Originál Die Lage Selenskijs ist innenpolitisch äusserst prekärČesky vyšel na webu Zeitgeschehen im FokusČesky číslo 8, 24. 5. 2023.

Rozhovor s Jacquesem Baudem vede Thomas Kaiser (Zeitgeschehen im Fokus).

Od června 2022 probíhá na Ukrajině již jedenáctá mobilizace vojsk.

Zeitgeschehen im Fokus (ZIF): V našich médiích stále čteme, že Putinovým cílem bylo zničit Ukrajinu a převzít tam moc.

Jacques Baud (JB): To je špatně. Putin to nikdy neřekl a povaha operace jasně naznačuje, že to nikdy nebylo cílem a není jím ani dnes. Toto tvrzení se neustále objevuje v médiích zabývajících se konspiračními teoriemi, ale je nepravdivé. Pochází z projevu Vladimira Putina z 24. února 2022, kde se obrací k ukrajinské armádě a připomíná jí, že přísahala ukrajinskému lidu, nikoliv vládě, a vyzývá ji, aby odmítla rozkazy a složila zbraně. Jeho věta zní: „Vyzývám vás, abyste odmítli plnit jejich zločinné rozkazy. Vyzývám vás, abyste okamžitě složili zbraně a vrátili se domů. To znamená, že příslušníci ukrajinské armády, kteří tak učiní, budou moci opustit zónu bojů a vrátit se ke svým rodinám.“1

Důvodem ruské intervence na Ukrajině je špatné zacházení s ruskou menšinou ze strany kyjevských úřadů od roku 2014, včetně zápalných útoků na civilisty (za toto období zahynulo 10 000 civilistů), mučení ze strany Ukrajinské bezpečnostní služby (SBU)2, diskriminačních zákonů (podporovaných našimi médii) a dalších excesů. V únoru 2022 šlo Rusku o ochranu obyvatelstva před ofenzivou, které bude čelit po Zelenském rozhodnutí v březnu 2021 o znovudobytí Krymu a jihu země3.

Naše média se zmiňují i o deklarovaném cíli Vladimira Putina „denacifikace“, aby tvrdila, že jde o výzvu ke svržení Volodymyra Zelenského, a poukazují na to, že je Žid, a tudíž není nacista.

I zde však naše média lžou. Zelenskyj samozřejmě není nacista. Ale Vladimir Putin nikdy nezmiňuje termín „nacista“ na adresu současných ukrajinských úřadů. Místo toho používá termín „neonacista“. Připomínám, že „nacista“ je doktrína a politická ideologie, zatímco „neonacista“ není doktrína, ale spíše společenské chování. Mimochodem je třeba poznamenat, že mnozí naši novináři myšlenky ukrajinských neonacistů předávají dál, aniž by je zpochybňovali.

Dokonce se domnívám, že Moskva nemá v úmyslu svrhnout Zelenského. Zelenskyj se dnes rozhodně může více obávat svého okolí než Rusů.

Mimochodem, lze si všimnout, že v červnu 2022, poté, co bylo zničeno veškeré vybavení ukrajinské armády, začíná Zelenskyj žádat o západní zbraně a Ukrajina začíná být vojensky závislá na Západě4. Koncem léta dochází k první velké vlně čistek. Dne 17. července 2022 Zelenskyj nařizuje 651 vyšetřování za „zradu a spolupráci s nepřítelem“ proti úředníkům a příslušníkům bezpečnostních složek, kteří se zasazovali o vyjednávání.5
Koncem roku 2022, kdy jsou lidské ztráty obrovské a Ukrajina musí zahájit nucené nábory, provádí Zelenskyj na začátku roku 2023 další masivní vlnu čistek.

Stejné napětí lze na Ukrajině pozorovat i dnes. Jinými slovy, Zelenskyj nemá v zemi stabilní podporu. Navenek je podpora Zelenského rovněž unavená. Jeho velká protiofenzíva, kterou slíbil na léto 20226, byla odložena na podzim, pak na zimu, pak na jaro 2023 a možná na léto 2023. Zelenskyj požaduje stále více zbraní a munice, které Západ poskytuje stále obtížněji. Zelenskyj je stále nedůvěryhodnější, a to je pro Moskvu docela příznivá situace.

ZIF: Nedávno se říkalo, že Rusové se ve své operaci nikam nedostanou, protože odpor Ukrajiny je tak velký. Je to reálné?

JB: Ne, to je špatně. Od léta 2022 ruské síly likvidují ukrajinský potenciál přicházející do dějiště války. Vzhledem k tomu, že se Ukrajinci snaží získat zpět území, které Rusové zabrali, nemusí Rusové ve skutečnosti postupovat, ale mohou jednoduše čekat, až je nepřítel zničí. Přesně to říká generál Sergej Surovikin, nově jmenovaný velitel Skupiny spojených sil v oblasti speciální vojenské operace na Ukrajině v říjnu 2022:7 „Máme jinou strategii. […] Nesnažíme se o vysokou rychlost postupu, šetříme každého našeho vojáka a metodicky ‚drtíme‘ postupujícího nepřítele.“

Zatímco naši „experti“ se snaží měřit vojenský úspěch kilometry postupu v terénu, Rusové jej měří počtem zničených nepřátel.

Cílem tedy není dobytí území, ale zničení vojenského potenciálu. Podle analýzy ruské rozvědky město Bachmut je důležité pro Zelenského a je ochoten tam poslat vojáky, aby zabránil jeho pádu do ruských rukou. Generál Surovikin pak spouští operaci Meat Grinder a pověřuje Wagnerovu skupinu jejím provedením. Nejde o to město dobýt, ale nechat Ukrajince přijít a systematicky ho ničit.

Surovikin rozhodne, že tato operace by měla trvat šest měsíců. Cílem podle něj není dobýt město, ale zničit ukrajinské síly.
Díky Západu, který naléhá na Ukrajinu8, aby si vzala své území zpět9, ruská strategie funguje: Ukrajinci přicházejí a rozbíjejí se proti ruskému dělostřelectvu. Těžko říci, kolik ukrajinských vojáků v Bachmutu zahynulo, ale číslo je pravděpodobně velmi vysoké. Koncem dubna 2023 operace oficiálně končí a ruský generální štáb se připravuje na nahrazení skupiny Wagner pravidelnými jednotkami.

Problém je v tom, že Wagner ve svém úsilí zničit obránce Bachmutu postupně dostal město pod svou kontrolu a do konce dubna je ukrajinskými silami stále obsazena jen malá část města. Pravděpodobně z prestižních důvodů, ale také proto, aby nezklamal své bojovníky, kteří tvrdě bojovali, aby většinu práce zvládli, chce Prigožin „dokončit práci“ a město dobýt. Problém je v tom, že ruské vojenské vedení zastavuje dělostřeleckou podporu, jak bylo plánováno pro Wagnera v říjnu 2022. Prigožin, který chce jít nad rámec toho, co ruský generální štáb naplánoval, se rozzuří, aby získal podporu, dokud město zcela nezíská jeho skupina. To je ta krize, které jsme byli svědky na začátku května a o které informovala naše média, aniž by jí rozuměla: K tomuto napětí nedošlo proto, že by ruská mašinérie nefungovala, ale proto, že fungovala lépe, než bylo plánováno!

V listopadu 2022 New York Times velmi dobře vysvětlil, že Bachmut je pro kyjevské jednotky „černou dírou“ a že rozmístění jejich jednotek ve městě brání Ukrajině v plnění jiných priorit10. Stále nemohu pochopit, proč NZZ, Blick nebo RTS tak nenávidí Ukrajinu, že ji nabádají k tak tragickým chybám!

ZIF: Proč je Bachmut pro Ukrajinu tak důležitý?

JB: Jedná se o klíčovou oblast obranné linie, jejíž pád by Rusům umožnil dosáhnout Kramatorska a následně rozsáhlých dněperských plání. Proto má pro Ukrajince velký význam. Rusové ovládají operační umění, což znamená, že jsou připraveni vzdát se oblasti, aby ušetřili životy svých vojáků a později ji získali zpět za příznivějších podmínek. Problém je v tom, že Ukrajinci tuto schopnost nemají: Pokud ztratí území, je nepravděpodobné, že by ho byli schopni získat zpět. To je důvod, proč Rusové opustili sektory Charkov (září 2022) a Cherson (říjen 2022): neměli prakticky žádné ztráty, zatímco Ukrajinci měli tisíce obětí. To je také důvod, proč se Ukrajinci raději drží v terénu. Nedávno ohlášené ukrajinské protiútoky v Bachmutu všechny selhaly.

U Rusů je situace jiná. Není jasné, zda skutečně hodlají postupovat dále na ukrajinské území. Navíc je známo, že jejich cílem nebylo dobýt město Bachmut, ale pouze zničit jeho obránce. Nakonec jim to Zelenskij usnadnil a jeho muži zbytečně zemřeli. Z tohoto důvodu je Zelenského domácí situace krajně nejistá. Již se netěší důvěře svých mužů ani obyvatelstva. V roce 2022 zaznamenaly univerzity 82% nárůst počtu studentů a některé univerzity zvýšily počet studentů dokonce dvanáctkrát!“11 Ukrajinci už nechtějí jít do boje.

ZIF: Je vidět, že Rusko v oblastech, které se prohlásily za autonomní, nepostupuje. Je tam stejná strategie?

JB: Nevím, jaká je strategie Ruska v těchto oblastech. Záporoží a Cherson nejsou zcela pod ruskou kontrolou. Chtěl bych ale připomenout, že cílem Rusů od února 2022 nebylo dobýt území nebo dokonce okupovat Ukrajinu, ale ukončit ohrožení obyvatelstva v Donbasu prostřednictvím „demilitarizace“ a „denacifikace“. Cíle „denacifikace“ dosáhli na konci března 2022 a cíle (de facto) „demilitarizace“ poprvé na konci května 2022 (zničením vojenské techniky) a podruhé na konci roku 2022 (zničením lidského potenciálu). Proto je Ukrajina od června 2022 závislá na vojenské podpoře Západu a nachází se v jedenácté mobilizaci vojsk. Jak již řekl Sergej Lavrov, aby zabránili rozmístění zbraní dlouhého doletu, museli Rusové postoupit a zabrat území a rozhodně nemají v úmyslu ho znovu opustit. Zprávy, které tvrdí, že Rusové chtějí dobýt Ukrajinu nebo obsadit Kyjev, jsou pouze šířením hloupých spekulací. Pocházejí od lidí, kteří Rusy nikdy neposlouchali. Kdyby poslouchali, co Vladimir Putin říká, místo aby z jeho projevů konstruovali konspirační teorie, a kdyby nechali Volodymyra Zelenského jednat, jak chtěl v únoru a březnu 2022, byla by tato území dnes pravděpodobně ukrajinská.

ZIF:Je zajímavé, že se dodnes mluví o tom, že Putin chce jít na západ a dobýt Pobaltí nebo Polsko atd. a přitom realita je zřejmě úplně jiná.

JB: To je naprosto idiotské. Estonsko předalo Ukrajině veškeré své dělostřelectvo. To jasně znamená, že Estonci vážně nevěří, že je jejich země ohrožena. Ti, kdo takové pohádky šíří, neprovedli žádnou analýzu situace. Proto říkám, že naše švýcarská média, jako je „Blick“ a „NZZ“, jsou hrobaři Ukrajiny. Samozřejmě nejsou jediná, ale v Evropě naše média dělají více propagandy než informací.

Pokud si přečtete Sun Tzu, uvědomíte si, že pokud chcete vyhrát bitvu, musíte vypadat slabší, než ve skutečnosti jste. K tomu slouží dezinformace ve válce. Vtipné je, že Rusko tuto práci dělat nemuselo: dělala ji naše média! Podle nich nemělo Rusko v březnu 2022 už žádné rakety, žádné dělostřelectvo12, žádné letectvo, žádné generály, žádné bojové tanky13, ztratilo všechny své muže, mělo špatné velení a špatnou logistiku.

Naše média tak přivedla naše vůdce – a pravděpodobně i ukrajinské vůdce – k nejhorší chybě, jaké se lze ve válce dopustit: k podcenění nepřítele. Tím přispěli ke zničení Ukrajiny a nesou velkou část odpovědnosti za situaci, v níž se země nachází.

Naše média i naši politici se dopustili „zbožného přání“, svá přání vydávali za fakta. Tím se naši politici i samotná Ukrajina vydali zcela špatným směrem. Kdybych byl Ukrajincem, brojil bych proti těmto médiím, protože nasměrovala Ukrajince zcela špatným směrem a povzbudila je v představě, že mohou porazit Rusy, a proto musí pokračovat ve válce.

ZIF: Média v poslední době stále dokola informují o tom, že se blíží ukrajinská ofenzíva a že se jí Rusové bojí. To pravděpodobně patří do stejné kapitoly jimi prezentovaného zpravodajství. Kde je tedy ukrajinská ofenzíva?

JB: Zelenskyj nedávno oznámil, že na tuto protiofenzivu potřebuje více času. Západ už v tuto protiofenzívu nevěří, ale nyní chce „návratnost investic“. Prezident Biden již stáhl z amerických zásob materiál v hodnotě 20 miliard dolarů na vyzbrojení Ukrajiny.14 To je o něco méně než čtyřnásobek ročního obranného rozpočtu Ukrajiny!“15 Příští rok chce kandidovat na prezidenta, ale bilance jeho politiky na Ukrajině by se mohla obrátit proti němu.

Pokud jde o ukrajinskou protiofenzivu, je to ta samá, která se plánuje od loňského léta. Loni v létě Zelenskyj oznámil, že provede ofenzívu s jedním milionem lidí. Dodal, že zatím to bylo 700 000. Zatím jich má jen 200 000. Prohlášení, že to bylo 700 000, rozšířil i vrchní velitel ukrajinské armády Zálužný, ale oni chtějí provést ofenzívu s jedním milionem lidí. Tato ofenziva byla loni odložena na podzim, v prosinci na zimu. Očekávali jsme ji o Vánocích, pak v lednu, únoru a březnu. Nyní na Ukrajinu dorazily první tanky, protože západní země poslaly zbraně. Nyní Ukrajina říká, že tuto ofenzívu zahájí. Zelenskyj minulý týden řekl BBC, že potřebuje ještě trochu času. To znamená, že tuto ofenzívu nemohou zahájit.

V březnu 2019, krátce před Zelenského zvolením, prohlásil Oleksej Arestovič, Zelenského poradce a blízký důvěrník, v rozhovoru pro ukrajinskou televizi, že Ukrajina potřebuje válku s Ruskem, aby mohla být přijata do NATO.16 Konkrétně řekl, že Ukrajina potřebuje porážku Ruska. Tato porážka měla vést k rozpadu Ruska a měla tuto hrozbu eliminovat. Tato podmínka byla nezbytná, protože Ukrajina nemohla vstoupit do NATO v konfliktu s Ruskem: Riziko, že by bylo nutné použít článek 5 Smlouvy o NATO, bylo příliš velké. Arestovič však poté zcela jasně řekl, že této porážky Ruska musí být dosaženo s pomocí zemí NATO při poskytování zbraní, vojáků a zřízení „bezletové zóny“ nad Ukrajinou. Jinými slovy, Ukrajina byla připravena jít do války s Ruskem za předpokladu, že se západní země zaváží k aktivní podpoře Ukrajiny. Ukrajina svou část dohody dodržela, ale Západ ve skutečnosti nezasáhl, a proto Zelenskyj požaduje další zbraně.

Dnes již tyto západní zbraně nestačí k tomu, aby přinesly rozhodující vítězství nad Ruskem. Očekávání jsou obrovská, ale realita je skromnější. Z tohoto důvodu dnes Západ dodává zbraně, které ještě před několika měsíci dodávat nechtěl.

Tanky Leopard 2 a Challenger se zdají být nevhodné pro ukrajinský terén, dělostřelecké systémy M777 a 155 mm CAESAR jsou pro tuto válku příliš křehké, řízené bomby HIMARS a JDAM-ER se staly neúčinnými kvůli ruským protiopatřením, protiletadlové střely Patriot dodané Ukrajině (které plánuje koupit i Švýcarsko) se zdají být neúčinné proti ruským hypersonickým střelám. Zelenskyj si na západní materiály opakovaně stěžoval. Západ chce nyní vidět výsledek, a to je důvod Zelenského cesty po světě s cílem pořídit nové zbraně.

Západ spěchá, aby viděl něco, co vypadá jako úspěch, a mohl tak najít řešení, aniž by ztratil tvář, a Ukrajinci se svou protiofenzivou nespěchají, protože vědí, že budou muset zaplatit vysokou cenu.

ZIF: Útoky dronů, které Ukrajina nedávno provedla a zasáhla například sklad pohonných hmot, byly v našich médiích vnímány jako velký úspěch Ukrajiny. Jak je třeba to posuzovat z vojenského hlediska?

JB: Je to součást teroristických útoků podporovaných našimi médii. Jsou teroristické, protože nemají žádný vliv na průběh válečných akcí a slouží pouze k vyvolání pocitu nejistoty mezi civilním obyvatelstvem. V tomto případě šlo o sklad pohonných hmot a škody byly velmi omezené. Bylo to velmi spektakulární, ale škody byly minimální. Zřejmě ani neovlivnila vojenskou logistiku. Neexistuje dobrý nebo špatný terorismus. Existuje pouze terorismus.

Ukazuje to vývoj v našich médiích, která terorismus podporují, když ho vedou Ukrajinci, ale velmi ostře ho odsuzují, když přichází z arabských zemí. Již jsme citovali švýcarská média, která zaujímají tento ambivalentní postoj, ale pokud znáte některé novináře, není to příliš překvapivé.

ZIF: Poté, co Rusové ostřelovali sklad zbraní na Ukrajině, se v atmosféře zvýšila jaderná radiace. Můžete to vysvětlit?

JB: Nedávno Rusové zasáhli ukrajinské sklady zbraní a munice, zejména v Pavlogradu a Chmelnickém, kde se nacházelo vybavení dodané západními zeměmi. Sklad v Chmelnickém zřejmě obsahoval náboje s ochuzeným uranem dodané Velkou Británií. Podle některých zdrojů vedlo zničení tohoto skladu ke zvýšení gama záření v regionu.17 V této fázi je obtížné stanovit jasnou příčinnou souvislost mezi útokem na muniční sklad a zvýšením gama záření.

Je však známo, že používání munice s ochuzeným uranem má za následek trvalou kontaminaci životního prostředí produkcí prachu, který je pro obyvatelstvo toxický. Tento typ pancéřové munice by však mohl být snadno nahrazen municí wolframovou, která není pro obyvatelstvo tak nebezpečná. Lze tedy konstatovat, že ukrajinská vláda zjevně nemá žádné výčitky svědomí, pokud jde o používání takto nebezpečné munice pro civilní obyvatelstvo v oblasti Donbasu.

Mimochodem, na britské rozhodnutí dodat tyto zbraně, které již vyvolalo kontroverze v Srbsku, nereagovala žádná západní země ani evropská ekologická strana.18 Ale komu by mělo záležet na životech „podlidí“?

ZIF: Pane Baude, děkuji vám za rozhovor.

— Odkazy —

1 http://en.kremlin.ru/events/president/transcripts/67843
2 https://www.hrw.org/news/2016/07/12/human-rights-watch-letter-prime-minister-justin-trudeau
3 «Нардеп від ‹Слуги народу› Семінський заявив про «позбавлення конституційних прав росіян, які проживають в Україні», AP News, 2. 7. 2021 (https://apnews.com.ua/ua/news/nardep-vid-slugi-narodu-seminskii-zayaviv-pro-pozbavlennya-konstitutciinikh-prav-rosiyan-yaki-prozhivaiut-v-ukraini/)
4 «Ukraine dependent on arms from allies after exhausting Soviet-era weaponry», RFI, 10. 6. 2022 (https://www.rfi.fr/en/ukraine-dependent-on-arms-from-allies-after-exhausting-soviet-era-weaponry)
5 Max Hunder, «Ukraine’s President Fires Spy Chief and Top State Prosecutor», Reuters/US News, 17. 7. 2022 (https://www.usnews.com/news/world/articles/2022-07-17/ukraines-president-fires-security-service-chief-and-prosecutor-general)
6 «Ukraine attacks Russian-held Kherson, plans counterattack», aljazeerah, 12. 6. 2022 (https://www.aljazeera.com/news/2022/7/12/ukraine-strikes-russian-held-kherson-as-kyiv-plans-counterattack)
7 «Суровикин: российская группировка на Украине методично ‹перемалывает› войска противника», TASS, 18. 10. 2022 (https://tass.ru/armiya-i-opk/16090805)
8 «Darum wird die Rückeroberung der Krim ein Blutbad», Blick, 29. 11. 2022 (Aktualisiert: 30. 11 .2022) (https://www.blick.ch/ausland/experten-sehen-neue-eskalationsstufe-darum-wird-die-rueckeroberung-der-krim-ein-blutbad-id18098469.html)
9 «Après avoir repris plus de 50% du territoire perdu en février, le plus dur reste à faire pour l’Ukraine», RTS.ch. 23. 11. 2022 (https://www.rts.ch/info/monde/13565087-apres-avoir-repris-plus-de-50-du-territoire-perdu-en-fevrier-le-plus-dur-reste-a-faire-pour-lukraine.html)
10 Thomas Gibbons-Neff & Natalia Yermak, «In Ukraine, Bakhmut Becomes a Bloody Vortex for 2 Militaries», The New York Times, 27. 11. 2022 (https://www.nytimes.com/2022/11/27/world/europe/ukraine-war-bakhmut.html)
11 https://gordonua.com/ukr/news/society/v-ukrajini-za-rik-vijni-kilkist-cholovikiv-studentiv-platnoji-formi-navchannja-zrosla-na-82-u-dejakih-vishah-u-12-raziv-zmi-1661079.html
12 https://www.bbc.com/afrique/monde-63276927
13 https://www.dhnet.be/actu/monde/2022/08/24/la-russie-fait-face-a-une-penurie-de-munitions-de-vehicules-et-de-personnel-leur-moral-est-au-plus-bas-V7KDYW7UAJCH3MNO4BNJUXBS6E/
14 https://comptroller.defense.gov/Budget-Execution/pda_announcements/
15 https://tradingeconomics.com/ukraine/military-expenditure
16 «UKRAINE 24: Ukrainian Nostradamus who predicted war with russia in 2019 with stunning accuracy», YouTube, 3. 4. 2022 (https://www.youtube.com/watch?v=RZ3GsYPRkv4)
17 Yevgeny Kuklychev, «Huge ‹Mushroom› Blast in Khmelnytskyi Reignites ‹Depleted Uranium› Claims», Newsweek, 15. 5. 2023 (https://www.newsweek.com/huge-mushroom-blast-khmelnytskyi-reignites-depleted-uranium-claims-1800443)
18 https://www.thelancet.com/journals/lanonc/article/PIIS1470-2045(21)00397-1/fulltext


Jacques Baud
získal magisterský titul v oboru ekonometrie a postgraduální titul v oboru mezinárodní bezpečnosti na Institutu mezinárodních vztahů v Ženevě a byl plukovníkem švýcarské armády. Pracoval pro švýcarskou strategickou zpravodajskou službu jako specialista na východní země. Prošel výcvikem v amerických a britských zpravodajských službách.
Byl poradcem pro bezpečnost uprchlických táborů ve východním Zairu během války ve Rwandě (UNHCR – Zair/Kongo, 1995-1996). Pracoval pro DPKO (Department of Peacekeeping Operations) OSN v New Yorku (1997-99), založil Mezinárodní centrum pro humanitární odminování v Ženevě (CIGHD) a Informační systém pro řízení odminování (IMSMA). Přispěl k zavedení koncepce zpravodajství v mírových operacích OSN a vedl první integrované Společné analytické centrum misí OSN (JMAC) v Súdánu (2005-2006).
Těsně po rozpadu SSSR se účastnil jednání s nejvyššími ruskými vojenskými a zpravodajskými představiteli. Byl vedoucím oddělení mírové politiky a doktrín Odboru mírových operací OSN v New Yorku (2009-11) a Skupiny expertů OSN pro reformu bezpečnostního sektoru a právního státu, v rámci NATO sledoval ukrajinskou krizi v roce 2014 a později se podílel na programech na pomoc Ukrajině. Je autorem několika knih o zpravodajství, asymetrickém válčení, terorismu a dezinformacích.