezpečí vzniku zbraní monstrózní ničivé síly. Vykreslili strašlivé obrazy následků použití zbraní a popsali dopady na lidi a životní prostředí. Ale nikoho to neovlivnilo. Všechny vůdčí země tajně uskutečňovaly své vlastní jaderné projekty a snažily se v tom předběhnout své konkurenty. V důsledku toho se bomba objevila, byla použita a našla následníky. Je zřejmé, že totéž se stane s umělou inteligencí.

Nabízí se otázka: Co je třeba udělat se všemi závažnými riziky a výzvami, které jsou ve zprávě uvedeny, a těmi, kterých si její autoři nevšimli nebo se jim záměrně snažili vyhnout?

Bohužel, experti – autoři více než stostránkového dokumentu mlčí a nenabízejí nic životaschopného. To indikuje, že globální elity nemají odpověď na proces rozpadu systému, který vedou. To potvrzuje, že ve světě neexistuje důvěra a nikdy existovat nebude, protože existují pouze egoistické zájmy, které se z principu nemohou sbližovat. Nemohou se ani přiblížit. Úspěšný kapitalismus západní civilizace neboli zahrada za vysokým plotem, slovy Josepa Borrella, se má i nadále budovat drancováním Afriky, Latinské Ameriky a částí Asie s pomocí válečné mašinérie NATO v důchodovém věku. NATO bude slavit 75 let největším vojenským cvičením od svého založení v doprovodu nespočetných národních vojenských cvičení členů aliance a opakování mantry Borella, také v důchodovém věku: Zahrada nikdy neuznala a neuznává svou rovnost s džunglí, která ji obklopuje. Nevím, kolik oficiálních médií hodnotilo výroky tohoto neštěstí pro zahraniční politiku EU. Současně se ptám, jakou důvěru mohou mít globální investoři obecně? A co ti evropští, kteří budou odvetnými opatřeními Ruska trpět nejvíce, dojde-li ke konfiskaci majetků nebo aktiv Ruska a jeho občanů?

Davos by nebyl Davos, kdyby se tam nediskutovalo o tzv. ukrajinském mírovém vzorci bez Ruska. Zatímco švýcarský ministr zahraničí Ignazzio Cassis zachraňoval blamáž poznámkou, že bez účasti Ruska není o čem diskutovat, Britové radí Ukrajině, aby vydala dluhopisy v hodnotě 300 miliard dolarů pro budoucí platby reparací z Ruska. Britové ignorují ve staroznámém koloniálním a pokryteckém manýru skutečnost, že Rusko vyjádřilo svůj názor dlouho před speciální operací. Nejprve ústně a poté návrhem Západu, aby podepsal záruky všeobecné bezpečnosti na evropském kontinentu s přihlédnutím k ruským zájmům a obavám. Rusko bylo odmítnuto, problém bezpečnosti nebyl vyřešen. Řeší se proto dnes vojenskými prostředky. Diplomatická cesta je uzavřena a neexistuje důvěra a možnost obnovení důvěry.

Kdo bude živit zbytek území, které se dnes pořád ještě nazývá Ukrajina, když Evropa nepotřebuje konkurenta ani v průmyslu, ani v zemědělství. Když korupce na Ukrajině je strukturálním jevem. Pro snížení korupce bude nutné změnit celou elitu o 100 %. A to je za současných podmínek nemožné. Na Ukrajině i v české kotlině. Proč?

Protože přijdou stejní prozápadní zkorumpovaní úředníci v záloze, nebo jiní Západu poslušní lidé. Protože proradnost může porazit jenom výchova a existuje jenom jedna cesta ven z rozporů: komplexní přeformátování světového řádu.

Závěr ve dvou částech

První část. Ťutčev až do konce života pozorně sledoval dění v Evropě. Byl poprvé v Praze v roce 1831 a během své druhé návštěvy Prahy v roce 1841 napsal do proslulých zápisníků Václava Hanky báseň vyjadřující přání sjednotit Slovany do politicky silného státního útvaru. V roce 1870, kdy se setkal se svou bývalou milenkou, která už dávno pohřbila svého prvního manžela a stala se hraběnkou Adlerbergovou, vznikla slavná Ťutčevova báseň, která na konci 19. století byla zhudebněna a stala se romancí. V neautorizovaném překladu autora tohoto příspěvku název zní: Potkal jsem tě, a všechno staré v zastaralém srdci ožilo (1870).

Srdce zestárlého básníka, zakusivšího hořkost ztráty a zklamání, jako by už nebylo schopno silných citů, oživila jako zázrak záplava vzpomínek. Ťutčev přirovnává svůj stav k vzácným dnům zlatého podzimu, kdy se příroda krátce cítí jako jaro. Vyznává se, že starý cit lásky v něm nikdy nezemřel. V hloubi jeho duše cit lásky žije dál. Krásné rysy probudily dřímající vášeň. Závěr básně mluví sám za sebe a představuje základní myšlenku: vzpomínka představuje jediný ráj, ze kterého mne (a Vás) nikdo a nikdy nemůže vyhnat.

Druhá část. Jsme na cestě do neznáma, v neposlední řadě proto, že jsme dovolili, aby do našich životů vstoupily principy kvantové fyziky, mechaniky, chemie a biologie. Aniž bych prozrazoval tajemství, rád bych se orientačně zmínil o kvantových výhodách společnosti (socium nostrum visitamus) a jejich důsledcích (v tomto případě pro geopolitiku, diplomacii a nový světový řád).

Výpočty kvantových počítačů v nebinárním rozsahu od 0 do 1 mohou mít revoluční dopady nejen na finance a společenský život. V nové božské politice času je prostor pro objektivní sociální dialektiku. Jednou z reálných a možných forem nové společnosti tzv. kvantová společnost, jejíž rozvoj způsobí velké množství lidského odpadu ze strany nevědomých a vševědoucích. Kolik z nás je již na cestě stát se členy společnosti a kolik na cestě stát se odpadem, nevím, ale tuším.

V doprovodu covidu-19, utajování, vládních nařízení, psychických epidemií a ignorování reality zapomínáme, že naše chování podporuje trendy, které se snaží přeměnit člověka na komodity (předměty ke koupi a prodeji) a připoutanost k IT produktům a zdrojům zisku a konzumu. Kult práce, kult konzumu, zábavy a služeb a koloběh rodinného života jako kulturní kód a matrice (minulost, přítomnost, budoucnost) představují lineární cestu bažinou. Proto je potřeba naučit se jít cestou nové modernity, a ne té staré.

Souhlasu netřeba.
21.01.2024


[VB]